به گزارش پارس به نقل از «انتخاب»، محمدباقر نوبخت در مراسم سالروز انتخاب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری با حضور گسترده مدیران و اقشار مختلف مردم استان کرمانشاه در تالار انتظار برگزار شد، با انتقاد از چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در گذشته، گفت: مجموع درآمد دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی از سال ۱۳۸۹ که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد تا امروز حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان بوده و طبق این قانون باید ۵۰ درصد آن یعنی ۷۰ هزار میلیارد تومان بین مردم توزیع می‌شد، درحالیکه ۵۲ هزار میلیارد تومان نیز از خزانه برداشت و روی آن ۱۴۰ هزار میلیارد تومان گذاشته شده و به‌عنوان یارانه نقدی بین مردم توزیع شده است.

وی نحوه نادرست اجرای هدفمندی یارانه‌ها را میراثی به‌جا مانده از دولت قبل برای دولت تدبیر و امید دانست و افزود: در دو ماه نخست امسال دولت هفت هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت کرده و ساعت ۲۴ فردا (۲۶ خرداد) نیز ۳۴۰۰ میلیارد تومان دیگر یارانه بین ۷۶ میلیون یارانه‌بگیر توزیع می‌شود و این در حالی است که هنوز نتوانسته‌ایم یک ریال تخصیص اعتبارات عمرانی داشته باشیم.

نوبخت با بیان اینکه با وجود تلاش‌های انجام شده برای حذف افرادی که درآمد کافی دارند، در این مرحله نیز ۷۶ میلیون یارانه‌بگیر داریم، گفت: امسال با درآمد ۳۱۰۰ میلیارد تومانی ناشی از تک‌نرخی کردن بنزین در مجموع ۳۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان منابع برای هدفمندی داریم، در حالی‌که با این تعداد یارانه‌بگیران پولی که باید امسال بین خانوارها توزیع شود ۴۲ هزار میلیارد تومان است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، این روند را نتیجه تصمیمات غلط دولت گذشته دانست و اظهار کرد: این شیوه غلط توزیع منابع در حالی است که چند میلیون بیکار در کشور منتظر سرمایه‌گذاری دولت در طرح‌ها و پروژه‌ها هستند تا از محل اجرای آنها اشتغال در کشور ایجاد شود.

نوبخت در ادامه به موضوع مذاکرات هسته‌ای کشورمان اشاره کرد و با بیان اینکه "دکتر روحانی قبل از پیروزی در انتخابات تاکید داشتند که هم باید سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ زندگی مردم"، گفت: ایشان هنوز هم روی این موضوع پافشاری دارند و تیم هسته‌ای کشورمان نیز پیگیرند در عین حفظ عزت کشور، این تحریم‌های ظالمانه برداشته شوند.

وی به تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: در شرایطی که ظرفیت تولید چهار میلیون بشکه نفت در کشور داریم، در شرایط تحریم اجازه فروش بیش از یک میلیون بشکه را نداریم و همین باعث کاهش چشمگیر درآمدهای دولت شده است.

نوبخت با اشاره به کاهش قیمت نفت، اظهار کرد: در این شرایط باید کشور را با ۲۴ میلیارد دلار اداره کنیم، در حالیکه هزاران طرح نیمه‌تمام و مشکلات بسیار دیگر داریم. این ۲۴ میلیارد دلار را نیز نمی‌توانیم وارد کشور کنیم؛ بنابراین باید مانعی را که ورود این پول به کشور را منع می‌کند، برداریم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تلاش می‌کنیم حلقه تنگ تحریم‌های ظالمانه را بشکنیم، تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم عده‌ای در این مسیر اشکال‌تراشی کرده و مذاکرات را بر هم بزنند.

وی با بیان اینکه اسرائیل از روند مذاکرات نگران است، افزود: ممکن است یک مقام آمریکایی در جمع آنها یک حرف پوچی بزند، این نباید بارها در یک رسانه ملی تکرار شود. چرا باید بارها حرف پوچ برخی‌ها را تکرار کنیم. ما استقبال می‌کنیم کسانی که دغدغه‌ای دارند مسائلشان را بیان کنند، اما گاهی احساس می‌شود برخی رسانه‌ها فقط نامیدی و یأس را به جامعه پمپاژ می‌کنند، در حالیکه ملت ما امیدوار است.

نوبخت با بیان اینکه باید تلاش کنیم این تحریم‌ها را بشکنیم، گفت: هم برای شرایطی که احیاناً مذاکرات شکست بخورد برنامه داریم و هم برای شرایطی که مذاکرات به نتیجه برسد و ده‌ها میلیارد دلار وارد اقتصاد کشور شود. نیازمند برنامه‌ریزی برای استفاده درست از منابع هستیم، چون دیدیم در دولت قبل درآمدهای ۸۰۰ میلیارد دلاری به دلیل نبود برنامه‌ریزی موجب رشد اقتصادی منفی ۵.۷ درصد، افزایش بیکاران و طرح‌های نیمه‌تمام بسیار شد.

معاون رییس‌جمهور همچنین گفت: خود را برای شرایط سخت آماده کرده‌ایم، اما بسیار امیدواریم مذاکرات به نتیجه برسد. البته اصراری نداریم تا نهم تیر نتیجه مشخص شود، اما تلاش می‌کنیم این ظلم را که به ملت ایران وارد شده برداریم.

نوبخت در پایان به مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر بکارگیری چهار هزار نیروی جوان در سطوح مختلف مدیریتی در کشور اشاره کرد و گفت: بدنبال کادرسازی و انتقال تجربیات مدیران به جوانان هستیم.