به گزارش پارس به نقل از جهان به نقل از خبرگزاری رویترز از واشنگتن، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا، دیروز در پیامی مستقیم به مردم و سران ایران، اعلام کرد «امسال بهترین فرصت در چند دهه اخیر برای ترسیم آینده‌ای بین دو کشور وجود دارد.»

اوباما تصریح کرد مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های غربی پیشرفت داشته است «اما شکاف‌ها همچنان باقی است.»

اوباما در این پیام خود که به مناسبت نوروز (سال جدید ایرانی)، ایراد شد، افزود: «چنین فرصتی ممکن است بار دیگر به زودی فراهم نشود.»

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «معتقدم ملت‌های ما فرصتی تاریخی برای حل مسالمت‌آمیز این موضوع دارند، ما نباید این فرصت را از دست بدهیم.»

اوباما گفت: «‌روزها و هفته‌های پیش‌رو اهمیت زیادی دارند؛ مذاکرات ما پیشرفت داشته است، ولی شکاف‌ها همچنان باقی است. کسانی در هر دو کشور و فراتر وجود دارند که با یک راه‌حل دیپلماتیک مخالف هستند.»

اوباما به نام طرف‌های مخالف توافق هسته‌ای اشاره‌ای نکرد ولی رقبای جمهوری‌خواه، اسرائیل و برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مخالف چنین توافقی هستند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت :« پیام من به شما - مردم ایران - این است که، باهم، ما باید از آینده‌ای که برای آن تلاش می‌کنیم، دفاع کنیم.»

وی اظهار داشت: «سران ایران در مذاکرات هسته‌ای، می‌توانند بین در انزوا نگه داشتن کشور خود و تحریم‌ها یا قرار دادن آن در مسیر به سوی تجارت و سرمایه‌گذاری بیشتر با سایر کشورهای جهان، انتخاب کنند.»

سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به ملت و سران ایران در شرایطی ایراد شد که منابعی در کنگره آمریکا اعلام کردند اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه سنا، روز پنجشنبه موافقت کردند رای‌گیری درباره لایحه‌ای که اوباما را ملزم می‌کند نظر کنگره را درخصوص هرگونه توافق هسته‌ای با ایران جویا شود، تا ۲ هفته بعد از ۳۱ مارس عقب بیندازند.

شمارش معکوس برای رسیدن به ضرب الاجل ۳۱ مارس آغاز شده است تا چارچوب توافقی که توقف برنامه هسته‌ای ایران در مقابل لغو برخی تحریم‌ها را تضمین می‌کند مورد توافق قرار گیرد.

این در حالی است که «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرده است مذاکره کنندگان ایرانی «تا لحظه رسیدن به توافقی» در شهر سوئیس حضور خواهند داشت و «در صورت ضرورت، ما آماده تمدید مذاکرات هستیم ولی در حال حاضر هیچ تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.»

در جلسه استماع کنگره اذعان شد؛
معاون وزیر خارجه آمریکا: توانایی ایران در دانش هسته ای را نمی توان با تحریم و جنگ از بین برد

در همین حال، معاون وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع کنگره ایالات متحده در موضوع توافقات هسته ای با ایران با اذعان بر بومی شدن دانش هسته ای کشورمان بر ضرورت حل دیپلماتیک مسأله هسته ای ایران از طریق دیپلماتیک تأکید کرد.

به گزارش ایرنا، 'آنتونی بلینکن' با حضور در جلسه استماع کنگره به پاسخگویی به سؤالات سناتور های آمریکایی در مورد روند مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ پرداخت.

معاون وزیر خارجه آمریکا، ایران را کشوری دست یافته به دانش هسته ای برشمرد و از بین بردن این توانایی را دیگر غیر ممکن عنوان و اذعان کرد که علم را نمی شود با تحریم و جنگ از بین برد.

وی، به نتیجه نرسیدن توافقات هسته ای با ایران را مخرب و منجر به سرعت گرفتن تهران در فعالیت های هسته ای عنوان کرد.

معاون وزیر خارجه در واکنش به اتهامات سناتور ایلینا راز، مبنی بر پایبند نبودن ایران به مفاد توافقات با سازمان انرژی اتمی و اجازه ندادن به بازرسی از مراکز هسته ای گفت: اینطور نیست؛ گزارش های سازمان انرژی اتمی مشخصاً می گوید که ایران همواره به توافقات انجام شده با این سازمان پایبند بوده و در چارچوب مفاد توافقات، اجازه بازرسی از مراکز هسته ای را داده است.

بلینکن همچنین از پاسخگویی در باره برخی موضوعات فنی توافقات به علت محرمانه بودن آنها خودداری کرد.

این جلسه که حول محور مذاکرات هسته ای ایران برگزار شده بود، با طرح سؤالات مختلف از سوی سناتورهای کنگره پیرامون دیگر موضوعات از جمله اسرائیل نیز همراه بود.

سناتور کانلی در مورد روابط اسرائیل و آمریکا اظهار داشت: نخست وزیر یک کشور خارجی به عالی ترین مقام کشور ما، به دولت ما و به کشور ما توهین کرده است؛ این دیگر یک اختلاف شخصی بین اوباما و نتانیاهو نیست و من نمی توانم اینجا بنشینم و در مقابل توهین های نتانیاهو سکوت کنم؛ وفاداری و احترام شما نسبت به دولت کجا رفته است؟

وی در ادامه با عصبانیت فریاد زد: نتانیاهو با بی شرمی تمام با این توهین ها روابط اسرائیل و آمریکا را خراب کرد و این حرکت به رابطه آمریکا و اسرائیل در دراز مدت نیز آسیب خواهد زد.

اوباما و نتانیاهو تلفنی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران گفتگو کردند

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید پنجشنبه اعلام کرد باراک اوباما رییس جمهور آمریکا پیروزی حزب لیکود را در انتخابات پارلمانی اسراییل به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن رژیم تبریک گفت.

اوباما در این مکالمه تلفنی بر تعهد آمریکا به دستیابی به راه حل تشکیل کشور مستقل فلسطینی، و همچنین اهمیتی که آمریکا برای همکاری اطلاعاتی، نظامی و امنیتی با اسرائیل قائل است تاکید کرده است.

از جمله موارد مهم دیگر که اوباما و نتانیاهو درباره آن گفتگو کردند، مذاکرات هسته‌ای ایران است، که دو طرف درباره آن با هم اختلاف دارند.

کاخ سفید اعلام کرد: در خصوص ایران، رئیس جمهور اوباما تاکید کرد که بر رسیدن به توافق جامع با ایران به منظور جلوگیری از دستیابی این کشور به بمب هسته‌ای و تضمین صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای آن متمرکز است.