به گزارش پارس به نقل از تسنیم، مراسم اختتامیه مسابقه کتابخوانی کتاب و زندگی با محوریت کتاب "من زنده‌ام" نوشته معصومه آباد عصر امروز با حضور جمعی از شخصیت‌های فرهنگی و شرکت‌کنندگان در این مراسم در حوزه هنری برگزار شد.

میثم نیلی رئیس مجمع ناشران انقلاب اسلامی در ابتدای این مراسم با بیان اینکه در کشور ما یک نوع بی مهری نسبت به کتاب وجود دارد، گفت: برای حل این بحران باید به کیفیت در تولید، توزیع و افزایش حجم تبلیغی راجع به کتاب بپردازیم اگر همه مردم به یک رسانه برای کتاب تبدیل شوند سرانه مطالعه هم افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به برگزاری این مسابقه ادامه داد: برپایی این مسابقه نتایج مثبت متعددی با خود به همراه داشت که از جمله آن تلاش برای رفع ضعف‌های موجود در توزیع و ترویج کتاب بود که این امر با جریان‌های مردمی محقق شد. براین مبنا توانستیم یک عملیات خوب را شاهد باشیم که در پی آن حدود ۲۱۰ هزار نسخه کتاب در مدت دو ماه و ۱۷ روز به فروش رفت که رکورد خوبی بود.

نیلی افزود: از دیگر نتایج مثبت این مسابقه تمرکز بر نیازهای جامعه در حوزه کتاب بود ما مورد هجوم و شبیخون دشمن هستیم. اگر معنای دین روش و سبک زندگی سعادتمندانه در دنیا و آخرت است دشمن می‌خواهد از طریق همین تغییر سبک زندگی به تغییر نگرش ما در رابطه با دین و زندگی هم برسد که برهم زدن این برنامه تنها با انجام کارهای فرهنگی مانند تبلیغ کتاب خوب صورت خواهد گرفت.

رئیس مجمع ناشران انقلاب اسلامی با بیان اینکه نخستین دوره مسابقه کتاب و زندگی مانور هم عهدی بین جوانان انقلابی و مومن بود به اهداف این مسابقه اشاره کرد و یادآور شد: تقویت شبکه توزیع و فروش کتاب‌های جریان فرهنگی انقلاب، فرهنگ‌سازی در عرصه کتاب‌های پرمخاطب، تقویت کار جمعی برای احیای معروف مهم در کشور، استفاده از ظرفیت هیئات مذهبی، تقویت فرهنگ جهادی و ... از جمله اهداف این برنامه به شمار می‌رفت.

حجت الاسلام و المسلمین شیرازی مسوول نمایندگی ولی فقیه در سپاه قدس دیگر سخنران این مراسم بود.

وی با بیان اینکه امیداورم خدا روز به روز کتابخوانی را در این کشور پررنگ‌تر کند، گفت: در سال‌های ۱۳۷۰ در همین حوزه هنری با آقای فرهنگی صحبت می‌کردیم و افسوس می‌خوردیم که کاش جایی بود تا کتاب‌های دفاع مقدس را می‌خریدیم چرا که در آن زمان تیراژ آن ۱۰۰۰ نسخه بود بارها با مسئولان امر جلسه گذاشتیم بسیاری از کتاب‌های جنگ به علت عدم آشنایی جامعه با آنها خاک می‌خورد.

مسوول نمایندگی ولی فقیه در سپاه قدس ادامه داد: در همین زمان رهبر انقلاب از سال ۶۹ بر برخی از این آثار تقریض نوشتند اما اجازه انتشار تقریض‌ها هم به ما داده نمی‌شود وقتی تقریض‌ها به ۲۰ عدد رسید در چند مقاله نمایی از این کتاب‌ها را ترسیم و در روزنامه جمهوری اسلامی آن را منتشر کردیم. به راستی رهبر انقلاب در این سال‌ها مشوق اصلی ما برای فعالیت در این حوزه بود.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب زمانی که تقریض می‌نوشتن دوضعیت امروز کتاب های دفاع مقدس را درنظر داشتند افزود: اگر حمایت ایشان از دفتر ادبیات دفاع مقدس نبود شاید آقای سرهنگی هم با همین دلگرمی به کارش ادامه نمی‌داد و کارهایی مانند دا منتشر نمی‌شود کتابهایی که امروز افتخارمان است که پرتیراژترین کتاب‌های کشور هستند.

حجت الاسلام و المسلمین شیرازی یادآور شد: زمانی که رهبر انقلاب کتاب فرهنگ جبهه را مطالعه کردند فرمودند من این کتاب را خواندم اما قانع نشدم آمدم آن را به اهل خانه معرفی کردم و گفتم این کتاب را بخوانید باز هم قانع نشدم با بچه‌ها این کتاب را همخوانی کردیم و در سال ۷۴ فرمودند که ای‌کاش این کتاب در همه خانه‌ها بود. من امروز وظیفه خود می‌دانم که بزرگترین مدال را به رهبر انقلاب تقدیم کنم که اگر تلاش و تشویق‌های ایشان نبود فرهنگ مطالعه کتاب‌های دفاع مقدس هم در جامعه نبود.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌ها که رهبر انقلاب آن را تدبیر کردند برگزاری مسابقه کتابخوانی بود این برنامه چند سال در کشور دنبال شد اما آنگونه که شایسته بود شکل نگرفت تا در نهایت به دست ناشران انقلاب اسلامی با همتی بلند شکل گرفت امیدوارم که این حرکت گسترده‌تر و پررنگ‌تر ادامه داشته باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین زائری دیگر سخنران این مراسم بود.

وی با اشاره به ارزش بنیاد خانواده در جامعه گفت: خداوند سنت‌هایی در زندگی بشر دارد که برهمه انسان‌ها فارغ از ملیت و باور آنها حاکم است. یکی از این سنت‌ها این است که هر کس روایت خودش را ماندگار نکند باخته است خدا هم اگر قرآن نداشت روایتش ماندگار نمی‌شد. اگر دردهای این نسل نوشته نشود ماندگار نمی‌شود و ما خواهیم باخت.

وی ادامه داد: دیگر سنت الهی این است که اگر بنیان‌های اساسی جامعه تحکیم نشود باخته ایم اگر به خانواده نرسیم می‌بازیم فارغ از این که چپیه داشته باشیم یا کروات خانواده بنیاد جامعه ما است با شعار دادن نمی توا نمشکلات این حوزه را رفع کرد.

زائری افزود: یک سری اتفاقات ناخوشایند درسال ۷۷ رخ داد و بعد از آن درسال ۸۸ شاهد فتنه بودیم کسانی که امروز از فتنه حرف می‌زنند و درست هم می‌گویند و دلشان پردرد است اگر به بنیادهای خانواده نرسند سال ۹۸ فتنه‌ای در این زمینه خواهیم داشت.

وی گفت: دیگر سنت الهی این است که هر که کار کند نتیجه می‌گیرد ما باید تصمیم بگیریم که کار کنیم نظام خلقت بنیان‌های خودش را دارد یکی از اساسی‌ترین بنیان‌ها خانواده است امروز خانواده در کشور ما از هر زمان دیگری در معرض نابودی قرار دارد اگر بخواهیم جلوی مشکلات آینده را بگیریم و انقلاب را حفظ کنیم نیاز به تعقل داریم. حفظ انقلاب فقط به خون دادن نیست. برخی می‌خواهند فقط خون دهند درحالی که این آخرین قدم است.

زائری با تأکید براینکه اگر می‌خواهیم برای انقلاب کاری کنیم باید به خانواده برسیم افزود: خطر تهدید خانواده در پشت در خانه‌های تک تک ما آمده است آیا می‌شود جلوی این هجمه ایستاد؟ آیا گفتمان انقلاب برای این امر قوی است؟ بله نمونه‌اش باحجاب شدن اروپایی ها و انقلاب بحرین و یمن است. دلمان قرص است که آینده از آن ما است به شرط آنکه کار کنیم نسل اول کار کرد و امانت را به دست ما سپرد حفظ این امانت با آرزوهای قشنگ و شعار دادن محقق نمی‌شود ما نیازمند برنامه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاست‌گذاری برای تحکیم خانواده هستیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه گاه خودمان برسر شاخ نشسته‌ایم و بن می‌بریم تصریح کرد: رهبر انقلاب بارها درمورد خانواده صحبت کردند اما هیچ نهادی کارشایسته‌ای انجام نداد کار برای خانواده و شعار "من خانواده‌ام را دوست دارم" باید یک عبادت تلقی شود همه اینها پیشینه روایی دارد احادیث زیادی داریم که "خانه کعبه عبادت انسان است". همه کسانی که به پرچم داری رهبر انقلاب اعتقاد دارند باید در همین خط باشند.

در ادامه این مراسم از برگزیدگان این مسابقه و برگزیدگان مسابقه رباعی با موضوع "من زنده‌ام" با حضور جمعی از شخصیت‌های فرهنگی تجلیل شد.