به گزارش پارس به نقل از مهر، واشنگتن پست می نویسد: شورای سردبیری روزنامه‌ واشنگتن‌پست با انتشار یادداشتی از احتمال توافق با ایران بر سر برنامه‌ اتمی مناقشه‌برانگیز این کشور در آینده‌ نزدیک، ابراز نگرانی کرد. شورای سردبیری این روزنامه‌ مطرح آمریکایی، از موضع کنگره‌ آمریکا با اکثریت جمهوریخواه که خواهان تصویب تحریم‌ های بیشتر علیه ایران‌اند، حمایت کرد.

در ساختار رسانه‌ های جریان اصلی در آمریکا، تحریریه از شورای سردبیری کاملا جداست و شورای سردبیری برخلاف تحریریه می‌ تواند درباره‌ وقایع سیاسی روز موضع‌گیری روشن و شفاف داشته باشد.

اعضای شورای سردبیری این رسانه معتقدند مذاکرات با ایران با هدف حذف کامل توانایی ساخت سلاح اتمی آغاز شد و اکنون به مدارا و کاستن از توان اتمی ایران تقلیل یافته است. آن‌ ها باراک اوباما و کابینه‌ اش را متهم کرده‌اند که در طول مذاکرات نتوانستند مانع از قدرت‌گیری بیشتر ایران در منطقه شوند و به نظر می‌رسد که اوباما و دستگاه سیاست خارجه‌ او می‌خواهند ایران یکی از قدرت‌های اصلی خاورمیانه باشد.

این یادداشت همچنین اوباما را متهم به آن کرده که به‌ دنبال حذف گسترده‌ تحریم‌ها علیه ایران بعد از توافق است و برای این‌ کار هم با دیگر نهادهای قدرت در این کشور مشورتی نمی‌ کند.

واشنگتن پست می نویسد اکنون که مذاکرات به مرحله‌ ای رسیده که بیشتر بحث‌ ها صرفا بین ایران و آمریکا و نه دیگر کشورهای موسوم به۱+۵ است، به‌نظر می‌رسد آمریکا در روندی تدریجی، بیشتر به خواسته‌ های ایران تن می‌دهد و از جمله شمار بیشتری از سانتریفیوژ در تاسیسات اتمی ایران را می‌پذیرد.

این روزنامه با استناد به نقل قولی از هنری کیسینجر که از مخالفان توافق اتمی با ایران است، می نویسد: چنین امری باعث خواهد شد دیگر کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و ترکیه نیز به دنبال برنامه‌ اتمی با توانایی و میزان ایران بروند و خاورمیانه سرشار از سانتریفیوژهای فعال شود.

در این یادداشت به نامه رئیس جمهور آمریکا به رهبر ایران نیز اشاره شده و  از باراک اوباما انتقاد شده که عملا به ایران، نشانه های آشکاری فرستاده که هر دو در منطقه منافع مشترکی دارند.

شورای سردبیری این روزنامه می‌گوید دستگاه سیاست خارجی آمریکا تمایل دارد به سهم‌ خواهی ایران در عراق، سوریه و لبنان و دیگر کشورهای خاورمیانه تن دهد و این امر موجب نگرانی اسرائیل، عربستان سعودی و ترکیه است که همگی از متحدان آمریکا در خاورمیانه محسوب می‌شوند.

در انتهای یادداشت شورای سردبیری واشنگتن پست ابراز تردید و نگرانی شده که توافق در شرایطی که شکاف و اختلاف میان دولت و کنگره تا این اندازه بالاست، چند ماه بیشتر دوام نیاورد.

شورای سردبیری واشنگتن پست به دستگاه سیاست خارجی آمریکا توصیه کرده که در این شرایط به دنبال آن نباشد که حتما با ایران در زمان تعیین‌ شده توافق کند، بلکه به دنبال هم‌ فکری بیشتر با کنگره‌ آمریکا و شروط محکم‌ تری باشد که همه را مطمئن سازد که ایران هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.