به گزارش پارس به نقل از فارس: «جان کری» وزیر خارجه آمریکا پنج‌شنبه شب در اظهاراتی که می‌تواند آغازگر دور تازه مناقشه لفظی واشنگتن-تل‌آویو باشد، عدم پیشرفت مذاکرات سازش را از عوامل شکل‌گیری گروه تروریستی داعش خواند.


کری که در مراسمی به مناسبت عید قربان در وزارت خارجه آمریکا صبحت می‌کرد، گفت پیشبرد مذاکرات سازش و تحقق راهکار دو دولتی از جمله مواردی است که باید در قالب مبارزه با تروریسم در خاورمیانه دیده شود.

وی افزود: «در سفرهایی که برای بحث در مورد ائتلاف ]تحت رهبری آمریکا در خاورمیانه[ داشتم... حتی یکی از سران کشورهای منطقه هم نبود که من با او دیدار کنم و او ناخودآگاه در مورد لزوم صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها صحبت نکند، چراکه این یکی از دلایل یارگیری و همچنین خشم عمومی‌ای است که آن‌ها احساس می‌کنند».

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «همه باید ارتباطی که وجود دارد درک کنند... این امر ریشه‌هایی در احساس حقارت، انکار و نبود حس شأن (برای فلسطینی‌ها)، دارد».

وی افزود: «بنابراین آنچه باید انجام دهیم این است که همکاری‌هایی را شکل داده و به صلح برسیم. یکی از همکاری‌ها، این است که تلاش کنیم تا روند صلح را پیش ببریم، تا طرفین کوتاه بیایند و راهی برای ایجاد دو دولت که می‌توانند در کنار هم زندگی کنند، دو ملت که آرمان‌های هر دو محترم شمارده می‌شود، را شکل دهیم. من هنوز معتقدم که این امر امکان‌پذیر است و همچنان باور دارم که باید در این راستا تلاش کنیم».

تازه‌ترین دور از مذاکرات سازش اردیبهشت‌ماه امسال پیش از پایان مهلت زمانی 9 ماهه آن مانند ادوار پیشین با شکست مواجه شد. واشنگتن تلاش زیادی دارد تا بار دیگر این مذاکرات از سر گرفته شود. در جریان مذاکرات سازش، میزان شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در کرانه باختری به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یافت. همین امر موجب شده تا هرگونه انتقادی از توقف مذاکرات با واکنش تند مقامات اسرائیلی که متهم اصلی شکست مذاکرات شناخته می‌شوند، مواجه شود.