به گزارش پارس به نقل از فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور شامگاه پنج‌شنبه به وقت نیویورک(صبح جمعه به وقت تهران )در جمع ایرانیان مقیم آمریکا گفت: سازمان تحریم‌ها بر هم خورده است و امکان بازگشت شرایط به آنچه در یکسال پیش بود وجود ندارد.


وی با بیان اینکه عده‌ای در داخل کشور بودند که می‌گفتند ما برای پیشرفت نیازی به جهان نداریم و عده‌ای هم در خارج از کشور می‌گفتند ایران را می‌شود حذف کرد، گفت: امروز در داخل کشور همه قبول دارند که راه درست تعامل سازنده با جهان است و در خارج از کشوربر این نکته توافق شده است که بدون ایران در بسیاری از مسایل منطقه‌ای و جهانی کارها سخت پیش می‌رود و یا در عمل ناممکن شده است.

رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید براینکه در موضوع هسته‌ای کارها در مسیر درست پیش می‌رود و کارشناسان پیشبرد کار را در دست گرفته‌اند، تصریح کرد: ملت ایران در انتخابات بر شعار تعامل سازنده با جهان تاکید داشتند و اگر قرار است ما در مسایل مهم به موفقیت برسیم نیاز است که همه در کنار هم باشیم و هم پای یکدیگر به مقصد برسیم.

رییس‌جمهوری با اشاره به توافق ایران با 1+5 بر سر برنامه اقدام مشترک ژنو گفت: خوشبختانه امروز فضای دنیا نسبت به دولت و چهره ایران تغییر کرده است و ایرانیان خارج از کشور بیش از دیگران این تغییر در افکار عمومی جهانیان را بهتر لمس می‌کنند.

روحانی اضافه کرد: امروز روابط ما با همه بازیگران بین‌المللی از جمله همسایگان یک گام حساب شده و موثر به پیش رفته است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بزرگترین سرمایه کشور ما نه نفت و معادن که فرهیختگان و دانشمندان و شایستگانی است که دل و قلبشان در گرو تعالی و پیشرفت کشور می‌تپد.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه ما به همه کسانی که به توسعه کشور می‌اندیشند افتخار می‌کنیم، تصریح کرد: باید مدام این شعار را که «نگوییم دولت برای کشور چه کار کرد، بگوییم ما برای کشور چه کار کرده‌ایم» را تکرار کنیم و برای عبور از مشکلات دست در دست هم قرار دهیم.

وی با اشاره به حضور سرمایه‌گذاران و کارآفرینان ایرانی ساکن داخل و خارج از کشور در سفرهای استانی، از سرمایه‌گذاری و طراحی ده‌ها طرح و پروژه با حضور آنها در گوشه و کنار کشور خبر داد.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همه ما باید به فکر فردای فرزندانمان باشیم و فردای فرزندان و افتخار آنها به ایران آباد، سربلند و با عزت است. این کار در صورتی امکان پذیر است که همه ما دست به دست هم بدهیم و بتوانیم غرورملی را در شان ملت ایران بدست آورده و حفظ کنیم.

رییس‌جمهوری پیشرفت‌های کشور در یکسال اخیر را مرهون فداکاری و تلاش همه ملت ایران و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: اگر وحدت مردم در امور و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب نبود امروز در این نقطه که ایستاده‌ایم قرار نداشتیم.

رییس‌جمهوری در تشریح پیشرفت‌های دولت یازدهم در عرصه‌های مختلف، موفقیت‌های دولت در مهار تورم و خروج از رکود در یکسال گذشته را یادآور شد و افزود: مهمترین دستاورد دولت بازگرداندن آرامش و ثبات اقتصادی به کشور بود که نتیجه آن امیدواری به آینده و رغبت سرمایه‌گذاران به حضور در ایران است.

روحانی با بیان اینکه در ابتدای قبول مسئولیت بسیاری از کارشناسان و متخصصان دستیابی به اهداف تعیین شده از سوی رییس‌جمهوری را غیرممکن تلقی می‌کردند، گفت: این هدف‌ها محقق شد بطوریکه براساس اخرین آمار بانک مرکزی که دیروز منتشر شد تورم به 21 درصد رسیده و رشد اقتصادی سه ماهه اول سال پس از دو سال رشد منفی عدد چهار ممیز شش را نشان می‌دهد که معنایش خروج از رکود است.

رییس شورای عالی اقتصاد کلید موفقیت دولت را اینگونه تعریف کرد: یک کار بیشتر نکردیم و آن این بود که تصمیمات یک شبه را کنار گذاشتیم. تصمیمات فی البداهه را نپذیرفتیم و برای اجرای هر طرح و برنامه با صاحبنظران و کارشناسان مشورت کردیم.

رییس شورای عالی سلامت با اشاره به اجرای برنامه بی‌نظیر پوشش همگانی بیمه افزود: من نمی‌خواهم در اینجا کسی را سرزنش کنم ولی خیلی از کشورهای بزرگ در این راه تلاش کردند و ناموفق شدند.

رییس جمهوری برخی طرح‌های دولت در حوزه آب، محیط زیست و کشاورزی را برشمرد و گفت: ما مدعی رفع همه نگرانی‌ها و مشکلات نیستیم اما به اندازه یکسالی که از شروع ماموریت این دولت می‌گذرد گام های ارزشمندی برداشته شده است.

روحانی به پیشرفت‌های حاصل شده در مبحث سیاست داخلی نظیر استقبال از انتقاد، ایجاد نشاط در دانشگاه‌ها و فعالیت احزاب اشاره کرد و گفت: همه باید کمک کنیم و نباید انتظار داشته باشیم دولت همه مشکلات را حل کند.این حوزه نیازبه همکاری همه قوا، نزدیک کردن افکار دارد وباید این اصل را که« نمی‌توان هیچ گروهی ولو نظراتشان را نمی‌پسندیم به انزوا برانیم »، باور داشته باشیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: دولت جمهوری اسلامی افتخار می‌کند که در منطقه پرتلاطم خاورمیانه کشوری با ثبات است و امنیت در تمام مرزهایش وجود دارد و توانسته قبل از آنکه دیگران در باره بسیاری از مشکلات منطقه تصمیم بگیرند عملگرایانه وارد شود و به ملت‌های منطقه و همسایگان کمک کند هر چند برخی نخواهند به واقعیت‌های موجود اقرار کنند.

پیش از سخنان رییس جمهوری، پروفسور فضل‌الله رضا و مریم طبیب‌زاده به نمایندگی از جامعه فرهیخته کشور در آمریکا دیدگاه‌های خود را درخصوص مسایل روز کشور در عرصه‌های مختلف بیان کردند.