حزب الدعوه که نوری مالکی نخست وزیر عراق وابسته به آن است، خواستار همکاری سیاستمداران عراقی با ˈحیدر العبادیˈ برای تشکیل کابینه جدید در این کشور شد.
به گزارش پارس ،  ایرنا به نقل از رویترز، حزب الدعوه روز چهارشنبه در بیانیه ای از فراکسیون های سیاسی خواست با العبادی نخست وزیر پیشنهادی جهت تشیکل هرچه سریع تر و به موقع کابینه جدید همکاری کنند. این در حالی است که نوری مالکی کناره گیری از قدرت را رد کرده است.

از سوی دیگر بنا بر اعلام خبرگزاری فرانسه، مالکی روز چهارشنبه بر تصمیم خود برای باقی ماندن در قدرت تا صدور حکم دادگاه فدرال تاکید کرد.

به نوشته این خبرگزاری، برخی تحلیلگران گفته اند، حکم دادگاه هرچه باشد، شانس نوری مالکی برای باقی ماندن در قدرت به دلیل از دست دادن شماری از هم پیمانان خود، ضعیف است.

این در حالی است که بنا به اعلام رسانه های خبری حیدر العبادی اخیرا با صدور بیانیه ای از جریان های سیاسی عراق خواست تا دیدگاه ملی مشترکی برای حل وفصل مشکلات قانونی، سیاسی و اقتصادی در پیش بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: عراق با چالش های فراوانی روبرو است که وحدت و تاروپود اجتماعی و ساختارهای تشکیل دهنده آن را مورد هدف قرار داده است و به همین دلیل همه باید برای رویارویی با خطر تروریسم با یکدیگر متحد شوند. این موضوع برای دولت و تمام اقشار جامعه عراق یک اولویت به شمار می رود.

العبادی نیروهای ارتش، پلیس، داوطلب و عشایر را به دفاع از عراق فراخواند.

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق از کشورهای دوست و برادر و تمامی جریان ها و سازمان های بین المللی و منطقه ای خواست تا جهت رویارویی با ترورست ها از جمله داعش در کنار عراق قرار گیرند.

وی تاکید کرد: داعش تمام کشورهای منطقه و امنیت و صلح بین الملل را در معرض تهدید قرار داده است.

ˈفواد معصومˈ رییس جمهوری عراق روز دوشنبه در جلسه ای با حضور سلیم الجبوری رییس پارلمان، ابراهیم جعفری رییس ائتلاف ملی و جمعی از سیاستمداران و رهبران جریان های سیاسی عراق در حکمی حیدرالعبادی 62 ساله را مسوول تشکیل دولت جدید این کشور کرد.

«ائتلاف همپیمانی ملی» بزرگترین ائتلاف شیعیان در پارلمان عراق با موافقت 127 نفر از اعضای خود، حیدر العبادی را به عنوان نامزد تصدی پست نخست وزیری عراق معرفی کرد.

حیدر العبادی متولد سال 1952 میلادی در بغداد است؛ پدر او به نام جواد از پزشکان معروف و مدیر بیمارستان بیماری های روانی الجمله در بغداد و نیز بازرس کل وزارت بهداشت عراق بود که در سال 1979 میلادی همراه 41 پزشک دیگر به علت مخالفت با رژیم بعث عراق مجبور به بازنشستگی شد و در لندن درگذشت و به علت جلوگیری رژیم بعث از دفن مخالفان خود در عراق، در لندن دفن شد.

العبادی در کنار تخصص و شغل خود از فرایض دینی جدا نبود؛ وی از سال 1999 تا سال 2003 میلادی استاد علوم قرآنی دانشکده اسلامی لندن بود و کتابی درباره اسلام با عنوان ˈالمختصر فی علوم القرآنˈ و همچنین کتابی درباره علوم قرآنی به زبان انگلیسی تالیف کرده است.