به گزارش پارس به نقل از مهر، برنار اسکارسینی رئیس سابق دستگاه اطلاعات داخلی سابق فرانسه تاکید کردحامی مالی اصلی گروههایی که وفاداری خود را به شبکه القاعده اعلام کرده اند، بندر بن سلطان دبیرکل شورای امنیت ملی و رئیس سازمان اطلاعات عربستان است که سیاست منطقه ای مستقلی از برادران و عموزادگانش را در پیش گرفته است و در پس تامین مالی گروههای به اصطلاح جهادی در افغانستان، سوریه، لبنان، مصر و شمال آفریقا قرار دارد.

وی افزود قطر شریک اقتصادی و سیاسی بزرگ فرانسه هم به حمایت مالی و تسلیحاتی گروههای اسلامگرا در شمال آفریقا می پردازد.

این مقام سابق فرانسوی گفت دوحه در پس یک سازمان غیردولتی برای تامین مالی و لجستیکی این گروهها و آموزش افراد آن قرار دارد.

خبر دیگر اینکه دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی هلند، بلژیک، فرانسه و انگلیس روز ۲۲ مارس در دوبلین درباره حضور تروریستهای اروپایی در سوریه و پیامدهای بازگشت آنها تشکیل جلسه دادند. مقامات کشورهای شرکت کننده در این نشست از بازگشت صدها تروریست اروپایی از سوریه و تلاش آنها برای تشکیل گروههای تروریستی در اروپا ابراز وحشت کرده اند

اسکارسینی اعلام کرد مدیریت بحران سوریه از سوی دولت فرانسه با منطق حاکم برای حل بحران سوریه به ویژه در ارتباط با سرنگونی رهبری سوریه تعارض دارد.

وی افزود همه از ۲۰ سال پیش از حققت حمایت مالی بانکهای عربستان، کویت و مصر از گروههای اسلامی در مصر و الجزایر خبر دادند و سازمان اطلاعات فرانسه از این مسئله اطلاع داد که در گروههایی که با دولت سوریه می جنگند، افراد تندرو از مغرب، لیبی، عراق، مصر، افغانستان، پاکستان، داغستان و صدها فرانسوی حضور دارند

حرکت ناوهای روسی از سمت سواحل طرطوس به سمت سواحل لاذقیه در نزدیکی مرزهای ترکیه

النشره از حرکت ناوهای روسی مستقر در مقابل سواحل طرطوس به سمت مرزهای ترکیه و سوریه در مقابل لاذقیه خبر داد.

مقامات ترکیه به سرنگون کردن یک جنگنده سوری اعتراف کرده اند، جنگنده ای که به گفته مقامات سوری در داخل خاک سوریه در حال تعقیب گروههای تروریستی بود که از خاک ترکیه به روستاهای حومه لاذقیه حمله ور شده اند.