به گزارش پارس به نقل از تسنیم، تعامل سازنده با جهان یکی از شعارهای اصلی و بسیار مورد تاکید حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور چه قبل از ایام انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ و چه بعد از آنکه وی موفق شد با کسب حداکثر آرا یازدهمین رئیس جمهور ایران شود، بود. در این گزارش سعی می شود نگاهی به سفرهای خارجی روحانی از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم داشته باشیم که در یک نگاه کلی این نتیجه گرفته می شود که روحانی برخلاف محمود احمدی نژاد که بیشترین سفرهای خارجی خود را به کشورهای آمریکای لاتین و بخصوص ونزئلا داشته حداقل در طول این ۷ ماه علاقه ای برای سفر به این منطقه از دنیا نداشته و تنها به یک سفر اروپایی سوئیس، دو سفر آسیایی به عمان و قرقیزستان و یک سفر نیز به آمریکا داشته است.

روحانی پیشتر در جریان سفر خود به خوزستان و در تشرح سیاست های خارجی دولت یازدهم با تاکید بر اینکه اولویت برای ما کشورهای اسلامی همسایه و منطقه است اما در عین حال تعامل سازنده با همه جهان را مدنظر داریم گفته بود: « بعضی ها فکر می کنند که ما باخارجی ها خوشش مان می آید بنشینیم، لبخند بزنیم و قهوه بخوریم. اما لبخندها و بحث ها برای چی است؟ اصلا اعتمادسازی و تعامل سازنده برای چی است؟ برای این است که کشور پیشرفت کند، کشور خودمان. تمام این تلاشها برای این است که کارآفرینان اگر چیزی از دنیا می خواهند بخرند، راحت تر بخرند، در شرایط رقابتی بخرند و مجبور نشوند از یک کشور واز یک بازار جنس خود را بگیرند.

قرقیزستان اولین مقصد سفرهای خارجی روحانی

روحانی رئیس جمهور پنج شنبه ۲۱ شهریور ماه تنها یک ماه پس از تکیمل حداکثری کابینه اش در اولین سفر برون مرزی خود به منظور شرکت در اجلاس شانگهای به قرقیزستان سفر کرد.

روحانی در فرودگاه مهرآباد ضمن تاکید بر اهمیت اجلاس شانگهای گفته بود: به دعوت رسمی رئیس جمهور قرقیزستان عازم بیشکک می شوم و در حاشیه اجلاس شانگهای با روسای جمهور روسیه و چین و مقامات سایر کشورها دیدار و گفتگو خواهم کرد.

شرکت و سخنرانی در نشست سران سازمان همکاری شانگهای، دیدار با سران کشور های حاضر در اجلاس، دیدار با ایرانیان مقیم قرقیزستان، دیدارهای دوجانبه با مقامات حاضر در اجلاس شانگهای و… از عمده برنامه های سفر روحانی به قرقزستان بود.

نیویورک؛ دومین سفر خارجی و اولین سفر آمریکایی رئیس جمهور

سفر به نیویورک هم برای خود دولت و هم برای مردم و هم برای رسانه های داخلی و خارجی بسیار مهم به نظر می رسید تا ببیند که آیا رئیس جمهوری که هنوز کابینه اش صدردصد کامل نشده به آمریکا سفر خواهد کرد یا خیر و همواره قطعی شدن سفر رئیس جمهور به نیویورک از سوال هایی بود که خبرنگاران با دیدن مقامات دولتی به طرح آن می پرداختند که در این میان محمدرضا صادق مشاور رئیس جمهور در ایام رای اعتماد مجلس به وزرا گفته بود هنوز این سفرها نهایی نشده است. در حال حاضر مهمترین مسئله بحث شکل گیری کابینه و دولت است و تصمیمات برای سفرهای خارجی بعداً گرفته می شود.

با همه تفاصیل دومین سفر رئیس جمهور به منظور شرکت در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک در تاریخ اول مهرماه ۹۲ صورت گرفت.

روحانی پیش از ترک تهران در گفتگو با خبرنگاران گفت: متاسفانه در طول سالهای گذشته چهره ملت ایران که ملتی بزرگ، با تمدن و با فرهنگ است به گونه دیگری تصویر شده، در حالی که امروز مرکز ثبات منطقه بوده و به دنبال صلح و امنیت بین المللی است و اولین هدف از این سفر این است که بنده و همکارانم تلاش خواهیم کرد در فرصت هایی که برایمان به وجود می آید، بتوانیم چهره واقعی ملت ایران را به عنوان ملتی صلح دوست و با فرهنگ به جهانیان معرفی کنیم.

این سفر دوشنبه ۱ مهرماه انجام شد و روحانی عصر دوشنبه به وقت محلی با استقبال محمد خزاعی سفیر و نماینده دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و جمعی از مسوولان و کارمندان دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل، وارد فرودگاه جان اف کندی نیویورک شد.

رییس جمهور در اولین حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد علاوه بر سخنرانی در این اجلاس و تبیین نظرات ملت ایران درباره مهمترین مسائل بین المللی، دیدارهایی با روسا و مقامات سایر کشورها و همچنین ایرانیان مقیم نیویورک داشته است.

همراهان وی در این سفر نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور، نجفی رییس سابق سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، صادق مشاور رسانه ای رییس جمهور و حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور و همچنین دستغیب و مره صدق دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بودند.

اولین سخنان روحانی پس از ورود به نیویورک

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، در بدو ورود به فرودگاه جان اف کندی، در گفتگو با خبرنگاران در تشریح اهداف و برنامه های سفر خود، اظهار داشت: در جریان این سفر علاوه بر سه سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اجلاس خلع سلاح و مجمع وزرای امور خارجه غیرمتعهدها، دیدارها و ملاقات هایی با سران منطقه، مقامات اروپایی و برخی رهبران دیگر کشورها نیز خواهیم داشت.

سفر به نیویورک بهترین فرصت برای روحانی بود تا آنچه را که او همیشه بر معرفی چهره جدید ایران تاکید داشت را در دیدارهای دوجانبه و چند جانبه خود و همراهانش نشان دهد.

دیدار با رئیس جمهور اتریش دیدار با رئیس جمهور فرانسه و گفت و گو با رهبران جامعه های اسلامی آمریکا، دیدار و سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم آمریکا مصاحبه با شبکه و رسانه های آمریکایی و… از عمده برنامه های روحانی در نیویورک بود.

سفر به نیویورک یک دستاورد دیگر برای ایران به همراه داشت که البته این دستاورد چند روز بعد به تصویب اکثریت اعضای سازمان ملل رسید و آن تصویب قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراط بود که پیشنهاد آن را روحانی در نطق خود در سازمان ملل ارائه داده بود.

اما سفر به نیویورک یک حاشیه فراتر از متن برای شخص رئیس جمهور و دولت وی به همراه داشت. گفت و گوی تلفنی روحانی با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا واکنش های بسیاری چه در داخل کشور و چه در خارج به همراه داشت که موافقان و مخالفان این اقدام روحانی نیز در بدو ورود وی به تهران در فرودگاه مهرآباد با حمل پلاکاردها و سر دادن شعارها واکنش خود را به این اقدام رئیس جمهور نشان دادند.

گفت و گوی تلفنی دو رئیس جمهور را پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری در قالب خبر فوری بر روی خروجی خود گذاشت اما حرف و حدیث های فراوانی در این رابطه که چه کسی پیشنهاد این گفت و گوی تلفنی را داده است بر سر زبان ها جاری بود. طرف آمریکایی مدعی بود که پیشنهاد این گفت و گو را ایرانی ها داده بودند اما رئیس جمهور روحانی عقیده دیگری داشت و معتقد بود که پیشنهاد گفت و گوی تلفنی را آمریکایی ها بارها مطرح کرده بودند که در نهایت در هنگام خروجش از هتل محل اقامت با موبایل سفیر ایران در آمریکا تماس گرفته می شود و وی نیز این پیشنهاد را قبول می کند.

در این گفت وگوی تلفنی، دو طرف بر اراده سیاسی برای حل سریع مساله هسته ای تاکید کرده و زمینه را برای حل موضوعات دیگر و همکاری در مسائل منطقه ای مورد توجه قرار دادند.

در این گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا، همچنین وزرای امور خارجه خود را مامور کردند تا زمینه همکاری های لازم را هر چه زودتر فراهم آورند.

حسن روحانی شنبه ۶ مهر پس از سفری فشرده و پرکار به مقر سازمان ملل متحد، نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد.

داووس سوئیس سومین سفر خارجی و نخستین سفر اروپایی روحانی

سومین سفر خارج از مرز روحانی برای شرکت دراجلاس مجمع جهانی داووس بود.

وی ظهر (چهارشنبه) ۲ بهمن ماه به وقت محلی برای شرکت در چهل و چهارمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس وارد سوئیس شد.

در این سفر ظریف وزیر امور خارجه، زنگنه وزیر نفت و فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری را همراهی کردند، دیدار با برخی سران کشورهای حاضر در اجلاس، دیدار با دبیرکل مجمع جهانی اقتصاد، مصاحبه با برخی شبکه های تلویزیونی بین المللی و دیدار با مدیران ارشد رسانه ها و مدیران و صاحبان صنایع و شرکت های بزرگ جهان از جمله برنامه های رییس جمهوری در این سفر بود.

عمان، چهارمین مقصد سفرهای خارجی روحانی

سفر به عمان چهارمین سفر خارجی و همچنین نخستین سفر به یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بود. این سفر در آخرین روزهای پایانی سال ۹۲ یعنی ۲۱ اسفند صورت گرفت که رئیس جمهور در تشریح دلایل سفر خود به عمان گفته بود کشورهای جنوب خلیج فارس و دریای عمان به خاطر آبراه استراتژیک" هرمز" اهمیت ویژه ای پیدا می کند و عمان که یک سمت تنگه هرمز است نیز برای ما که سمت دیگر این تنگه هستیم از اهمیت خاصی برخوردار است.

از طرفی سفر به عمان نخستین سفر خارجی روحانی به منظور دیدار دوجانبه با بالاترین مقام عالی آن کشور به حساب می آمد که به گفته خود رئیس جمهور سفرهای خارجی پیشین وی عمدتا جهت شرکت در اجلاس ها و کنفرانس های مختلف بوده است.

حالا قرار است رئیس جمهور اواخر این هفته (احتمالا ۷ فرودین) به افغانستان سفر کند. این سفر اولین سفر خارجی رئیس جمهور د رسال ۹۳ خواهد بود که جهت حضور در جشن جهانی نوروز صورت می گیرد.

رئیس جمهور در پایان سال ۹۳ یعنی ۷ ماه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم چهار سفر خارجی انجام داده است که در این میان تاکنون به هیچ کدام از کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقایی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور قبل بیشترین سفر را در طول ۸ سال به این مناطق داشته است انجام نداده است؛ حال باید منتظر ماند و دید که روحانی در سال ۹۳ مبنای سفرهای خارجی بر اساس چه موضوعاتی و به کدام کشورها اختصاص خواهد داد.