به گزارش پارس به نقل از ایسنا، « نوری المالکی» به همراه تعدادی از مقامات سیاسی و علمای عراق به عیادت « آیت الله شیخ محمد مهدی آصفی» نماینده آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در عراق رفت و در این ملاقات در جریان مراحل درمان و مداوای آیت الله آصفی قرار گرفت و برای ایشان آرزوی سلامتی کرد.


نماینده رهبر انقلاب در عراق و عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) به علت عارضه قلبی در یکی از بیمارستان های بغداد بستری شده و ملاقات نوری المالکی پس از انجام یک عمل جراحی از ایشان صورت گرفته است.

در این بازدید سرزده نخست وزیر عراق همچنین از نزدیک با بیماران و همراهان آنها صحبت کرده و در جریان مشکلات بیماران و کارکنان بیمارستان قرار گرفت و برای رفع مشکلات آنها دستورات لازم را صادر کرد.

محمد مهدى آصفى در سال ۱۳۱۶ ه. ش در یک خانواده روحانى در نجف اشرف متولد شد. پدر او، مرحوم آیت الله شیخ على محمد آصفى بروجردی (ره) از علما و فقهاى نجف بود. مادر او دختر فقیه بزرگوار مرحوم آیت الله شیخ محمد تقى بروجردى است.

ایشان از دوران نوجوانى با حوزه علمیه ارتباط پیدا کرد و پس از گذراندن مقدمات دروس علوم دینى، وارد مقطع سطح حوزه علمیه شد و از استادان بنامى همچون آیات عظام شیخ مجتبى لنکرانى (درس فقه) شیخ صدرا بادکوبى (درس اصول) ، سرابى (تفسیر) ، شیخ محمد رضا مظفر (منطق) ، شیخ عبدالمنعم فرتوسى (بلاغت و معانى و بیان) استفاده برد.

او همگام با دروس حوزوى، درسهاى دانشگاهى را تا مقطع فوق لیسانس دانشگاه بغداد در رشته معارف اسلامى ادامه داد. استادان گرانقدرى که او در مرحله عالى حوزه یعنى درس خارج از آنها بهره جست عبارتند از: آیات عظام میرزا باقر زنجانى، شیخ حسین حلّى، حکیم، امام خمینى و ابوالقاسم خویى (رحمة الله علیهم. )

وى داراى تألیفات زیادى از جمله « ملکیة الارض فى الاسلام» است که در نجف نوشت و سى سال پیش آیت الله شیخ مرتضى آل یاسین و آی الله میرزا هاشم آملى با استناد به این کتاب، به وى اجازه اجتهاد دادند.

آیت الله آصفی که در فقه و قرآن صاحب نظر مى باشند، فعلا به تدریس خارج فقه (تخریج فقهى مسائل بانکدارى) و تکمیل کتابهاى فى رحاب القرآن (که در حکم یک تفسیر موضوعى است در ۱۲ جلد) اشتغال دارند.

از خدمات فرهنگى، سیاسى و اجتماعى او عبارتند از: رهبرى حزب الدعوه عراق، دبیرکلی مجمع جهانی اهل بیت (ع) ، تاسیس مؤسسه خیریه امام باقر (ع) که تقریباً ۶۷۰۰ خانواده پناهنده عراقى و افغانى را در بیش از ۳۳ نقطه از جمهورى اسلامى ایران، سرویس دهى مى کند. ایجاد مجتمع هاى مسکونى (حدود ۱۱۰ واحد مسکونى) براى ایتام در قم و ۲۲۰ واحد مسکونى براى کمکهاى مادى و معنوى به مؤمنین در داخل عراق و داخل کشور افغانستان.