به گزارش پارس به نقل از مهر، ۱۷ بهمن ماه بود که ۵سرباز ایرانی در مرز ایران و پاکستان ناپدید شدند. دو روز بعد، گروهک تروریستی جیش العدل تصویری روی توییتر خود منتشر کرد که سربازان ایرانی را در اسارت نشان می داد.

جیش العدل در مقابل ۵سرباز ایرانی خواستار آزادسازی حدود ۴۰۰ نفر از زندانی های اهل تسنن شده بود. این گروهک باز هم روی توییتر نوشته بود: « بیایید معاوضه کنیم! اگر این سربازان برای حکومت ایران مهم هستند به خواسته جیش العدل تن بدهید! ما قبلا اعلام کردیم که برای سربازی به بلوچستان نیایید! حالا که می آیید جوابگو باشید . »

با این حال، علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به این درخواست گفت: « طرف حساب ما دولت پاکستان است و اگر مذاکره ای قرار است انجام شود، خود آن ها باید این کار را بکنند. » وزیر کشور هم در پاسخی مشابه گفته بود: « ما آنها را به رسمیت نمی شناسیم و قطعا با اقتدار با این مسئله برخورد می کنیم. ما به طور جدی هم از طریق دستگاه های انتظامی و دیپلماسی و هم از طریق دستگاه های نظامی پیگیر آزادی مرزبانان وطن هستیم . »

دیروز اما این گروهک تروریستی در صفحه توییتر خود مدعی شد که یک نفر از اعضای آنها اعدام شده و آنها هم قصد اعدام یکی از گروگان های ایرانی را دارند . ساعاتی بعد از انتشار این پیام هم، پیام دیگری مبنی بر صدور حکم اعدام ۵ سرباز منتشر شد . در این پیام آمده بود: حکم اعدام ۵ سرباز ایران در محکمه شرعی صادر شده است.

قدم های دیپلماتیک

در ۳هفته ای که از ربوده شدن سربازهای ایرانی در نقطه صفر مرزی می گذرد، وزارت کشور و وزارت امور خارجه رایزنی هایی را با مقامات پاکستانی داشته اند؛ رایزنی هایی که به گفته حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور و سخنگوی این وزارتخانه محرمانه هستند و می توان به آزادی سربازان امید داشت. جدول زیر روزشمار گروگانگیری سربازهای ایرانی است که در آن واکنش های داخلی و تلاش های دیپلماتیک ایران را برای آزادسازی این سربازها می خوانید.  

 

۱۹ بهمن

جیش العدل با انتشار تصاویری در توییتر خود مسئولیت ربودن پنج مرزبان ایرانی را به عهده گرفت.

 

۲۰ بهمن

وزارت خارجه کشور، نور محمد جدمانی، سفیر پاکستان را احضار و مراتب ناخرسندی و اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ کرد.

 

۲۵بهمن

حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و امور کنسولگری وزارت خارجه: رایزنی های صورت گرفته در مورد موضوع اخیر همچون موارد مشابه قبلی تا قبل از حصول نتیجه رسانه ای نمی شود.

 

۲۵ بهمن

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل تسنن زاهدان: اقدامات این چنینی به ضرر منطقه سیستان و بلوچستان است و از گروگان گیرها می خواهیم دست از این کارها بردارند و مرزبانان سرباز را آزاد کنند.

 

۲۷بهمن

رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان: با توجه به اینکه به این افراد در داخل کشور دسترسی وجود ندارد و در خارج از مرزهای کشور مستقرند، از پلیس اینترپل درخواست کردیم که این افراد را تحت تعقیب قرار دهند.

 

۲۸ بهمن

عبدالرضا رحمانی فضلی: اگر پاکستان اقدامی انجام ندهد، ایران حق خود می داند که در این زمینه مداخله کند.

 

۲۸ بهمن

  اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی: قطعا و بلاشک کشور پاکستان در جریان این حادثه مسئول است. پاکستان باید پاسخگوی این کم کاری خود باشد گر چه آنها در گذشته اقدامات مناسبی در زمینه برخورد با تروریست ها داشته اند.

 

۲۸ بهمن

وزارت امور خارجه برای دومین بار سفیر پاکستان را احضار کرد و خواستار پیگیری مجدانه سرنوشت مرزبانان ایرانی شد.

 

۲۹ بهمن

دولت پاکستان: نیروهای ایرانی حق عبور از مرز پاکستان را ندارند و این اقدام در صورت وقوع نقض قوانین بین المللی محسوب خواهد شد.

 

۲۹ بهمن

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه: ایران و پاکستان خودشان قادر خواهند بود این مشکل را حل کنند . خواهان این هستیم عوامل ربایش مرزبانان ما شناسایی، دستگیر و تحویل مقامات ایران شوند .

 

۲اسفند

وزیر کشور پاکستان: محمد نواز شریف نخست وزیر این کشور بزودی برای بحث درباره راه های نزدیکتر کردن روابط ایران- پاکستان، به تهران می رود. ایران کشور برادر و دوست ما است و سوء تفاهم اخیر پیش آمده میان دو کشور پس از ربوده شدن پنج مرزبان ایران بزودی رفع می شود .

 

۴ اسفند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور: با توجه به این که پاکستان کشور دوست و همسایه ما است و تعاملات مثبت با آن داریم لذا باید مسایل خود را در شرایط آرام و مطمئن حل و فصل کنیم. / از اعزام هیئتی به پاکستان که مدارک و اسناد لازم را در اختیار پاکستان قرار داد.

 

۶اسفند

محمد رفیعی، رییس اداره امور اجتماعی وزارت خارجه: پاکستان محل اختفای گروهک موسوم به جیش العدل و محل نگهداری مرزبانان ایرانی را در آن کشور یافته است.

 

۶اسفند

علی عبداللهی، معاون وزیر کشور: بر اساس آخرین اخبار سربازان گروگان گرفته شده در سلامت کامل هستند و وزارت خارجه و وزارت کشور پیگیر اوضاع هستند.

 

۸ اسفند

گروهک تروریستی جیش العدل در توئیتر با انتشار پیامی تهدید کرد که قصد دارد به دلیل اعدام یکی از اعضای این گروهک توسط جمهوری اسلامی ایران، یکی از پنج سرباز ایرانی را به شهادت برساند .

 

۸اسفند

حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور و سخنگوی وزارت کشور: در محل، اقداماتی در حال انجام است که نمی توان به ذکر جزئیات آن پرداخت . اما می توان به آزادی سربازان امیدوار بود.