به گزارش پارس نیوز، 

هرچند حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی هفته گذشته و در دیدار اخیر خود با متولیان حوزه اکران سینماها بر لزوم حمایت و گسترش فعالیت‌های گروه سینمایی «هنروتجربه» تأکید کرد اما به نظر می‌رسد سازوکار اکران فیلم در این گروه همچنان منتقدانی به‌ویژه در میان سینماگران جوان دارد.

مسعود حاتمی یکی از این فیلمسازان است که درباره سرانجام اکران فیلم سینمایی «موریانه» به‌عنوان اولین تجربه کارگردانی‌اش در سینمای بلند، گفت: احتمالاً دیگر این فیلم را اکران نکنیم چراکه پیشنهاد نمایش این فیلم در «هنر و تجربه» به ما شد که با توجه به اینکه اکران شدن یک فیلم با اکران نشدن آن در این گروه تفاوتی ندارد، تصمیم گرفتیم «موریانه» را به نمایش نگذاریم.

حاتمی تأکید کرد: من ترجیح می‌دهم در این وضعیت نامطلوب نمایش، جدول بندی و برنامه‌های این گروه سینمایی، «موریانه» را اصلاً اکران نکنم. هرچند برخی از صاحبان آثار از به نمایش گذاشتن فیلم‌هایشان در این گروه راضی هستند اما من دوست ندارم چنین اتفاقی بیفتد از سوی دیگر فکر می‌کنم افرادی که از نمایش فیلمشان در «هنر و تجربه» راضی هستند، ممکن است سطح انتظار پایینی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه مهمترین دلیلی که باعث می‌شود تمایلی به اکران فیلمش در این گروه نداشته باشد، اکران‌های پراکنده گروه سینمایی «هنر و تجربه» است، توضیح داد: سیستم نمایش‌ها، سالن‌های محدود و پراکنده «هنر و تجربه» به گونه‌ای است که با تمام تلاش‌هایی که بچه‌های «هنر و تجربه» می‌کنند خروجی به درد بخوری برای فیلمساز و فیلم نداشته باشد از همین رو در این وضعیت ترجیح می‌دهم فیلمم اکران نشود.

حاتمی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات این گروه سینمایی این است که اصلاً برد تبلیغاتی ندارند، اظهار کرد: وقتی وجوه مختلف «هنر و تجربه» را بررسی می‌کنیم به این نتیجه می رسیم که هدف تنها گذاشتن نام «اکران» روی فیلم است و اینکه به آمار فیلم‌های اکران شده بیفزاییم اینکه هزار نفر به صورت پراکنده در سالن فیلم تماشا کنند اصلاً خوب نیست و برای من فیلمساز جذابیت اکران را ندارد در واقع ترجیح می‌دهم فیلمم را در همه سانس‌های یک سالن تنها در یک هفته به نمایش بگذارم.

این کارگردان در پایان عنوان کرد: گاهی می بینیم در سینمایی به جای فیلم‌های این گروه آثار دیگری اکران می‌شود که حتی «هنر و تجربه» هم نمی‌تواند برای مثال اگر سینمادار احساس کند مخاطب آن فیلم کم است آن سانس را به راحتی عوض می‌کند و فیلم دیگری را به جای آن اثر به نمایش می‌گذارد این موضوع هم به خاطر تبلیغات و هم برخورد ضعیف در برابر اینگونه از رفتارهاست.

«موریانه» اولین ساخته بلند مسعود حاتمی از فیلمسازان باسابقه سینمای کوتاه، فیلمی جاده‌ای با بازی بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم است که متقاضی رونمایی در دوره سی و ششم جشنواره فیلم فجر بود اما از سوی هیأت انتخاب پذیرفته نشد و اولین اکران فیلم به سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در اردیبهشت ماه سال ۹۷ موکول شد. از آن زمان حاتمی در انتظار شرایطی مساعد برای اکران عمومی این فیلم بوده است.