به گزارش پارس نیوز، فراگیر شدن فضای مجازی و رسانه‌های جمعی دیجیتال در عصر حاضر با فراز و فرودهای فراوانی همراه بوده است، اتفاقاتی که گاهاً از این بستر عنصری مثبت و در جهت توسعه و گهگاه اتفاقی منفی و گاهاً خلاف جامعه می‌سازد.

طی سالهای گذشته فضای مجازی در کشور با رشد قابل توجهی روبرو بوده و بسیاری از قشرهای مختلف جامعه توانسته اند با استفاده از این فضا شغل، پیشه و یا فعالیت خود را در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی، تولیدی و خدمات به اشتراک بگذارند.

اهالی فرهنگ و هنر همچون نقاشان، بازیگران، مجسمه سازان و سایر اقشار هنری هم به طبع با بسط و گسترش شبکه‌های مجازی از این بستر برای تبلیغ آثار و همچنین تولیدات خود پرداخته اند. اتفاقی که بدون شک در جذب مخاطب بیشتر برای آنان مفید به فایده بوده است اما همزمان با آن حواشی در پی داشته است.

مریم کاویانی بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگاری، درخصوص اظهار نظر هنرمندان در فضای مجازی در خصوص اتفاقات مختلف گفت: از نظر من در مورد نظرات هنرمندان در فضای مجازی و تبعات آن باید کارشناسان نظر بدهند و من اگر چیزی می گویم صرفاً نظر شخصی من است.

وی در همین راستا ادامه داد: از نظر من رفتارم در فضای مجازی نشان دهنده شخصیت من است. به شخصه نمیتوانم چیزی را برای دیگری تعیین کنم اما خودم در مورد هر چیزی اظهار نظر نمی‌کنم.

بازیگر سریال عروس تاریکی در مورد اظهار نظرات شخصی خود در فضای مجازی اضافه کرد: شاید گاهاً در مورد برخی اتفاقات که به مردم مربوط است احساس خود را بیان می‌کنم اما در مورد مسائلی که در آنها تخصص ندارم و موضوع غیر هنری است خیلی ورود نمی‌کنم چون سوداش را ندارم. بنابراین نمیتوانم درباره چیزی که سوادش را ندارم نظر نداده و آن را قضاوت کنم.

***
تاثیر بسزای فضای مجازی در عرصه بازیگری سینما، تئاتر و تلویزیون تا جایی پیش رفته که حتی بسیاری از دفاتر تولید و تهیه کنندگان یکی از ملاک های اصلی انتخاب عوامل و بازیگران را فعالیت آنها در فضای مجازی می دانند.

اما حضور بازیگران در فضای مجازی خالی از حاشیه نبوده و نیست. این فضا که در ابتدا بیشتر برای انتشار آثار و خبررسانی به علاقمندان مورد استفاده قرار می گرفت پس از مدتی محیطی برای انتشار بسیاری از اتفاقات خصوصی هنرمندان شد.

اتفاقاتی که بعضاً باعث حرمت شکنی در فضای مجازی و از بین رفتن احترام متقابل بین هنرمندان و مخاطبان شد. انتشار عکس‌های خصوصی هنرمندان در فضای مجازی بستری را برای رسانه های زرد فراهم آورد تا با موج سواری بر این اتفاق روزانه تعداد زیادی فالوور به مخاطبانشان اضافه کنند.

در فضای مجازی حضور دارم اما سعی می کنم خودم را چندان درگیر این فضا نکنم

حسام نواب صفوی بازیگر سریال "کلاه پهلوی" درباره فراز و نشیب های فضای مجازی برای هنرمندان گفت: فضای مجازی این روزها تمامی اقشار جامعه را در بر گرفته و هر فردی به نوبه خود با این فضا در رابطه است. وقتی شما در یک مجلس حضور پیدا کنید یا در مترو و خیابان باشید به عینه می بینید که همه مردم مشغول تلفن همراه خود و فضای مجازی هستند.

وی پرداختن به حواشی را معضل فضای مجازی دانست و افزود: متاسفانه این روزها حاشیه به شدت از متن پررنگ تر شده و اینکه من احساس می کنم اگر خودم فیلمی را بازی کنم در مقایسه با خبری حاشیه ساز مخاطب کمتری خواهد داشت و حاشیه سینما را نیز کنار زده است. من شخصاً در فضای مجازی حضور دارم اما سعی می کنم خودم را چندان درگیر این فضا نکنم و در مورد مسائلی که در تخصص من نیست اظهار نظر نکنم.

***
فارغ از انتشار عکس های خصوصی پس از مدتی برخی از هنرمندان تصمیم گرفتند برای داشتن مخاطب بیشتر در اینستاگرام از هر ابزاری استفاده کنند. ابزارهای که همواره نمی توانست در جهت عرف جامعه پیش رود. اظهار نظرات شخصی در صفحات مجازی هنرمندان دیگر حاشیه مهم این رسانه ها بود.

هنرمندان و برخی اقشار فرهنگی با انتشار نظرات شخصی خود در اکثریت مسائل که گاهاً در آنها هیچ تخصصی ندارند وارد شده و به طبع آن حاشیه کوچکی را تبدیل به مساله ای بغرنج می‌کنند. اتفاقی که با بازنشر آن توسط رسانه های زرد مجازی و معاند به سرعت گسترش یافته و طبعات بسیار بدی را به همراه دارد.

نبود تخصص در زمینه ای که در قبال آن اظهار نظر می‌شود و ورود به مسائلی که خارج از حیطه هنر بوده و کارشناسی تخصصی خود را می طلبد از جمله اتفاقاتی است که امروز به شدت در صفحات هنرمندان و مخصوصاً بازیگران دیده می شود.

سوسن پرور بازیگر و کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص حضورش در فضای مجازی گفت: واقعیت امر مدت کمی را صرف فضای مجازی می کنم. البته در کل به دلیل مشغله وقت چندانی هم ندارم که در این فضا باشم.

وی در همین راستا ادامه داد: بیشتر اظهار نظرات من در فضای مجازی درباره سینما، تئاتر و یا بازیگری است و معمولاً بابت هر اتفاقی که در جامعه می‌افتد مطلب نمی‌گذارم یا اظهار نظر نمی‌کنم.

پرور با اشاره به استفاده تبلیغاتی فضای اینستاگرام خاطرنشان کرد: به طور معمول فضای مجازی برای من ابزاری برای ارتباط با مخاطبانم. حتی گاهاً در حین تولید یک تئاتر از ایده تا اجرا با مخاطبان در ارتباطم و با آنها مشورت می گیرم تا با جامعه در ارتباط مستقیم باشم.

***
این افراد بدون نظر گرفتن جایگاه اجتماعی و مخاطبانی که از طریق هنر بدست آورده اند در هر مساله وارد شده و نمی دانند که چه عواقبی را برای خود و جامعه رقم می زنند. بدون شک هنرمندان و بازیگران بنا به حرفه و فعالیت خود مورد اقبال عموم هستند و این نوع اظهار نظرات بدون در نظر گرفتن این جایگاه نشانه واضح بی تدبیری در فضای مجازی است.

نوعی از بی تدبیری که گاهاً به اتفاقات بسیار نابهنجار در فضای مجازی و پس از آن در فضای حقیقی می شود. رسوخ اتفاقات فضای مجازی به فضای حقیقی از طریق همین اظهار نظرات وقتی ناامید کننده می شود که این هنرمندان پا را فراتر از فضای مجازی نگذاشته و در قبال تاثیرات نظرات خود در فضای مجازی هیچ قبول مسئولیتی نمی کنند.