به گزارش پارس نیوز، بریجیتا آندرشون با نام هنری بیبی آندرسون بازیگر سوئدی که به دلیل بازی در چندین فیلم اینگمار برگمن کارگردان مشهور سوئدی و برنده سه جایزه اسکار، شناخته می‌شد به دلیل کهولت سن و در سن ۸۳ سالگی در گذشت، کریستیانا اولفسون دوست قدیمی اندرسون مرگ وی را تایید کرده است.

فعالیت هنری وی بسیار گسترده بوده است چرا که هم در فیلم‌های سینمایی و هم در سریال و تئاتر به ایفای نقش پرداخته است، اما او تنها به خاطر همکاری هایش با اینگمار برگمن شناخته می شود.

برگمن، زمانی که با آندرسون در یک تبلیغ تلویزیونی برای یک شرکت شوینده در سال ۱۹۵۱ همکاری می کردند او را به نوعی کشف کرد و ۴ سال بعد در فیلم «لبخند‌های یک شب تابستانی» یک نقش کوتاه به وی داد و در ادامه نیز از دهه ۵۰ تا ۸۰ میلادی این دو در ۱۳ فیلم سینمایی دیگر از جمله «پرسونا»، «مهر هفتم» و «توت فرنگی‌های وحشی» با یکدیگر همکاری داشته اند.

آندرسون همچنین با کارگردان‌ها بزرگ دیگری مثل رابرت آلتمن نامزد ۵ جایزه اسکار در فیلم «کوئین‌تت» و جان هیوستون نامزد ۱۵ دوره اسکار در فیلم «نامه کرملین» بازی کرده است.

او علاوه بر دریافت جایزه از جشنواره فیلم برلین و جشنوراه فیلم کن ،بزرگترین جشنواره سینمایی اروپا نیز برای فیلم «آستانه زندگی» در سال ۱۹۵۸ جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.