مایع سفید کننده یا همان وایتکس مایعی است که در تمامی خانه ها یافت میشود و از آن برای پاک کردن و ضدعفونی کردن استفاده میشود اما هنگام استفاده از این مایع نکاتی را باید رعایت کنید که ما در این مطلب از پارس نیوز آن ها را به شما آموزش می دهیم.

حقایقی درباره مایع سفید کننده

تاریخ مصرف

سفید کننده دارای ماندگاری و تاریخ انقضاء است. یک ظرف سفید کننده درب بسته و استفاده نشده در دمای معمولی ، به طور متوسط ​​هر دو ماه 20٪ از اثر خود را از دست می دهد. همچنین محصول استفاده شده پس از 6 ماه مقدار قابل توجهی از قدرت خود را از دست می‌دهد، بنابراین توجه به تاریخ تولید محصول و خریداری نمونه‌های جدیدتر، اقتصادی می باشد.

ضدعفونی کنندگی

محلول رقیق شده سفیدکننده به عنوان ضد عفونی کننده قابل استفاده است و استفاده از آن برای ضد عفونی کردن سطوح ، آب استخر و … توصیه می گردد. این ترکیب یک اکسید کننده است و قادر به ایجاد اختلال در سلولهای میکروبی است و روی طیف گسترده‌ای از باکتریها موثر است .

لکه بری

در شستشوی دستی برای البسه پیشنهاد ما این است که این محصول به صورت رقیق شده در آب استفاده شود و هرگز به صورت مستقیم روی لباس ریخته نشود اگرچه وقتی مقدار زیادی از مواد آلی (به عنوان مثال خون ، پروتئین) موجود باشد، درصد بیشتری از سفید کننده برای از بین بردن لکه آنها لازم است. از قرار گرفتن طولانی مدت (بیشتر از ده دقیقه) البسه در محلول سفیدکننده خودداری نمائید چرا که باعث پوسیدگی الیاف خواهد شد. استفاده از آب گرم باعث کاهش اثر سفید کننده خواهد گردید.

این محصول همچنین برای لباسهای پشمی ، ابریشمی ، موهر و چرم قابل استفاده نیست.

اگر برای سفید کردن لباس های شسته شده یا از بین بردن لکه ها ، سفید کننده سدیم هیپوکلریت سدیم را به ماشین لباسشوئی اضافه می کنید ، بهتر است بعد از اینکه چرخه شستشو با آب انجام شد ، آن را اضافه کنید. اگر سفیدکننده را به همراه مواد شوینده اضافه کنید ، تاثیر آنزیم‌ها و مواد شوینده را کاهش می‌دهید.

موارد احتیاطی

نکات ایمنی استفاده از سفید کننده را باید رعایت کرد و معمولاً مخلوط کردن سفید کننده با سایر پاک کننده‌ها غیرقابل قبول است. به ویژه، از مخلوط کردن سفیدکننده با سرکه یا سایر اسیدها و یا آمونیاک خودداری کنید چرا که گاز آزاد شده در این حالت بسیار سمی و خطرناک بوده و نباید استشمام شود.

سفید کننده می‌تواند فلز را از بین ببرد ، بنابراین اگر یک سطح فلزی را با سفید کننده تمیز کرده و یا ضد عفونی می‌کنید ، مهم است که آن را با آب نیز شستشو نمائید.

اگرچه بوی کلر در سفید کننده آشکار است ، ولی برای کاهش این بوی نامطبوع محصول معطر نیز تولید شده و در اختیار مصرف کننده‌های محترم قرار گرفته است. با این حال استفاده از این محصول در محیط‌های بسته و یا دارای تهویه نامناسب اصلا توصیه نمی‌شود.

این محصول به گرما و نور خورشید حساس است . نگهداری آن در این شرایط باعث کاهش اثر آن می شود بنابراین سعی کنید در هنگام استفاده ، در محیط خنک و دور از نور خورشید قرار گیرد و از خرید محصولی که در شلف مغازه در برابر نور خورشید و یا محیط گرم قرار گرفته است ، خودداری نمائید.

اگر این محصول اشتباها نوشیده شود، حتما پس از مصرف مقادیری از شیر به پزشک مراجعه نمائید .

از تماس محصول با چشم خودداری شود و به هنگام حادثه حتما چشم را با مقادیر زیادی از آب شستشو داده به پزشک مراجعه نمائید.

همچنین در پارس نیوز بخوانید : هشدار ! شوینده‌های خانگی را با هم ترکیب نکنید

نکات مهم استفاده از مایع سفیدکننده

مایع سفید کننده یک محلول قوی برای ضدعفونی و تمیز کردن سطوح است که اگر به درستی استفاده نشود، عوارض خطرناکی برای سلامتی دارد. در ادامه می‌توانید با نکات ایمنی در هنگام استفاده از مایع سفیدکننده آشنا شوید.

از سفیدکننده بیشتر به عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده کنید

شاید فکر کنید که سفیدکننده‌ها تنها برای از بین بردن لکه‌ها مناسب هستند. اما حقیقت است که سفیدکننده‌ها بیشتر خاصیت ضدعفونی کنندگی دارند. درواقع شما باید قبل از استفاده از سفیدکننده روی هر سطح یا لباسی ابتدا آن را با یک شوینده مناسب بشویید و تمیز کنید. سپس می‌توانید برای از بین بردن باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا از مقداری مایع سفید کننده استفاده کنید.

به هیچ عنوان سفیدکننده را با مواد شوینده ترکیب نکنید

یکی از مهم‌ترین نکات استفاده از مایع سفید کننده این است که نباید آن را با هیچ‌گونه ماده شوینده شیمیایی ترکیب کنید. مواد شوینده حاوی آمونیاک هستند و ترکیب سفیدکننده با آمونیاک موجب آزاد شدن گازی سمی به نام کلرامین می‌شود.

این گاز به بافت چشم، گلو، بینی و ریه‌ها آسیب جدی وارد می‌کند و موجب بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود. 

از سفیدکننده برای تمیز کردن سطوح سنگی و گرانیت استفاده نکنید

یکی دیگر از نکات مهم استفاده از مایع سفید کننده این است که نباید روی هر سطحی استفاده شود. استفاده از سفید کننده روی سطوح سنگی و گرانیتی موجب فرسایش، تغییر رنگ و آسیب این سطوح می‌شود.

همیشه از سفیدکننده به صورت رقیق شده استفاده کنید

بزرگ‌ترین تصور اشتباهی که در مورد مواد سفید کننده وجود دارد، این است که فکر می‌کنید می‌توانید به صورت مستقیم آن را روی سطوح مختلف استفاده کنید. بهترین روش برای استفاده از مایع سفید کننده این است که مقداری از آن را با آب رقیق کنید. سپس مصرف کنید.

توجه داشته باشید که تنها به اندازه مورد نیازتان سفیدکننده را با آب ترکیب کنید و نهایتاً تا یک روز بعد از آن استفاده کنید. در صورتی که ترکیب آب و سفیدکننده استفاده نشد، بهتر است آن را دور بریزید، زیرا دیگر خاصیت ضدعفونی کنندگی خود را از دست می‌دهد و کارایی قبل را ندارد.

از سفیدکننده برای تمیز کردن سطوح فلزی استفاده نکنید

یکی از نکات مهم هنگام استفاده از مایع سفیدکننده این است که نباید از آن روی سطوح فلزی استفاده شود. استفاده از سفیدکننده روی سطوح فلزی موجب ایجاد واکنش‌های شیمیایی و ایجاد لکه روی این سطوح می‌شود.

فراموش نکنید که سفیدکننده حاوی کلر است و خاصیت خورندگی دارد و برای استفاده روی هیچ سطح فلزی مناسب نیست.

از ترکیب کردن سفیدکننده با آبلیمو و سرکه اجتناب کنید

در سفیدکننده‌ها ترکیبات شیمیایی قوی استفاده شده است که به هیچ عنوان نباید با هیچ‌گونه ماده دیگری ترکیب شوند. بهتر است بدانید که ترکیب کردن سفید کننده با سرکه و آبلیمو نیز می‌تواند موجب ایجاد واکنش‌های شیمیایی و ایجاد گازهای سمی‌ شود. از همین رو بهتر است سفیدکننده را تنها با آب رقیق کنید و مصرف کنید.

قبل از تمام شدن تاریخ انقضای سفیدکننده، آن را استفاده کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات استفاده از سفیدکننده این است که باید آن را قبل از نزدیک شدن به تاریخ انقضای آن استفاده کنید. گذشتن تاریخ انقضای سفیدکننده می‌تواند موجب آزاد شدن گازهای سمی ‌شود و از طرفی خاصیت تمیزکنندگی آن را کاهش دهد

از قرار دادن مایع سفید کننده در برابر نور خورشید اجتناب کنید

سفیدکننده باید به صورت رقیق نشده در بسته‌بندی خودش نگهداری شود. به هیچ عنوان سفیدکننده را در معرض نور خورشید قرار ندهید. این کار موجب آزاد شدن گازهای سمی می‌شود. این مواد باید در مکانی خنک و کاملاً سایه نگهداری شوند.

در زمان استفاده از مایع سفید کننده از ماسک و دستکش استفاده کنید

برای استفاده درست و بی‌خطر از وایتکس و سفیدکننده‌ها به خاطر داشته باشید که باید از دستکش و ماسک تنفسی استفاده کنید. سفیدکننده‌ها موجب تحریک غشاهای مخاطی، آسیب پوستی و مشکلات تنفسی می‌شوند.

بهتر است قبل از استفاده از سفیدکننده حتماً از دستکش آشپزخانه و ماسک تنفسی استفاده کنید و حتما بعد از آن دست‌ها را بشویید.

از ریختن مایع سفید کننده در شیشه اسپری دار اجتناب کنید

یکی دیگر از نکات استفاده از سفید کننده این است که نباید آن را درون بطری‌های اسپری دار بریزید. ریختن سفیدکننده در بطری اسپری دار موجب زنگ‌زدگی و آسیب به نازل و قطعات فلزی اسپری می‌شود و این موضوع خاصیت پاک‌کنندگی سفیدکننده را کاهش می‌دهد.

از طرف دیگر زمانی که شما سفیدکننده را اسپری می‌کنید، حجم زیادی از آن در هوا پخش می‌شود و این موضوع موجب بروز مشکلات تنفسی خواهد شد. بهتر است سفیدکننده‌ها را رقیق کنید و سپس روی دستمال حوله‌ای یا سطح مورد نظر بریزید.

به طور مرتب از مایع سفید کننده استفاده نکنید

مایع سفید کننده یک محلول بسیار قوی است که تنها باید در مواقع خاص استفاده شود. می‌توانید از این ماده برای از بین بردن لکه روی لباس با همچنین ضدعفونی سطوح مختلف در صورت نیاز از آن استفاده کنید. بنابراین استفاده هر روزه از مایع یا پودر سفیدکننده‌ را فراموش کنید و تنها در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

برای استفاده از مایع سفید کننده لباس برای لباسشویی زیاده‌روی نکنید

برای استفاده از مایع یا پودر سفیدکننده لباس هیچ‌گاه نباید آن را به صورت مستقیم روی لباس بریزید. برای این کار باید طبق دستورالعملی که روی برچسب محصول قید شده، مقداری از سفیدکننده را در محفظه ماشین لباسشویی بریزید و سپس ماشین را روشن کنید.

به هیچ عنوان صفحه گوشی را با مایع سفید کننده تمیز نکنید

استفاده از مایع سفید کننده برای تمیز کردن صفحه گوشی موبایل مناسب نیست. این کار موجب از بین رفتن پوشش محافظ صفحه و آسیب به آن می‌شود. برای این کار بهتر است از دستمال الکلی یا مقدار کمی مایع ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

در زمان استفاده از مایع سفید کننده حتماً درب و پنجره‌ها را باز کنید

سفید کننده یک ماده شیمیایی است که قرار گرفتن در معرض گازهای سمی آن موجب بروز بیماری‌های تنفسی و مشکلات جدی ریوی می‌شود. در زمان استفاده از انواع سفیدکننده باید درب و پنجره‌ها را باز کنید و سیستم تهویه هوا را روشن کنید تا هوا به خوبی تهویه شود.

از مایع سفید کننده برای تمیز کردن فاضلاب استفاده نکنید

هیچ‌گاه سفید کننده را به صورت مستقیم داخل لوله‌ها نریزید. این کار موجب آسیب به لوله‌ها و همچنین ایجاد گازهای سمی می‌شود. از طرف دیگر سفیدکننده برای تمیز کردن لوله‌ها به هیچ عنوان مناسب نیست. برای این کار می‌توانید از ۱ فنجان سرکه استفاده کنید.

از مایع سفید کننده برای ضدعفونی مواد خوراکی استفاده نکنید

یکی دیگر از نکات استفاده از سفیدکننده این است که نباید برای مواد خوراکی از آن استفاده شود. مواد شیمیایی موجود در سفیدکننده‌ها به شدت برای سلامتی مضر هستند. در صورت نیاز می‌توانید از سفیدکننده تنها برای تمیز کردن ظروف و سطوح استفاده کنید.

مایع سفید کننده را  با آمونیاک مخلوط نکنید

آمونیاک، گاز سمی به نام کلرامین آزاد می‌کند که به بافت چشم، گلو، بینی و ریه‌ آسیب می‌رساند. همچنین می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود. 

مایع سفید کننده را با اسیدها مخلوط نکنید

هنگامی که سفیدکننده را با اسیدهایی مانند سرکه یا محلول لوله بازکن مخلوط می‌کنید، گاز کلر آزاد می‌کند. تنفس این گاز بسیار خطرناک است و ممکن است باعث سرفه یا خس‌خس سینه شود. ممکن است چشم‌ها، بینی و گلو را هم بسوزاند.

ابتدا سطوح را با آب و صابون تمیز کنید

سفیدکننده نمی‌تواند از گرد و غبار و خاک روی سطوح عبور کند. دلیل نسبی آن این است که لایه ضخیم آهک، میکروب‌ها را حفظ می‌کند. برای تمیزکردن سطوح ابتدا از آب و صابون استفاده کنید. سپس تمام سطح را به محلول سفیدکننده آغشته کنید تا کاملا مرطوب شود و بگذارید در معرض هوا خشک شود.

استنشاق گاز مایع سفید کننده

 در صورت استنشاق گاز کلر متصاعد شده از مایع سفید کننده یا اختلاط آن، مصدوم را به هوای آزاد منتقل کرده و در صورت احتیاج از گاز اکسیژن و تنفس مصنوعی استفاده کنید و سپس او را به پزشک منتقل نمایید.

نوشیدن مایع سفید کننده

در صورت نوشیدن مایع سفید کننده دهان مصدوم را با آب شستشو داده و اگر مشکل تنفسی پیدا کرده به او تنفس مصنوعی برسانید و در صورتی که بیمار نباشد به او آب و شیر بنوشانید و بعد او را به پزشک منتقل کنید.

اقدامات ایمنی پس از تماس با مایع سفیدکننده

تماس مستقیم با مایع سفیدکننده و یا قرار گرفتن در معرض بخار آن می‌تواند مشکلات جدی و متعددی را به وجود بیاورد که اگر به موقع و درستی به آن‌ها رسیدگی نشود اثرات جبران‌ناپذیری به جای می‌گذارد. در صورتی که یکی از موارد زیر برایتان پیش آمد طبق دستورالعمل گفته شده عمل کنید.

تماس با چشم: چشم‌هایتان را باز نگه دارید و به مدت 15 تا 20 دقیقه با جریان آرام آب بشویید. اگر از لنز استفاده می‌کنید، آن‌ها را از چشم‌هایتان خارج کنید و به شستشو ادامه دهید. پس از این که مراحل اولیه را انجام دادید به چشم پزشک مراجعه کنید.

تماس با پوست: اگر لباس‌هایتان به مایع سفیدکننده آغشته شده است سریع آن‌ها را دربیاورید و پوست‌تان را به مدت 15 تا 20 دقیقه با آب بشویید. چنان‌چه احساس خارش و سوزش روی پوست‌تان ادامه داشت زمان شستشو را بیشتر کنید.

استنشاق بخار مایع سفیدکننده: اگر در معرض گاز مایع سفیدکننده قرار گرفتید سریع وارد فضایی با هوای آزاد شوید. چنان‌چه احساس کردید که تنفس شما دچار مشکل شده است سریعا با مرکز اورژانس یا پزشک تماس بگیرید.

مصرف خوراکی: یکی از موارد خطرناکی که هنگام استفاده از مایع سفیدکننده ممکن است اتفاق بیفتد، خورده شدن آن توسط کودکان یا افراد غیرمطلع است. در چنین شرایطی که فرد به صورت خوراکی در معرض مایع سفیدکننده قرار گرفته است، فورا به مراکز اورژانس یا مسمومیت مراجعه کنید. به هیچ عنوان فرد را مجبور به استفراغ نکنید مگر این که چنین دستورالعملی توسط پزشک به شما داده شود. در صورتی که فرد دچار بیهوشی شده است به هیچ عنوان چیزی به او نخورانید و به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که شما می‌خواهید به شخص دیگری در انجام اقدامات ایمنی کمک کنید مراقب باشید که خودتان در تماس با مایع سفیدکننده قرار نگیرید یا اگر به بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم، آلرژی و … مبتلا هستید، از محیط دور شوید؛ چنا‌ن‌چه در حین کمک‌رسانی در تماس با مایع سفیدکننده قرار گرفتید با پزشک مشورت کنید.