دردناک ترین بیماری به یک سری از بیماری هایی گفته میشود که درد آن ها غیرقابل توصیف بوده و بسیار وحشتناک است.در این مطلب از پارس نیوز شما با یک سری از این بیماری ها آشنا میشوید.

درد احساس آزاردهنده‌ای است که ممکن است به‌علت ابتلا به بیماری‌های مختلف دچارش شویم. همه افراد هرازگاهی حس درد می‌کنند، اما درد مزمن متفاوت است و ادامه دارد و معمولا بیش از ۶ ماه طول می‌کشد. منشأ این نوع درد معمولا بیماری‌های زمینه‌ای است. به‌نظر شما بدترین درد دنیا چه دردی است ؟ در این مقاله شدیدترین دردها را به شما معرفی می‌کنیم.

لیستی از دردناک ترین بیماری ها

سردرد میگرنی

سر درد میگرنی معمولا در بالای لیست دردناک ترین دردها قرار دارد. سر درد میگرنی ممکن است روزها طول بکشد. و آنهایی که مبتلا به این سر دردها هستند معتقدند که دردش نفس گیر و کشنده است.پ

همچنین برخی نشانگان بیماری با سر درد میگرنی همراه است مانند،تهوّع، استفراغ، حساسیت به نور و غیره. این درد مانع انجام فعالیتهای معمول و طبیعی تان می شود. باور کنید از دردناک ترین درد زایمان بدتر است.

همچنین در پارس نیوز بخوانید : ۱۰ علت بروز سردردهای میگرنی

سنگ کلیه

سنگ کلیه هم دردی گذرا و دوره ای است. اما من دوستی دارم که هم سنگ کلیه را تجربه کرده و هم درد زایمان را او قسم می خورد که زایمان هزار مرتبه بهتر و ساده تر از درد سنگ کلیه است.

با این وجود از بسیاری شنیده ام که "درد سنگ کلیه برای مردان مانند درد زایمان برای خانم ها است."

سنگ صفرا از دردناک ترین بیماری ها

سنگ صفرا هم می تواند درد دردناکی را ایجاد کند. مداوا و درمان این درد و نیز اجتناب از خوردن غذاهای مشکل ساز، می تواند تا مدتها باعث درد و ناراحتی شما شود.

مادرانی که در تهیه این لیست کمک کرده اند می گویند حاضرند دوبرابر درد زایمان را تحمل کنند اما درد سنگ صفرا را هرگز نکشند.

عفونت مثانه

عفونت مثانه و مجاری ادراری نیز در این لیست قرار دارد. گفته می شود این درد طاقت فرسا و کشنده ده مرتبه از درد زایمان بدتر است.

فردی این درد را به حلقه ای از آتش که روزها طول می کشد تشبیه کرده است. فکر کنید چقدر می تواند دردناک باشد...

درمان ریشه دندان

می دانم که کار بر روی دندان و درد زایمان هر دو خیلی معمول است، اما ناچارا پیش می آید.

برای آنهایی که دوست دارند بگویند تا درد نکشید ریشه دندان تان هم ترمیم و درمان نخواهد شد، باید بگویم شما هم تا درد نکشید صاحب فرزند نخواهید شد!

همین جا باید بگویم که بدن ما برای ترمیم ریشه دندان طراحی نشده است، اما بدن ما جوری طراحی شده که صاحب فرزند شویم.

و باید بدانیم که گاهی درد دندان حتی با ترمیم ریشه هم از بین نمی رود، و به دنبال ترمیم ریشه یکی دو روزی فعالیتهای روزانه تان تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت.

عمل جراحی

داشتن هر گونه عمل جراحی قطعا دردناک تر از زایمان طبیعی است. عمل سزارین معمولا یکی از معمول‌ترین عمل‌ها است.

واضح است که برخی از عمل‌های جراحی بزرگ‌تر از بقیه هستند، همان طور که برخی از زایمان‌ها هم از بقیه دردناک تر است، گرچه شاید در موقع عمل سزارین یا عمل‌های دیگر از شدت درد از پای در نمی آیید اما قطعا بهبودی از این عمل طولانی تر و درد ناشی از آن نیز بیشتر از زایمان طبیعی است.

خدا امکان زایمان طبیعی را در بدن ما قرار داده پس از این نعمت الهی بهره بجویید.

سردردهای خوشه‌ای از دردناک ترین بیماری ها

سردرد خوشه‌ای نوعی سردرد نادر است که به‌دلیل شدت زیاد و الگوی رخ‌دادنش «خوشه‌ای» نامیده می‌شود. این درد آن‌قدر شدید است که توان انجام فعالیت‌های روزمره را از فرد می‌گیرد. درد شدید در یک طرف سر و بی‌قراری رایج‌ترین علائم این نوع سردردند. این درد ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از شروع به اوج خود می‌رسد و تا ۳ ساعت تشدید می‌شود. سپس کم‌کم شدت درد کمتر می‌شود، اما ممکن است تا ۸ بار در روز عود کند.

زونا از دردناک ترین بیماری ها

هرپس زوستر یا زونا نوعی بیماری ویروسی است که اعصاب را هم درگیر می‌کند. زونا منجر به درد شدیدی می‌شود که با خارش پوست، سوزن‌سوزن‌شدن، بثورات پوستی و تاول‌های پر از مایع همراه است. ویروس واریسلا زوستر (VZV)، همان ویروسی که باعث آبله‌مرغان می‌شود، می‌تواند پس از ایجاد آبله‌مرغان در سلول‌های عصبی فرد به زندگی خود ادامه دهد. ممکن است این ویروس گاهی دوباره فعال و باعث ایجاد زونا شود. زونا یکی از دردناک‌ترین بیماری‌هاست. سن و ضعف سیستم ایمنی فرد او را مستعد ابتلا به این بیماری دردناک می‌کنند.

شانه یخ‌زده

شانه یخ‌زده وضعیتی است که باعث سفتی و درد در مفصل شانه می‌شود. علائم این بیماری شامل درد شدید، محدودیت دامنه حرکتی و سفت‌شدن مفصل شانه است. علائم به‌تدریج شروع و با گذشت زمان تشدید می‌شوند. این درد معمولا بعد از ۱ تا ۳ سال برطرف می‌شود.

شکستگی استخوان از دردناک ترین بیماری ها

ترک یا شکستگی ممکن است در هر استخوان بدن ایجاد و باعث درد و التهاب شدید شود. شدت شکستگی بستگی به نیرویی دارد که باعث شکستگی شده است. بنابراین شکستگی استخوان انواع و شدت‌های مختلفی دارد. درد ناشی از شکستگی شدید است و ممکن است منجر به محدودیت حرکت ناحیه آسیب‌دیده شود.

سندرم درد منطقه‌ای پیچیده (CRPS)

این سندرم نوعی بیماری مزمن است که اندام (پا، دست، ساق پا یا بازو) را پس از آسیب درگیر می‌کند. سندرم درد منطقه‌ای پیچیده معمولا ناشی از آسیب یا اختلال در عملکرد سیستم عصبی پیرامونی و مرکزی است. معمولا فرد درد و سوزش ناشی از این سندرم را مثل «سوزن‌سوزن‌شدن» توصیف می‌کند. درد شدید، تغییر رنگ پوست و تورم اندام آسیب‌دیده علائم این سندرم دردناک‌اند.

سکته قلبی از دردناک ترین بیماری ها

سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد (MI) وضعیت خطرناکی است که در آن بخشی از قلب منبع خون خود را از دست می‌دهد. این عارضه یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر در سراسر جهان است. وقتی جریان خون به ماهیچه‌های قلب مسدود می‌شود، اکسیژن به قلب نمی‌رسد و سلول‌ها می‌میرند. درد ناشی از سکته قلبی این‌طور توصیف می‌شود:

  • درد کوبنده قفسه سینه؛
  • احساس فشار یا سفتی در قفسه سینه؛
  • درد قفسه سینه که به بازوها، گردن و فک گسترش می‌یابد.

بیرون‌زدگی دیسک از دردناک ترین بیماری ها

فتق دیسک بین‌مهره‌ای یا بیرون‌زدگی دیسک کمر وضعیتی است که در آن بالشتک نرم موجود بین استخوان‌های ستون فقرات به بیرون فشار می‌آورد. بیرون‌زدگی دیسک ممکن است اعصاب مجاور را تحریک کند و درنتیجه باعث درد و بی‌حسی یا ضعف در بازو یا پا شود. این درد پس از نشستن، ایستادن یا کمی راه‌رفتن تشدید می‌شود.

بیماری سلول داسی‌شکل

بیماری سلول داسی‌شکل گروهی از اختلالات خونی است که بر ساختار هموگلوبین، جزء حامل اکسیژن خون، اثر می‌گذارد. هموگلوبین اسِ (S) افراد مبتلا به این بیماری شکلی غیرطبیعی دارد که باعث می‌شود شکل گلبول‌های قرمز خون این افراد به‌شکل داس یا هلال تغییر کند. یکی از علائم اصلی بیماری سلول داسی‌شکل دردهای دوره‌ای است. این درد زمانی شروع می‌شود که گلبول‌های قرمز داسی‌شکل داخل رگ‌های خونی کوچک در شکم، مفاصل و قفسه سینه جمع می‌شوند و جریان خون را مسدود می‌کنند. در برخی موارد، ممکن است باعث درد استخوان نیز شوند.

آرتریت از دردناک ترین بیماری ها

آرتریت یا التهاب مفاصل وضعیتی است که به‌سبب آن یک یا چند مفصل بدن ملتهب می‌شود. علائم اصلی این عارضه درد و سفتی مفصل است که باعث مختل‌شدن تحرک فرد می‌شود و با افزایش سن تشدید می‌شود. استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و آرتریت نقرسی شایع‌ترین انواع آرتریت‌اند. درد مفصلی ناشی آرتریت آرترالژی نامیده می‌شود.

سیاتیک

سیاتیک به دردی گفته می‌شود که در طول مسیر عصب سیاتیک (طولانی‌ترین عصب بدن) منتشر می‌شود. هنگامی که این عصب تحریک می‌شود یا تحت‌فشار قرار می‌گیرد، فرد احساس درد می‌کند. درد از قسمت پایین ستون فقرات شروع می‌شود و تا لگن و پایین ساق پا گسترش می‌یابد. این درد ممکن است متوسط یا شدید و همراه با گزگز، ضعف و بی‌حسی در پای آسیب‌دیده باشد. درد شدید سیاتیک توان حرکت‌کردن را از فرد می‌گیرد.

آپاندیسیت

التهاب آپاندیس (کیسه کوچک و نازک متصل به روده بزرگ) آپاندیسیت نامیده می‌شود. ممکن است آپاندیس ملتهب و منجر به درد شدید شود. در موارد شدید، آپاندیس ملتهب ممکن است پاره و منجر به پریتونیت (عفونت جدی پوشش داخلی شکم) شود. شایع‌ترین علامت آپاندیسیت دردی است که از نزدیکی ناف شروع می‌شود و به‌سمت راست پایین شکم گسترش می‌یابد. این درد در عرض چند ساعت بسیار شدید می‌شود اما حتی قبل از شدیدشدن هم فرد هنگام حرکت یا تنفس عمیق، درد شدیدی را حس می‌کند.

اندومتریوز

اندومتریوز عارضه‌ای دردناک است که در آن بافتی که آندومتر را می‌پوشاند، خارج از رحم رشد می‌کند. ممکن است این بافت حتی در لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها و بافت پوشاننده لگن هم رشد کند. ممکن است فرد حین قاعدگی یا قبل و بعد از آن دچار این درد شود. برخی از زنان ممکن است درد شدید ناتوان‌کننده‌ای را حس کنند. برخی هم این درد شدید را هنگام رابطه جنسی یا ادرارکردن یا بعد از آنها حس می‌کنند.

نقرس

نقرس نوعی آرتریت است که در برخی افراد که اسید اوریک خونشان زیاد است، ایجاد می‌شود. این عارضه باعث درد شدید، سفتی و تورم در مفصل (معمولا مفصل شست پا) می‌شود. این درد طوری توصیف می‌شود که گویی پا آتش گرفته است.

نورالژی سه‌قلو

نورالژی سه‌قلو که برخی لقب بدترین درد دنیا را به آن داده‌اند، عارضه دردناکی است که بر عصب سه‌قلو (عصب پنجم جمجمه‌ای) اثر می‌گذارد. این عارضه یکی از دردناک‌ترین بیماری‌های شناخته‌شده است که باعث درد شدید و سوزش‌مانند یا احساس شوک الکتریکی در چشم‌ها، لب‌ها، پوست سر، بینی، فک بالا، پیشانی و فک پایین می‌شود.

پانکراتیت حاد

پانکراتیت حاد التهاب ناگهانی پانکراس است که ممکن است خفیف یا شدید و خطرناک باشد. علل اصلی پانکراتیت حاد سنگ کیسه صفرا و سوءمصرف الکل است. علامت غالب این عارضه درد شدید شکم است. علائم رایج پانکراتیت حاد عبارت‌اند از:

  • تب؛
  • استفراغ؛
  • حالت تهوع؛
  • درد بالای شکم که به پشت گسترش می‌یابد و بعد از خوردن غذا بدتر می‌شود.

زخم معده از دردناک ترین بیماری ها

زخم معده زخمی است که در پوشش داخلی معده ایجاد می‌شود. درد معده شایع‌ترین علامت این عارضه است. این درد ممکن است در هر جایی از شکم از ناف تا استخوان سینه حس شود. حس درد ممکن است مدت کوتاهی طول بکشد یا ساعت‌ها ادامه داشته باشد. معمولا این درد زمانی شروع می‌شود که معده خالی یا بسیار پر باشد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا وضعیتی است که باعث درد در سراسر بدن می‌شود (درد عضلانی‌اسکلتی گسترده). ممکن است این عارضه با خستگی، مشکلات خواب و ناراحتی عاطفی یا روانی همراه باشد. بیماران مبتلا بیشتر از سایرین به درد حساس‌اند. معمولا فیبرومیالژیا پس از ضربه فیزیکی، عفونت، استرس روانی یا جراحی رخ می‌دهد.

دردهای مزمن در قسمت های پایین کمر

یکی از دردهای شدید که بسیار شایع است ، دردهای مزمن در قسمت های پایین کمر می باشد که اغلب افراد خیلی کم از این بیماری بهبود می یابند، اما برخی نیز باید این درد شدید را برای مدت طولانی تحمل کنند. اضطراب و شدت درد اولیه در ماندگاری این بیماری دخیل است.

دردهای جانبی عصبی

افراد مبتلا به دیابت به علت آسیب وارده به اعصاب انگشتان پا و دست به این دردها دچار می شوند . درد مرتبط با این عارضه شبیه راه رفتن بر روی تیغ است. برای کاهش درد ، استفاده از دارو و انجام ورزش های سبک برای به جریان در آوردن خون کمک کننده است.

 پارگی آشیل ها از دردناک ترین بیماری ها

آشیل قوی ترین و بزرگ ترین تاندون بدن است، پس وقتی پاره می شود … دردناک می شود.افراد حتی می گویند احساس می کنند که به پشت پایشان تیر خورده است.

آبسه دندان از دردناک ترین بیماری ها

اگرچه آبسه ممکن است در هر جایی در بدن رخ دهند، اما آبسه دندان معمولاً دردناک ترین است چون به شدت به تعداد زیادی از اعصاب نزدیک هستند.به خاطر پوسیدگی دندان، باکتری وارد می شود و باعث درد بسیار زیادی خواهد شد. عفونت حتی می تواند به بقیه صورت سرایت کند و موجب تب شدید و در برخی موارد مرگ شود.

توصیه:دندان هایتان را مرتبا مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید .

ساییدگی پوست با سطح خیابان و جاده 

سایش ایجاد شده روی پوست براثر کشیدگی روی سطح جاده مورد بعدی لیست این بخش از نمناک است که مانند سوختگی واقعاً دردناک است. لایه بالایی پوست شما می رود و اعصابتان آسیب می بیند و این آسیب به هیچ وجه قابل تحمل نیست .

نیش سنگ ماهی

این ماهی ها که عموماً در مناطق ساحلی اقیانوس هند و اقیانوس آرام یافت می شوند، یکی از خطرناک ترین ماهی ها برای انسان ها هستند و اغلب با سنگ های زیر سطح آب استتار می شوند و گاهی اوقات افراد به طور تصادفی بر روی آن ها پا می گذارند و بسته به این که چقدر فشار اعمال می شود سم تزریق خواهد شد، حتما مقدار زیاد از این نیش مهلک نیست و بلکه حتی اگر مهلک هم نباشد، قربانی معمولاً درد، تهوع، تشنج و استفراغ را تجربه می کند.

حمله خرس

به خصوص خرس های قطبی. با این حال، این به این معنی نیست که خرس های سیاه و گریزلی کم تر خطرناک هستند. آن ها به شدت به افراد آسیب می رسانند، آن ها را رها می کنند تا بمیرند و بعد برای پایان کارشان برمی گردند.

بریدن چرخ

این روش قرون وسطایی اعدام بود که عبارت بود از اینکه فرت برای مرگ محکوم به چرخ می شد و سپس دست و پایشان کتک زده می شود تا آن که بشکنند. جسد تکه تکه شده اغلب روی صفحه ای به نمایش گذاشته می شد و بارها قربانی ها به مدت چند روز با نوشیدنی های قوی زنده نگه داشته می شدند.

نیش مورچه بولت

نیش این مورچه به عنوان دردناک ترین نیش در شاخص درد اشمیت در نظر گرفته می شود.افراد قبیله ای برزیلی گاهی اوقات باید به عنوان بخشی از مراسم شروع خود، نیش چند مورچه را تجربه کنند.

لینچی

این نوع اعدام در چین و ویتنام تا دهه 1900 مورد استفاده قرار می گرفته است.در اصل بدن قربانی به آرامی تکه تکه می شد و هدف این بود تا آنجا که ممکن بود آن ها را زنده نگه دارند تا دردشان را افزایش دهند.

درد عصبی سه قلو

کسانی اکه هرگز مشکلی با ماهیچه سه قلو خود نداشته اند باید از خدا ممنون باشند.این عصب مسئول تامین "احساسات به صورت، غشا مخاط و دیگر ساختارها در سر" است.

کزاز

این دلیل دیگری است که امیدواریم پدر و مادر شما ضد واکسن نباشند.کزاز یکی از دردناک ترین چیزهایی است که می تواند برای بدن شما اتفاق بیفتد و همچنین به عنوان "قفل - فک" شناخته می شود چون ماهیچه های شما شروع به متشنج و قفل شدن می کنند.

افرادی که واکسنش را نمی زنند اغلب باید بر روی دستگاه های تنفسی اضطراری قرار داده شوند، پس به همه افراد واکسنش توصیه می شود.

زایمان

خیلی وقت پذیرفته شده است که زایمان یکی از دردناک ترین چیزهایی است که می توانید تجربه کنید. بعضی از مردم می گویند که احساس می کنند تمام اعضای بدنشان در حال پاره شدن هستند.

مصلوب شدن

رومیان استادان مرگ و شکنجه بودند و تمام هدف از مصلوب کردن قربانی این بود که او را زنده نگه دارید تا هر طور که ممکن است درد را احساس کنند.

پریتونیت

پریتونیت یک لایه نازک است که بخش زیادی از قسمت های شکم شما را پوشانده است و زمانی که ملتهب می شود … باید آماده شوید. این درد ناشی از تراوش روده ها و درد غیر واقعی است و این مشکل آنقدر بد است که اگر درمان نشود، همیشه کشنده خواهد بود .

سندرم ایروکنجی از دردناک ترین بیماری ها

این وضعیتی است که با نیش عروس دریایی ایروکنجی (به همراه انواع دیگر عروس دریایی) که اغلب در ساحل استرالیا یافت می شوند، ایجاد می شود. علاوه بر این که به طور باور نکردنی دردناک است، اثر غیر معمول زهر دهندگان عروس های دریایی احساس شدید مرگ قریب الوقوع را می دهد.

در حقیقت برخی بیماران حتی از پزشک خود درخواست می کنند که آن ها را بکشند و کار را تمام کنند و این مشکل می تواند چند هفته طول بکشد تا نشانه ها کاهش یابد و توجه پزشکی مناسبی را می طلبد.

پیچ خوردگی گنادال

پیچ خوردگی بیضه ها یا تخمدان ها تامین خون را به خودشان کاهش می دهد و این به همان اندازه دردناک است که به نظر می رسد و اغلب برای نجات فرد به جراحی نیاز است.

سوختگی درجه دو از دردناک ترین بیماری ها

اما صبر کنید … سوختگی درجه سوم چه ؟ این بدتر نیست ؟ بله، بله، هستند. اما سوختگی های درجه سوم طوری بد هستند که حتی به اعصاب شما آسیب می رسانند، بنابراین شما نمی توانید چیزی حس کنید. سوختگی درجه دوم موردی است که درد در آن قرار دارد. و آن ها به اندازه ای بد هستند که به فرد آسیب بزنند اما این قدر بد نیستند که اعصاب شما را بسوزانند.

بیماری درکوم از دردناک ترین بیماری ها

این بیماری شامل تومورهای دردناک متعددی است که بر روی بدن بیمار رشد می کنند و تومورها می توانند نسبت به لمس و دمای بسیار حساس باشند، بنابراین حتی دوش گرفتن نیز می تواند آزاردهنده باشد.

سندرم درد منطقه ای پیچیده

اساسا گیرنده های درد بدن شما دیوانه می شوند و باعث ورم و درد شدید (معمولا در یک دست) می شوند. درد در طول زمان بدتر می شود و هیچ درمانی برایش وجود ندارد و در واقع, گاهی اوقات خیلی بد می شود که تنها راه حل آن قطع عضو است.

توصیه:سیگار کشیدن را متوقف کنید که ظاهراً سیگاری ها بیشتر دچار این مشکل می شوند.

شکست آلت تناسلی

هر کس می داند که این درد چیست و به همان اندازه که فکر می کنید دردناک است .

سردرد سوراخی پس از زایمان

این مورد از موارد مطرح شده در نمناک یکی از بدترین دردهایی است که انسان می تواند تجربه کند و اساساً مننژها (یکی از حساس ترین بخش های بدن شما) تحت تاثیر قرار می گیرند; این یک اثر جانبی معمولی از بی حسی نخاعی است. بدترین بخشش این است که حرکت می تواند آن را بدتر کند و علایم رایج از دست دادن شنوایی, سرگیجه, تهوع و درد شدید شنوایی هستند و این اثر به عنوان " داغ شدن و پخشش مانند فلزات داغ " توصیف شده است.

درد عاطفی

شواهد زیادی وجود دارند که نشان می دهند ضربه عاطفی و درد می توانند بخش های یکسانی از مغز را به عنوان درد فیزیکی تحریک کنند و در حقیقت، گاهی اوقات نشان داده می شود که این مورد حتی بیشتر مناطق درد را تحریک می کند.پریشانی روانی یکی از بدترین چیزهایی است که فرد می تواند تجربه کند.

 نیش حشره

طبیعی است که در این‌‌جا منظور ما نیش زنبور عسل نیست؛ برخی از حشرات مانند مورچه‌ی گلوله‌زن از آمریکای مرکزی و جنوبی حاوی یک نوع سم هستند و می‌توانند فقط با یک نیش، قربانی را در طول چندین روز و بعد از تحمل درد فراوان از پای دربیاورند!

مننژیت از دردناک ترین بیماری ها

مننژیت یکی از عفونت‌های مغزی است که توسط باکتری، قارچ، انگل، ویروس ایجاد می‌شود. علائم مننژیت شامل تب ناگهانی شدید، سردرد شدید، سفت شدن گردن، حساسیت به نور، مشکلات راه رفتن، تشنج، گیجی و کم اشتهایی است. بدترین نوع مننژیت، مننژیت باکتریایی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود منجر به مرگ دردناکی می‌شود.

عفونت گوش

عفونت گوش همراه با سردرد و سرگیجه همراه است و تمام بدن فرد را درگیر درد می‌کند.