معده درد عصبی که به پشت می زند یکی از انواع شایع معده درد هاست که افراد را درگیر می کند. تشخیص نوع معده درد کار ساده ای نیست و نیازمند شناخت علائم و نشانه های آن است. با کمک روش های خانگی که در پارس نیوز به شما معرفی می کنیم معده دردتان را در خانه درمان کنید.

ایا مشکلات معده باعث کمردرد میشود

معده درد - معده درد عصبی که به پشت می زند

شایان ذکر است که این علل شایع تا حد زیادی محتمل‌ترین دلایلی است که فرد دچار کمردرد و معده درد می‌شود. علل عبارت‌اند از:

 • مشکلات هورمونی
 • بارداری
 • آسیب کمر
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • فشار
 • عفونت ادراری (UTI)

پزشک قبل از اینکه به دنبال موارد جدی‌تری بگردد، این شرایط را بررسی می‌کند.

درد معده با چه ارگان هایی در شکم ارتباط دارد؟

درد معده یکی از بیماری های دستگاه گوارش است که می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. این درد همچنین نشانه‌ای از بیمار‌های دیگر بخش‌های بدن هم باشد. شکایتی شایع در کودکان و بزرگسالان است. درد معده ممکن است از یک درد مبهم تا یک درد شدید و تیر کشنده متفاوت باشد. در اطراف معده چندین ساختار حیاتی وجود دارد از جمله:

 • قسمت فوقانی روده‌ها
 • کیسه‌ی صفرا
 • کبد
 • لوزالمعده
 • و قلب.

بیماری‌های مرتبط با این ارگان‌ها می‌توانند باعث معده درد هم شوند که به آن درد انعکاسی گفته‌می‌شود. علائم همراه با درد معده می‌تواند به شناسایی علت اصلی و تشخیص درد معده کمک‌کند.

درد معده شدید به صورت ناگهانی بروز می‌کند و می‌تواند در اثر آسیب، باکتری، ویروس، استرس یا خوردن مواد تحریک کننده مانند الکل، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID)، استروئیدها یا غذاهای تند ایجاد شود و اغلب موقتی است. اگر درد معده زیاد است و بعد از غذا اتفاق می‌افتد، ممکن است علت آن ریفلاکس معده به مری، زخم معده یا سوء هاضمه باشد.

برای تشخیص علت معده درد و درمان آن باید به متخصص گوارش مراجعه کنید. پس لطفا از تشخص و مصرف داروی خودسرانه پرهیز کنید.

درد معده - معده درد عصبی که به پشت می زند

انواع معده درد

درد معده یکی از دردهای شایع گوارشی است که در سنین مختلف ایجاد می گردد. این درد می تواند خفیف یا شدید بوده و به نواحی دیگری از بدن مانند شکم، پشت، گلو و پشت کمر منتشر گردد. امروزه دردهای معده دلایل مختلفی داشته و در بسیاری از موارد خود به خودی تسکین می یابند. دردهای ایجاد شده در معده انواع متفاوتی دارند که عبارت اند از:

گاستریت

یکی از رایج ترین دردهای معده، گاستریت است. این درد به دلیل التهاب در سلول های پوشاننده دیواره معده بوجود آمده و معمولا به دنبال از بین رفتن این سلول ها به دلایلی مانند هلیکوباکتر پیلوری، ترشح کنترل نشده اسید معده، مصرف برخی از داروها، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و برخی از ویروس ها و باکتری ها ایجاد می گردد. این مشکل به صورت ورم و دردهایی پس از صرف غذا ایجاد شده و معمولا در خود ناحیه معده بروز می نماید.

زخم معده

یکی دیگر از دردهای شایع گوارشی، درد ایجاد شده به دنبال زخم های معده است. زخم معده به دلایلی مانند مصرف برخی از داروها، مصرف سیگار و مشروبات الکلی، مصرف مکرر آسپرین و هلیکوباکتر درمان نشده ایجاد شده و در برخی موارد به پشت نیز منتشر می گردد.

معده درد عصبی ؛ معده درد عصبی که به پشت می زند

مشکلات روحی روانی و تنش های روحی منجر به تحریک شدید اعصاب سمپاتیک شده و این امر می تواند ترشحات لوله گوارش و حرکات آن را افزایش داده و ایجاد دردهای شدیدی در معده نماید.

ریفلاکس معده

از جمله مشکلات و دردهای شایع معده به دلیل ریفلاکس معده ایجاد می گردد. این عارضه بسیار شایع بوده و به دلیل سبک زندگی ناصحیح، تغذیه نامناسب و رعایت نکردن فاصله صرف وعده های غذایی و استراحت ایجاد می گردد. این نوع از درد معده معمولا همراه با سوزش، تیر کشیدن جناغ سینه، ترش کردن، حالت تهوع و سنگینی سر دل همراه است.

معده دردهای ویروسی ؛ معده درد عصبی که به پشت می زند

این نوع از درد معده به دلیل فعالیت برخی از ویروس های بیماری زا به نام آدنوویروس ها ایجاد می گردد. معده دردهای ویروسی در بیشتر موارد بدون نیاز به درمان های پزشکی برطرف شده و علائمی مانند دردهای قولنجی، اسهال، تهوع و استفراغ را به دنبال خواهد داشت.

اسید معده - معده درد عصبی که به پشت می زند

مسمومیت غذایی عدم تحمل لاکتوز

در برخی از افراد باکتری های تجزیه کننده شیر و لبنیات در روده وجود نداشته و مصرف این نوع از مواد غذایی ایجاد دردهای معده ای خواهد نمود.

ناراحتی معده و کمر درد

یکی دیگر از دردهای آزار دهنده و نامطلوب گوارشی درد معده که به پشت کمر می زند، است. این درد بسیار نگران کننده بوده و تحمل آن در برخی موارد بسیار دشوار است. درد معده که به پشت می زند دلایل متفاوتی داشته و در بیشتر موارد نگران کننده نخواهد بود.

در بسیاری از موارد درد معده که به پشت کمر می زند، ارتباطی به کمر نداشته و بدون ارتباط با آن ایجاد می گردد.

علت درد معده چیست؟

گاز معده یا نفخ

علت درد در قسمت فوقانی معده ممکن است گاز باشد. گاز به طور طبیعی در روده‌ها و دستگاه گوارش ایجاد می‌شود. هنگامی که این گاز تجمع یابد، می‌تواند باعث ایجاد احساس فشار، نفخ یا پُری در فرد شود. ابتلا به عفونت، ویروس‌ها، اسهال یا یبوست می‌تواند باعث افزایش شدت گاز شود.

علائم معده درد در اثر نفخ عبارت‌اند از:

 • دردی که باعث ورم معده می‌شود.
 • احساس می‌کنید چیزی در معده در حال حرکت است.
 • زیاد آروغ می‌زنید.
 • اسهال یا یبوست دارید.

این نوع درد معده معمولا جدی نیست و طی چند ساعت برطرف می‌شود. یکی از مهمترین کارها، جلوگیری از بلع هوا و آرام غذا‌خوردن است.

سوزش سر دل

سوزش سر دل باعث احساس سوزش در قسمت فوقانی معده یا همان درد سر معده و گاهی درد در دهان یا گلو می‌شود. این درد همچنین ممکن است با درد قلب در قفسه‌ی سینه اشتباه گرفته شود. زخم معده، ریفلاکس اسید یا حتی سرطان معده و مری می‌توانند از عوامل اصلی درد سر معده یا سوزش سر دل باشند. سوزش معده دایمی یا مکرر که بسیار دردناک است و با کاهش وزن غیرقابل توجیه اتفاق می‌افتد، می‌تواند نشانه‌ی بیماری جدی‌تری باشد و نیاز به بررسی دارد.

ورم معده یا گاستریت

گاستریت یا ورم معده باعث تورم و دردناک‌شدن مخاط معده می‌شود. ورم معده شدید یا حاد در کوتاه مدت اتفاق می‌افتد و به سرعت خود را نشان می‌دهد. گاستریت معمولا به دلیل عفونت باکتریایی مانند هلیکوباکتر پیلوری رخ می‌دهد. عفونت‌های باکتریایی معده با آنتی بیوتیک‌ها درمان می‌شوند.

برخی شرایط باعث تحریک مخاط معده می‌شوند و ورم معده مزمن را ایجاد می‌کند. بیماری کرون، بیماری‌های خود ایمنی،‌ سارکوئیدوز، آلرژی و ضعف سیستم ایمنی از دلایل ورم معده مزمن هستند. در ورم معده مزمن، تشخیص و درمان علت اصلی می‌تواند در روند درمان کمک‌کننده باشد.

موارد زیر می‌توانند از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند:

 • داروهای کاهش اسید معده
 • رژیم غذایی حاوی موادی که کمتر اسیدی هستند
 • مسکن‌ها و داروهایی که از پوشش داخلی معده محافظت می‌کنند.

دل درد - معده درد عصبی که به پشت می زند

ویروسی شدن و عفونت معده

عفونت معده می‌توانند باعث معده‌درد، استفراغ و حالت تهوع در فرد شود. افراد مبتلا به ویروس معده ممکن است سردرد، دردهای عضلانی و کاهش انرژی را هم تجربه کنند.

در بیش‌تر افراد، علائم در طی چند روز خود‌به‌خود از بین می‌روند. پرهیز از خوردن وعده‌های غذایی سنگین و نوشیدن مایعات به کاهش درد و استفراغ کمک می‌کند. اجتناب از کم آبی بدن امری حیاتی است؛ بنابراین نوشیدن مایعاتی که الکترولیت‌های از‌دست‌رفته را به بدن باز می‌گرداند بسیار مهم است.

اما برخی افراد برای جلوگیری از کم آبی بدن ممکن است به درمان پزشکی احتیاج داشته باشند. از جمله افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، نوزادان و کودکان بسیار خردسال و افرادی که دارای بیماری‌های جدی مانند سرطان هستند.

درد عضلانی ؛ معده درد عصبی که به پشت می زند

بسیاری از عضلات تا قسمت بالای معده گسترش می‌یابند. درد ناشی از آسیب عضلانی یا اسپاسم خفیف می‌تواند باعث ایجاد درد موقتی در قسمت فوقانی شکم شود. این نوع درد اغلب با ماساژ و استراحت بهتر می‌شود. درد‌های عضلانی در برخی افراد با استفاده از کیسه‌ی آب سرد و گرم نیز تسکین پیدا می‌کنند. اگر درد عضلانی شدید است یا بعد از چند روز بهتر نشد، برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید.

آپاندیسیت

آپاندیسیت به معنای عفونت آپاندیس است. اگر آپاندیسیت درمان نشود، می‌تواند باعث پاره شدن آپاندیس شود که تهدید کننده‌ی حیات است. در مراحل اولیه‌ی آپاندیسیت، فرد ممکن است درد مبهمی را در اطراف ناف خود احساس کند، اما این درد می‌تواند به قسمت بالای معده کشیده شود. با پیشرفت عفونت، درد به سمت راست و پایین حرکت می‌کند. در بیش‌تر موارد، پزشک جراح عمومی با برداشتن آپاندیس از طریق عمل جراحی، آپاندیسیت را درمان می‌کند.

سنگ صفرا

سنگ صفرا به علت غلیظ شدن ماده‌ی صفرا تشکیل می‌شود و معمولا از جنس کلسترول یا بیلی روبین است. این سنگ‌های صفرا تا زمانی که باعث انسداد مجاری صفراوی نشود، مشکلی ایجاد نمی‌کند. انسداد مجاری صفراوی به وسیله‌ی سنگ صفرا می‌تواند باعث ایجاد درد شدید در بالای معده و استفراغ شود. عدم درمان سنگ‌های صفراوی می‌تواند بر عملکرد کبد و پانکراس تاثیر بگذارد.

در این شرایط فرد ممکن است دچار زردی شود که این زردی در پوست و چشم دیده می‌شود و حتی ممکن است به عفونت جدی در لوزالمعده منجر شود. معمولا پزشک جراح عمومی با برداشتن کیسه‌ی صفرا، سنگ صفرا را درمان می‌کند و فرد می‌تواند زندگی منظمی بدون این عضو داشته باشد. در مواقعی که سنگ خیلی بزرگ نباشد، درمان دارویی می‌تواند علائم را برطرف کند. تغییر سبک زندگی، ورزش و رژیم کم چربی برای کاهش خطر بروز مجدد سنگ صفرا توصیه می‌شود.

بیماری های کبدی یا پانکراس

کبد، لوزالمعده و کیسه‌ی صفرا با هم کار می‌کنند تا از هضم غذا پشتیبانی کنند. هر سه اندام در سمت راست و بالای معده قرار دارند. گاهی اوقات سنگ‌های صفراوی درمان نشده، مجاری صفراوی را مسدود می‌کنند و باعث درد در کبد یا پانکراس می‌شوند. بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت، می‌توانند باعث درد کبد شوند. پانکراتیت که به معنای التهاب لوزالمعده یا پانکراس است هم ممکن است باعث معده‌درد شود.

علائم دیگری که در بیماری‌های کبدی یا بیماری‌های پانکراس دیده می‌شوند عبارت‌اند از:

 • زردی چشم یا زردی پوست
 • تیره شدن ادرار
 • کم رنگ یا سفید شدن مدفوع
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • دردی که به تدریج بدتر می‌شود.

انسداد روده

انسداد روده، عبور مواد غذایی را از روده‌ها دشوار یا غیرممکن می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث درد شدید در معده، یبوست و بروز اختلال در هضم و جذب غذا شود. علاوه بر معده‌درد، علائم دیگر انسداد روده عبارت‌اند از:

 • استفراغ صفراوی (به رنگ زرد مایل به سبز)
 • متورم شدن معده
 • ناتوانی در دفع گاز یا دفع مدفوع
 • گرفتگی شدید.

انسداد روده یک فوریت پزشکی است، زیرا روده می‌تواند پاره شود یا عفونی شود. داروها، مایعات و مسکن‌ها اغلب به درمان علائم کمک می‌کنند. در بعضی موارد، ممکن است برای رفع انسداد به جراحی نیاز داشته‌باشید.

ترش کردن معده - معده درد عصبی که به پشت می زند

بیماری دیورتیکول

کیسه‌های کوچکی به نام دیورتیکول در روده‌ها به خصوص در روده‌ی بزرگ قرار دارند. وقتی این کیسه‌ها ملتهب یا عفونی می‌شوند، فرد می‌تواند دل‌درد شدیدی را احساس کند. محل درد به محل قرارگیری دیورتیکول بستگی دارد. اگرچه دیورتیکول‌ها بیش‌تر در قسمت‌های پایین روده‌ها دیده می‌شوند، اما می‌تواند در قسمت‌های فوقانی روده‌ها نیز ظاهر شوند و باعث درد در بالای معده شوند. دیورتیکول ممکن است بر عملکرد روده‌ها نیز تأثیر بگذارد و علائمی مانند یبوست و اسهال ایجاد کند.

مصرف پروبیوتیک‌ها و رژیم غذایی سرشار از فیبر اغلب به درمان دیورتیکولیت کمک می‌کنند. اگر عفونت بدتر شود یا به درمان مقاوم باشد، پزشک می‌تواند با جراحی دیورتیکول یا بخشی از روده را بردارد.

مصرف برخی داروها

احتمالا تا به حال این جمله را شنیده‌اید که مثلا فلان دارو به معده من سازگار نیست! البته این حرف چندان بی‌راه هم نیستن. بعضی داروها باعث می‌شوند که شما درد شدید معده را تجربه کنید. برخی از این داروها عبارت‌اند از:

 • داروهای کاهش فشار خون
 • آسپرین
 • داروهای ضد التهابی
 • داروهای تجویز‌شده برای مدیریت علائم آلزایمر.

البته این لیست کامل نیست و مثال‌هایی از داروهایی را آوردیم که یکی از عوارض آنها درد معده است.

یبوست

بله یبوست هم می‌تواند یکی از دلایل معده درد شما باشد. درد معده و نفخ از علائم شایع یبوست است. شما با رعایت یک رژیم غذایی با فیبر بالا و البته نوشیدن مایعات زیاد می‌توانید تا حد زیادی یبوست را درمان کنید. اگر این شرایط خیلی شدید یا طولانی بود بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

زخم معده ؛ معده درد عصبی که به پشت می زند

زخم معده یا به صورت کلی زخم‌های گوارشی، زخم‌های بازی هستند که روی روی پوشش معده یا قسمت بالایی روده کوچک ایجاد می‌شوند که باعث ایجاد درد در وسط معده می‌شوند. البته درد معده و پشت هم می‌تواند به دلیل زخم معده باشد. دلیل اصلی ایجاد این زخم‌ها وجود یک باکتری به نام هلیکو باکتری است.

البته استفاده طولانی‌مدت از برخی داروهایی مثل مسک‌ها و آسپرین و غیره هم می‌تواند باعث ایجاد زخم معده شود. سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی شانس ابتلا به زخم معده را افزایش می‌دهد. این مشکل عموما با دارودرمانی و با مصرف داروهای ضد اسید و شاید آنتی‌بیوتیک برطرف می‌شود.

سرطان معده ؛ معده درد عصبی که به پشت می زند

سرطان معده زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌ها دچار نقص در تکثر شوند و در قسمتی از معده انباشته شوند. این توده سرطانی باعث ایجاد درد در معده، دل‌درد، نفخ، احساس سیری بعد از خودن مقدار کمی غذا، سوزش سردل، سوهاضمه و غیره شود. عفونت هلیکوباکتری که باعث زخم و ورم معده می‌شود، احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد.

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی هم باعث ایجاد درد در معده و دیگر قسمت‌های شکم می‌شود. این مسمومیت می‌تواند دلیل باکتریایی، ویروسی یا انگلی داشته باشد. علاوه بر معده‌درد ممکن است اسهال، حالت تهوع و استفراغ را هم تجربه کنید. این مشکل معمولا خودبه‌خود درمان می‌شود اما اگر اسهال شدیدی داشتید یا اگر بیش از ۳ روز اسهال داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید.

خوردن بعضی غذاها و زیاد غذا خوردن

خوردن بعضی غذاها به خصوص برای کسانی که معده حساسی دارند، می‌تواند مشکل‌ساز باشد. عموما غذاهای پرادویه، غذاهای تند، غذاهای اسیدی و غذاهای نفاخ باعث ایجاد درد در معده می‌شوند. پرهیز از خوردن این غذاها بهترین راه چاره برای درمان این درد به نظر می‌رسید. زیاد غذا خوردن و پر کردن معده و همچنین سریع غذا خوردن هم می‌تواند دردسرساز باشد. اگر دچار درد معده بعد از غذاخوردن هستید، احتمالا این عارضه به دلیل زیاد غذاخوردن است.

سرطان معده - معده درد عصبی که به پشت می زند

سوء هاضمه

سوء هاضمه یا ناراحتی معده مشکلی است که عموما بعد از خوردن غذا احساس می‌کنید. علائم سوء هاضمه شامل معده‌درد، نفخ و آروغ زدن است. در واقع یکی از علل اصلی معده‌درد همین سوء هاضمه است که مسئول حدود ۴۰% از درد در این ناحیه است. غذاهای خیلی چرب، مصرف مشرولات الکی و کافئین باعث سوء هاضمه می‌شوند.

عدم تحمل غذایی یا عدم تحمل لاکتور

لاکتوز قندی است که در شیر و سایر محصولات لبنی وجود دارد. برخی فراد آنزیم لازم برای تجزیه این لاکتوز را ندارند و وقتی شیر، پنیر، ماست و غیره می‌خورند بدن آنها دچار مشکل می‌شود. نفخ، اسهال و معده‌درد از علائم آن است. راه چاره این افراد این است که از محصولات بدون لاکتور مثل شیر سویا یا قرص لاکتیک استفاده کنند.

آلرژی غذایی

گاهی سیستم اسمنی بدن برخی افراد بعضی غذاها را با مواد آلرژن اشتباه می‌گیرد و پاسخ آلرژی نشان می‌دهد. علاوه بر معده‌درد، علائمی مانند سوزن‌سوزن‌شدن و تورم در دهان و گلو را هم شاهد خواهید بود. در مو اگر حساسیت شدید باشد نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. برخی مواد غذایی مانند صدف، آجیل، ماهی، تخم‌مرغ، بادام‌زمینی و شیر از جمله غذاهایی هستند که بیشتر باعث آلرژی غذایی می‌شوند.

رفلاکس معده

همه با رفلاکس معده آشنا هستیم. این مشکل زمانی به وجود می‌آید که بخشی از اسید به مری برمی‌گردد و باعث احساس سوزش و درد سر معده و مری می‌شود. ای درد را ممکن است در قفسه سینه هم احساس کنید. این سوزش عموما بعد زا غذاخورن یا شب‌های ایجاد می‌شود. اگر این علائم را داشتید و بیش از دوبار در هفته بهورت مداوم دچار رفلاکس می‌شود باید به متخصص گوارش مراجعه کنید:

 • سوزش معده
 • بوی بد دهان
 • پوسیدگی دندان
 • حالت تهوع
 • درد قفسه سینه
 • مشکل در بلع و تنفس.

این بیماری را با نخوردن غذاهای تحریک‌کننده و داروهای ضد اسید می‌توان مدیریت کرد. بالابردن سر هنگام خواب، دراز نکشیدن بعد از غذا، نپوشیدن لباس‌های تنگ و ترک سیگار هم می‌تواند به درمان رفلاکس معده کمک کند.

درد معده و قلب ؛ معده درد عصبی که به پشت می زند

معده‌درد و درد قلب دو دردی هستند که حتی گاهی با هم اشتباه گرفته می‌شود. برخی بیماری‌های قلبی مانند سکته قلبی یا آنوریسم آپورت می‌توانند باعث معده‌درد هم شوند. حمله قلبی علائم دیگری هم دارد که باید به دقت بررسی شود مانند:

 • درد قفسه سینه
 • تعریق
 • تنگی نفس
 • سوزش معده
 • سردرد
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد فک.

اگر معده‌درد و قفسه سینه را تجربه کردید، بهتر است آن را نادیده نگیرید. گاهی درد بالای معده یا شکم می‌تواند از ریه‌ها گرفته باشد و نشانه‌ای از ذات‌الریه یا آمبولی ریه باشد.

درد معده عصبی

نمی‌دانید دلیل معده‌درد در زمان عصبانیت یا ناراحتی یا استرس چیست؟ اگر در حالات روانی خاصی دچار معده درد می‌شوید دچار درد معده عصبی هستید. مطمئنا شما هم کسانی را دیده‌اید که زمانی که ناراحت می‌شوند معده‌شان درد می‌گیرد. درد معده عصبی با وضعیت عاطفی و روانی، سلامت دستگاه گوارش و یا ترکیبی از همه اینها در ارتباط است. علائم معده درد عصبی عبارت‌اند از:

 • دل‌شوره
 • گرفتگی و سفتی معده
 • احساس اضطراب
 • انقباض عضلات
 • نفخ
 • ناراحتی معده
 • حالت تهوع
 • سوءهاضمه.

معده درد شدید

اختلالات دستگاه گوارشی

زمانی از اصطلاح اختلالات گوارشی استفاده می‌کنیم و علاپم وجود مشکلی در سیستم گوارش را می‌بینیم ولی توضیح پزشکی منتطقی برای آن وجود ندارد. مثل دردهای جسمی غیر قابل توضیح مانند خستاگی، سردرد، اسهال، یبوست، حالت تهوع، سرگیجه و غیره که در افراد مبتلا به برخی از بیماری‌های روانی مانند اضطراب و افسردگی دیده می‌شود.

گاستروپارزی یا فلج معده

در این بیماری معده آرام‌آرام محتویات خود را به داخل روده کوچک می‌ریزد. این بیماری باعث ایاد علاپم زیر می‌شود:

 • درد در تمام شکم
 • احساس سیری
 • استفراغ بعد از غذا خوردن
 • حالت تهوع.

البته این شرایط بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت رایج است.

گاستروانتریت یا آنفولانزای معده

آنفولانزای معده یک عفونت ویروسی است که با علائم زیر همراه است:

 • اسهال آبکی
 • معده‌درد
 • حالت تهوع
 • استفراغ.

آنفولانزای معده در اثر خوردن مواد غذایی آلوده ایجاد می‌شود و به این خاطر به آن آنفولانزا می‌گوییم که مانن انفولانزای معمولی بین افراد منتقل می‌شود و مسری است. این بیماری درمانی ندارد و عموما خودبه‌خود از بین می‌رود.

بیماری التهابی روده ؛ معده درد عصبی که به پشت می زند

بیماری التهابی روده یا IBD دو نوع دارد: کولیت اولسراتیو و بیماری کرون. در هر دو هم ایراد کار از سیستم ایمنی بدن است که به روده‌ها حمله کرده و باعث التهاب آن می‌شود. درد شکم و معده‌درد از علائم این بیماری‌ها است.

دیگر دلایل معده درد

 • استرس شدید
 • مصرف کافئین
 • التهاب مری یا ازوفاژیت
 • مصرف مشروبات الکی
 • کولیت اولسراتیو
 • تیروئید پرکار
 • اختلالات خود ایمنی که باعث حمله‌ی سیستم ایمنی بدن به پوشش معده می‌شود.
 • بیماری‌های گوارشی و اختلالاتی مانند بیماری کرون
 • رفلاکس صفرا
 • بیماری سلیاک
 • مصرف کوکائین
 • بلعیدن مواد خورنده مانند سم یا اسید
 • عمل جراحی در شکم
 • میگرن
 • نارسایی کلیه
 • استرس سیستمیک
 • بیمارانی که زیر دستگاه تنفس هستند.
 • اضافه وزن

دلایل معده درد عصبی که به پشت می زند

بارداری : از اصلی ترین دلایل ایجاد این نوع از درد معده بارداری بویژه در ماه های آخر است.

نفخ و مشکلات روده ای : این عارضه به دلیل فشار ایجاد شده در روده ها بسیار دردناک بوده و می تواند همزمان پشت کمر و معده را درگیر نماید.

استرس : مشکلات روحی و تنش های عصبی از دیگر دلایل ایجاد کننده درد و ناراحتی در پشت کمر و معده هستند.

تروما : صدمات فیزیکی به ناحیه پشت کمر، می توانند منجر به ایجاد درد پشت و معده شوند.

تغییرات هورمونی : نوسانات و تغییرات هورمونی یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد کننده کرامپ ها و گرفتگی های عضلات کمر و اطراف معده هستند که معمولا در بارداری، پریود و پس از زایمان ایجاد می گردد.

مشکلات گوارشی

خطرناک شدن معده درد عصبی که به پشت می زند

در برخی از موارد مراجعه به پزشک الزامی بوده و درد معده که به پشت کمر می زند، می تواند نشانه وجود یک عارضه جدی و خطرناک باشد. از جمله مواردی که باید به پزشک مراجعه نمود عبارت اند از:

اگر درد معده که به پشت کمر می زند، بیشتر از سه هفته به شکل مکرر ادامه یابد، مراجعه به پزشک الزامی است.

درد ناگهانی و یکباره ایجاد گردد.

درد معده زیر جناغ ایجاد گردد.

تب و یا لرز وجود داشته باشد.

درد معده که به پشت کمر می زند، همراه با بی اشتهایی، تهوع و استفراغ باشد.

درد طوری باشد که توان ایستادن و انجام فعالیت های روزمره را از شما سلب نماید.

یبوست های شدید و نفخ های روده ای مکرر

درمان های خانگی انواع درد معده و درد معده که به پشت کمر می زند

با توجه به نوع درد معده و دلایل ایجاد کننده آن، راه های درمان خانگی متفاوت بوده و درمان های مختلفی دارد. به منظور درمان درد معده که به پشت کمر می زند می توان از راه های زیر استفاده نمود.

روش های درمان درد معده که به پشت کمر می زند

کیسه آب گرم

گرما یکی از راه های مفید و موثر در کاهش گرفتگی ها و دردهای معده ای ناشی از اسپاسم عضلات معده است. استفاده از کیسه آب گرم تاثیر بسیار زیادی در کاهش درد معده که به پشت کمر می زند داشته و می تواند معده دردهای ویروسی به ویژه آنفولانزای معده را به شدت بهبود بخشد.

استفاده از دمنوش زنجبیل، بابونه و نعنا

دمنوش ها از مواد بسیار موثر و مفید جهت درمان دردهای معده به شمار می آیند. زنجبیل به دلیل داشتن خاصیت ضد التهاب فراوان در کاهش گاستریت و درد های معده بویژه درد معده که به پشت کمر می زند، داشته و مصرف یک فنجان از دمنوش آن در طول روز بسیار موثر است. دمنوش نعنا نفخ های روده ای را تسکین بخشیده و منجر به کاهش دردهای معده ای و پشت کمر خواهد شد.

استفاده از دمنوش بابونه به شدت توصیه شده و در رفع سوزش سردل، مشکلات هضم و بی اشتهایی ناشی از معده درد تاثیر شگفت انگیزی دارد.

تنفس عمیق

تنفس صحیح یکی از راه های کاهش استرس و تنش های عصبی بوده و می تواند دردهای عضلات کمر را که ناشی از گرفتگی ها و اسپاسم های عضلات کمر و یا دیواره معده هستند، تسکین بدهد. بدین منظور به پشت دراز کشیده و عضلات بدن را در حالت آرامش قرار داده و تنفس صحیح و عمیق انجام دهید.

نوشیدن مایعات ؛ معده درد عصبی که به پشت می زند

استفاده از مایعات به ویژه مایعات گرم (نه داغ) مانند شیر ولرم، آب ولرو و دمنوش های گیاهی ولرم با یک قاشق عسل مرغوب به منظور کاهش درد معده که به پشت می زند بسیار موثر و کارآمد است.

اسید معده

استفاده از داروهای ضد نفخ

برخی از داروهای گیاهی ضد نفخ بسیار موثر هستند و مصرف آنها می تواند با کاهش دردهای روده ای تاثیر زیادی در کاهش درد معده که به پشت می زند داشته باشد.

استفاده از دمنوش زنجبیل، بابونه و نعنا

مصرف دمنوش هایی با طبع گرم یکی از موثر ترین روش ها برای کاهش دردهای معده می باشد. استفاده از زنجبیل به علت دارا بودن خواص ضد التهاب فراوان در کاهش گاستریت و درد های معده علی الخصوص درد معده که به پشت کمر می زند، بسیار موثر است.

مصرف دمنوش نعنا نیز، نفخ های روده ای را کاهش داده و در نهایت منجر به کاهش دردهای معده ای و پشت کمر می شود.

استفاده از دمنوش بابونه نیز برای دردهای معده و کمردردهای ناشی از معده درد به شدت توصیه می شود. دمنوش بابونه در رفع سوزش سردل، مشکلات هضم و بی اشتهایی ناشی از معده درد تاثیر به سزایی خواهد داشت.

تنفس صحیح و منظم، کنترل و درمان معده درد

یکی از موثر ترین روش ها برای کاهش دردهای معده ناشی از استرس، تنفس آرام و منظم است. ای روش  می تواند دردهای عضلات کمر را که ناشی از گرفتگی ها و اسپاسم های عضلات کمر و یا دیواره معده هستند، کاهش بدهد.

مصرف هل پس از هر وعده ی غذایی

همانطور که می دانید، دانه ی هل دارای طبع گرم و خشک است. پس جویدن دانه های هل  پس ازصرف هر وعده ی غذایی به هضم و گوارش بهتر غذا کمک زیادی می کند و علاوه بر آن می تواند بوی نامطبوع دهان را نیز از بین ببرد و دردهای کمری را کاهش بدهد.

کاهش درد معده با مصرف موز

یکی از میوه های بسیار مفید در کاهش دردهای معده، میوه ی موز است. پودر موزخشک شده می تواند ۷۵ درصد درد های معده را آرام کند. در طب سنتی،استفاده از موز برای کسانی که رژیم های غذایی خاص دارند تجویز می شود تا بتوانند از مشکلات احتمالی معده، پیشگیری کنند.

مصرف بادرنجبویه و ضدنفخ

بادرنجوبه گیاهی از خانواده نعناع است که شباهت بسیار زیادی به نعناع دارد اما دارای رایحه ای بسیار متفاوت از نعناع است. گیاه بادرنجبویه یا ملیسا در زمان های گذشته در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان ضدنفخ، ضدتب ، ضددرد، ضدباکتری، ضدویروس تبخال، ضدهیستامین، ضدتب، ضدنفخ، آرام بخش، خواب آور، مقوی قلب، مقوی معده و ضداسپاسم به کار می رفته است.

کاهش ریفلاکس معده با مصرف شیرین بیان

یکی از روش های کاهش ریفلاکس معده، مصرف گیاه شیرین بیان به گونه های مختلف می باشد. به مبتلایان به رفلاکس معده توصیه می کنیم برای رفع این مشکل باید ۱۵ دقیقه پیش از غذا عصاره شیرین بیان به همراه مقداری آب جوش و پس از غذا یک استکان عرق بومادران مصرف نمایند . مصرف عصاره شیرین بیان ۱۵ دقیقه پیش از صرف غذا با مقداری آب جوش ولرم برای تقویت معده، کاهش اسید معده و رفع دل درد و دل پیچه بسیار موثر می باشد.

درد گرفتن معده

درمان ناراحتی های گوارشی با مصرف عرق زنیان و سبکی معده

یکی از روش های سبکی معده و کاهش معده دردهای کمری ناشی از سنگینی پس از غذا، مصرف عرق زنیان پس از مصرف غذا های سنگین و گوشتی می باشد.

مصرف گیاه بومادران

بو مادران یکی دیگر از گیاهان بسیار مفید برای درمان ناراحتی های گوارشی مانند: اسهال ، دل درد، خونریزی معده، تنظیم قاعدگی زنان، اشتها آور، نیرو بخش و مسکن و سوزش می باشد .

بهبود هضم با مصرف سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان خانگی خوب برای معده درد است زیرا این ماده به بهبود هضم، و از آن طریق به تسکین درد معده کمک زیادی می کند. برای امتحان کردن این روش درمان معده درد کمری، چند قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب بریزید و در صبح ناشتا آن را بنوشید.

کمردرد و معده درد اورژانسی

 • درد غیرقابل تحمل است و ناگهان بروز می‌کند
 • درد همراه با خونریزی از راست روده است
 • فرد یک بیماری خطرناک مانند نارسایی کبدی دارد
 • فرد اخیراً آسیب نخاعی جدی دیده است
 • همراه با درد تب وجود دارد و هر لحظه بدتر می‌شود و همچنین درد با دوره‌های قبلی در کمر یا معده متفاوت است.

عوامل خطر بروز درد معده

 • سیگار کشیدن
 • سطح بالای استرس
 • استفاده بیش از حد از الکل یا کوکائین
 • بلعیدن مواد خورنده یا اشیا خارجی
 • سابقه‌ی استفراغ مزمن
 • کمبود ویتامین B12
 • استفاده معمول از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID ها)
 • استفاده‌ی منظم از استروئیدهای تجویز شده
 • شیمی درمانی
 • مکمل‌های پتاسیم
 • مکمل‌های آهن
 • قرار گرفتن در معرض اشعه
 • ریفلاکس صفرا بعد از جراحی معده
 • اختلالات خود ایمنی مانند تیروئیدیت هاشیموتو یا دیابت نوع ۱
 • HIV
 • بیماری کرون
 • عفونت‌هایی که می‌توانند خطر التهاب معده را افزایش دهند مانند سل و سیفلیس.

چگونه از ایجاد معده دردهای کمری جلوگیری کنیم؟

 • رعایت رژیم غذایی تحت نظر پزشک
 • افزایش تعداد وعده های غذایی و کم کردن حجم غذاها و عدم مصرف تنقلات در بین وعده های غذایی
 • جویدن مواد غذایی به طور صحیح و خوردن غذا به آرامی
 • پرهیز از مصرف هرگونه نوشیدنی حاوی الکل و نوشیدنی های کافئین دار مانند انواع قهوه
 • پرهیز از مصرف بیش از حد غذاهای ادویه دار و سرخ شده
 • نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز
 • انجام ورزش تنفسی و یوگا برای کاهش استرس های روزمره
 • پیاده روی به مدت ۲۰ تا ۳۰دقیقه پس از صرف هر وعده ی غذایی

چه موقع برای درد معده به پزشک مراجعه کنیم؟

 • در صورت داشتن تب همراه با درد معده باید ظرف ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.
 • استفراغ بیش از ۱۲ ساعت ادامه داشته باشد.
 • اگر درد شکم به دنبال آسیب دیدگی مانند ضربه به معده ایجاد شده باشد.
 • در صورتی که بعد از مصرف داروی جدیدی دچار شکم درد شده باشید.
 • اگر در کسی که دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد مانند HIV، به دنبال شیمی درمانی یا مصرف داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی معده‌درد ایجاد شده باشد.
 • وجود درد شدید در قسمت فوقانی شکم
 • اگر درد غیر قابل تحمل است.
 • اگر درد با مدفوع سفید یا رنگ پریده همراه باشد.
 • درد معده‌ی ناگهانی در زنان باردار
 • اگر معده‌درد همراه با علائم کم آبی شدید باشد مانند ادرار نکردن، خشک شدن لب، خشکی پوست، گیجی، سرگیجه یا گود افتادن زیر چشم‌ها.