درد پشت چشم که دردی بسیار آزار دهنده می باشد میتواند دلیل بیماری های مختلفی باشد. ابتدا به بررسی علائم این درد پرداخته ایم، و سپس راهکارهای ویژه ای برای بهبود درد کاسه چشم در اختیارتان قرار داده ایم.

علت درد های چشمی ابتلا به سینوزیت عامل اصلی درد پشت کاسه چشم سینوزیت به دوگونه است.

یکی سینوزیت حاد که به دنبال بیماری های عفونی مثل سرماخوردگی عارض می شود و بسیار پر سر و صداست و با تب و درد شدید و ... همراه است و دیگری سینوزیت مزمن که متأسفانه به نظر می رسد درصد زیادی از مردم کشور ما بسیار فراتر از آمارهای رسمی از آن رنج می برند.

در چشم - درد پشت چشم

علائم درد مربوط به پشت چشم

 • تب
 • گریه کردن
 • قرمزی
 • بی حسی
 • دو بینی
 • ضعف
 • حساسیت به نور
 • فشار سینوسی و احساس درد در هر زمانی که چشم را حرکت می‌دهید

بیشتر بخوانید: علت درد زیر شکم چیست؟

درد پشت چشم (کاسه چشم) چه دلایلی میتواند داشته باشد

التهاب عصب بینایی

التهاب عصب بینایی علاوه بر آنکه باعث تاری دید میشود می تواند با درد چشم و سردرد ( بویژه در ناحیه پشت چشم ) همراه باشد. در افراد مبتلا به التهاب عصب بینایی معمولاً حرکت دادن چشم باعث بدتر شدن درد میگردد.

زونای چشمی

این عارضه یک بیماری ویروسی است که بر اثر فعال شدن ویروس آبله مرغان در اعصاب حسی چشم اتفاق میافتد. علامت مشخصه زونا بروز ثبورات ریز پوستی بصورت آبدانههای کوچک در یک زمینه ارغوانی و بنفش است که با درد شدید همراه است.

معمولاً درد یکی دو روز قبل از ظاهر شدن ثبورات جلدی شروع میشود و تا مدتی پس از بروز دانهها ادامه پیدا میکند.

البته در بعضی افراد ممکن است درد ناشی از زونا حالت مزمن پیدا کند و تا ماهها پس از بیماری فرد احساس درد داشته باشد در صورتیکه زونای چشمی علاوه بر درگیری پوست اطراف چشم ، بافتهای داخل چشم را نیز درگیر کرده باشد التهاب داخل چشمی ( یووئیت ) نیز باعث بدتر شدن سردرد فرد مبتلا میگردد.

قطره چشم - درد پشت چشم

نکته

گاهی اوقات دردهای ناحیه صورت ممکن است با درد چشم اشتباه شود. مثلاً درگیری اعصاب حسی صورت ، بیماری های سینوس ها و ناراحتی دندان ها و فک فوقانی گاهی ممکن است با درد چشم اشتباه شود. دردهای تیر کشنده گاهی فرد احساس میکند که چشمش تیر می کشد.

این حالت معمولاً چند ثانیه طول می کشد و به سرعت از بین میرود. اگر این حالت زیاد تکرار نشود و مدت آن کوتاه باشد معمولاً علت خاصی نداشته و نیاز به بررسی و درمان ندارد؛ اما در صورتی که این حالت مرتباً تکرار شود یا با مشکلات چشمی یا عوارض عصبی دیگری همراه باشد ممکن است ناشی از تحت فشار قرار گرفتن اعصاب حسی توسط تودههای عروقی یا تومورها باشد که در این حالت بررسی برای یافتن علت عاضه و درصورت امکان درمان آن ضروری است.

سندرم چشم خشک یا خشکی چشم دلیلی برای درد پشت چشم

سندرم خشک چشم را با نام های سندرم سیکا، کراتیت سیسکا یا به سادگی فقط چشمهای خشک می شناسند تصور می شود که بین 17% تا 30% از افراد در طول زندگی خود از سندرم چشم خشک رنج می برند.

زمانی که مشکل چشم های خشک مداوم می شود، سردرد و حساسیت نور نیز رخ می دهد این درد باعث درد پشت چشم می شود.

عفونت

یکی از اصلی ترین علل بروز درد پشت کاسه چشم ابتلا به عفونت هایی در چشم و یا اطزاف آن است. همانگونه که درد ابتدای مطلب گفته شد بروز اختلال در سینوس ها و به ویژه عفونت در آنها می تواند از علل اصلی احساس درد در پشت کاسه چشم باشد زیرا تعدادبسیار زیادی از سینوس ها در اطراف چشم متمرکز شده اند و بروز عفونت در این ناحیه می تواند سبب درد پشت کاسه چشم شود.

نور هراسی ( Photophobia)

نور هراسی یا ترس از نور نوعی احساس مرتبط با درد است که در برخی از حالتهای چشمی رخ می دهد. در این حالت فرد احساس میکند که با نگاه کردن به نور دچار درد میشود به همین دلیل تمایل دارد که پلکها را در حالت نیمه بسته نگه دارد و در محیط نیمه تاریک قرار بگیرد.

شایعترین علتهای نور هراسی بیماریهای قرنیه و التهابهای داخل چشمی ( یووئیت ) است. گاهی بیماریهای دیگر مثل میگرن ، مننژیت و و خونریزی داخل جمجمه نیز میتوانند نور هراسی ایجد کنند.

سردردهای ناشی از آفتاب وقتی کسی در معرض نور شدید آفتاب قرار گیرد مردمک چشمها تنگ میشود و فرد ناخودآگاه پلکها را تا جایی که امکان دارد تنگ میکند تا مقدار نور ورودی به چشم را محدود کند. انقباض مداوم مردمک و عضلات پلک میتواند باعث ایجاد سردرد ( بخصوص در ناحیه پیشانی ) شود.

اگر همیشه پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب دچار سردرد می شوید شاید استفاده از عینک آفتابی و کلاه لبه دار بتواند به رفع سردردتان کمک کند.

سردرد ناشی از قطرههای چشمی بطور کلی مصرف قطرههای چشمی میتواند باعث سوزش و ناراحتی خفیف در اطراف چشمها شود؛ اما قطره پیلوکارپین که در برخی از بیماران مبتلا به گلوکوم مورد استفاده قرار میگیرد میتواند باعث ایجاد درد در ناحیه جلوی سر و بخصوص درد ابروها شود.

البته معمولاً پس از چند بار مصرف قطره شدت درد کمتر میشود و فرد با دارو سازگار میشود. اما به هر حال در صورت ایجاد سردرد مقاوم یا درد مقاوم ابرو لازم است این قطره قطع و یا با داروی دیگری جایگزین شود.

چشم درد - درد پشت چشم

اسپاسم ماهیچه

اسپاسم هایی که درابرو و پلک روی میدهد و یا لرزشهای غیر ارادی که در نواحی ابرو بوجود می آید به نام بلفارواسپاسم خوش خیم شناخته میشود.معمولا این دردها چندروز طول کشیده و بعد متوقف میشود.کم خوابی یا برنامه خواب نامنظم از عوامل برانگیزاننده این درد هستند.

سردرد های خوشه ای

یکی از شایع ترین علل درد زیرابرو و پشت کاسه چشم, سردرد خوشه ای است که به عنوان سردرد چکشی هم شناخته میشود.این نوع سردرد,با درد شدید همراه است که چندبار درروز تکرار شده و هفته ها و ماهها طول میکشد ,متوقف شده و دوباره تکرار میشود.

معمولا در مردها و در میانسالی دیده میشود.دلیل دقیق سردردخوشه ای مشخص نیست با اینحال دانشمندان حدس میزنند به تنظیم نامناسب هیستامین و سروتونین مربوط باشد.از عوامل محرک این سردردها میتوان از الکل , نور شدید, کار زیاد,گرما,سیگار و دارو نام برد.

انحراف چشم

انحراف چشم به اختلا لی اطلاق میشود که بخاطر عدم تعادل ماهیچه چشمی , چشم به طرف داخل منحرف میشود و درد زیرابرو و پشت کاسه چشم اتفاق می افتد.

سردردهای تنشی یا عصبی

سردردهای تنشی معمولا در اطراف چشم روی داده و باعث ناآرامی میشوند.در این درد,فرد احساس میکند سرش فشرده میشود.دلیل این نوع سردرد هم هنوز مشخص نیست و استرس ,کم خوابی وشروع سرماخوردگی میتواند از محرک های آن باشد.

عفونت یکی از اصلی ترین علل بروز درد پشت کاسه چشم ابتلا به عفونت هایی در چشم و یا اطزاف آن است. همانگونه که درد ابتدای مطلب گفته شد بروز اختلال در سینوس ها و به ویژه عفونت در آنها می تواند از علل اصلی احساس درد در پشت کاسه چشم باشد زیرا تعدادبسیار زیادی از سینوس ها در اطراف چشم متمرکز شده اند و بروز عفونت در این ناحیه می تواند سبب درد پشت کاسه چشم شود.

فشار زیاد در جمجمه

فشار زیاد در جمجمه هم میتواند دلیل درد پشت کاسه چشم باشد. ازآنجاییکه جمجمه مانند یک ظرف سفت و سخت است , پدیده ای مانند تومورمغزی که باعث پر شدن این فضا میشود ,ایجاد فشار میکند.آبسه داخل جمجمه که در جمجمه عفونت ایجاد میکند میتواند سبب دردزیرابرو شود.

آب سیاه چشم

آب سیاه مربوط به افزایش فشاردر چشم است که باعث درد زیر ابرو و پشت کاسه چشم میشود.زمانی که فشار زیاد ,عصب های بینایی را تخریب کند, این درد ایجاد میشود و ممکن است فرد قادر به دیدن نباشد.البته دلیل آب سیاه هم هنوز معلوم نیست ,آب سیاه زاویه باز و آب سیاه زاویه بسته بخاطر عدم توانایی تراوش مایع درون چشم رخ میدهد وبطور پیوسته باعث افزایش فشار در چشم میشود.

اسپاسم ماهیچه اسپاسم هایی که درابرو و پلک روی میدهد و یا لرزشهای غیر ارادی که در نواحی ابرو بوجود می آید به نام بلفارواسپاسم خوش خیم شناخته میشود.معمولا این دردها چندروز طول کشیده و بعد متوقف میشود.

کم خوابی یا برنامه خواب نامنظم از عوامل برانگیزاننده این درد هستند. التهاب شریان گیجگاهی دردزیرابرو و پشت کاسه چشم می تواند ناشی از ناهنجاریهای عروق خونی نزدیک چشم ها و یا مشکلات عصبی در چشم باشد.وقتی شریان گیجگاهی که در کناره سر و نزدیک چشم قراردارد ملتهب شود ,درد زیرابرو بوجود می آید.

آب مروارید - درد پشت چشم

آنوریسم

آنوریسم به گشاد شدن غیرطبیعی عروق خونی مربوط میشود و آنوریسمی که در جمجمه و در مجاورت عصبهای تغذیه کننده چشم روی میدهد میتواند سبب ایجاد درد پشت کاسه چشم شود. گشادی عروق خونی به عصبها فشار آورده و باعث پارگی میشود.

فشار زیاد در جمجمه فشار زیاد در جمجمه هم میتواند دلیل درد پشت کاسه چشم باشد. ازآنجاییکه جمجمه مانند یک ظرف سفت و سخت است , پدیده ای مانند تومورمغزی که باعث پر شدن این فضا میشود ,ایجاد فشار میکند.

آبسه داخل جمجمه که در جمجمه عفونت ایجاد میکند میتواند سبب دردزیرابرو شود. کبودی کبودی در اطراف کاسه چشم با کوچکترین دلیل هم رخ میدهد چون گوشت در این ناحیه بسیار کم است.

ورم و درد در زیرابرو میتواند از عوارض این کبودی هم باشد. انحراف چشم انحراف چشم به اختلالی اطلاق میشود که بخاطر عدم تعادل ماهیچه چشمی , چشم به طرف داخل منحرف میشود و درد زیرابرو و پشت کاسه چشم اتفاق می افتد.

سرماخوردگی و آلرژی

ابتلا به سرماخوردگی و یا آلرژی باعث بسته شدن سینوس ها میشود از اینرو فشار به سر وارد شده و زیرابروها دردناک میشود. میگرن میگرن را می توان از جمله دردناک ترین انواع سردرد ها برشمرد. اصولا درد های میگرنی ریشه ارثی دارند و از والدین به فرزندان منتقل می شوند.

درد های میگرنی ابتدا در یک قسمت از سر شروع می شوند و به تدریج تمام سر را در بر می گیرند. متخصصین معتقدند ابتلا به میگرن می تواند از علل اصلی بروز درد در پشت کاسه چشم باشد که برای درمان و تسکین این درد می توانید به متخصص دردشناسی مراجعه نمایید.

چگونه می‌توان از درد چشم جلوگیری کرد؟

 • به یاد داشته باشید که یک شیوه زندگی سالم برای جلوگیری و درمان درد در پشت چشم‌ها مهم است، به خصوص زمانی که دلیل این دردها سردرد باشد.
 • یک شیوه زندگی سالم، شامل؛ استراحت کافی و خوردن مقدار زیادی سبزی و سایر مواد غذایی می‌شود این، کار خوبی است که مقدار زیادی آب بنوشید، و از غذا‌های فرآوری شده، سیگار کشیدن و الکل اجتناب کنید.
 • روش دیگر برای پیشگیری از درد پشت چشم می‌تواند استفاده محافظ چشم مناسب باشد، زمانی که علت درد پشت چشم مربوط به دید است.
 • حتما لنز‌های تماسی را به طور مرتب و کاملا تمیز نگه دارید.
 • همچنین، عینک خود را هر وقت که می‌توانید به چشمانتان بگذارید. تماس‌ها نیز نباید طولانی‌تر از حد مورد نظر باشند.
 • مواد شیمیایی همیشه باید از بدن شما دور شوند مواد شیمیایی، شامل؛ اسپری کنترل آفات، مواد پاک کننده و پاک کننده‌های خانگی است.

خستگی چشم - درد پشت چشم

چند راهکار طبیعی برای تسکین درد در پشت چشم

 • منیزیم

کمبود منیزیم در مبتلایان به میگرن زیاد دیده می‌شود و در نتیجه این باور وجود دارد که مصرف منیزیم می‌تواند درد پشت چشم‌ها را که ناشی از گلو کوما و میگرن هستند تسکین دهد.

در مورد گلو کاما، منیزیم باعث شل شدن رگ‌های خونی شده و جریان خون به سمت چشم‌ها را افزایش می‌دهد.

مطالعات گوناگونی دریافته‌اند منیزیم می‌تواند به طور موثر، سر درد‌های میگرنی را درمان کند و جلوی سر درد‌های تنشی را بگیرد، اگر با مصرف مکمل منیزیم دچار اسهال شدید، باید دوز مصرفی‌تان را کاهش دهید.

 • آلرژی یا عدم تحمل غذایی را شناسایی و حذف کنید

سر درد‌های تنشی و میگرنی معمولا به دلیل آلرژی‌های غذایی و عدم تحمل غذایی روی می‌دهند. شواهد علمی دریافته‌اند شناسایی آلرژی غذایی و اجتناب از آن می‌تواند به میزان زیادی از سر درد‌های میگرنی و درد پشت چشم‌ها بکاهد.

 • رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین

هایپرگلیسمی می‌تواند یکی از انگیزه‌های سر درد‌های میگرنی باشد.

پایین بودن قند خون معمولا نتیجه‌ رژیم غذایی با کربوهیدرات‌هایی با شاخص گلیسمی بالا مانند نان و غلات شیرین شده است.

خوردن غذا‌هایی با شاخص گلیسمی پایین کمک‌تان می‌کند سطح قند خون را تعدیل کنید.

غذا‌هایی با شاخص گلیسمی پایین، همانند: کلم برگ، گل کلم، خیار، کلم فندقی، بروکلی، آووکادو، مارچوبه،کرفس، برگ چغندر نیز در این موضوع موثر است.

 • ورزش و یوگا

ورزش و یوگا نیز می‌تواند عارضه‌ مرتبط با درد پشت چشم‌ها را تسکین بدهد.

حرکات یوگا که به این سر درد‌ها کمک می‌کنند شامل حالت دولفین، حالت پُل، حالت جسد و حالت سگ رو به پایین می‌شود.

 • Co110 برای درمان درد پشت چشم

کوآنزیم Q10 در افراد مبتلا به سردرد میگرنی رایج است. CoQ10 می تواند مانع و باعث کاهش درد پشت چشم های سردرد میگرنی شود مطالعات نشان داده اند که CoQ10 برای درمان سردرد نیز مناسب است.

در یک مطالعه ی تصادفی، متقاطع، دو سو کوری و کنترل شده با پلاسبو که در مجله ی Cephalalgia در سال 2011 منتشر شد، نشان داده شد که Coq10 باعث کاهش شدت سردرد در 120 بیمار شد.

حساسیت چشم - درد پشت چشم

درمان درد پشت چشم با طب سوزنی و طب فشاری

در یک نظرسنجی سیستماتیک که در پایگاه داده کوکراتین بررسیهای سیستماتیک در سال 2009 منتشر شده، شواهد نشان داده است که طب سوزنی برای سردردهای میگرنی مفید است.

نقاط طب فشاری می تواند به کاهش درد در پشت چشم ها مربوط به سردرد، سینوزیت و گلوکوم کمک کند. به طور خاص، شکم 3 (st3) باعث کاهش فشار روی چشم های مرتبط با گلوکوم می شود. مثانه 2 (b2) نیز برای چشم های خسته و دردناک مرتبط با درد سینوس و سردرد مفید است.

چه زمانی برای درد چشم باید به پزشک مراجعه کرد

چه زمانی وقت مناسبی است که به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان دارویی برای درد پشت چشم هایتان قرار بگیرید:زمانی که درد چشم رخ می دهد، زمان مناسبی است که به پزشک مراجعه کنید و اگر همچنین دارای یک سیستم ایمنی ضعیف هستید، از لنزهای تماسی استفاده می کنید، یا درد پس از سه روز بعد از دارو، بدتر شده است.

همچنین اگر دچار علائم زیر شدید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید:

 • هاله ای را در اطراف چراغ می بینید.
 • درد پشت چشم بسیار شدید است.
 • شما به طور ناگهانی مشکلی در وضوح دید دارید .
 • چشم شما بسیار دردناک است، اگر لمس شود.
 • به نظر می رسد که چشم بیرون زده است.
 • حرکت چشم دشوار است .
 • درد چشم با استفراغ یا درد شکمی همراه است.
 • درد چشم ناشی از یک ماده شیمیایی یا یک جسم خارجی است.