چند روزی است که بدلیل افزایش تعداد بیماران کرونایی سرم تزریقی در داروخانه ها با کمبود مواجه شد. کمبود سرم به دلیل توقیف تولید در یکی از شرکت های تولید کننده هم عنوان شده است.


سید حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اظهار کرد: اوایل تابستان سال گذشته یکی از شرکت‌های سرم ساز کشور که بزرگترین شرکت فعال در این حوزه هم محسوب می‌شود از سازمان غذا و دارو درخواست کرد که ما توزیع سرم را متوقف کنیم تا بتواند یکی از خطوط خود را اصلاح کند و تولیدش را بهبود ببخشد.

 

وی اضافه کرد: ما درخواست فوق را به زمستان سال قبل که نیاز به سرم کمتر می‌شود موکول کردیم و با وجود صدور مجوز از طرف ما در ابتدای پاییز، مدیران شرکت تولیدی سرم مذکور، به علت تحریم‌ها موفق به وارد کردن دستگاههای مورد نیاز نشدند. 

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: آخرین تاریخی که از طرف شرکت تولید سرم اعلام شده است، دهم شهریور ماه سال جاری است.

حیدری افزود: در حال حاضر رمدسیور از داروهای پر مصرف برای بیماران کرونایی است و با هر عدد از این دارو، یک عدد سرم هم استفاده می‌شود و به همین دلیل با توجه به شرایطی که بیماری کرونا ایجاد کرده است، مصرف رمدسیور و سرم افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: چند راهکار برای افزایش موجودی سرم و مدیریت مصرف آن داشتیم و در وهله نخست معین شد که تا ۲ هفته آینده سرم تنها در مراکز درمانی توزیع شود.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: از کارخانجات خواستیم که میزان تولید سرم نیم لیتری و یک لیتری خود را افزایش دهند و مجموع ۱۰ میلیون و ۷۰۰ سرم ما در کشور، به ۱۱ میلیون و ۷۰۰ رسید و همزمان از شرکتها خواستیم تا سرمهای ۱۰۰ و ۲۰۰ سی سی که تا پیش از این مصرف زیادی نداشت را نیز افزایش بدهند و هم اکنون بین ۶۰۰ هزار تا ۱ میلیون سرم با این اوزان تولید خواهد شد.

حیدری خاطرنشان کرد: از اوایل هفته آینده سرم به وفور در کشور یافت خواهد شد و کمبود آن مرتفع می‌شود و داروخانه‌های مختلف نیز باید صبر کنند تا سرم تولید شده به دست آن‌ها برسد.