امگا 6 موجود در روغن های گیاهی در سس های صنعتی به نسبت امگا 3 بسیار زیاد است و می تواند مقاومت بدن انسان را در مقابل بیماری های التهابی کم کند.

روغن گیاهی در سس مایونز کدام بیماری ها را به دنبال دارد؟

سس های مایونز به دلیل اینکه حاوی مقدار بسیار زیادی روغن گیاهی هستند می توانند باعث تشدید بیماری های گوناگونی مانند بیماری های قلبی_ عروقی، بعضی سرطان ها، بیماری های خود ایمنی، دیابت نوع 2 و پوکی استخوان در افراد شوند .

روغن های گیاهی در برنامه غذایی روزانه افراد نیز مورد استفاده قرار می گیرد و متاسفانه این روغن ها به قدری ضرر دارد که می توانند سیستم ایمنی بدن را از همه جهات کم توان کرده و افراد را با مشکلات جدی رو به رو سازند.

روغن زیتون از آنجایی که امگا 3 بسیار زیادی نسبت به بقیه روغن ها دارد، اما حاوی مقدار زیادی هم امگا 6 است و بهتر است افراد در مصرف این روغن حد تعادل خود را رعایت کنند.

در یک قاشق غذا خوری سس های کم چرب یا معمولی یک گرم شکر و در سس های پر چرب بیش از چهار گرم شکر (یعنی معادل یک قاشق چای خوری) وجود دارد پس، افرادی که به فکر سلامتی خود هستند نباید از این ماده غذایی مضر استفاده کنند.

کارخانه ها نگهدارنده های موجود در سس های مایونز را به دلیل عمر طولانی و پیشگیری از خراب شدن به آنها اضافه می کنند و مصرف زیاد آنها سبب ایجاد حالت تهوع، سردرد و زخم های عفونی می شود.

بهترین جایگزین برای سس های مایونز استفاده از مواد غذایی سالم و کم کالری مانند ماست، لیموی تازه، نارنج تازه و مقدار بسیار کمی روغن زیتون همراه با مصرف سالاد است.

مصرف سس های مایونز به طور مکرر بر گروه های حساس و آسیب پذیر مانند خانم های باردار، شیرده یا جنین تاثیر منفی می گذارد و باعث کم شدن دریافت مواد مغذی سالم و انرژی زا در آن ها می شود.

افزایش شدید فشارخون، بروز سنگ های صفرا، ناراحتی های کبدی، آلرژی ، چرب شدن سریع پوست و مو، گرفتگی عروق و چاقی از جمله عوارض استفاده مکرر از سس های تجاری است.