پیمان فراهانی - به گزارش پارس‌نیوز، امام رضا(ع) در تعریف از این ماده شگفت‌انگیز می‌فرمایند: برتری نان جو بر نان گندم، همانند برتری ما بر دیگر مردمان است و از یکی خواص مهم نان جو کاهش کلسترول خون است.عده‌ای مهارت زندگی کردن را سبک زندگی می‌نامند و می‌توان گفت سبک زندگی روش‌ها، آداب و رسوم و رفتارهایی در ابعاد گوناگون زندگی از جمله تغذیه است.امروزه نظام استکباری در تلاش است تا با جدا کردن انسان از سبک زندگی اجداد خود و همچنین سبک اسلامی و سیره عملی زندگی ائمه، افراد را به سمت زندگی نادرست غربی سوق دهد.

دین مبین اسلام همواره به امر معاش و کیفیت مطلوب زندگی انسان توجه ویژه دارد و تأمین نیازهای او را مدنظر قرار داده و آب را مایه «قوام» و تداوم زندگی و نان را زمینه برپا داشتن نماز، روزه، حج و دیگر واجبات برشمرده و در سخنان گهربار اهل‌بیت (ع) نان، بهترین طعام معرفی شده است.

امام رضا(ع) در کلامی، نان را طعم زندگی معرفی کرده است و همچنین ایشان در توصیه‌ای بهداشتی می‌فرمایند: آنان که به دندان خود علاقه‌مند هستند قبل از خوردن شیرینی، کمی نان بخورند؛ زیرا خرده‌های نان میان دندان ها را پر می‌کند و اجازه نمی‌دهد مواد شیرین به آن‌ها آسیب برساند.

امام رضا(ع)درباره نحوه مصرف نان می‌فرمایند: لقمه‌های نان را کوچک کنید که با هر لقمه‌ای برکتی است و همچنین نان را با دست پاره کنید نه با کارد و نیز فرمودند: هر که در خانه طعامی بخورد و از آن طعام چیزی بیفتد، آن را بردارد و بخورد.

یکی از نان‌های مفید برای بدن نان جو است که برای آن خواص اعجاب‌انگیزی ذکر شده است.

امام رضا(ع) در تعریف از این ماده شگفت‌انگیز می‌فرمایند: برتری نان جو بر نان گندم، همانند برتری ما بر دیگر مردمان است؛ هیچ پیامبری نیست که برای خورندۀ نان جو دعا نکرده و برای او برکت نخواسته باشد و هیچ درونی نیست که جو، بدان درآمده و همۀ دردها از آن بیرون نرفته باشد؛ جو، خوراک پیامبران و غذای نیکان است.

خواص مهم دیگر نان جو:

کاهش کلسترول خون

جو نرمی استخوان کودکان را از بین می‎برد.

جو از سفیدشدن مو جلوگیری می‎کند.

جو برای کم خونی مفید است.