چغاله بادام پلو با مرغ یکی از خوشمزه‌ترین غذاهاست. چاقاله بادام یا چاغاله بادام، از میوه‌‌های نوبرانه بهاری است که با آن می‌توانید غذاهای متنوعی تهیه کنید. پلو چغاله بادام را هم با مرغ و هم با گوشت یا بدون گوشت می‌توانید درست کنید.در این مطلب از پارس نیوز شما با طرز تهیه این غذا آشنا می شوید.

zxdcfvgbhjkl

مواد لازم برای تهیه چغاله پلو با مرغ (برای ۴ نفر)

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
برنج ۳ و نیم لیوان فرانسوی دسته‌دار
چغاله بادام ۵۰۰ گرم
فیله مرغ یا سینه مرغ نیم کیلوگرم
هویج ۵ عدد بزرگ
پیاز (برای پیاز داغ) ۱ عدد متوسط
گشنیز یا سبزی معطر دلخواه ۱۰ قاشق غذاخوری
زعفران (دم کرده) نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
روغن سرخ کردنی یا کره به مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم

همچنین در پارس نیوز بخوانید : خواص چغاله بادام این نوبرانه خوشمزه بهاری

turmeric-almond-pilaf-2753-1

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۱ ساعت

مدت زمان مورد نیاز برای پخت پلو چغاله با مرغ: ۱ ساعت

مراحل طرز تهیه پلو چغاله بادام و مرغ

پلو چغاله بادام با مرغ، دستور مشابهی با انواع پلو ایرانی دارد و پخت آن بسیار راحت است. شما می‌توانید به دلخواه حبوبات و سبزیجات دلخواهتان را هم به این پلو بیفزایید. در ادامه مراحل طرز تهیه پلو چاقاله بادام و مرغ را به ترتیب دنبال کنید.

مرحله اول: مواد پلو چاقاله را آماده کنید

ابتدا، از یک ساعت قبل از شروع آشپزی، برنج را پاک کنید و ۲ یا ۳ بار بشویید و آب آن را دور بریزید. سپس در یک کاسه، برنج را در محلول آب ولرم و ۱ قاشق غذاخوری نمک قرار دهید تا حداقل ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت خیس بخورد.

بعد سینه یا فیله مرغ را بشویید و در آبکش بگذارید. اجازه دهید مرغ آب خود را از دست بدهد. سپس سینه مرغ را به صورت مکعبی (در قطعات به اندازه ۲ تا ۳ سانتی‌متر) خرد کنید.

مرحله دوم: سبزیجات پلو چغاله را آماده کنید

در ادامه کار هویج‌ها را بشویید. پوست آنها را بگیرید و به صورت خلالی باریک خرد کنید. چغاله بادام‌ها را بشویید و کلاهک آنها را جدا کنید. اجازه دهید چغاله‌ها هم آب خود را از دست بدهند. گشنیز یا سبزی معطر دلخواه خود را بشویید و آبکش کنید. سپس چغاله‌ها را خرد کنید. گشنیزها را هم به صورت ساطوری و ریز روی تخته آشپزی خرد کنید و کنار بگذارید.

مرحله سوم: مواد پلو را به ترتیب سرخ کنید

در ادامه، یک تابه را روی حرارت بگذارید و مقداری روغن سرخ کردنی در آن بریزید. اجازه دهید روغن داغ شود. سپس هویج‌های خرد شده را به تابه بیفزایید. هویج را برای ۲ تا ۳ دقیقه تفت دهید تا کمی نرم شود. سپس هویج‌ها را از تابه بیرون بیاورید و در یک ظرف دیگر، کنار بگذارید.

بعد نوبت به سرخ کردن سینه‌ مرغ می‌رسد. تکه‌های مرغ را در تابه بریزید و آنها را در روغن تفت دهید تا رنگشان کمی طلایی شود.

almonds-stew

مرحله چهارم: چغاله بادام را تفت دهید

مرغ‌ها را بعد از سرخ شدن از تابه بیرون بیاورید و روی هویج‌های سرخ شده  بریزید. سپس چغاله بادام‌های خرد شده را در همان تابه تفت دهید و بعد از ۲ تا ۳ دقیقه از تابه بیرون بیاورید. در این فاصله، پیاز را پوست بگیرید و به صورت نگینی ریز یا خلالی باریک خرد کنید.

چغاله‌های تفت داده شده را از تابه بیرون بیاورید و پیازها را اضافه کنید. پیازها را با روغن تفت دهید تا سبک و طلایی شوند.

مرحله پنجم: مایه چغاله پلو را آماده کنید

بعد از تفت دادن پیاز، گشنیز یا سبزی معطر تازه خرد شده را اضافه کنید و کمی تفت دهید. نمک، زردچوبه و فلفل سیاه را هم اضافه کنید و کمی تفت دهید. سپس موادی را که تفت داده و کنار گذاشته بودید، به تابه اضافه کنید. سینه مرغ، چغاله بادام و هویج را به تابه اضافه کنید و روی آنها زعفران دم کرده را بریزید. درب تابه را بگذارید و اجازه دهید، چند دقیقه مواد با هم بپزند.

شما می‌توانید انواع سبزی معطر خشک، انواع ادویه غذا مثل زردچوبه، فلفل سیاه و نمک و زعفران را به روش‌های حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش خریداری کنید.

مرحله ششم: برنج را آبکش کنید

در یک قابلمه مقداری آب بریزید و روی حرارت بالا بگذارید تا آب بجوشد. سپس آب برنج‌های خیسانده را دور بریزید و برنج را به قابلمه اضافه کنید. حدود ۷ تا ۱۰ دقیقه (بسته به نوع برنج) آن را بجوشانید تا سطح خارجی دانه برنج، نرم و مغز آن کمی سفت باشد. سپس برنج را آبکش کنید.

مرحله هفتم: مواد پلو چغاله را در قابلمه بریزید

قابلمه را روی حرارت بگذارید و در آن کمی روغن بریزید. کف قابلمه را ته‌ دیگ دلخواه خود بگذارید و یک لایه برنج آبکش شده روی ته دیگ بریزید. سپس از مایه چغاله بادام، یک لایه روی برنج بریزید.

دوباره یک لایه برنج و یک لایه مایه چغاله بادام ریخته و لایه آخر را برنج بریزید. درب قابلمه را دم‌کنی بپیچید و روی قابلمه قرار دهید. ۲ دقیقه بعد، شعله را کم کنید و اجازه دهید پلو چغاله دم بکشد.

مرحله هشتم: پلو چغاله بادام با مرغ را سرو کنید

حدود ۴۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید تا پلو چغاله شما آماده شود. سپس روی برنج را کمی کره یا روغن بدهید و به آرامی هم بزنید تا مایه چغاله بادام و برنج با هم ترکیب شوند. پلو چغاله بادام را در ظرف سرو بریزید و همراه با ترشی دلخواه سرو کنید. روی پلو چغاله را می‌توانید با چند چغاله بادام یا پرک بادام تزیین و سرو کنید.

aae4ae52c87de6ac3a2a93324322faefwolJbAtUNCSeKGQO

روش تهیه پلو چغاله بادام با گوشت

مواد لازم

 یک ساعت
 6نفر
 1. نیم کیلو چغله
 2. 6 پیمانه برنج
 3. 3 عدد پیاز
 4. نمک،فلفل قرمز و زردچوبه به مقدار لازم
 5. مواد لازم برای گوشت چرخی
 6. 2 بسته گوشت چرخی
 7. 2 عدد پیاز
 8. نمک،فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 9. 1 قاشق غذاخوری رب گوجه

مراحل تهیه

1

ابتدا چغله را تمیز زد عفونی و آن را می شوریم و خرد می کنیم اگر خواستین کمی بزرگتر از تصویر زیر خرد کنید اشکالی نداره ولی توصیه میکنم ریز خرد کنید بهتره.

2

چغله را با ۲ استکان آب داخل ظرف می ریزیم تا بپزه. وقتی دیدین آب آن تمام شده پیاز را نگینی خرد می کنیم داخل یک ظرف دیگر و با مقداری روغن تفت می دهیم بعد چغله را داخل پیاز می ریزیم و مقدار دیگر تفت می دهیم بعد نمک،فلفل، زردچوبه به آن اضافه می کنیم و باز هم تفت می دهیم.

3

قابلمه ی مورد نظر را روی شعله ی گاز می ذاریم و زیر اجاق گاز را روشن می کنیم و آب برنج را می ریزیم تا به جوش آید وقتی آب به جوش آمد اول مقداری نمک و بعد زردچوبه اضافه می کنیم و بعد برنج را داخل ظرف می ریزیم تا بجوشد وقتی برنج جوش آمد داخل آبکش می ریزیم و زیر آب می گیریم تا اگر نمک زیادی داخل برنج باقی‌مانده است با گرفتن زیر آب کمتر شود. حالا مقداری روغن در قابلمه می ریزیم و برنج را داخل قابلمه می ریزیم و دم کنی می ذاریم روی سر قابلمه و زیر شعله را ملائم می کنیم تا دم بکشد.

4

حالا نوبتی هم باشه نوبت گوشت چرخیه: ابتدا پیاز را نگینی خرد می کنیم با مقداری روغن بعد گوشت چرخ شده را اضافه کرده و تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند. حالا ادویه ها را اضافه کرده و تفت می دهیم و در آخر رب گوجه را اضافه می کنیم بعد از کمی مخلوط شدن و تفت دادن مواد گوشت چرخی آماده است.

5

وقتی برنج دم کشید یک ساعت قبل مواد چغله را وسط برنج می ریزیم و می ذاریم تا خوب برنج دم آید. و در آخر برنج را که داخل ظرف کشیدین با مواد چغله مخلوط کنید و با گوشت چرخی آن را نوش جان کنید این غذا با سس فلفل تند عالی میشه حتما این غذا را درست کنید و لذت ببرید.

cover-1x1

چغاله بادام پلو با مرغ و هویج

مواد لازم :

۱ـ قیمه درشت سینه مرغ ۳۰۰ گرم

۲ـ چغاله بادام خلال شده ۳۰۰ گرم

۳ ـ هویج درشت خلال شده ۱ عدد

۴ ـ برنج ۲ پیمانه

۵ ـ نمک به قدر کافی

۶ ـ زردچوبه به میزان لازم

۷ ـ روغن زیتون به مقدار لازم

۸ ـ زعفران دم کرده

۹ ـ پیاز سرخ شده ۲ قاشق غذا خوری

۱۰ـ رب گوجه فرنگی ۲ قاشف غذا خوری

پلوی چغاله بادام پلوی ابتکاری

طرز تهیه :

دوستان خوبم پیشنهاد میکنم تا وقتی که چغاله بادام در بازار هست این پلو خوشمزه را درست کنید. یکی از غذا های من در آوردی و ابتکاری من همین پلو است که تنوعی به غذاهای روزانه میدهد و مجبور نیستیم غذا های تکراری بخوریم .

بعضی از افراد همیشه عادت به خوردن غذاهایی دارند که در نسلهای پی در پی امتحان شده و دست به دست به ما رسیده وبه هیچ وجه حاضر نیستند تغییری در آن بوجود بیاید در حالی که من معتقدم حتی در همان غذا ها هم اگر مواد جدیدی اضافه ویا از مواد اصلی کم کنیم غذای متفاوت و خوشمزه تری میتوانیم درست کنیم .

اگر برنج از نوع ایرانی است ۳ پیمانه آب و اگر از نوع دانه بلند و خارجی است ۵/۳ پیمانه آب و نمک اضافه کنید و ۱ ساعت خیس بخورد سپس به همراه زعفران و روغن زیتون در پلو پز بریزید و پلو پز را به برق بزنید.

وقتی برنج آبش تبخیر شد قبل از آنکه ته دیگ بگیرد برنج رادر ظرفی بریزید و ته پلو پز را بشوئید چون نشاسته برنج ممکن باعث چسبیدن ته دیگ به کف دیگ پلو پز شود . بعد کمی روغن بریزید و برای ته دیگ از نان برش زده یا سیب زمینی حلقه شده استفاده کنید و برنج را روی آن بریزید و در پلو پز را ببندید و اجازه بدهید تا برنج دم بکشد .

سینه مرغ قیمه شده و چغاله بادام خلال شده را با روغن و زردچوبه و نمک و یک عدد پیاز رنده شده تفت دهید ( اگر حرارت کم و کوتاه مدت بخواهید تفت بدهید میتوانید از روغن زیتون استفاده کنید در غیر این صورت از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید) سپس روی آن مقداری آب اضافه کنید و روی شعله کم بگذارید در اواسط پخت هویج را هم اضافه کنید و بعد رب را بیفزایید وقتی که گوشت کاملاْ پخته شد و آبش تبخیر شد پیاز سرخ شده را با آن مخلوط کنید .

در این هنگام مواد آماده است برنج را بکشید و مواد را کنار یا لا به لای برنج و یا روی برنج بریزید بنا بر سلیقه خودتان میتوانید روی برنج تزئین کنید .

14eat1-copy-articleLarge-v3

نکات طرز تهیه پلو چغاله بادام

 • می‌توانید از ران مرغ هم در تهیه پلو چغاله بادام با مرغ استفاده کنید ولی سینه مرغ برای استفاده در پلو چغاله، بهتر است و زودتر می‌پزد.
 • برای طرز تهیه پلو چغاله بادام بدون گوشت و به صورت گیاهی، انواع گوشت و مرغ را از دستور حذف کنید.
 • استفاده از هویج در مایه پلو چغاله بادام، باعث متعادل شدن طعم‌ها در پلو چغاله می‌شود ولی اگر طعم هویج پخته را دوست ندارید، می‌توانید آن را حذف کنید.
 • می‌توانید نصف زعفران دم کرده را روی مایه چغاله و نصف دیگر را روی برنج در هنگام دم کشیدن بریزید.
 • به مایه پلو چغاله می‌توانید سبزیحات و حبوبات دلخواه، مثل لوبیا سبز، قارچ، سویا، نخود، نخود فرنگی پخته یا کنسروی و … هم اضافه کنید.