طرز تهیه زولبیا آلبالویی که یکی از شیرینی هایی است که درون شربت قرار می گیرد بسیار آسان است. این شیرینی به عنوان شیرینی مناسبتی و در ماه رمضان برای سفره ها ی افطار تهیه می شود.در این مطلب از پارس نیوز با طرز تهیه زولبیا آلبالویی آشنا خواهید شد.

طرز تهیه زولبیا آلبالویی

مواد لازم زولبیا آلبالویی
نشاسته گل (سفید و دانه درشت) ۱ لیوان
ماست ترش شده سه چهارم لیوان
آرد سفید ۱ قاشق غذا خوری
خمیر مایه ۱ قاشق مربا خوری
بکینگ پودر ۱ قاشق مربا خوری
روغن مایع ۱ قاشق مربا خوری
سن ایچ آلبالو ۲ قاشق غذا خوری
گلاب ۱ قاشق غذا خوری
شربت قوام آمده به مقدار لازم
مواد لازم برای شربت زولبیا
شکر یک و نیم لیوان
آب ۱ لیوان
شربت آلبالو نصف لیوان
گلوکز ۱ قاشق غذا خوری
آب لیمو تازه ۱ قاشق چای خوری
گلاب ۲ قاشق غذا خوری

همچنین در پارس نیوز بخوانید : زولبیا و بامیه از کجا آمده‌اند ؟

مرحله اول طرز تهیه زولبیا آلبالویی

برای تهیه زولبیا با طعم آلبالویی در ابتدای کار، نشاسته و ماست و گلاب را درون یک کاسه می ریزیم و خوب بهم می زنیم تا مواد به خورد هم برود و نشاسته کامل در ماست حل شود. اگر بخواهیم زولبیا زعفرانی شود در همین مرحله زعفران را اضافه می کنیم.

مرحله دوم طرز تهیه زولبیا آلبالویی

سپس شربت آلبالو را اضافه کرده و هم می زنیم تا کاملا ترکیب و یکدست شود. در این مرحله آرد و روغن و بکینگ پودر و خمیر مایه را اضافه کرده و هم می زنیم تا همه مواد کاملا یک دست شود. روی خمیر را سلفون می کشیم.

مرحله سوم طرز تهیه زولبیا آلبالویی

سپس حدود ۴ ساعت در محیط استراحت می دهیم تا خمیر به عمل آید. مواد را درون قیف می ریزیم. غلظت مواد باید به گونه ای باشد که به راحتی از قیف رد شود و نه شل باشد و نه سفت. اگر قیف مخصوص زولبیا موجود نبود در ظرف های سس می ریزیم.

مرحله چهارم

در این مرحله یک تابه مناسب برداشته و با روغن روی حرارت ملایم قرار می دهیم. وقتی روغن داغ شد، مواد را به صورت مارپیچی درون روغن می ریزیم. هر دفعه مواد قیف را بهم می زنیم تا ته نشین نشود. همچنین روغن باید داغ باشد.

مرحله پنجم

می توان برای منظم شدن زولبیا از حلقه های استیل برای شکل دادن آن استفاده کرد. وقتی که زولبیا ها طلایی شد، آن را از روغن خارج کرده و درون شهد داغ می اندازیم و حدود یک دقیقه اجازه می دهیم تا بماند تا شهد جذب زولبیا شود.

مرحله ششم

سپس داخل صافی می گذاریم تا شهد اضافه خارج شود. برای تهیه شربت بار ابتدا شکر و آب و شربت آلبالو را درون یک قابلمه با هم ترکیب می کنیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم و بدون این که هم بزنیم اجازه می دهیم تا شکر کامل حل شود.

مرحله هفتم

در این مرحله در این فاصله گلاب را هم اضافه می کنیم. به محض این که شربت جوش آمد، گلوکز و آب لیمو را اضافه کرده و اجازه می دهیم حدود ۳ تا ۴ دقیقه با همین حرارت بجوشد و غلیظ شود. سپس از روی حرارت بر می داریم.

نکات طرز تهیه زولبیا آلبالویی

  • شربت آلبالو را می‌توانید خودتان در خانه هم درست کنید. برای طرز تهیه شربت آلبالو خانگی،‌ روی لینک مقاله کلیک کنید.
  • برای سرخ کردن زولبیا آلبالویی، حتما از روغن مایع استفاده کنید. روغن جامد باعث سفت شدن و پف نکردن زولبیا می‌شود.
  • قبل از سرخ کردن زولبیا، باید روغن کاملا داغ باشد،‌ ولی در هنگام سرخ کردن، نباید حرارت را بالا ببرید. اگر شعله زیاد باشد، حرارت بالا باعث می‌شود زولبیاهایتان پف نکنند و خیلی زود بسوزنند.
  • اگر زولبیا آلبالویی لوله‌ای نمی‌شود، به خاطر دمای پایین روغن است. حتما باید روغن کاملا داغ باشد و بعد زولبیا را در آن بریزید.
  • برای هم زدن شربت بار زولبیا آلبالویی، از قاشق چوبی یا سیلیکونی استفاده کنید. یکی از دلایل شکرک زدن زولبیا، رعایت نکردن این نکته در زمان تهیه شربت بار است. قاشق فلزی رسانای حرارت است و در شربت تغییر دما ایجاد می‌کند. این شوک باعث شکرک زدن شربت و زولبیای آلبالویی می‌شود.
  • برای خنک شدن شربت بار، آن را در یخچال نگذارید. شربت باید در دمای محیط بماند و از دما بیفتد وگرنه شکرک می‌زند.
  • شربت بار زولبیا آلبالویی باید نهایت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه روی حرارت متوسط (نه زیاد) بجوشد. اگر زیادی بجوشد، احتمال شکرک شدن آن بالا می‌رود.

فوت و فن‌های طرز تهیه زولبیا آلبالویی

چرا زولبیا آلبالویی نرم می‌شود ؟

فرقی نمی‌کند زولبیا آلبالویی درست می‌کنید یا زولبیا زعفرانی، اگر نکات زیر را انجام ندهید، زولبیا نرم می‌شود:

۱- شهد زولبیا به اندازه کافی قوام نداشته باشد و خیلی رقیق باشد.

۲- اگر شربت بار، داغ باشد و زولبیا سرخ شده را در آن بیندازید.

۳- اگر زولبیاها داغ باشند و آنها را همان وقتی که داغ هستند، روی هم قرار دهید.

برای اینکه زولبیا براق شود، چه کنیم ؟

اگر می‌خواهید زولبیا براق شود، در چند دقیقه آخر پخت شربت بار، ۱ قاشق غذاخوری گلوکز به شربت اضافه کنید. گلوکز هم رنگ زولبیا را براق می‌کند و هم از شکرک زدن زولبیا جلوگیری خواهد کرد.