میگو پلو یکی از انواع غذاهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که با دستورهای بسیار متنوعی تهیه می شود. این غذای خوشمزه یکی از معورف ترین غذاهای استان های جنوبی کشورمان است.در این مطلب از پارس نیوز شما با طرز تهیه میگو پلو آشنا خواهید شد.

طرز تهیه میگو پلو ساده

مواد لازم برای ۲ نفر
میگو ۲۰۰ گرم
برنج ۲ پیمانه
پیاز ۱ عدد بزرگ
زعفران دم کره ۴ قاشق غذاخوری
پود سیر ½ قاشق چایخوری
ادویه ماهی ½ قاشق چایخوری
پاپریکا ½ قاشق چایخوری
نمک و فلفل سیاه به اندازه کافی

همچنین در پارس نیوز بخوانید : طرز تهیه قلیه میگو به روش بوشهری و با طعمی بی نظیر

مرحله اول

ابتدا باید میگوها را تمیز کنیم و رگ سیاه پشت میگوها را خارج کنیم. پس از شستشوی میگوها آنها را داخل یک کاسه مناسب می ریزیم و پاپریکا را به همراه ۲ قاشق غذاخوری زعفران دم کرده، ادویه ماهی، پودر سیر و مقدار نمک و فلفل سیاه اضافه می کنیم.

مرحله دوم

مواد را به آرامی روی گوشت میگوها ماساژ می دهیم تا ادویه ها به تمام نقاط گوشت میگوها برسد، حالا روی کاسه را با سلفون می پوشانیم و به مدت ۱ الی ۲ ساعت در یخچال قرار می دهیم تا میگوها طعم دار شوند و بوی زهم شان گرفته شود.

طرز تهیه میگو پلو

پس از گذشت یک ساعت میگوها را از یخچال خارج می کنیم، در ادامه پیاز را به صورت خلالی درشت خرد می کنیم و به همراه کمی روغن در یک تابه مناسب تفت می دهیم تا پیاز طلایی شود، سپس ۱ قاشق غذاخوری زعفران به پیاز اضافه می کنیم.

مرحله چهارم

حالا یکی دو دقیقه دیگر پیازها را تفت می دهیم تا با زعفران یکدست شوند. در ادامه پیاز را از تابه خارج می کنیم و کمی روغن اضافه می کنیم، سپس میگوها را به تابه اضافه می کنیم و خوب تفت می دهیم تا میگوها سرخ شوند.

مرحله پنجم

در ادامه باقیمانده زعفران دم کرده را به همراه پیاز سرخ شده به میگوها اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا با هم یکدست شوند، سپس در صورت تمایل کمی زرشک هم اضافه می کنیم و تفت کمی می دهیم و تابه را از روی حرارت کنار می گذاریم.

مرحله ششم

برنج را می توانیم به سلیقه خود به صورت ساده یا با شوید خشک تهیه کنیم. برنج را می خیسانیم سپس یک قابلمه آب روی حرارت قرار می دهیم تا آب جوش بیاید سپس کمی نمک به آب جوش اضافه می کنیم و در ادامه برنج خیسانده شده را به قابلمه اضافه می کنیم.

مرحله هفتم

زمانی که دانه های برنج نرم شدند و مغزشان کمی گیر داشت برنج را آبکشی می کنیم. حالا داخل یک قابلمه مناسب کمی روغن می ریزیم و به سلیقه خود از نان لواش یا سیب زمینی ورقه شده برای ته دیگ برنج استفاده می کنیم.

مرحله هشتم

حالا برنج را به آرامی روی ته دیگ می ریزیم و روی درب قابلمه دم کنی قرار می دهیم تا برنج حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت دم بکشد. پس از اینکه برنج دم کشید آنرا داخل دیس می ریزیم و میگوهای سرخ شده را روی برنج قرار می دهیم و سرو می کنیم.

مرحله نهم

توجه داشته باشید که در صورت تمایل می توانیم میگو پلو را مانند غذاهایی مثل لوبیا پلو یا عدس پلو به صورت مخلوط نیز درست کنیم. به این صورت که میگوهای سرخ شده را به صورت لایه به لابه داخل برنج آبکش قرار می دهیم.

مرحله دهم

البته اگر می خواهید میگو پلوی شما مجلسی تر باشد بهتر است میگوها را به صورت جدا به برنج اضافه کنید، چون درست کردن میگو پلو به صورت مخلوط باعث می شود که ظاهر غذا خیلی جذابیت نداشته باشد و نتوانید آنرا به خوبی تزیین کنید.

میگو پلو با گشنیز

مواد لازم برای ۴ نفر
میگو ۳۰۰ گرم
گوجه فرنگی ۶ عدد
گشنیز ۱ دسته کوچک
فلفل سبز ۱ عدد
پیاز ۲ عدد
سیر ۳ حبه
برنج ۴ پیمانه
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
زردچوبه و روغن به مقدار کافی

طرز تهیه میگو پلو

مرحله اول

برای تهیه میگو پلو بوشهری ابتدا میگوها را تمیز می کنیم و با یک چاقوی تیز رگ سیاه رنگ موجود در پشت میگوها را خارج می کنیم. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم، سپس مقداری روغن اضافه می کنیم.

مرحله دوم

پس از اینکه روغن به خوبی داغ شد، میگوها را به تابه اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم تا سرخ شوند. در ادامه مقداری فلفل سیاه و زردچوبه به میگوها اضافه می کنیم و تفت دادن را ادامه می دهیم تا مواد یکدست شوند.

مرحله سوم

مگیوها را پس از اینکه به خوبی سرخ شدند، از تابه خارج کرده و کنار می گذاریم. در ادامه پیازها را به صورت خلالی نازک و یکدست خرد می کنیم، سپس به همراه کمی روغن به یک قابلمه مناسب اضافه می کنیم و به خوبی تفت می دهیم.

مرحله چهارم

پس از اینکه پیازها سبک شدند، مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه اضافه می کنیم و تفت دادن مواد را دو دقیقه دیگر ادامه می دهیم. در همین حین گوجه فرنگی ها پوست می گیریم و با رنده ریز درون قابلمه رنده می کنیم.

مرحله پنجم

در این مرحله سیر و فلفل سبز را نیز رنده می کنیم و به قابلمه اضافه می کنیم. در ادامه گشنیز را به صورت ساطوری ریز خرد می کنیم و به همراه میگوهای سرخ شده به قابلمه می افزاییم، سپس مواد را به خوبی ترکیب می کنیم تا کاملا یکدست شوند.

مرحله ششم

پس از اینکه آب درون تابه کشیده شد و مواد به روغن افتادند، برنج را به قابلمه اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا با دیگر مواد یکدست شود. ضمن اینکه تفت دادن برنج باعث می شود که پس از پخت وا نرود.

مرحله هفتم

در این مرحله ۳ پیمانه آب جوش به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم برنج به خوبی بپزد و آب درون قابلمه کشیده شود، سپس کمی روغن به صورت پخش روی برنج می ریزیم و درب قابلمه را با دم کنی می پوشانیم.

مرحله هشتم

حالا حرارت زیر قابلمه را کم می کنیم و اجازه می دهیم میگو پلو به مدت ۳۵ تا ۴۵ دقیقه روی حرارت بماند تا آماده شود. پس از اینکه غذا آماده شد، آنرا درون قابلمه ترکیب می کنیم تا کاملا یکدست شود، سپس درون دیس می کشیم.

طرز تهیه میگو پلو بوشهری

محل صید میگو، شهرهای جنوبی ایران هستند و خب طبیعی است که بسیاری از مدل‌های میگو پلو را در این شهرها مشاهده کنیم. یکی دیگر از مدل‌های محبوب میگو پلو، میگو پلو بوشهری است که عطر و طعم بی‌نظیری دارد و به‌عنوان یکی از غذاهای محلی بوشهر شناخته می‌شود.

مواد لازم برای میگو پلو بوشهری

 • میگو: ۵۰۰ گرم
 • برنج: ۳ پیمانه
 • گشنیز خردشده: ۱۵۰ گرم
 • شنبلیله خردشده: ۵۰ گرم
 • پیاز متوسط: دو عدد
 • سیر له‌شده یا پودرشده: پنج حبه
 • رب گوجه فرنگی: یک قاشق غذاخوری
 • مغز لیمو عمانی یا گرد لیمو: یک قاشق غذاخوری
 • عصاره تمر هندی: نصف پیمانه
 • زعفران دم‌کرده: دو تا سه قاشق غذاخوری
 • فلفل عنابی: ۳ عدد
 • دارچین: نصف قاشق چای‌خوری
 • زنجبیل: نصف قاشق چای‌خوری
 • زردچوبه: نصف قاشق چای‌خوری
 • نمک و فلفل: به مقدار لازم

نحوه پخت میگو پلو بوشهری

مراحل پخت میگو پلو بوشهری به شرح زیر هستند:

 1. ابتدا برنج را همراه با نمک خیس کنید و آن را برای حداقل یک ساعت کنار بگذارید.
 2. پس از خیس کردن برنج، می‌توانید سبزی‌های این میگو پلو را خرد کنید.
 3. در این مرحله، باید تابه را روی حرارت زیادِ گاز بگذارید و داخل آن روغن بریزید. پس از داغ شدن روغن، میگوهای تمیز و شسته‌شده را در تابه بریزید و آنها را برای مدت ۵ دقیقه تفت دهید. برای اینکه بوی زهم میگوها را بگیرید، می‌توانید به آنها نمک و زردچوبه اضافه کنید و بعد تفت دهید.
 4. پس از گذشت ۵ دقیقه، می‌توانید میگوها را از روی حرارت بردارید و آنها را کنار بگذارید.
 5. در این مرحله، باید پیازها را تفت دهید که می‌توانید این کار را در همان تابه‌ی میگو انجام دهید و یا اینکه از تابه‌ای دیگر استفاده کنید.
 6. پس از طلایی شدن پیازها، زردچوبه، پودر زنجبیل، دارچین، مغز لیمو و سیر له‌شده را به آنها اضافه و به‌خوبی با هم ترکیب کنید.
 7. پس از یک تفت کوتاه مدت، زمان آن رسیده که سبزی‌های خردشده را به ترکیب پیاز و ادویه‌ها اضافه کنید.
 8. زمانی که آب سبزی‌ها کمی گرفته شد، رب گوجه فرنگی را درون تابه بریزید و کمی آن را تفت دهید.
 9. در این مرحله، باید میگوها را به مواد اضافه کنید و اجازه دهید تا کمی روی حرارت بمانند تا مزه‌ی یکدیگر را بگیرند.
 10. در پایان نیز، عصاره تمر هندی را اضافه کنید و اجازه دهید تا مواد روی حرارت بمانند تا روغن بیندازند.
 11. در این مرحله باید برنج را آبکش کنید و بعد قابلمه را بها لایه‌ای برنج و مواد میگو پر کنید.
 12. حدود ۴۵ به میگو پلوی بوشهری زمان دهید تا بپزد و پس از گذشت این زمان، می‌توانید این غذای لذیذ جنوبی را با انواع ترشی محلی بوشهر میل کنید.

طرز تهیه میگو پلو با کشمش

یکی دیگر از مدل‌های میگو پلو که بیشتر در میان تهرانی‌ها طرفدار دارد، میگو پلو با کشمش است. اصل این مدل میگو پلو با کشمش است، اما بسیاری آن را با پیازداغ فراوان و گردو ترکیب می‌کنند و یک غذای بسیار خوشمزه و لذیذی را به‌وجود می‌آورند.

مواد لازم برای میگو پلو با کشمش

 • برنج: ۴ پیمانه
 • میگو: ۵۰۰ گرم
 • پیاز متوسط: دو عدد
 • سیر: پنج حبه
 • کشمش پلویی: یک پیمانه
 • مغز گردوی خردشده: نصف پیمانه
 • دارچین: نصف قاشق چای‌خوری
 • زعفران دم‌کرده: دو تا سه قاشق غذاخوری
 • زردچوبه: نصف قاشق چای‌خوری
 • نمک و فلفل: به مقدار لازم

نحوه پخت میگو پلو با کشمش

مراحل پخت میگو پلو با کشمش به شرح زیر هستند:

 1. ابتدا باید برنج را با نمک خیس کنید و همراه با آن، میگوها را به‌طور کامل پاک و تمیز کنید.
 2. پس از خیس کردن برنج، سبزی‌ها را شسته و بعد خرد کنید.
 3. در این مرحله باید سیر را به خوبی بکوبید.
 4. برای آماده کردن مواد میگو پلو، ابتدا شروع به سرخ کردن پیازها کنید. فراموش نکنید که پیازها برای این غذا باید طلایی و خیلی ترد شوند. پس از طلایی شدن پیازها، سیر را به آن اضافه کنید و اجازه دهید کمی تفت بخورد.
 5. پودر دارچین را به ترکیب پیاز و سیر اضافه کنید و تا زمانی که عطر دارچین در فضا بپیچد، باید اجازه دهید تا مواد روی حرارت تفت بخورند.
 6. در این مرحله میگوها را همراه با زردچوبه اضافه کنید و اجازه دهید تا تمام مواد به مدت پنج دقیقه روی حرارت بمانند تا مزه‌ی ادویه‌ها، سیر و پیاز و همچنین سبزی‌ها به خورد میگو برود.
 7. زمانی که میگوها نرم شدند، باید کشمش، گردو و زعفران دم‌کرده را به تابه اضافه کنید. سپس درب تابه را بگذارید و زمان دهید تا مواد به روغن بیفتند.
 8. در این مرحله، برنج را آبکش کنید.
 9. یک در یک قابلمه، یک لایه برنج سفید بریزید و روی برنج را از مواد میگو بریزید. این لایه‌ها را می‌توانید ادامه دهید و حتی از کمی زعفران برای رنگ و مزه‌دادن به لایه‌های میگو پلو استفاده کنید.
 10. برای پخت این مدل میگو پلو نیز ۴۵ دقیقه زمان لازم است و می‌توانید آن را با سالاد شیرازی و یا حتی انواع ترشی نوش جان کنید.

دستورپخت‌های میگو پلو در این مقاله در میان محبوب‌ترین مدل‌ها در شهرهای مختلف ایران هستند که می‌توانید هر کدام از آنها را برای مهمانی‌ها و حتی وعده‌های غذایی هفته آماده کنید.