گم نکردن کلید ها مشکلی است که همه ما با آن روبه رو هستیم و همیشه دنبال راه حلی برای حل این مشکل هستیم.در این مطلب از پارس نیوز ما روش هایی را برای گم نکردن کلیدهایتان به شما آموزش میدهیم.

موثر ترین راه حل گم نکردن کلید

احتمالا شما هم تا به حال تجربه گم شدن کلیدهایتان را داشته اید. این مطمئنا یکی از بدترین اتفاق هایی است که ممکن است بیفتد، چون مسلما هیچ کسی دوست ندارد پشت در بماند! حتی ممکن است بدون آنکه کلیدهایتان را بردارید، از خانه بیرون بزنید. در اینجا هم با مشکلی تقریبا مشابه روبرو خواهید شد؛ یعنی اینکه کلیدی ندارید که در هنگام بازگشت به منزل بخواهید درب آن را باز کنید.

البته این معضل حل نشدنی نیست و راه حل هایی دارد. در واقع برای این سوال که اگر کلید خانه گم شود چه باید کرد ؟ پاسخ های بسیار متنوعی وجود دارد. فقط باید قبل از هر چیز آرامش خود را حفظ کنید و به شرایط مسلط شوید. زیرا گم شدن کلیدها، به معنای پایان دنیا نیست. تنها کافی است چند راهکاری را که در این مطلب توضیح می دهیم امتحان کنید، تا نتیجه مطلوب بدست آید.

همچنین در پارس نیوز بخوانید : راهی برای پیدا کردن گوشی سرقتی

برای گم نکردن کلید در زمانی که بیرون از خانه هستید هم یک جای مشخص برای کلیدها در کیف یا جیب تان تعیین کنید

احتمالا شما هم مثل من این تجربه را دارید که زمانی که از خانه خارج می‌شوید به خاطر عجله کلیدهای‌تان را در کیف‌تان می‌اندازید اما زمانی که شب به خانه می‌رسید هر چی به دنبال کلیدها می‌گردید آن‌ها را پیدا‌نمی کنید!!

شما مطمئن هستید که صبح موقع خارج شدن از خانه کلیدها را در کیف‌تان گذاشته‌اید و در طول روز هم آن‌ها را بیرون نیاورده‌اید اما هر چه قدر کیف‌تان  را زیر و رو می کنید آن‌ها را پیدا نمی‌کنید!

جالب است بعد از معطل شدن زیاد و بیرون ریختن کل وسایل از کیف‌تان متوجه می‌شوید که پارچه داخلی کیف‌تان سوراخ بود و کلیدها به قسمت داخلی رفته‌اند !

برای این‌که گرفتار این موضوع نشوید و کلیدهای‌تان را گم نکنید بهتر است از قلاب یا جا کلیدی‌های بزرگ برای کلیدها استفاده کنید و آن‌ها را در زیپ یا قسمت مشخصی از کیف‌تان بگذارید که در زمانی که به خانه می‌رسید بتوانید سریع آن‌ها را پیدا کنید.

اگر شما همیشه لباس‌هایی می‌پوشید که جیب‌های زیادی دارد، با خودتان قرار بگذارید که کلیدهای‌تان را حتما و همیشه مثلا در جیب سمت راست کت‌تان بگذارید. با رعایت این قانون احتمال اینکه زمانی که جلوی درب خانه یا محل کار می‌رسید برای پیدا کردن کلیدها معطل شوید مشخصا کمتر می‌شود و سریع‌تر می‌توانید کلیدها را پیدا کنید.

برای گم نکردن کلید ها کلید های خود را رنگ کنید

به گفته ی دانشمندان علوم اعصاب، مغز ما انسان ها قبل از هر چیزی توانایی پردازش رنگ ها را دارد. آن ها می گویند شناسایی رنگ، اولین چیزی است که برای درک و محیط اطراف خود از آن استفاده می کنیم برای این که از گم کردن کلید جلوگیری شود، باید کاری کنید که خیلی به چشم تان بیاید. می توانید یک رنگ جیغ و بولد انتخاب کنید و روی کلیدتان بزنید تا باعث شود که مدام جلوی چشم تان باشد.

برای گم نکردن کلید ها برای آنها یک خانه زیبا درست کنید!

یکی از راه‌های ساده برای این‌که حداقل در زمانی که در خانه هستید بین شلوغی‌های خانه کلیدهای‌تان را گم نکنید و ساعت‌ها به دنبال کلیدها در جیب لباس و کیف و کمد اتاق خواب و… نگردید، این است که در یک مکان مناسب در خانه یک فضای مناسب چهت قرار دادن کلید یا به عبارتی جا کلیدی درست کنید.

جای کلیدها باید این ویژگی ها را حتما داشته باشد 

  • جاکلیدی یا لیوان یا ظرفی که قرار است تمامی کلیدها را در آن قرار بدهید باید جایی نزدیک درب خانه تعبیه شده باشد نه مثلا در آشپزخانه یا جایی دور افتاده در گوشه‌ای از اتاق خواب !
  • ظرف یا فضایی که برای جا کلید در نظر می‌گیرید باید رنگی  و مشخص باشد تا در زمانی که شما قصد خروج از خانه را دارید حتما به چشم شما بخورد و جلب توجه کند تا مانع جا گذاشتن کلیدها شود
  • باید همه اعضای خانواده حتی کودکان به آن دسترسی داشته باشند و برای همه قابل مشاهده باشد. مثلا نباید جاکلیدی روی دیوار در ارتفاعی بلندتر از قد کوچکترین عضو خانواده نصب شود که در مواقع ضروری عضو کوچک خانواده نتواند از کلیدها استفاده کند
  • بهتر است روی جا کلیدی برچسب‌گذاری انجام شود و برای هر کلید جای مشخصی در نظر گرفته شود. یک جا کلیدی استاندارد و خوب باید قسمت‌های مختلفی داشته باشد تا سوئیچ ماشین، کلیدهای اتاق خواب، کلید اصلی درب ورودی و… هر کدام در فضای مشخصی در دسته بندی خودشان قرار بگیرند تا در موقع لزوم اعضا خانواده دچار سردرگمی نشوند.

برای گم نکردن کلید ها جاسوئیچی بزرگ داشته باشید

جاسوئیچی های بزرگ به شما کمک می کند که کلیدهای تان را راحت تر در دست بگیرید و راحت آن را پیدا کنید. از طرفی هم زمانی که کلید و سوئیچ بزرگ داشته باشید، آن را در هر جایی از کیف تان پیدا خواهید کرد.

برای گم نکردن کلید ها یک عدد کیف دستی کوچک داشته باشید

کیف‌ های بزرگ معمولاً کار شما را سخت تر می کند و چیز های کوچکی مانند کلید داخل آن ها به راحتی گم می‌ شود؛ اما می‌ توانید کیف کوچک دستی داشته باشید و کلید را همیشه در جای مشخصی داخل آن قرار دهید.

برای گم نکردن کلید ها مسیر روزانه تان را فراموش نکنید

گاهی اوقات بعضی از اعضای خانواده از شما می‌ پرسند که اگر کلید را گم کردی، پس بگو که آخرین بار آن را کجا دیدی ؟ در چنین حالتی باید حواس تان باشد که همیشه از کجای خانه به کجا رفته اید یا اگر بیرون از منزل کلید را گم کرده اید، بدانید که از چه مسیری به خانه آمده اید که احتمال پیدا کردن کلید را بالا می برد.

برای گم نکردن کلید ها تمرین صدا زدن را انجام دهید

وقتی که می خواهید لوازم داخل کیف تان را چک کنید، با صدای بلند آن ها را نام ببرید. زمانی که می خواهید از خانه خارج شوید و بفهمید که وسایل ضروری را برداشتید یا خیر، باید با صدای بلند نام تک‌تک اجسام را بگویید و آن ها را داخل کیف پیدا کنید. اگر این کار را در دل و ذهن تان انجام دهید و به زبان نیاورید، احتمال این که چند چیز را جا بگذارید بیشتر خواهد بود.

همیشه یک کلیدِ اضافه دست فرد قابل اعتمادی داشته باشید

اگر سابقه گم کردن کلیدهایتان را دارید توصیه می کنیم همیشه یک عدد کلید به یکی از اعضای خانواده بدهید تا اگر کلیدتان جا ماند و دیگر آن را پیدا نکردید، بتوانید از او بگیرید.

برای گم نکردن کلید ها حداقل از هر کلید ۳ تا کلید یدک بسازید

این کار شاید در ابتدا کار راحتی به نظر برسد اما هم برای شما هزینه اضافی زیادی دارد و هم اینکه ممکن است شما جای کلیدهای یدک را هم فراموش می کنید!

اما اگر خواستید از این تکنیک برای جلوگیری از گم شدن کلیدهای‌تان استفاده کنید بهتر است از هر کلید حداقل ۳ کلید یدک بسازید و هر کدام را در جای مشخصی بگذارید مثلا یکی را در داشبود ماشین‌تان بگذارید، یکی را در جا کفشی درب ورودی و… اما مشخصا در این روش امنیت خانه شما کاهش می‌یابد و ممکن است سارقین به این کلیدها دسترسی پیدا کنند.

حافظه‌تان را تقویت کنید!

مشخصا یکی از راهکارهایی که باعث می‌شود کمتر وسیله‌هایتان و از جمله کلیدهای‌تان را گم کنید این است که حافظه‌تان را تقویت کنید.

برای تقویت حافظه راهکارهای زیادی وجود دارد و مواد غذایی خاصی هستند که با خوردن آن‌ها می‌توانید حافظه‌تان را تقویت کنید و کمتر اتفاق بیافتد که چیزی گم کنید.

از جمله مواد غذایی‌ای که می‌تواند باعث تقویت حافظه شوند می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم: گردو، زردچوبه، ماهی سالمون، رزماری، کلم بروکلی، روغن زیتون، زرده تخم مرغ، شکلات تلخ، روغن نارگیل، کرفس، لبو، آووکادو و…

برای گم نکردن کلید ها یک آویز گردنی درست کنید !

شاید شما هم به خاطر بیاورید که در گذشته‌هایی نه چندان دور مادربزرگ‌ها کلیدهای صندوقچه‌های خودشان را در یک نخ یا بندی می‌بستند و دور گردن‌شان می انداختند.

به این شکل همیشه و همه جا کلیدها با خودشان بود و احتمال این‌که آن‌ها را گم کنند کمتر می‌شد. شما هم اگر جز افرادی هستید که در هفته چندین بار به خاطر گم کردن کلیدهای‌تان پشت درب می‌مانید و ساعت‌ها وقت‌تان تلف می‌شود، یکی از راه‌های سنتی اما غیرهوشمندانه این است که به جای گردنبندهای تزئینی گردن بند کلیدی به گردن‌تان بیاندازید.

به عنوان اولین قدم، کلید خانه گم شد چکار کنیم ؟

بعد از آنکه متوجه شدید کلیدهایتان را گم کرده اید (یا احتمال دادید آنها را همراه با خود نیاوردید)، اول از همه خوب جیب هایتان را بگردید. محتویات جیب های لباس هایی که پوشیده اید را بیرون بریزید. همچنین کیف دستی یا کوله پشتی تان را هم خوب بگردید. خیلی اوقات با همین یک ترفند ساده کلید پیدا می شود و لازم نیست هزینه کلیدسازی را بپردازید. حتی خودروی خود را هم بگردید (مخصوصا درون داشبورد و زیر صندلی ها)، چون ممکن است کلید در آنجا باشد. اما اگر کلید باز هم پیدا نشد، خوب تمرکز کنید تا ببینید کلید را ممکن است در چه مکان هایی جا گذاشته باشید. به یاد بیاورید که به چه جاهایی رفته و با چه کسانی ملاقات کرده اید. این راه حل نیز در بسیاری مواقع کارساز است.

فقط توجه داشته باشید که تا جای ممکن گم شدن کلیدهایتان را اعلام نکنید. نیازی نیست که همه همکاران یا آشنایان شما با خبر شوند که کلید منزل را گم کرده اید. متاسفانه خیلی از سرقت ها با همین یک سرنخ کوچک بوجود می آیند.

اگر کلید خانه گم شود چه روش هایی برای باز کردن درب داریم ؟

اگر کلیدتان در هیچ گوشه و کناری پیدا نشد، باید به سراغ اجرای راهکارهایی برای ورود به منزل بروید. به هر حال نمی توانید آنقدر بیرون از خانه منتظر بمانید تا کلید پیدا شود! پس بهتر است دست به کار شوید و درب را باز کنید. برای انجام این کار نیز دو راه حل اصلی دارید که در ادامه به آموزش آن ها می پردازیم:

۱- مراجعه به کلیدساز

آسان ترین و احتمالا بهترین راهی که بعد از گم شدن کلیدهایتان در پیش دارید، کمک گرفتن از کلیدساز است. خوشبختانه امروز در هر شهری ده ها و صدها مجموعه کلیدسازی وجود دارند که یکی از کارهایشان، باز کردن درب هایی است که کلیدشان گم شده است. این کار هم ریسک پایینی دارد، هم کم زحمت است و هم باعث می شود که به سرعت بتوانید وارد منزل شوید و از وقوع هرگونه اتفاق ناگواری جلوگیری کنید. همچنین تا جایی که می توانید خودتان تلاش نکنید که قبل را باز کنید، چون ممکن است به مغزی آن آسیب وارد شود و متحمل هزینه های بسیار زیادی شوید.

۲- استفاده از یک کارت اعتباری

شاید عجیب به نظر برسد، اما این راه نیز یکی از بهترین گزینه های برای باز کردن انواع قفل آپارتمانی است. البته این روش برای درب هایی کاربرد دارد که قفل چندان سفت و سختی ندارند! مثلا درب های ضد سرقت را به سختی بتوان با کارت اعتباری باز کرد. نحوه انجام کار نیز ساده است: باید کارت اعتباری را لای درب قرار دهید، به شکلی که مقداری از زبانه بالاتر باشد. سپس سریعا کارت را به سمت پایین بکشید. هر چه سرعت کشیدن کارت بیشتر باشد، احتمال باز شدن درب نیز بیشتر است. این کار البته ترفندهایی هم دارد:

باید محکم کارت بانکی را در دست خود نگه دارید و تلاش کنید که کارت را بین درب و چهارچوب (کمی بالاتر از قفل درب) وارد کنید. اصلا هم نباید از محکم فشار دادن کارت بترسید، زیرا در این صورت ممکن است کارت وارد چهارچوب نشود. در عین حال همزمان که کارت را وارد درب و چهارچوب می کنید، باید آن را مدام به سمت بالا و پایین تکان دهید تا زمانی‌ که کارت به راحتی حرکت کند و بیشتر داخل برود. این کار را چند بار تکرار کنید تا درب به راحتی باز شود.

آیا برای باز کردن درب می توان از پلیس یا آتشنشانی کمک گرفت ؟

پاسخ به این سوال مثبت است. در واقع اگر کلید شما گم شد، اما نتوانستید کلیدساز مطمئنی را پیدا کنید (مثلا آخر شب بود و به کلیدسازی ها دسترسی نداشتید)، می توانید از پلیس و یا آتشنشانی هم کمک بگیرید، زیرا مراجعه به آنها نیز یک راه حل گم شدن کلید خانه است. این افراد بعد از آنکه مطمئن شدند شما صاحبخانه هستید، حتما در باز کردن درب منزل کمکتان خواهند کرد. به هر صورت توصیه می کنیم تنها در صورتی با آتشنشانی یا پلیس تماس بگیرید که کاری ضروری در منزل داشته باشید و امکان مراجعه به راه حل های دیگر (کلیدسازی یا استفاده از کارت اعتباری) وجود نداشته باشد.

آیا لازم است که بعد از گم شدن کلید خانه، قفل را عوض کنیم ؟

همیشه باید حواستان به امنیت منزل باشد. به همین خاطر توصیه ما این است که بعد از گم شدن کلید (و در صورت پیدا نشدن آن) حتما قفل ساختمان را عوض کنید. به هر حال این احتمال وجود دارد که کلید منزلتان در دست افرادی نااهل قرار گرفته باشد. در نتیجه تعویض قفل درب برای بالا بردن امنیت داخل منزل ضروری است.

البته برای تعویض قفل خانه حتما باید به قیمت های بالای این محصولات اشاره داشت. مخصوصا اینکه بعضی قفل ها بسیار گران هستند و عوض کردن سیستم کلی آنها هزینه بالایی خواهد داشت. در این گونه موارد نیز اولین نکته ما در پاسخ به سوال اگر کلید خانه گم شود چه باید کرد این توصیه است که حداقل توپی قفل (مغزی قفل) را تغییر دهید تا قفل با همان کلیدهای قبلی باز نشود.