کاربرد صابون در زندگی ما بسیار زیاد است.اما شاید شما از صابون فقط به عنوان که پاک کننده استفاده کنید.در این مطلب از پارس نیوز ما کاربرهای دیگر صابون را به شما معرفی میکنیم.

تاریخچه مختصری در مورد صابون

تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد که اولین مورد استفاده از صابون به سال ۲۸۰۰ قبل از میلاد مسیح و برمی گردد. گالن، پزشک یونانی هم صابون را برای بهداشت و مسائل پزشکی مورد استفاده قرار می داده.

اما در قرن هفتم میلادی بود که استفاده از صابون رواج بیشتری یافت. اسپانیایی ها و ایتالیایی ها با استفاده از چربی بدن بز و خاکستر برخی درخت ها صابون می ساختند و فرانسوی ها از روغن زیتون برای ساخت صابون استفاده می کردند. اما با گذر زمان ساخت صابون پیچیده تر شد.

در قرن دوازدهم بود که انگلیسی ها به سراغ استفاده از صابون رفتند و این ماده ارزشمند قرنهاست که همراه جدایی ناپذیر زندگی انسانهاست و به جز شستشو و نظافت بدن کاربردهای مختلف دیگری هم دارد که در این گزارش قصد داریم تا درمورد کاربردهای صابون در کارهای خانه برایتان نکات مهمی را بیان کنیم:

همچنین در پارس نیوز بخوانید : هشدار ! شوینده‌های خانگی را با هم ترکیب نکنید

انواع کاربرد صابون در خانه

شستن ظروف

شما برای شستن ظروف می توانید از صابون استفاده کنید. کافی است که کمی صابون را بر روی اسکاچ یا اسفنج ظرفشویی بمالید و ظرفهایتان را بشوئید

شستن دندانها

مقدار خیلی کمی صابون روی مسواکتان بمالید و با آن دندانهایتان را بشوئید

تهیه صابون مایع

برای این کار، یک قالب صابون جامد بردارید و حدود یک چهارم آن را رنده کنید. ۴ پیمانه آب فیلتر شده هم آماده کنید. اگر روغن عصاره هم دارید می توانید چند قطره ای در صابون مایع تان بریزید.

حالا صابون رنده شده و آب را در یک ماهیتابه بریزید و آن را روی شعله متوسط گاز قرار دهید و دائما هم بزنید تا صابون در آب کاملا حل شود. صبر کنید تا کامل خنک شود و بعد این محلول را در یک ظرف نگهدارنده مایع دستشویی بریزید.

حدودا ۲۴ ساعت طول می کشد تا مایع دستشویی قوامش را به دست بیاورد ولی قطعا این مایع به اندازه مایع های دستشویی موجود در بازار غلیظ نیست.اگر دوست دارید تا مایع تان غلیظ تر باشد، می توانید حجم بیشتری صابون جامد را رنده کنید ولی ممکن است پمپ کردن آن سخت شود. بعد از ۲۴ ساعت ظرف نگهدارنده را کاملا تکان دهید و از مایع دستشویی خانگی تان لذت ببرید.

مایع ضدعفونی کننده سبزیجات و میوه ها

یک چهارم پیمانه صابون جامد رنده شده را با دو پیمانه آب سرد و یک قاشق غذاخوری سرکه ترکیب کنید و آن را برای شستشوی میوه ها و سبزیجات به کار ببرید.

از بین بردن لکه لباسها از کاربرد صابون

یکی دیگر از کاربردهای صابون، از بین بردن لکه های روی لباس است. اگر یقه لباسهایتان لکه دار و چرک تاب شده و یا لکه های مختلفی روی لباس هایتان می بینید، کمی صابون جامد روی لکه ها بکشید و بعد آنها را بشوئید تا این لکه ها سریعا پاک شوند.

درعین حال می توانید یک قالب صابون جامد را در آب جوش حل کنید و آن را در داخل ماشین لباسشویی بریزید.

سیاه نشدن کف قابلمه ها

اگر قصد دارید تا به کمپینگ بروید، کف قابلمه هایتان را یک لایه صابون جامد بکشید. این لایه نازک صابون جامد باعث می شود تا کف قابلمه هایی که روی آتش قرار می دهید سیاه نشده و به راحتی شسته شوند.

برای تمیز کردن هرگونه دوده و یا سیاهی برروی ظروف و قابلمه ها می توانید از صابون بهره ببرید.

پوشاندن سوراخ ها و منافذ از کاربرد صابون

صابون برای پر کردن سوراخ ها و منافذ به جا مانده در قاب عکس ها و آینه ها معجزه می کند. کافی است که یک عدد صابون رنگی را روی آن منفذ بکشید تا داخل آن را پر کند.

آسان کردن خیاطی از کاربرد صابون

بعضی از پارچه ها هستند که به راحتی زیر چرخ خیاطی حرکت نمی کنند؛ حتی اگر سوزن تیز هم داشته باشید، فایده ای ندارد. اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید، می توانید مقداری از صابون خشک را به انتهای سوزن بزنید.

تشخیص نشت گاز از کاربرد صابون

اگر بوی عجیب و غریبی احساس می کنید و در مورد نشت گاز نگران هستید، صابون به شما کمک می کند تا مشکل را پیدا کنید. کافی است که صابون را روی لوله بکشید. اگر از آن هوا بیرون آمد، یعنی مشکلی وجود دارد و حتماً باید برای کمک تماس بگیرید.

مقابله با حشرات از کاربرد صابون

بعضی از حشرات واقعاً آزاردهنده و مزاحم هستند؛ مخصوصاً در فصل تابستان. اما می توانید مقدار کمی آب صابون را روی پوست اسپری کنید تا حشرات روی پوستتان ننشیند. یا این که همین آب و صابون را روی خود حشرات اسپری کنید.

نرم کردن زیپ از کاربرد صابون

اگر زیپ لباس یا کیفتان سخت بالا و پایین می رود؛ فقط کافی است که مقداری از صابون را روی این مسیر زیپ بمالید تا به اندازه کافی آن را نرم کند و از حالت خشک خارج کند.

جلوگیری از بخار عینک

لنز های بخار گرفته عینک در فصل زمستان واقعاً کلافه کننده هستند. اگر عینکی هستید، می توانید از مقداری صابون استفاده کنید. به این صورت که مقدار کمی از صابون را روی لنز عینک بزنید. سپس آن را تمیز کنید. انجام این کار باعث می شود که کریستال ها در هر هوایی شفاف باقی بمانند.

لکه گیری

آیا تا به حال برای از بین بردن لکه ها از صابون استفاده کرده اید ؟ این لکه گیری گاهی اوقات نیاز به پروسه های بسیار سختی دارد. کافی است لکه را از قسمت بیرون خیس کنید. سپس مقداری صابون را مستقیماً به آن بزنید تا کم کم لکه محو شود.

گرفتن صدای قژقژ از کاربرد صابون

اگر می خواهید جلوی صدای قژقژ را بگیرید، کافی است که مقداری صابون را روی لولای در بزنید تا دیگر در صدا ندهد.

از بین بردن بوی کفش از کاربرد صابون

ایا احساس می کنید که کفش هایتان بو گرفته است ؟ سعی کنید که با آن مقابله کنید. کافی است که مقدار کوچکی از صابون را جدا کنید و آن را داخل دستمال کاغذی بگذارید و داخل کفش بدبو قرار دهید و اجازه دهید که تا صبح بماند و سپس صبح که از خواب بیدار شوید، متوجه می شوید که هیچ بویی داخل کفش وجود ندارد.

جلوگیری از صدای پارکت ها از کاربرد صابون

گاهی اوقات هنگامی که روی پارکت های کف منزل قدم می زنید، از آن ها صدا های مختلف می شنوید که راه حل استفاده از صابون است. کافی است مقداری صابون را در گوشه ها و لبه های پارکت بزنید و صدای آن را از بین ببرید.

 

علامت گذاری روی پارچه برای خیاطی

برای این که رد خودکار روی پارچه باقی نماند، می توانید از صابون استفاده کنید. صابون های سفید به راحتی روی پارچه کشیده می شوند و بعدا می توانید آن ها را بشویید.

دفع حشرات دور و بر گیاهان

آیا مدام با حشراتی که گیاهان شما را آزار می دهند، درگیر هستید ؟ اگر می خواهید آن ها را متوقف کنید، می توانید از یک عدد صابون استفاده کنید. چنانچه در نمناک عنوان شده است برای این کار کافی است که آب و صابون را با یکدیگر مخلوط کنید و روی این حشرات اسپری نمایید. حتی می توانید در داخل برگ های گیاهی هم از این اسپری استفاده کنید.

تمیز کردن ناخن ها از کاربرد صابون

انجام کار هایی مثل باغبانی، آرایش و اقدامات مختلف روزانه زیر ناخن ها را کثیف می کند اما شما با یک عدد صابون می توانید به راحتی ناخن های خود را تمیز کنید. کافی است که یک قالب صابون زیر ناخن های خود بکشید و یک لایه زیر ناخن ایجاد کنید. زمانی که این لایه صابون را با آب بشویید، تمام چربی ها و آلودگی ها نیز از زیر ناخن جدا می شوند.

پنهان کردن فرورفتگی لباس های جین

حتما برای شما هم پیش آمده که روی بعضی از لباس ها به خصوص شلوارهای جین، خطوطی ایجاد می شود که جلوه نازیبایی به لباس می دهد. در این صورت می توانید از یک ترفند قدیمی کمک بگیرید. فرورفتگی را با کشیدن صابون خشک پر کنید. سپس تکه ای کاغذ ابریشمی روی آن بگذارید و اتو کنید. جای خطوط محو می شود.

بوگیر درون اتومبیل

زمانی که بوی سیگار، بعضی ادکلن ها و... درون ماشین می ماند، معمولا به سختی می توان آن را برطرف کرد. بوگیرهای مصنوعی نیز خیلی زود اثر خود را از دست می دهند. اما می توان از صابون به عنوان یک بوگیر یا خاصیت طولانی مدت کمک گرفت. برای این منظور بوگیر را در مخلوط آب و صابون خیس کنید و مجددا محافظ را سر جایش بگذارید. مزیت چنین کاربردی این است که صابون مدت طولانی تری مواد بوگیر را نگه می دارد و تاثیر آن را تجدید می کند.

روغن کاری میخ ها و پیچ ها از کاربرد صابون

میخ ها و پیچ ها غالبا دچار زنگ زدگی می شوند که در بعضی اوقات لازم است با روغن کاری مجددا آنها را باز کرد. در چنین شرایطی به پیچ ها صابون بزنید و درون چرخ دنده حرکت دهید. می بینید که خیلی راحت تر حرکت می کند.

نقاشی کردن منزل

در هنگام نقاشی کردن منزل، می توانید یک قالب صابون جامد روی لبه پنجره ها، دستگیره درها، کلید و پریزها بکشید تا اگر قطرات رنگ روی آنها پاشید به راحتی پاک شوند.

 جلوگیری از بید زدگی لباس های پشمی از کاربرد صابون

برای اینکه لباس های پشمی شما بید نزند، بین آنها یک قالب صابون قرار دهید تا از بید زدگی آنها جلوگیری شود.

در امان نگهداشتن مبل و صندلی چوبی از گاز حیوانات خانگی

برای اینکه مبل و صندلی چوبی را از گاز حیوانات خانگی در امان نگه دارید، محل هایی که حیوانات گاز می گیرند را صابون بمالید، حیوانات از بوی صابون خوششان نمی آید و دیگر به این وسایل آسیب نمی رسانند.

اصلاح صورت

برای اینکه آسیب کمتری به پوست صورتتان برسد، به جای مایع یا کف اصلاح از صابون استفاده کنید.

جمع کردن خرده شیشه های روی زمین

برای جمع کردن خرده شیشه های روی زمین، صابون را خیس کرده و چند بار آرام و با دقت روی محل خرده شیشه ها بکشید تا به داخل صابون فرو بروند.

جلوگیری از بخار گرفتگی آینه

برای جلوگیری از بخار گرفتگی آینه صابون خشک را روی آینه خشک بکشید و با پارچه میکروفیبر یا با پنبه تمیز کنید.

خوشبو کردن کمد و جا کفشی از کاربرد صابون

برای اینکه داخل کمد لباس، دراور، جا کفشی یا کمد رختخواب شما خوشبو شود، درون کمد خود صابون بگذارید.

سفید کردن ظروف روی با صابون

برای سفید کردن ظروف روی با صابون، ظروف روی سوخته و سیاه شده را با صابون و سیم ظرفشویی بسایید، سپس با اسکاج و مایع ظرفشویی بشویید.

جلوگیری از سیاه شدن زیر ظرف با دود هیزم

در مطالب قبلی سبک زندگی نمناک این کاربرد صابون را معرفی کردیم و گفتیم که برای جلوگیری از سیاه شدن زیر ظرف با دود هیزم، روی سطوحی از ظرف که با آتش تماس پیدا می کنند را صابون خشک بمالید و سپس روی آتش قرار دهید.

نرم کردن در دراور

اگر احساس می کنید که در کشو و یا دراور خیلی سفت بیرون می آید، می توانید مقداری صابون روی آن بزنید و باعث می شود که در آن نرم تر حرکت کند.

جلوگیری از ورود موش ها

موش ها حیوانات بامزه و بازیگوشی هستند که اگر وارد منزل بشوند، نمی توانید به راحتی آن ها را بگیرید و از طرفی هم دلتان نمی خواهد به آن ها آسیب وارد کنید. کافی است که از صابون های مخصوص دور کردن موش استفاده کنید. این صابون ها هیچ آسیبی به موش یا حتی دیگر حیوانات خانگی وارد نمی کنند. فقط کافی است مقداری از صابون را در مسیر رفت و آمد موش قرار دهید.

نرم کردن قفل کلید

اکثر ما با قفل کردن در مشکل داریم زیرا این کلید ها به اندازه کافی نرم نیستند که به راحتی بچرخند. می توانید مقداری از صابون را به انتهای کلید بزنید و آن را وارد قفل کنید تا کمی نرم شود.

تر و تازه کردن لباس ها

آیا احساس می کنید که لباس های تابستانی شما بوی نم گرفته اند ؟ برای این که بوی آن ها را بهبود ببخشید، می توانید هنگامی که از آن ها استفاده نمی کنید، یک عدد قالب صابون را لای پارچه لباس بپیچید تا بوی بد از بین برود.

استفاده آسان از پیچ ها

برای این که بخواهید وسایل خانه را راحت تر پیچ و مهره کنید، کافی است که از یک قالب صابون استفاده کنید. به این صورت که می توانید انتهای هر پیچ را در یک قالب صابون فشار دهید و در بیاورید تا آن را راحت تر نصب و جدا کنید.

بهبود گزیدگی ها

راه های مختلفی برای بهبود گزیدگی ها وجود دارد. یکی از آن ها استفاده از صابون است. مقدار کمی از صابون را بردارید و هرگز آن را خیس نکنید. صابون را به صورت خشک به محل مورد نظر بزنید تا درد این قسمت به سرعت کاهش پیدا کند.

در آوردن حلقه های تنگ

گاهی اوقات به دلیل ورم دست، ممکن است که حلقه ها برای انگشت شما تنگ شود. همچنین بعد از عرق کردن و ورزش هم این اتفاق می افتد. اصلا نگران نباشید. کافی است که با صابون، آن قسمت را نرم کنید تا همه بتوانند راحت تر لیز بخورد و بیرون بیاید.

جدا کردن کاغذ دیواری ها

اصلاً مجبور نیستید که چندین ساعت برای جدا کردن کاغذ دیواری وقت بگذارید، فقط کافی است مقداری کمی صابون را با آب ترکیب کنید و یک محلول آب صابونی ایجاد کنید و آن را به دیوار اسپری کنید تا کاغذها را راحت تر بکنید.

جلوگیری از پاشیدگی رنگ از کاربرد صابون

اگر قرار است دیوارهای خانه را رنگ کنید ، کافی است روی چهارچوب دستگیره ها و هر جا که لازم می دانید را با صابون نرم کنید تا اگر رنگ هم روی آن ها پاشید، راحت تر بتوانید آن را پاک کنید.

اسکراب بدن

کافی است که کمی صابون را با مقدار کمی نمک ترکیب کنید و روی بدن بکشید تا پوستتان اسکراب شود.

تهیه‌ی پودر لباسشویی خانگی با صابون

صابون جامد یکی از اصلی‌ترین مواد برای تهیه‌ی پودر لباسشویی است. کافی است کمی سدیم کربنات را با کمی بیکینگ پودر و بوراکس مخلوط کنید تا پودر لباسشویی خانگی مخصوص به خود را تهیه کنید. می‌توانید از این پودر به صورت دستی یا در ماشین لباسشویی استفاده کنید.