ادویه در بارداری نقش مهمی دارد و شما باید بدانید مصرف چه ادویه هایی در دوران بارداری مجاز و چه ادویه هایی غیر مجاز هستند.در این مطلب از پارس نیوز با ادویه های مجاز و غیر مجاز در دوران بارداری آشنا میشوید.

دانستن ادویه در بارداری  و استفاده به‌اندازه در غذا بسیار مهم است. مصرف ادویه در بارداری تاثیر زیادی در بهبود طعم و جذابیت غذاها دارد، به خصوص برای مادران باردار که در دوران حاملگی نسبت به طعم و بوی غذاها حساستر می‌شوند. از طرفی ادویه‌ها معمولا سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند. اما همه ادویه‌ها با وجود اینکه کاملا طبیعی هستند و خواص زیادی هم دارند، ممکن است در دوران بارداری ایمن نباشند. شما باید ادویه‌های خطرآفرین برای جنین را بشناسید و از ادویه‌هایی که باعث سقط جنین می‌شود، استفاده نکنید. 

البته نگران نباشید؛ خوشبختانه تعداد غذاها و ادویه‌های مضر در دوران بارداری بسیار کمتر از ادویه های مجاز در دوران بارداری است و شما هنوز هم می‌توانید از طعم و بوی ادویه‌ها و خواص درمانی آن‌ها بهره‌مند شوید.

همچنین در مورد بارداری در پارس نیوز بخوانید : افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا پس از بارداری

ادویه ها چه هستند ؟

ادویه ها برای آشپزی کردن خیلی ضروری اند. ادویه جات شامل سبزیجات، میوه ها، ریشه گیاهان، پوست و دانه های خشک شده می باشند که می توانند به غذا طعم و عطر خاصی بدهند. همچنین می توان از ادویه به عنوان رنگ دهنده و مواد نگهدارنده برای مواد غذایی استفاده کرد.

ادویه های مجاز و غیرمجاز در بارداری

مصرف برخی از ادویه ها در دوران بارداری برای سلامت جنین و مادر مفید و برخی هم مضر هستند.

لیست ادویه مجاز در بارداری

زردچوبه ادویه مجاز در بارداری

مصرف زردچوبه در این دوران می تواند بسیار مفید باشد زیرا ارزش مواد مغذی آن به عنوان یک داروی ضد درد و مفید برای پوست شناخته شده است. زردچوبه حاوی مواد طبیعی سم زدا بوده و کبد را از آسیب های مصرف الکل، مواد شیمیایی و برخی از دارو ها محافظت می کند.

همچنین به کاهش استرس اکسیداتیو ( استرس اکسیداتیو باعث ضعف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه انواع بیماری ها مثل سرطان می شود ) کمک می کند. حداکثر مقدار مجاز روزانه زردچوبه 8 گرم می باشد.

پیازچه

پیازچه تازه منبع غنی و طبیعی از فولات است. یک زن باردار برای رشد مغز جنین ، تقسیم سلولی و سنتز DNA به اسید فولیک نیاز دارد. سطح کافی فولات در رژیم غذایی می تواند از نقایص لوله عصبی در نوزاد جلوگیری کند.

زنجبیل ادویه مجاز در بارداری

مصرف زنجبیل در بارداری بدون خطر بوده و یک داروی خانگی مناسب برای درمان ویار، تهوع و استفراغ در دوران بارداری محسوب می شود. زنان مبتلا به ویار می توانند روزانه یک گرم زنجبیل را به مدت چهار روز متوالی برای تسکین فوری مصرف کنند.

فلفل سیاه ادویه مجاز در بارداری

فلفل سیاه برای زنان باردار مفید است زیرا یک منبع غنی از کروم بوده که برای یک زن باردار مورد نیاز می باشد. سطح پایینی از کروم می تواند سطح قند خون و کلسترول را افزایش داده و منجر به بیماری دیابت یا بیماری قلبی شود.

بر اساس مطالعات، زنانی که به دیابت بارداری مبتلا هستند چنان چه رژیم غذایی منظمی از کروم داشته باشند قند خون آنان کاهش میابد. توصیه می شود روزانه 30 گرم از فلفل سیاه مصرف شود.

هل ادویه مجاز در بارداری

هل برای ویار و حالت تهوع بارداری مناسب است و می توان از عطر آن در چای نیز بهره برد.

فلفل سفید ادویه مجاز در بارداری

یبوست یکی از شایعترین عوارض بارداری است که تقریباً همه زنان حداقل در بخشی از در دوران بارداری با آن مواجه می‌شوند. بهترین درمان خانگی برای خلاص شدن از شر یبوست در دوران بارداری‌، اضافه کردن کمی فلفل سفید به رژیم غذایی روزانه شماست.

دارچین ادویه مجاز در بارداری

پوست دارچین یکی از ادویه های مجاز در دوران بارداری است؛ زیرا به کنترل فشار خون شما کمک می‌کند. با این حال‌، مصرف دارچین در این دوران باید خیلی کم  باشد، زیرا یک ادویه گرم است.

زیره سبز

جیرا یا زیره سبز گیاهی دارویی در آشپزخانه هندی ها است. این کشور بزرگ ترین تولید کننده و مصرف کننده این ادویه است. زیره سبز در آشپزی مردم این سرزمین هم واقعا کاربرد دارد. اگر می خواهید بدانید که آیا زیره در دوران بارداری بی خطر است، باید بگوییم، بله!

مصرف دانه زیره به مقدار محدود در این دوران بی خطر است . مصرف بیش از حد زیره می تواند منجر به عوارض جانبی خاصی مثل سوزش سر دل یا افزایش حرارت بدن شود . البته التهاب را کاهش می دهد و به مشکلات نفخ در دوران بارداری هم کمک می کند.

چاشنی‌هایی نیازمند رعایت احتیاط

چاشنی‌ها و سبزی‌ها راز خوشمزگی غذاهای ایرانی است، اما در زمان بارداری باید در مورد مصرف آنها بیشتر دقت کنیم. مصرف زیاد برخی از چاشنی‌ها و سبزی‌ها در دوران بارداری ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای شما و جنین شود. بهتر است هنگام بارداری در خصوص چاشنی‌های مضر از پزشک خود سؤال کنید و مطمئن شوید غذایی که مصرف می‌کنید، هیچ خطری برای شما و جنین در دوران بارداری ایجاد نمی‌کند. مصرف کم چاشنی‌ها و سبزی‌ها در غذا معمولاً خطری ایجاد نمی‌کند، اما باید توجه داشت که استفاده از روغن یا دم‌نوش آنها ممکن است خطرهای جدی برای سلامت شما و جنینتان ایجاد کند. برخی از چاشنی‌هایی که در دوران بارداری لازم است در مصرف آنها دقت شود در زیر آمده است:

دارچین: دارچین یکی از ادویه‌های محبوب است که به ‌صورت چوب دارچین یا روغن دارچین استفاده می‌شود. اگرچه دارچین خواص زیادی دارد اما در دوران بارداری برای استفاده از آن باید دقت بیشتری کرد، زیرا مصرف زیاد دارچین در دوران بارداری ممکن است باعث افزایش انقباضات رحم شود. در صورت شدت این انقباضات احتمال زایمان زودرس یا سقط جنین وجود خواهد داشت. اگر پیش از بارداری مقدار زیادی دارچین مصرف می‌کردید، بهتر است در دوران بارداری مقدار مصرف آن را کاهش دهید. مصرف دارچین به صورت قرص دارچین و دم‌نوش نیز در دوران بارداری ممنوع است.

زرشک: زرشک حاوی بربرین است. این ماده می‌تواند از طریق خون و جفت به جنین منتقل شود و مشکلاتی را برای جنین ایجاد کند. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که زنان در این دوران از مصرف زیاد زرشک خودداری کنند. مصرف آب زرشک نیز در دوران بارداری ممنوع است.

زعفران: در دوران بارداری از مصرف زیاد زعفران پرهیز کنید. اگر قبل از بارداری از زعفران در غذاها استفاده می‌کردید و در این دوران نیز اصرار به استفاده از آن دارید، می‌توانید مصرف کم آن را ادامه دهید. اما توجه داشته باشید که از زعفران به ‌عنوان دم‌نوش استفاده نکنید و مصرف زعفران در غذا را نیز به صورت کنترل‌شده و کم ادامه دهید. استفاده از زعفران ممکن است انقباضات رحم و سقط جنین را به دنبال داشته باشد. به زنان باردار توصیه می‌شود تا حد امکان زعفران مصرف نکنند.

آویشن: آویشن هم به ‌صورت ادویه و هم به ‌صورت دم‌نوش استفاده می‌شود. مصرف مقدار کم آن در غذا به عنوان ادویه مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما مصرف مقدار زیادی پودر آویشن روی غذا و همچنین مصرف آن به صورت دم‌نوش در این دوران توصیه نمی‌شود.

ترخون: ترخون از سبزی‌هایی است که به عنوان طعم‌دهنده استفاده می‌شود. مصرف کم ترخون در زنان باردار مانعی ندارد اما باید توجه کرد که این سبزی نباید به ‌عنوان دارو، دم‌نوش یا به میزان زیاد در کنار غذا و در سبزی خوردن استفاده شود. ترخون به علت خاصیتی که در رقیق کردن خون دارد، ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری برای شما به وجود آورد.

جعفری: استفاده از جعفری به عنوان طعم‌دهنده در غذاها مجاز است، اما استفادۀ آن به عنوان سبزی در کنار غذا توصیه نمی‌شود. استفادۀ بیش ‌از اندازۀ جعفری باعث افزایش احتمال سقط جنین و خونریزی می‌شود و مصرف زیاد آن در سه ‌ماهه اول این دوران ، خطر وجود نقص‌های هنگام تولد را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بهتر است در سه ماهۀ اول جعفری را از رژیم غذایی خود حذف کنید یا مقدار آن را خیلی کم کنید.

پونه: پونه از خانواده نعنا است و یک سبزی طعم‌دهنده است. پونه در زنان باعث شروع عادت ماهانه می‌شود. به همین دلیل در زنان باردار می‌تواند خطر سقط جنین را به همراه داشته باشد. مصرف پونه در غذا، در کنار غذا یا به صورت قرص و دم‌نوش در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

زیره: در برخی از شهرهای ایران از زیره برای طعم دادن به غذاهایی مثل پلو و نان استفاده می‌شود. زیره برای نفخ و مشکلات گوارشی خیلی مؤثر است. مصرف زیره در غذا به مقدار کم مشکلی ندارد، اما مصرف زیره به صورت روغن یا نوشیدنی که کاربرد درمانی دارد در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

لیست ادویه غیر مجاز در دوارن بارداری

همانطور که در بخش قبل دیدید، استفاده از ادویه های مجاز در بارداری نه‌تنها بی‌خطر است بلکه فواید بیشماری هم برای مادر و جنین دارد. اما بعضی از همین ادویه‌ها هم اگرچه جزو ادویه های مجاز در این دوران هستند، اما به دلیل اینکه در مقادیر بالا باعث تشدید برخی از عوارض بارداری می‌شوند، نباید در این دوران در مصرف آنها زیاده‌روی شود. مثلا بسیاری از زنان باردار از سوزش معده در این دوران رنج می برند و مصرف غذاهای تند دراین دوران می‌تواند آن را تشدید کند. این در حالی است که فلفل جزو ادویه های خطرآفرین برای جنین نیست. 

موضوع مهمتر این است که شما باید ادویه های خطرآفرین برای جنین را نیز بشناسید و از مصرف آنها اجتناب کنید. غذاها و ادویه های مضر در دوران بارداری می‌توانند رحم را تحریک کنند و در نتیجه خطر زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش دهند. همچنین ممکن است باعث رقیق شدن خون و خونریزی در این دوران شوند. برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

شنبلیله ادویه غیر مجاز در بارداری

دانه شنبلیله اثر محرکی بر رحم دارد. بنابراین برای زنان باردار توصیه نمی شود. همچنین مصرف خوراکی آن می تواند باعث التهاب، نفخ و اسهال شده و مصرف یک دوز اضافه از شنبلیله می تواند سبب تضعیف رشد جنین شود.

آنغوزه ادویه غیر مجاز در بارداری

مصرف این ادویه در بارداری خطرناک است زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود. از این ادویه به عنوان دارویی ضد بارداری استفاده شده و سبب خونریزی خواهد شد.

سیر

مصرف سیر در بارداری توصیه نمی شود زیرا حاوی مقادیر زیادی از مواد سمی است که برای یک زن باردار ممنوع است. همچنین اگر سیر به مقدار زیاد مصرف شود باعث سوزش سر دل و خونریزی خواهد شد.

گلپر ادویه غیر مجاز در بارداری

گلپر ادویه ای است که باعث رقیق شدن خون می شود و از این رو مصرف آن در این دوران توصیه نمی شود.

نعنا فلفلی ادویه غیر مجاز در بارداری

چای نعنا فلفلی سبب شل شدن رحم شده و می تواند باعث سقط جنین شود. همچنین استفاده از روغن نعناع فلفلی می تواند باعث قاعدگی شود بنابراین استفاده از نعناع فلفلی در طول این دوران در هر شکلی ممکن است خطرآفرین باشد.

رازیانه ادویه غیر مجاز در بارداری

تخم رازیانه نیز یکی از گیاهان ممنوعه در دوران بارداری است، خصوصا اگر بیش از حد مجاز مصرف شود. این ادویه دارای اثرات فیتواستروژن هستند که عملکردی مشابه با هورمون استروژن زنان دارد و انقباضات رحمی را تحریک می‌کند. اگر از رازیانه پس از زایمان استفاده شود به پاکسازی رحم، درمان اختلالات هورمونی و افزایش شیردهی کمک می‌کند. اما در این دوران استفاده از آن باید در حد اعتدال باشد.

پودر سیر 

سیر حاوی مقداری مواد سمی است که برای خانم باردار توصیه نمی‌شود. سیر به طور کلی جزو ممنوعیت های بارداری نیست اما این قدرت را دارد که به شما و کودک شما آسیب برساند؛ زیرا اگر به مقدار زیاد استفاده شود‌، می‌تواند باعث سوزش سر دل و خونریزی نیز بشود. 

سنبل ختایی 

این ادویه حاوی ماده‌ای است که می‌تواند باعث رقیق شدن خون شود. از این رو جزو گیاهان مضر حاملگی و پرهیز غذایی این دوران محسوب می‌شود. 

دانه کنجد

ادویه‌ای که باعث سقط جنین می‌شود نیز دانه کنجد است. تخم کنجد باعث تحریک عضلات رحمی و تشدید انقباضات رحم می‌شود که می‌تواند باعث سقط جنین شود. خطر سقط جنین در سه ماهه اول این دوران بیشتر است. بنابراین بهترین راه این است که از مصرف بذر کنجد خصوصاً در سه ماه اول این دوران خودداری کنید. اما اگر از دانه‌های کنجد در اواخر بارداری استفاده شود، می‌تواند زایمان را تسهیل کند.

تخم گشنیز 

مصرف تخم گشنیز یا دانیا برای این دوران مضر شناخته شده و بهتر است یا اصلا مصرف نکنید و یا مقدارش را محدود کنید . محتوای فیتواستروژن این ادویه باعث تحریک انقباضات رحم می شود .

از نظر طب هندی آیورودا، این دانه ها بعد ازاین دوران و برای تحریک پریودی و پاک سازی رحم استفاده می شود. برای افزایش شیردهی و مقابله با اختلالات هورمونی هم مفید هستند. پس اگر می ‌پرسید که بالاخره تخم گشنیز در این دوران بی خطر است یا نه، باید بگوییم که بله اما در حد اعتدال.

زعفران، ادویه خطرناک در سه ماهه اول بارداری

یکی دیگر از ادویه هایی که در مورد مصرف آن در دوران بارداری اما و اگرهای زیادی وجود دارد، زعفران است. مصرف زعفران به مقدار کم در داخل غذا ضرری ندارد اما زعفران زمانی به عنوان ادویه پردردسر شناخته می شود که مقدار زیادی از آن به طور روزانه مصرف شود. گفته شده که مصرف زیاد زعفران می تواند با بروز انقباضات رحمی و سقط جنین بویژه در سه ماهه اول بارداری در ارتباط باشد. علاوه بر این مصرف زیاد زعفران می تواند منجر به افرایش حرارت بدن شود و ممکن است مشکلات دیگری هم برای خانم های باردار به همراه داشته باشد. از این رو توصیه می شود که این ادویه را به مقدار بسیار کم در رژیم غذایی تان داشته باشید.

سایر گیاهان

برخی از گیاهان نیز وجود دارند که مشخص نیست استفاده از آنها خطرناک است یا بی خطر، مانند قاصدک، گزنه و بابونه. این گیاهان نه جزو گیاهان ممنوعه در دوران بارداری هستند نه مجاز. از روی احتیاط بهتر است که مصرف آنها را در دوران بارداری به شدت محدود کنید. 

عوارض مصرف ادویه‌های ممنوع در دوران بارداری

بعضی از مهمترین عوارض مصرف ادویه های ممنوع در این دوران عبارتند از:

  • زایمان زودرس
  • سقط جنین
  • انقباضات رحم
  • مشکلات جنینی

ممکن است یک ادویه فقط با بروز یکی از این مشکلات در ارتباط باشد یا در اثر مصرف ادویه دیگری دو یا چند مشکل دیگر هم در خانم های باردار دیده شود. لذا بهتر است قبل از مصرف ادویه‌ در بارداری حتی اگر در لیست ادویه‌های مناسب این دوران باشد، بهتر است با پزشک یا ماما مشورت کنید. ممکن است به دلیل شرایط خاص شما، مصرف برخی از این ادویه‌ها برای شما مجاز نباشد.

مواد غذایی حساسیت زا در بارداری

مواد غذایی که در این دوران مصرف میکنید سلامت مادر و جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر مادر باردار رژیم غذایی سالمی داشته باشد، نوزاد نیز درست رشد خواهد کرد. مادر باردار برای  تأمین نیازهای غذایی خود، باید غذاهای سالم مثل میوه‌ها، سبزیجات و دانه‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجاند. موضوعی مهم این است که بدانیم چه مواد غذایی باعث سقط جنین می‌شود. در دوران بارداری چه مواد غذایی ممنوعه بارداری را نباید بخوریم و ….

۱۷ ماده غذایی ممنوع در دوران بارداری

زنان باردار می‌توانند از غذاها لذت ببرند اما برخی غذاها باید در این دوران با احتیاط مصرف شوند. چند مورد از مواد غذایی ممنوعه بارداری که باید دور آنها را خط بکشید، به این قرار است :

۱ – خامه، پنیر محلی و غیر پاستوریزه

به دلیل غیر پاستوریزه تهیه شدن و ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشند و باعث سقط جنین،زایمان زودرس و مرگ جنین ارتباط دارد.

۲- گوشت نیمه پز 

گوشت نیمه پز آلوده به تاکسوپلاسما هستند. انگلی که یک نوع عفونت ایجاد می‌کند. احتمالاً موجب مرده به دنیا آمدن نوزاد یا مشکل حاد برای سلامتی می‌شود. دمای گوشت هنگام پخت باید به ۷۵ درجه سانتیگراد برسد.

۳- خمیر خام کیک و کلوچه

اگر خمیر حاوی تخم مرغ خام باشد خطرناک است به دلیل وجود باکتری سالمونلا در تخم مرغ .

۴- سس‌های خانگی

به دلیل داشتن تخم مرغ خام در تهیه بسیاری از سس‌های خانگی مانند سس مایونز و سس سالاد سزار. خانم‌های باردار از سس با بسته بندی بهداشتی که دارای  تخم مرغ پاستوریزه می‌باشند، استفاده نکنند.

۵- دسرهای خانگی

به دلیل داشتن تخم مرغ خام در تهیه بسیاری از دسرها حدالامکان استفاده نشود. اگر هوس این دسرها را کردید، خودتان در خانه با استفاده از تخم مرغ پاستوریزه آنها را تهیه کنید. سفیده تخم مرغ و شکر زده شده را که برای تزیین کیک و شیرینی استفاده می‌شود، فقط در صورتی که مطمئن هستید تخم مرغ آن پاستوریزه است، بخورید.

۶- آبمیوه‌های تازه آبمیوه فروشی‌ها

به دلیل پاستوریزه نبودن و ممکن است حاوی باکتری‌های مضری مانند (سالمونلا) که در تخم مرغ نیز هستند ، باشد .

۷- مرغ بریان 

تعداد زیادی مرغ در کنار هم و در چند ردیف در فر قرار میگیرند. امکان دارد موقع پخت آب گوشت خام یک مرغ روی مرغ‌های پخته بریزد و آنها را به باکتری آلوده شوتد زیرا مبارزه با عفونت‌های گوارشی در این دوران مشکل است .

۸- جوانه‌های خام

احتمال دارد دانه پیش از جوانه زدن به باکتری آلوده شده باشد.

۹- ماهی دودی از مواد غذایی ممنوع بارداری

ممکن است آلوده به لیستریا باشد در صورت مصرف باید کاملا بپزید و حرارت دهید .

۱۰- کافئین

مقدار زیاد در روز چه با مصرف قهوه،چای و نوشابه، شکلات یا نوشابه‌های انرژی زا در طول این دوران با خطر سقط جنین بویژه در سه ماهه اول بارداری همراه است .

۱۱- میوه و سبزی نشسته

به خاطر خطر انگل توکسوپلاسمو . هنگام بارداری در مورد خوردن میوه و سبزی تازه دقت کنید و پیش از مصرف، آنها را خوب بشویید زیرا ممکن است روی میوه‌ها و سبزی‌های شسته نشده انگل «توکسوپلاسما» وجود داشته باشد. این انگل عامل بیماری «توکسوپلاسموزیس» است که می‌تواند برای جنین خیلی خطرناک باشد. از صابون برای شستن محصولات استفاده نکنید و سطح میوه و سبزی را با فرچه مخصوص تمیز کنید. قسمت‌های له میوه را مصرف نکنید چون احتمالاً حاوی باکتری است.

۱۲- بعضی از ماهی‌ها

گوشت برخی انواع ماهی مانند شاه ماهی و کوسه مقدار زیادی جیوه دارد که برای رشد جنین مضر است. زنان باردار باید ماهی‌هایی مانند «سالمون» و «کنسرو ماهی تن» را که جیوه کمی دارند، انتخاب کنند و پیش از استفاده از مکمل‌های روغن ماهی، با پزشک مشورت کنند.

۱۳- غذاهای مانده

گاهی لازم است دست دیگران را با نخوردن مواد غذایی ممنوعه بارداری که به شما تعارف می‌کنند، رد کنید. شما باید برای غذاها قانون ۲ ساعت را رعایت کنید و غذاهایی که بیشتر از ۲ ساعت بیرون یخچال مانده اند، نخورید. در هوای گرم و دمای بالای ۳۲ درجه سانتی گراد این زمان به یک ساعت کاهش پیدا می‌کند. برای کند شدن رشد باکتری‌ها دمای یخچال را زیر ۴ درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

۱۴- سوشی از 

اگر از طرفداران این غذای لذیذ هستید، باید ۹ ماه خوردنش را فراموش کنید. هرچند غذاهای دریایی منبع بسیار خوب پروتئین هستند اما غذاهای دریایی خام می‌توانند منبع انگل و باکتری باشند. زنان باردار فقط گوشت ماهی یا سایر غذاهای دریایی با طبخ کامل، بخورند.

۱۵- شیر غیر پاستوریزه

شیر تازه غیر پاستوریزه احتمالاً به لیستریا آلوده است. شیر پاستوریزه با بسته بندی بهداشتی مصرف کنید.

۱۶- پنیر‌های نرم 

از اندکی پنیر پارمزان روی پاستای خود لذت ببرید، ولی بی خیال مصرف زیاد آن به همراه پاستا شوید. پنیر‎های نرم ساخته شده با شیر غیر پاستوریزه می‎تواند پناهگاهی برای باکتری لیستریا باشد، که می‎تواند برای شما و جنین شما خطرناک یا حتی تهدید کننده‎ی زندگی باشد. بهتر است که بی خیال پنیر‎های غیر پاستوریزه نظیر فتا، پنیر آبی (بلوچیز) و پنیر کممبرت شوید مگر آنکه در برچسب آن‎ها اشاره به استفاده از شیر پاستوریزه شده باشد.

۱۷- بادام زمینی 

به گفته پزشکان، اگر مادر باردار یا پدر نوزاد مبتلا به آسم، اگزما و آلرژی باشند، نباید بادام زمینی یا کره آن را مصرف کنند. به این دلیل که تصور می‌شود بادام زمینی از مواد غذایی حساسیت زا در این دوران است که احتمالاً باعث حساسیت نوزاد هم بشود. اما تحقیقات اخیر نشان نداده اند که خوردن بادام زمینی در این دوران در افزایش آلرژی کودک تاثیر می گذارد.