ترک سیگار با نمک امکان پذیر است؟ ترک سیگار برای افراد سیگاری کار آسانی نیست، بنابراین همیشه افراد به دنبال ساده ترین و سریع ترین روش می روند. در این مطلب بهترین و موثر ترین روش های ترک سیگار را در اختیارتان قرار داده ایم.

با ترک سیگار چه نشانه هایی در بدن پدیدار می شود؟

ترک سیگار - ترک سیگار با نمک

 • در ۸ ساعت تا ۴۸ ساعت اول

با سیگار کشیدن، مونوکسید کربن قابل توجهی وارد بدن می‌شود که ناشی از احتراق ناقص سیگار است. دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «وقتی سیگار را ترک می‌کنید، دیگر هیچ مونوکسید کربنی از این مسیر وارد خون نمی‌شود و گلبول‌های قرمز خون عملکرد طبیعی خود را از سر می‌گیرند.

فشار خون عادی می‌شود و در عرض ۲۴ ساعت، دیگر هیچ مونوکسید کربنی در خون وجود ندارد. دو روز پس از ترک سیگار نیز، نیکوتین به طور کامل متابولیزه می‌شود و دیگر از آن به عنوان یک ماده خارجی، چیزی در بدن باقی نمی‌ماند.»

 • یک هفته پس از ترک سیگار

به طور کلی تنباکو به مقدار زیادی باعث از بین رفتن حس چشایی انسان می‌شود و به همین دلیل است که سیگاری‌ها باید مراقب میزان مصرف نمک، فلفل و دیگر ادویه‌ها باشند.

اما ۸ روز پس از ترک سیگار، بار دیگر حس چشایی و بویایی انسان ترمیم می‌شود و سیگاری‌های سابق می‌توانند بار دیگر طعم کامل غذا را بطور کامل درک کنند.

 • در ۳ تا ۹ ماه اول

دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «بین ماه‌های سوم تا نهم ترک سیگار، ریه‌ها به فعالیت طبیعی باز می‌گردند. سرفه‌ها کاهش می‌یابند و فرد سیگاری سابق اکنون می‌تواند به راحتی نفس بکشد.

همچنین حدود شش ماه پس از ترک سیگار، استرس ناشی از نداشتن سیگار از بین می‌رود و به این ترتیب شما آرام‌تر خواهید شد.»

علاوه بر این به گفته دکتر پی‌یر سلرز، متخصص اعتیاد در بیمارستان کورنتین سلتون پاریس، در این دوره مژک‌های تنفسی دوباره در نایژه رشد و به پاکسازی ریه کمک می‌کنند.

 • یک سال بعد از ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث انقباض شریان‌های خون می‌شود. اما به گفته این متخصص سم شناسی «وقتی سیگار را ترک می‌کنید، دیگر سرخرگ‌ها دچار اسپاسم نمی‌شوند. خطر حمله قلبی به تدریج کاهش‌می یابد و بعد از ۵ سال به میزان ۵۰ درصد کم می‌شود.»

 • ۵ سال بعد از ترک سیگار

زمان برای مشاهده کاهش خطر سکته مغزی کمی طولانی است. دکتر روزاود می‌گوید: «در واقع ۵ سال طول می‌کشد تا شاهد کاهش ۵۰ درصدی این خطر باشیم. همچنین پس از این مدت است که خطر ابتلاء به سرطان دهان، مری و مثانه به نصف کاهش می‌یابد.»

دکتر پی‌یر سلرز نیز به این اشاره دارد که مصرف سیگار قلب را در معرض خطر قرار می‌دهد و باعث لخته شدن خون و ایجاد اختلال در ریتم قلب می‌شود، بنابراین خطر حوادث قلبی عروقی مانند مرگ ناگهانی یا سکته قلبی را افزایش می‌دهد و در دراز مدت، به تدریج به شریان‌ها آسیب می‌رساند.

اما با ترک سیگار، همه این خطرات کاهش می‌یابد، به ویژه احتمال سکته قلبی که پس از پنج سال ترک سیگار، شبیه به همان میزانی است که برای غیرسیگاری‌ها محتمل است.

 • بین ۱۰ تا ۱۵ سال پس از ترک سیگار

پس از ۱۰ سال، خطر ابتلاء به سرطان ریه به نصف کاهش می‌یابد و پس از ۱۵ سال ترک سیگار، احتمال ابتلاء به چنین بیماری به همان میزانی خواهد بود که برای هر فرد غیرسیگاری دیگر وجود دارد.

خوراکی‌های مفید در پروسه ترک سیگار

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تنها داروها و مواد شیمیایی در پروسه ترک سیگار مفید هستند و تمام افراد می‌بایستی با استفاده از مواد شیمیایی پا در این راه بگذارند، اما باید بدانید که تعدادی از خوراکی‌ها میل شما برای استعمال دخانیات را به شدت کاهش داده و شما را برای یک ترک سیگار راحت آماده می‌کنند که در زیر به چند مورد از این خوراکی‌ها اشاره میکنیم.

نمک - ترک سیگار با نمک

ترک سیگار با نمک

شاید کمتر کسی تاکنون به تاثیر نمک در پروسه ترک سیگار فکر کرده باشد، اما بهتر است بدانید که نمک به پروسه ترک سیگار شما بسیار کمک می‌کند.

طبق تحقیقات صورت گرفته خوردن نمک تمایل استعمال دخانیات و مواد مخدر را در برخی از افراد تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. اما توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد نمک بسیار آسیب رسان خواهد بود بنابراین از این نوع خوراکی در حد معقول استفاده کنید. البته به جای استفاده مستقیم از نمک می‌توانید از خوراکی‌های زیر نیز استفاده کنید.

 • چیپس و پفک
 • چوب شور
 • آجیل شور
 • و هر خوراکی شور دیگر

بنابراین شما می‌توانید با مصرف خوراکی‌های دارای نمک تمایل خودتان را برای استعمال دخانیات در یک بازه زمانی به حداقل برسانید.

شیر

شیر از آن دست خوراکی‌هایی است که برای متنفر شدن از سیگار، بسیار توصیه می‌شود. چرا که طبق بررسی‌های صورت گرفته نوشیدن یک لیوان شیر قبل از سیگار کشیدن، مزه بسیار بدی در دهان افراد ایجاد می‌کند، بطوریکه معمولا افراد از سیگار متنفر می‌شوند.

البته علاوه بر شیر سایر خوراکی‌های گروه لبنیات نیز این ویژگی را دارند. از جمله لبنیاتی که برای ترک سیگار توصیه میشوند:

 • ماست
 • پنیر

ترک سیگار با جوش شیرین

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را به یک لیوان آب اضافه کنید. این معجون را با هر وعده غذایی بخورید تا میل خود را برای روشن کردن سیگار بعد از خوردن غذا کاهش دهید.

مرکبات - ترک سیگار با نمک

مرکبات

میوه‌ها و آبمیوه‌هایی که سرشار از ویتامین C هستند ترک سیگار را برای شما بسیار راحتتر می‌کنند. ویتامین C موجود در مرکبات در وهله اول سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کند و از این جهت برای ترک کردن سیگار توصیه می‌شود.

از سوی دیگر نیز این نوع میوه‌ها تمایل برای استفاده از دخانیات را به حداقل می‌رسانند. همچنین شایان ذکر است که خوردن میوه‌های دارای ویتامین C سم زدایی نیکوتین از بدن را نیز سرعت می‌بخشد.

بطوریکه استفاده از یک لیتر آب به همراه لیمو در طول روز سرعت سم زدایی نیکوتین را تا ۸۸% افزایش می‌دهد. بنابراین مرکبات می‌توانند در مسیر ترک سیگار بسیار مفید واقع شوند.

البته در کنار مرکبات، میوه‌هایی مانند انار، موز، سیب و هلو نیز تمایل بدن برای دریافت نیکوتین را به شدت کاهش می‌دهند. سایت دیسگار بعنوان یک سایت فعال در حوزه ترک سیگار با معرفی روش‌های ساده میتواند یک همراه خوب برای شما باشد.

ترک سیگار با قهوه

دومین نوشیدنی برای ترک سیگار می تواند قهوه باشد به شرطی که قبلا هنگام سیگار کشیدن قهوه مصرف نمی کردید! زیرا اگر شما عادت داشتید هر روز قهوه بخورید و سیگار بکشید، راه درستی نیست که بخواهید فقط قهوه مصرف کنید زیرا هر بار که مصرف می کنید ناخوداگاه ذهن شما به سمت سیگار می رود پس اگر در این حالت هستید می توانید نوشیدنی دیگری مانند چای را جایگزین قهوه کنید.

تربچه

تربچه را رنده و سپس عصاره آن را بگیرید سعی کنید آب آن را استخراج کنید. آب تربچه ها را با عسل مخلوط کنید و دو بار در روز مصرف کنید، این یک روش مناسب برای افزایش عزت نفس و اراده برای ترک سیگار است.

عسل

برای کاهش میل به سیگار کشیدن، غذاهای شیرین بخورید. مصرف عسل در کاهش تمایل فرد معتاد به سیگار موثر است.

ویتامین C

از آنجا که سیگار کشیدن ویتامین C را تجزیه می کند و کاهش می دهد، 5000 تا 20000لی میلی گرم ویتامین C در روز مصرف کنید. دو بار در روز یک لیوان آب پرتقال یا آب گریپ فروت بنوشید تا میزان مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید و همچنین سطح هورمونهای تقویت کننده بدن را افزایش دهید.

مکمل های ویتامین

هنگامی که شما سیگار را ترک می کنید، بدنتان نیاز به ریکاوری و بهبود دارید و آنتی اکسیدان هایی را که با تنباکو از بین رفته را مجددا باید باز گردانید.

برای ترمیم بافت ها و سلول های بدن، برای کاهش آسیب های ناشی از دود سیگار ویتامین E بسیار حائز اهمیت است. مکمل های ویتامین A نیز غشاهای مخاطی آسیب دیده را ترمیم می کنند

سیگار کشیدن - ترک سیگار با نمک

اقداماتی که برای ترک سیگار باید انجام دهید

دلیل تصمیم خود برای ترک

برای این که انگیزه کافی داشته باشید ، به یک دلیل قوی و شخصی برای ترک سیگار نیاز دارید. این دلیل می تواند محافظت از خانواده تان در برابر دود سیگار باشد یا کاهش ابتلا به سرطان ریه ، بیماری های قلبی و غیره و یا حتی برای جوان به نظر رسیدن و احساس جوانی کردن. بنابراین دلیلی پیدا کنید که به قدری قوی باشد که شما را از روشن کردن سیگار باز دارد.

مشغول نگه داشتن دهان با چیزی

هنگامی که نیاز به سیگار کشیدن را احساس می کنید، آدامس بدون قند بجوید و ذهنتان را با آن مشغول کنید. شما می توانید با مکیدن آب نبات، مکیدن ریشه شیرین بیان یا دستکاری خلال دندان در دهان ذهنتان را مشغول کنید.

یک تاریخ برای ترک سیگار انتخاب کنید

کارشناسان پیشنهاد می کنند به جای اینکه خیلی ناگهانی سیگار کشیدن را کنار بگذارید ، یک تاریخ برای ترک سیگار شخص کنید زیرا که به شما وقت کافی برای برنامه ریزی و آماده سازی می دهد.

زمانی را در دو هفته آتی انتخاب کنید تا وقت کافی برای آماده شدن داشته باشید بدون این که انگیزه تان را از دست بدهید زیرا همان طور که برای قبولی در یک امتحان باید از قبل درس بخوانید ، برای ترک سیگار نیز باید از قبل آمادگی داشته باشید.

برای نیکوتین جایگزین داشته باشید

هنگامی که سیگار کشیدن را کنار می گذارید ، فقدان نیکوتین باعث سردرد ، تغییر در خلق و خو و کاهش انرژی در شما می شود. ولع برای تنها یک پُک سیگار بسیار دشوار است. درمان های جایگزین نیکوتین می تواند این میل ها را مهار کنند.

تحقیقات نشان می دهد انواع آدامس ، آب نبات و چسب های نیکوتینی شانس موفقیت شما در ترک سیگار را بالا می برد.

برخی افراد ممکن است طعم آدامس یا آب نبات نیکوتینی را دوست نداشته باشند و ترجیح دهند از چسب نیکوتینی استفاده کنند و یا برعکس عده ای ممکن است چسباندن مکرر چسب های نیکوتینی را آزاردهنده دانند.

عده ای حتی از ترکیب این دو استفاده می کنند. البته همه افراد نیاز به استفاده از درمان جایگزینی نیکوتین ندارند اما تعداد زیادی از افراد این درمان را مفید می دانند.

از بوی سیگار دوری کنید

اگر شما برای ترک سیگار در تلاش هستید، باید از شر طعم و بوی نیکوتین خلاص شوید. ماسک زدن برای خلاصی از بوی سیگار بسیار سخت است، بنابراین شما باید به دنبال راه های موثری برای خلاص شدن از شر آن یک بار و برای همیشه باشید.

به عنوان مثال جوش شیرین می تواند بوی دود سیگار را از مبلمان حذف کند. روی مبلمان و صندلی های منزل جوش شیرین بپاشید. اجازه دهید به مدت چند ساعت باقی بماند و سپس با جارو برقی تمیز کنید.

سیگار - ترک سیگار با نمک

چه زمان هایی سیگار می کشید؟

یکی از مسائل مهمی که می تواند در ترک سیگار به شما کمک کند ، شناسایی زمان هایی است که می خواهید سیگار بکشید. این شامل موقعیت ها ، فعالیت ها ، احساسات و مردم است.

یادداشت کردن زمان هایی که سیگار می کشید به شما کمک می کند تا بدانید چه چیزهایی باعث سیگار کشیدن شما می شود. بنابراین شما می توانید با برنامه ریزی درست از این محرک ها دوری کنید.

از مشاوره کمک بگیرید

برخی ممکن است در زمان ترک سیگار نیاز به مشاور داشته باشند. مشاوره با شخصی که در این زمینه تخصص لازم را دارد می تواند بسیار مفید باشد اما باید این را هم در نظر داشت که مشاوره باب میل همه نیست.

ورزش کنید

میل به سیگار کشیدن محدودیت زمانی دارد و معمولا به مدت 5 تا 10 دقیقه طول می کشد. بنابراین برای کمتر شدن این میل باید یک چیز جایگزین پیدا کرد. اگر هنگام میل به روشن کردن سیگار روی یک صندلی بشینید و منتظر بمانید تا این میل از بین برود ، تحمل این مساله برای تان دشوارتر خواهدشد.

به جای این کار پیشنهاد می شود به قدم زدن بپردازید. برای اینکه هواس خودتان را پرت کنید بهترین کار ورزش کردن است. زیرا که ورزش باعث کاهش استرس و در نیتجه کاهش میل به سیگار کشیدن می شود.

دویدن - ترک سیگار با نمک

آروماتراپی(رایحه درمانی)

از روغن های معطر و رایحه ها استفاده کنید. هنگامی که تمایل به سیگار کشیدن دارید، از رایحه درمانی با کمک روغن های طبیعی و ماساژ لذت ببرید . آروماتراپی یکی از روش های درمانی است که از عصاره طبیعی گیاهان برای ترویج سلامتی استفاده می کند.

رایحه‌درمانی شاخه‌ای از طب گیاهی است که در آن از برخی روغن‌های گیاهی، به‌صورت استنشاقی یا همراه با ماساژ، به‌صورت موضعی (حمام یا کمپرس)، استفاده می‌شود.

استفاده از روغن ها و عصاره گیاهان برای تعادل ذهن، بدن و روح و روان از جنبه‌های رایحه‌درمانی است. این شیوه می تواند هم سلامت فیزیکی و هم سلامت روحی را بهبود ببخشد.

سیگارهای الکترونیکی؟

با وجود افراد بسیاری که با استفاده از سیگارهای الکترونیکی توانسته اند سیگار کشیدن را ترک کنند ، دلایلی موجود است که استفاده از سیگارهای الکترونیکی را منع می کند. هیچ یک از آزمایش های کلینیکی تا به حال نشان گر تاثیر مثبت سیگارهای الکترونیکی نبوده اند. بنابراین مفید بودن آن ها به هیچ عنوان مشخص نیست.

مصرف کردن جو برای ترک کردن سیگار

سازمان غذا و دارو این محصول را تایید نمی کند بنابراین برای یک مصرف کننده مشخص نیست که به چه مزان نیکوتین و دیگر سموم وارد بدنش می شود.

از آنجایی که در حال حاضر سازمان غذا و دارو ، درمان های جایگزین نیکوتین را تایید کرده است بنابراین پیشنهاد می شود که به جای سیگارهای الکترونیکی از این محصولات جایگزین نیکوتین استفاده شود.

یک لیست ایجاد کنید

گاهی اوقات، شما باید مزایای ترک عادت نیکوتین را روی کاغذ لیست کنید. در مورد سیگار کشیدن چیزی بنویسید و دلایل اصلی تمایل به ترک سیگار را بنویسید.

آیا شما از نفس بدبویتان خسته شده اید؟ آیا از سرطان ریه می ترسید؟ آیا شما به آینده فرزندان خود فکر می کنید؟ فراموش نکنید همه احساسات خود را درباره سیگار کشیدن بنویسید سپس هر زمان که احساس می کنید که نیاز به سیگار کشیدن دارید، به لیست خود به عنوان یک یادآوری کننده نگاه کنید. افکار و احساسات خود را با صدای بلند بخوانید تا این که تمایل به سیگار کشیدن رفع شود.

از پزشک کمک بگیرید

برخی داروها میل به سیگار را کاهش می دهند و از لذت سیگار کشیدن می کاهند. داروهای دیگری نیز موجودند که علایم ترک نیکوتین همچون افسردگی و مشکلات تمرکزی را کاهش می دهند. در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.

ترک اعتیاد - ترک سیگار با نمک

بر کمک خانواده و دوستان خود تکیه کنید

به خانواده و دوستان و افراد نزدیک به خود درباره برنامه ترک سیگارتان بگویید. آن ها می توانند شما را تشویق کنند و هنگامی که تحریک به روشن کردن سیگار می شوید شما را منصرف کنند.

همچنین می توانید در جلسات گروهی ترک سیگار نیز شرکت کنید. حتی چند جلسه هم می تواند مفید واقع شود.

نرم افزارهای انگیزشی ترک سیگار

بسیاری از افرادی که سیگار می کشند به ترک آن تمایل دارند اما نمی دانند چگونه و از کجا باید شروع کنند اپلیکیشن ها و نرم افزار حرفه ای وجود دارند که به ترک سیگار و ایجاد انگیزه در شما کمک می کنند .

این نرم افزارها با نمایش آمار جالب و قابل توجهی سعی در تجدید نظر و ایجاد تنفر در شما نسبت به سیگار می کنند , برای مثال به شما نشان می دهند که تاکنون چه قدر برای سیگار کشیدن هزینه کرده اید و در این مدت چه مقدار می توانستید پس انداز کنید و یا سن زنده ماندن شما با مصرف سیگار و بدون آن را به شما نشان می دهد . همچنین می توانید ببینید چه نوع پاداش هایی را می توانید دریافت کنید اگر سیگار کشیدن را متوقف کنید.

فعالیت های آرامش بخش انجام دهید

یکی از دلایلی که افراد سیگار می کشند این است که نیکوتین باعث ایجاد آرامش در فرد می شود. به محض اینکه سیگار را ترک کردید ، به راه های جایگزینی برای آرامش خود نیاز خواهید داشت.

موارد زیادی برای این هدف وجود دارد. می توانید ورزش کنید ، به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید ، با دوستانتان معاشرت کنید ، به جلسات ماساژدرمانی بروید و یا به تفریح بپردازید. سعی کنید در هفته های اول ترک سیگار از موقعیت های پراسترس دوری کنید.

محیط خانه را تمیز کنید

زمانی که آخرین سیگار خود را کشیدید ، تمامی جاسیگاری ها و فندک های خود را دور بریزید. لباس های خود را بشویید تا دیگر بوی سیگار ندهند. فرش ها و لوازم خانه را نیز تمیز کنید. از خوشبوکننده های هوای برای زدودن بوی سیگار استفاده کنید.

اگر در ماشین خود نیز سیگار می کشیدید ، آن را نیز به طور کامل تمیز کنید. نباید چیزی ببینید یا بو کنید که سیگار کشیدن را به یادتان بیاورد.

گوش دادن به موسیقی - ترک سیگار با نمک

سرگرم شدن با موسیقی و فیلم

با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود، ذهنتان را آرام کنید. شما همچنین می توانید روبروی تلویزیون بنشینید و با یک کاسه پاپ کورن خود را به تماشای یک فیلم خنده دار مشغول کنید. با این کار مطمئنا ذهن از میل به سیگار کشیدن منحرف می شود. تماشای فیلم کمدی و خنده همچنین بدن را با اندورفین مفید پر می کند.

احساسات ناخوشایندتان را کنترل کنید

مدیریت احساسات ناخوشایندی همچون استرس ، افسردگی ، تنهایی ، ترس و اضطراب یکی از رایج ترین دلایلی است که بزرگسالان سیگار می کشند. هنگامی که روز سختی را می گذارنید ، به نظر می رسد که سیگار تنها دوست شما است.

با تمامی فراق خاطری که سیگار برای فرد فراهم می کند اما بسیار مهم است که یادمان باشد که راه های سالم تری هم برای کنترل احساسات ناخوشایند وجود دارد.

در سعی کردن مکرر کوتاهی نکنید

بسیاری از افراد بارها سعی می کنند تا اینکه بالاخره موفق به ترک همیشگی سیگار می شوند. اگر در حین ترک ، سیگار روشن کردید به هیچ عنوان انگیزه تان را از دست ندهید.

در عوض به این فکر کنید که چه چیزی باعث لغزش شما شده است. دلایلی چون احساسات و یا موقعیت مکانی. از این اطلاعات استفاده کنید برای عزمی راسخ تر و همین که دوباره تصمیم به سعی مجدد گرفتید ، یک تاریخی را در ماه جاری انتخاب کنید.

میوه و سبزیجات بخورید

به هیچ عنوان هنگام ترک سیگار رژیم نگیرید. تحریم بیش از حد بدن به راحتی می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. در عوض همه چیز را ساده پیش ببرید و سعی کنید بیشتر از میوه ها ، سبریجات ، غلات و پروتیین های بدون چربی در رژیم غذایی خود استفاده کنید. این مواد غذایی برای کل بدن تان مفید هستند.

جایزه خود را انتخاب کنید

از فواید ترک سیگار علاوه بر تاثیرات آن بر سلامتی می توان به تمام پولی که قبلا صرف خرید سیگار می شده و حال می توان آن را پس انداز کرد اشاره کرد.

نتایج ترک سیگار بر سلامتی را بدانید

به محض این که سیگار را ترک می کنید ، تاثیرات مثبتی در سلامتی بدن تان رخ می دهد. تنها بعد از 20 دقیقه ، ضربان قلب تان به حالت عادی باز می گردد.

در یک روز میزان کربن منواکسید خون تان کاهش پیدا می کند. بعد از دو تا سه هفته احتمال وقوع سکته قلبی در شما کمتر می شود. در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان ریه و دیگر سرطان ها نیز کاهش پیدا می کند.

سیگار شکسته - ترک سیگار با نمک

تجزیه و تحلیل ادعای ترک سیگار با نمک

در حالی که روش های زیادی وجود دارد که می تواند به افراد سیگاری کمک کند تا این عادت را ترک کنند، اما هیچ مدرک پزشکی مبنی بر اینکه ترک سیگار با نمک در میان آنها باشد وجود ندارد.

الگوهای رفتاری و وب‌سایت‌هایی که این رویکرد را تبلیغ می‌کنند، هیچ منبعی برای حمایت از درمان ادعایی ارائه نمی‌دهند، و یک کارشناس ادعای ترک سیگار با نمک را «جعلی» توصیف کرد.

سایمون چپمن استاد ممتاز بهداشت عمومی در دانشگاه سیدنی و کارشناس جهانی در کنترل دخانیات است که به عنوان عضوی از گروه مشاوره تخصصی سازمان بهداشت جهانی در مورد تنباکو و سلامت فعالیت می کند.

او به ما گفت که بهترین پایگاه داده برای بررسی سیگار و استعمال دخانیات کتابخانه کاکرین است، با این حال هیچ اشاره ای به ترک سیگار با نمک به عنوان یک کمک موثر ترک سیگار در میان 115 مقاله در این سایت وجود ندارد.

پروفسور چاپمن از طریق ایمیل به ما گفت: «همه افراد نمک را هر روز مصرف می کند، چه با افزودن آن به غذا یا از طریق غذاهای فرآوری شده، بنابراین، پیشنهاد اینکه برای ترک سیگار با نمک باید نمک را بچشیم مانند این است که بگوییم باید هوا را تنفس کنیم، پلک بزنیم یا صحبت کنیم: همه سیگاری‌ها این کارها را هر روز انجام می‌دهند. همیشه مسئله ترک سیگار همراه با حقه بازی افراد سودجو بوده است .»

کورال گارتنر، استادیار بهداشت عمومی دانشگاه کوئینزلند، مدیر گروه تحقیقاتی علم تنظیم کننده نیکوتین و تنباکو UQ، گفت که این ادعا “قطعاً ساختگی به نظر می رسد”.

در تئوری، این پیشنهاد می‌تواند به عنوان بخشی از تکنیک کلی «تاخیر/حواس‌پرتی» برای دور کردن ذهن از هوس سیگار استفاده شود، اما خوردن یک لیوان آب یا پیاده‌روی سالم‌تر از ترک سیگار با نمک است.

بکی فریمن، دانشیار بهداشت عمومی دانشگاه سیدنی، که تخصصش در کنترل تنباکو است، همچنین گفت هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیسیدن نمک راهی موثر برای ترک سیگار است وجود ندارد.

ترک سیگار با نمک نیز در میان درمان های ترک سیگار توصیه شده توسط موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر ایالات متحده، سازمان بهداشت جهانی یا دولت استرالیا دیده نمی شود.

با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد سیگاری نمک را با افراد غیرسیگاری متفاوت درک می‌کنند.

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری ترجیح بیشتری برای غذاهای شور دارند، در حالی که مطالعه دیگری نشان داد که افراد سیگاری ممکن است درک کمتری از نمک در غذاها داشته باشند. هیچ یک از این مطالعات هیچ اشاره ای به افزایش مصرف نمک به عنوان کمکی برای قطع مصرف سیگار نکرده اند.

در حالی که هیچ مدرک پزشکی برای حمایت از ترک سیگار با نمک وجود ندارد، مطالعه‌ای که در سال 2010 در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، بیان کرد که کاهش مصرف نمک در افراد به اندازه نصف قاشق چای‌خوری در روز می‌تواند به فواید سلامتی مشابهی برای افراد جامعه منجر شود. بررسی واقعیت قبلی همچنین نشان داد که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیسیدن نمک برای ترک سیگار موثر است وجود ندارد.

روش های ترک سیگار - ترک سیگار با نمک

نتیجه گیری ترک سیگار با نمک

بسیاری از کارشناسان می گویند هیچ مدرک پزشکی برای تایید این ادعا وجود ندارد که ترک سیگار با نمک راهی موثر برای ترک سیگار است.

چه مقدار نمک در روز خوب است و چقدر نمک زیاد است؟

ایرانی ها به طور متوسط ​​روزانه 3400 میلی گرم سدیم می خورند. طبق گفته کلینیک مایو، یک قاشق چای‌خوری نمک خوراکی حدود ۲۳۲۵ میلی‌گرم سدیم دارد که بیش از حد مجاز روزانه ۲۳۰۰ برای بزرگسالان و کودکان است. به خاطر داشته باشید که برخی از افراد باید مصرف سدیم خود را حتی بیشتر کاهش دهند، شاید بیش از 1500 میلی گرم در روز مصرف نکنند. این محدودیت برای همه ایرانی ها و همچنین افرادی که دیابت، فشار خون بالا یا بیماری مزمن کلیوی دارند توصیه می شود.

خوردن نمک زیاد چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

در ادامه نگاهی می اندازیم به اینکه نمک بیش از حد می‌تواند به شما آسیب برساند:

احتباس آب را افزایش می دهد

اگر نمک بیش از حد بخورید، ممکن است کلیه‌های شما نتوانند سدیم اضافی را از جریان خونتان فیلتر کنند. سدیم در سیستم شما انباشته می شود و بدن شما در تلاش برای رقیق کردن سدیم، آب اضافی را نگه می دارد. این می تواند باعث احتباس آب و نفخ شود.

به سلامت قلب و عروق آسیب می رساند

آب اضافی در بدن شما می تواند فشار بیشتری بر قلب و عروق خونی شما وارد کند و باعث فشار خون بالا شود. این یکی از دلایل اصلی حمله قلبی و سکته است.

خطر ابتلا به بیماری قلبی زمانی بیشتر می شود که یک رژیم غذایی با سدیم بالا همراه با یک رژیم غذایی کم پتاسیم باشد. پتاسیم به دفع سدیم از بدن شما کمک می کند و به آرامش رگ های خونی کمک می کند.

چرا اگر رژیم غذایی پر نمک داشته باشید ممکن است هوس نمک کنید؟

ممکن است شوک آور باشد، اما نمک اعتیاد آور است. در واقع، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که نمک مغز را به همان روشی که سیگار و مواد مخدر انجام می‌دهند تحریک می‌کند، مانند مطالعه‌ای که در ژورنال Psychological Behavior منتشر شده است. پس هر چه بیشتر غذاهای شور بخورید، ممکن است بیشتر هوس کنید.

به خاطر داشته باشید که هوس نمک نیز می تواند نشانه یک مشکل پزشکی باشد. ممکن است نارسایی آدرنال ناشی از بیماری آدیسون یا یک مشکل کلیوی نادر به نام سندرم بارتر باشد. در صورت تداوم یا تشدید هوس با پزشک خود مشورت کنید.

مواد غذایی برای کمک به ترک سیگار

مصرف گوشت، تخم مرغ و غذاهای خیلی شور را کاهش دهید. این گروه غذایی دارای انرژی شدید منفی است که باعث ایجاد تنش و انقباض بیش از حد در ما می شود. این باعث می شود که موادی مانند سیگار به شما کمک کند تا آرام شوید و اثر معکوس ایجاد کنید.

مصرف غلات کامل را افزایش دهید تا سطح گلوکز را ثابت نگه دارید.

بسیاری از افراد در هنگام استرس به طور اجباری سیگار می کشند. یکی از دلایل استرس پایین بودن سطح گلوکز خون است. معمولا افرادی که استرس زیادی دارند، دچار افت قند خون هستند. هنگامی که سطح گلوکز پایین است، باید آن را در نظر بگیریم. رژیم غذایی مبتنی بر غلات کامل، یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از هیپوگلیسمی و حفظ سطح پایدار گلوکز خون است.