پارک های جنگلی تهران یکی از بهترین مکان ها برای گردش و دور شدن از شلوغی های تهران می باشد. ما گلچینی از زیباترین و دنج ترین پارک های جنگلی تهران را برایتان لیست کرده ایم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

با بهترین پارک های جنگلی تهران آشنا شوید

پارک جنگلی چیتگر، از بهترین پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی چیتگر - پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی چیتگر یکی از معروف ترین پارک هیا جنگلی تهران است و در بخش های غربی تهران قرار دارد. پارک چیتگر علاوه بر طبیعت زیبایی که دارد؛ با تعدادی محیط و امکانات تفریحی نیز همراه شده است.

برای مثال می توانیم به پیست اسکیت، پیست دوچرخه سواری و مسیرهای ویژه دوچرخه سواری در این پارک اشاره کنیم.

در پارک چیتگر غرفه های مختلفی نیز برای تهیه مواد خوراکی و اجاره دوچرخه و آلاچیق هایی نیز برای نشستن در اختیار شما خواهد بود. اگر در سفر خود به پایتخت قصد دیدار از پارک چیتگر را دارید ساده ترین راه دسترسی تان استفاده از آزادراه تهران-کرج است.

همچنین می توانید از مسیرهای فرعی بزرگراه همت نیز استفاده کنید و یا اگر تمایلی به استفاده از خودرو ندارید، باید از مترو خط ۵ تهران استفاده کرده و در ایستگاه چیتگر پیاده شوید.

پارک جنگلی لویزان یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی لویزان - پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی لویزان یکی دیگر از پارک های جنگلی پایتخت همیشه شلوغ کشور است که در بخش شمیرانات تهران قرار دارد. پارک جنگلی لویزان ۱۱۰۰هکتار وسعت دارد و از بزرگترین پارک های تهران نیز هست.

در لویزان تهران می توانید با قدم زدن در طبیعت زیبا و دیدنی این پارک زیبا، لحظاتی خاطره انگیر را در کنار خانواده تجربه کنید.

در بالاترین بخش های جنگل لویزان چندین هتل، سفره خانه، انواع کافی شاپ، تالار و یک مسجد وجود دارد. لویزان را باید بهترین نمونه از پارک های جنگلی در شرق تهران معرفی کنیم که هوای بسیار خنک و دل نشینی دارد.

همچنین می توانید در بخش های بالایی شهر به تماشای تهران همیشه زنده بنشینید و ساعاتی بیاد ماندنی را در کنار خانواده تان بگذرانید.

پارک جنگلی خرگوش دره از بهترین پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی خرگوش دره - پارک های جنگلی تهران

اگر ساکن غرب تهران هستید و در ایام آخر هفته به‌دنبال مکانی آرام برای تفریح و خوش‌گذرانی می‌گردید، می‌توانید از شلوغی پارک جنگلی چیتگر، به پارک جنگلی خرگوش دره پناه بیاورید.

این پارک جنگلی فاصله چندانی تا چیتگر ندارد. پارک جنگلی خرگوش دره تهران در سال 1386 به بهره‌برداری رسید و امکان بازدید از آن برای عموم مردم فراهم شد.

فضای داخلی پارک جنگلی خرگوش دره بسیار آرامش‌بخش و دوست‌داشتنی است. کمتر کسی این پارک جنگلی زیبا را می‌شناسند و به همین خاطر هنوز هم آرام و خلوت باقی مانده است.

حتی بسیاری از حیوانات و پرندگان، پارک جنگلی خرگوش دره را به‌عنوان خانه خود انتخاب کرده‌اند.

پس فقط کافی است چشمان خود را ببندید، نسیم خنک جنگل را روی صورتتان احساس کنید و از صدای آواز پرندگان لذت ببرید. در این پارک امکاناتی از قبیل آلاچیق و سرویس بهداشتی در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد.

پارک جنگلی سوهانک، از بهترین پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی سوهانک - پارک های جنگلی تهران

در منطقه سوهانک تهران یکی دیگر از پارک های جنگلی کشور قرار گرفته که با گونه های خاص درختی اش معروف است. پارک جنگلی سوهانک را باید بزرگترین پارک جنگلی نزدیک به مرکز تهران معرفی کنیم که مساحتی ۵۰۰ هکتاری دارد.

پارک جنگلی سوهانک گونه های گیاهی بسیار زیادی را در خود جای داده است که از معروف ترین آنها می توانیم به کاج تهران، سرو نقره ای، اقاقیا، سنجد، عرعر، کاج سیاه، بادام وحشی و سرو خمره ای اشاره کنیم.

همانطور که مشخص است گونه های گیاهی بسیار خاصی در این جنگل درحال زندگی اند و دیدار از طبیعت بکر این پارک جنگلی با جاذبه های بسیاری همراه خواهد بود.

پارک جنگلی لَتمال تهران

پارک جنگلی لَتمال - پارک های جنگلی تهران

حتی شاید اهالی پایتخت نیز نام پارک جنگلی لتمال را نشنیده باشند. این پارک جنگلی در ارتفاع 1800متری از سطح دریا واقع شده است و آب‌وهوایی سرد و کوهستانی دارد.

زمانی که خودتان را به ارتفاعات پارک جنگلی لتمال برسانید، با چهره‌ای زیبا و دوست‌داشتنی از پایتخت رو‌به‌رو خواهید شد. پارک جنگی لتمان در سال 1372 رسماً به بهره‌برداری رسید.

این پارک در مسیر بادهای شرقی – غربی تهران قرار دارد. به همین خاطر در اکثر مواقع دارای هوایی بسیار پاک و سرشار از اکسیژن خالص است.

در این پارک جنگلی می‌توانید شاهد وجود درختانی از قبیل توت، ارغوان، کاج و زبان گنجشک باشید. این پارک بسیار دنج و آرام است و برخی ورزش‌کاران آن را برای پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری انتخاب می‌کنند.

توجه داشته باشید که پارک جنگلی لتمال در فصل زمستان بسیار سرد می‌شود و بهترین گزینه برای پیک‌نیک‌های تابستانی به حساب می‌آید.

پارک جنگلی غزال، معروف به پارک جنگلی تلو

پارک جنگلی غزال - پارک های جنگلی تهران

در شمال شرق تهران، در شرق جاده تلو، یکی دیگر از پارک های جنگلی زیبای تهران قرار دارد که به نام پارک جنگلی غرال یا پارک جنگلی تلو شناخته می شود. پارک جنگلی تلو چهارمین پارک بزرگ تهران است و در کیلومتر  اتوبان بابایی منتظر پذیرایی از بازدیدکنندگان خود است.

در پارک جنگلی تلو امکاناتی از قبیل آلاچیق، زمین بازی کودکان، مراکز خدماتی، تفریحی ورزشی و تعدادی بوفه قرار دارد. در این پارک زیبا می توانید سفری خانوادگی و لذت بخش را در طبیعتی بکر تجربه کنید.

پارک جنگلی وردآورد، دومین پارک بزرگ تهران

شاید تابحال نام پارک جنگلی وردآورد را کمتر شنیده باشید؛ اما دومین پارک بزرگ تهران همین وردآورد است. این پارک جنگلی در کنار کوه های وردآورد و آزادراه شماره ۲ تهران قرار دارد.

پارک جنگلی وردآورد در منطقه ۲۲ تهران قرار دارد و وسعتی نزدیک به ۱۱ هزار متر مربع دارد. متاسفانه در سال های اخیر با افزایش ارزش زمین های این نواحی و ساخت و سازهای درحال اجرا، جنگل وردآورد در معرض تخریب قرار گرفته است و بخش هایی از آن آسیب دیده است.

پارک جنگلی سرخه حصار، پارک ملی ایران

پارک جنگلی سرخه حصار - پارک های جنگلی تهران

سرخه حصار در شرق پایتخت، یکی از پارک های جنگلی کشور است که تماما تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد و پارکی ملی بحساب می آید. سرخه حصار مساحتی ۹۱۶۸ هکتاری دارد و تنها بخش های شرقی پارک به عنوان محیط های حفاظت شده نیستند.

پارک جنگلی سرخه حصار در منطقه ۱۳ تهران قرار دارد و با وسعت زیاد خود، امکانات مناسبی را هم برای تبدیل شدن به یک محیط خانوادگی در خود دارد.

در گذشته سرخه حصار یک زیست بوم غنی بود و از شکارگاه های ایرانی به حساب می آمد و از دلایل اهمیت این پارک نیز همین موضوع است. در سال ۱۳۵۸ نیز این پارک زیبا در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفت و تبدیل به پارکی ملی شد.

پارک جنگلی افرا بهترین پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی افرا - پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی افرا در بخش جنوب‌غربی تهران واقع شده است. این پارک جنگلی در فهرست برترین پارک‌های جنگلی تهران قرار می‌گیرد و فضایی بسیار دنج و آرام دارد.

این بوستان در مسیر تهران – قم است. به همین خاطر بهترین مکان برای استراحت مسافران به حساب می‌آید. در پارک جنگلی افرا امکان استفاده از امکانات ورزشی، رفاهی و خدماتی متعددی وجود دارد.

فضای پارک کاملاً امن و خانوادگی است. به همین خاطر در ایام آخر هفته می‌توانید شاهد حضور خانواده‌هایی باشید که برای استراحت و پیک‌نیک به این پارک آمده‌اند.

گردشگران می‌توانند از امکاناتی همانند زمین فوتبال، زمین بازی کودکان، آلاچیق، سرویس بهداشتی، بوفه و… بهره‌مند شوند.

پارک جنگلی توسکا، یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی توسکا - پارک های جنگلی تهران

بوستان یا پارک جنگلی توسکا مساحتی ۱۰۰ هکتاری دارد و از پارک های جنگلی بزرگ در جنوب شرقی تهران است. بوستان توسکا در منطقه ۱۵ تهران قرار گرفته و بوستانی منطقه ای است.

پارک جنگلی توسکا پوشش گیاهی خاص خود را دارد و انواع درختان افرا، کاج تهران، برخی درختان میوه و چنار در خود دارد و محیطی بسیار زیبا برای لذت بردن در تفریحات خانوادگی است.

پارک جنگلی خجیر، قدیمی ترین جنگل حفاظت شده تهران

پارک جنگلی خجیر - پارک های جنگلی تهران

پارک ملی خجیر در شرق تهران قرار دارد از مناطق حفاظت شده کشور نیز هست. خجیر و سرخه حصار در نزدیکی یکدیگر قرار دارند و نزدیکی شان به یکدیگر باعث شده تا پوشش گیاهی و جانوری مشابهی داشته باشند.

در گذشته این پارک نیز از شکارگاه های تهران به حساب می آمد و به دلیل کاهش تعداد گونه های جانوری اش، سال هاست منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

خجیر از قدیمی ترین پارک های جنگلی تهران نیز هست و سابقه تاریخی بسیار زیادی دارد و امروزه به عنوان یک منطقه گردشگری و تفریحی بسیار محبوب شده است.

پارک کوهسار تهران

پارک کوهسار تهران - پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی کوهسار در بخش شمال‌غربی پایتخت و کنار دامنه‌های رشته‌کوه البرز قرار دارد. این پارک جزو پارک‌های جنگلی کوهستانی تهران به حساب می‌آید.

پارک کوهسار جزو پارک‌های کمتر‌شناخته‌شده است. به همین خاطر در اکثر مواقع خبری از شلوغی و ازدحام جمعیت در این پارک جنگلی نیست.

زمانی که خودتان را به بخش‌های بالایی پارک برسانید، می‌توانید شاهد مناظری خیره‌کننده و 360 درجه از تهران باشید. این پارک حدود 6هزار هکتار وسعت دارد و شامل بخش‌های مختلفی می‌شود.

پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در این پارک بسیار پرطرفدار است و حسابی سرتان را گرم می‌کند. توجه داشته باشید پارک کوهسار تهران در فصل زمستان بسیار سرد می‌شود. پس بهترین زمان برای بازدید از پارک کوهسار، بهار و تابستان است.

پارک جنگلی یاس

پارک جنگلی یاس - پارک های جنگلی تهران

«پارک جنگلی یاس فاطمی» از پارک های جنگلی شرق تهران است که در منطقه چهار شهرداری و در زمینی به وسعت هزار و ۴۰۰ هکتار قرار دارد.

دلیل نامگذاری این پارک جنگلی به نام یاس فاطمی، افتتاح این پارک در ۱۳ نوروز ۱۳۹۴ شمسی و مصادف شدن با ایام فاطمیه است. قبل از این نامگذاری، این منطقه به جنگل قوچک شهرت داشت.

این پارک توسط اتوبان شهید بابایی به دو قسمت شمالی در منطقه یک تهران و قسمت جنوبی در منطقه چهار تهران تقسیم شده است. امکان دسترسی به این پارک از طریق بزرگراه‌های همت، بابایی و باقری ‌وجود دارد.

پوشش گیاهی پارک جنگلی یاس شامل درختان کاج، سرو نقره‌ای، اقاقیا، زبان گنجشک، داغداغان و انواع درختچه‌های تزئینی می‌شود. بیشتر جاهای این پارک دیوارکشی شده و از امنیت خوبی برخوردار است.

پارک جنگلی یاس جنوبی وسعت کمتری نسبت به یاس شمالی دارد. در بخش جنوبی پارک، فوتبال دستی و میز تنیس برای بازی‌های گروهی وجود دارد.

در نزدیکی بخش شمالی پارک یاس، باشگاه مهام (ساصد) قرار گرفته است که امکاناتی مانند پینت‌بال و تیراندازی ۱۰ متر به اهداف پروازی (تراپ) با اسلحه‌های واقعی و مسابقه دارد.

پارک جنگلی پردیسان از بهترین پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی پردیسان - پارک های جنگلی تهران

پردیسان در بخش های غربی تهران بوده و در سطح شهر بسیار شناخته شده است. پردیسان در منطقه ۲ تهران قرار گرفته و بهترین مسیر های دسترسی اش از سمت شمال بزرگراه همت و محله های شهرک غرب است.

بزرگراه یادگار امام نیز یکی از راه های دسترسی پارک جنگلی پردیسان است که از میانه این پارک گذشته و آن را دو قسمت کرده است.

این پارک جنگلی امکانات بسیاری دارد و حتی در آن می توانید یک موزه تنوع زیستی، موزه آب و باغ وحش نیز ببینید. در موزه تنوع زیستی پردیسان حشرات و حیوانات تاکسیدرمی شده بسیار وجود دارد و از جذابیت های این پارک جنگلی است.

از آنجا که بزرگ راه ها و خیابان های بسیاری به این پارک جنگلی منتهی می شود، پردیسان بسیار معروف شده است و همیشه در روزهای پایانی هفته مورد استقبال افراد قرار می گیرد.

پارک جنگلی طالقانی، طبیعتی زیبا در کنار پل طبیعت

پارک جنگلی طالقانی - پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی طالقانی در گذشته محدوده ای متشکل از زمین های کشاورزی بود و به تپه های عباس آباد شهرت دارد. زمانیکه پروژه های نوسازی عباس آباد آغاز شد، بازسازی این جنگل نیز در دستور کار قرار گرفت و تماما تغییر کاربری پیدا کرد.

پل طبیعت نیز که یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی تهران است در نزدیکی این جنگل زیبا قرار دارد. پارک طالقانی محیط بسیار زیبایی دارد و اگر به دیدن آن بروید با یک تیر دو نشان می زنید؛ هم از پارک طالقانی دیدن کرده و هم از پل طبیعت، نماد شهر تهران، بازدید خواهید کرد.

پارک جنگلی شیان از بهترین پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی شیان - پارک های جنگلی تهران

«پارک جنگلی شیان» در شرق تهران و در منطقه چهار شهرداری واقع شده است. امکان دسترسی به  این پارک جنگلی با خودرو شخصی و مترو وجود دارد؛ اما ورود خودرو شخصی به این پارک ممنوع است و باید از کالسکه‌های داخل پارک استفاده کنید. برای دسترسی با مترو، در ایستگاه نوبنیاد در خط سه مترو تهران پیاده شوید و با تاکسی خود را به پارک برسانید.

پارک جنگلی شیان در گذشته بخشی از پارک جنگلی لویزان به شمار می‌رفت؛ ولی امروزه این دو پارک توسط خیابان هنگام از یکدیگر جدا شده‌اند.

همچنین امکانات گسترده‌ای که در سال‌های اخیر به پارک شیان افزوده شده، این پارک را مستقل از لویزان و به‌ نام پارک جنگلی شیان معروف کرده است.

پوشش گیاهی پارک جنگلی شیان را درختانی مانند کاج، سرو، اقاقیا، چنار، زبان گنجشک، توت و مو تشکیل می‌دهد. از آنجا که پارک در ارتفاعات قرار گرفته است، چشم‌انداز زیبایی به تهران دارد. از امکانات عمومی این پارک می‌توان به آلاچیق، کباب‌پز، بوفه، زمین بازی کودکان، مسجد، میز پینگ‌پونگ، مسیر دوچرخه‌سواری، سطل زباله و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

از بناهای مهم ساخته شده در پارک جنگلی شیان باید هتل شیان را معرفی کرد که شامل ۳۴ سوئیت (وی‌آی‌پی، درجه یک، درجه دو، درجه سه)، لابی، استخر، کافی‌شاپ، تالار همایش و رستوران می‌شود.

این هتل مناسب اقامت‌های  چند روزه است. تالار پذیرایی شیان نیز با ظرفیت هزار و ۵۰۰ نفر و سرو انواع غذاها و کباب‌های ایرانی از میهمانان خود پذیرایی می‌کند.

همچنین از مجموعه‌های تفریحی و ورزشی این پارک باید از مجموعه بولینگ شیان نام برد که شامل بولینگ، میز بیلیارد، فوتبال‌دستی، دارت، اسنوکر و سالن بازی اختصاصی بانوان است.