زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی می تواند دلایل متعددی داشته باشد. وجود برگ زرد در گیاه می تواند نشانه ای از حال بد گیاهتان باشد. بنابراین برای درمان هر چه سریع تر اقدام نمایید. در این مطلب علل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی و راه های درمان آن را به شما یاد می دهیم.

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

زرد شدن برگ گیاه - زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

استرس رطوبت از دلایل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

 زمانی که برگ ها زرد می شوند، آبیاری بیش از حد بوده است. در گیاهان گلدانی، مهم است تنها به اندازه نیاز به گیاه آب بدهید.اگر گیاهی با برگ های زرد دارید، خاک را در گلدان بررسی کنید. خشک است؟ خیس است؟

اگر گیاهان به اندازه کافی آب دریافت نکنند، برگ ها می ریزد تا از فرا تراوش (اساسا، روش تعریق) جلوگیری کنند و آب را حفظ کنند. با این وجود، قبل از این که آن ها بیفتند، برگ ها به طور معمول زرد خواهند شد. اگر خاک خشک باشد و این اتفاق بیفتد، باید برنامه آبیاری منظم داشته باشید.

آب دهی بیش از حد از علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

آب بیش از حد می تواند به برگ ها آسیب بزند. وقتی خاک به خوبی زهکشی نشود، بیش از حد مجاز آب باقی می ماند و سیستم های ریشه ای می توانند به معنای واقعی غرق شوند. بدون اکسیژن ریشه ها شروع به مرگ می کنند.

بیشتر بخوانید: گیاهان آپارتمانی مقاوم برای نگهداری در منزل کدامند ؟

علائم آبیاری بیش‌ازحد

برگ‌های بالغ روی گیاهان به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای در می‌آیند و شل به نظر می‌رسند و یا حالت خمیری دارند. لکه‌ها و توده‌های سیاه ممکن است روی ساقه و برگ‌های گیاه ظاهر شود و همچنین میوه به دلیل آبیاری زیاد ممکن است ترک بخورد.

آب دهی خیلی کم

شاید بعد از زرد شدن برگهای گیاه آپارتمانی تان مستقیم به فکر این بیفتید که حتما آب کمی به گیاه داده اید چراکه یکی از علل زرد شدن برگهای گیاه این است که آب کافی دریافت نمیکند. چنانچه گلدانتان برگهایش زرد شده است، حتما خاک گیاه را بررسی کنید و متوجه شوید خشک است یا نه. چنانچه تمامی خاک گلدان خشک است پس علت زردی برگها کم آبی گیاه است.

علت زردی برگ گل - زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

در بسیاری از گیاهان پیر برگ های پایین زرد می شوند و می ریزند. این تنها بخش طبیعی رشد آنهاست. این امر به ویژه در مورد گیاهان شاخ و برگ دار دیفنباکیا که انواع محبوب گیاهان خانگی هستند، صادق است. در این مورد، نگران نباشید. اگر گیاه بیش از حد ساقه دار باشد، کاهش ساقه اصلی را برای ترویج رشد و رشد جدید در نظر بگیرید.

مکان سرد علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

مکان سرد در گیاهان گرمسیری، اغلب باعث می شود برگ ها زرد شوند و بیفتند. این تفاوت با دوره های کوتاه مدت قرار گرفتن در معرض سرمای شدید است که باعث قهوه ای شدن آشکار در شاخ و برگ ها و یا کم رنگ شدن نقاط شفاف می شود تا بین رگ ها ظاهر شود.

اگر گیاه در تابستان به دریچه کولر و یا پنجره در زمستان نزدیک باشد آن را به مکان بهتری منتقل کنید. مراقب آن باشید تا ببینید برگ های زرد بیشتر پخش می شوند یا نه. 

علائم تنش سرما روی برگ

زردشدن و در بعضی موارد سوختگی لبه برگ‌ها

کمبود نور عامل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

گیاهانی که نور کمی دریافت می کنند اغلب قبل از این که برگ ها بریزند شروع به زرد شدن می کنند. اگر این موضوع تان است، سرنخی وجود دارد که می توانید به آن نگاه کنید.گیاهی که از کمبود نور زرد شده اند معمولا در آن قسمتی که نور وجود ندارد زرد خواهند شد.

مثالا برگ های نزدیک پنجره همه نور را دریافت می کنند و طرف مقابل را مسدود می کنند.اگر این مورد صدق می کند، گیاه را به مکان آفتابی منتقل کنید و ببینید که چگونه تغییر می کند. اگر نور پنجره سخت وارد خانه می شود به خصوص در زمستان ممکن است لازم باشد یک یا دو لامپ مصنوعی را نصب کنید.

خشک شدن گیاه - زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

علائم نور نامناسب

  • برگ‌های زرد در پایین یا داخل یک گیاه پرشاخ‌وبرگ.
  • همچنین استرس گرمایی باعث می‌شود برگ‌های زرد به‌صورت نقطه‌ای بسوزند.

زردی یا کلروز

دلیل زردی برگهای گیاه میتواند وضعیت ناهنجاری به نام کلروز باشد. در واقع طبق صحبت های کارشناسان پرورش گیاه زردی یا کلروز به وضعیتی اطلاق میشود که برگها رنگدانه سبز خود به نام کلروفیل را از دست داده و زرد میشوند. 

عفونت ویروسی عامل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

اگر گیاه مبتلا به عفونت ویروسی است، ممکن است تا حدی لکه های زرد بر روی برگ ها در سراسر گیاه پخش شود. این ممکن است با برگ ها و ساقه های ناقص و همچنین گل های بی رنگ همراه باشد.عفونت های ویروسی در گیاهان را نمی توان درمان کرد می تواند همه گیاهان مستعد را آلوده کند.

در حالی که ممکن است دردآور باشد اگر فرد مورد علاقه شما باشد، هر گیاهی را که مظنون به آن هستید دور بیندازید. قبل از استفاده از گیاهان دیگر، ابزار باغبانی و یا ظروف را بشویید.

کمبود مواد مغذی

برگ ها هم چنین ممکن است زرد شوند اگر گیاهی همه مواد غذایی مورد نیاز را دریافت نکند. اگر از آب سخت که مقدار زیادی کلسیم در آب دارد استفاده کنید یا کمبو نیتروژن باعث زرد شدن برگها می شود .اگر این مشکل باشد، برگ های بالای ممکن است اولین برگ ها زرد باشند.

در موارد دیگر، ممکن است متوجه یک الگوی غیر معمول متمایل به زرد شدن باشید. مثلا، ممکن است تیره باقی بمانند در حالی که بافت بین آن ها زرد می شود.مواد مغذی گیاهی نیاز به تغییر براساس گونه ها دارد و برخی از آن ها حساس تر از بقیه هستند. مهم است سعی کنید مشکل را بدرستی تشخیص دهید و یا ممکن است گیاه را بکشید که در غیر این صورت می تواند به سختی به سلامتی برگردد.

نور مناسب گیاه - زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

زرد شدن برگ های مرتبط با کمبود مواد مغذی

زرد شدن برگ ها دلایل مختلفی دارد و تنها به علت کمبود مواد مغذی نمی باشد بلکه می تواند به علت های زیر ایجاد شود:

کمبود نیتروژن و پتاسیم

یکی از عوامل زرد شدن برگ های قدیمی کمبود نیتروژن و پتاسیم است . در تمام نواحی برگ ها و و رگه های آن کلروز نیتروژن یکنواخت است. کلروز پتاسیم از لبه برگ ها آغاز و در بین رگ های برگ تشکیل می شود.

کمبود آهن و کلسیم

از علت های زرد شدن برگ های جدید کمبود آهن و کلسیم است . زرد شدن به علت کمبود آهن زرد شدن با رگ های کوچک در برگ های جوان ظاهر می گردد.

آفت زدگی از دلایل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

کمبود مواد مغذی در کل گیاه به صورت متقارن و منظم نمایان می شود اما آفت زدگی گیاه ممکن است در هر قسمتی از گیاه دیده شود و نامتقارن باشد. حمله حشرات ، بیماری های قارچی، باکتریایی ممکن است مشکلاتی را در شاخ و برگ گیاه به وجود آورد. آسیب زدن حشرات به گیاهان سبب زرد شدن برگ گیاه می شود.

برای پیشگیری از این مشکلات و زرد نشدن برگ گیاه شما می توانید شیوه های غیر سمی مانند استفاده از گیاهان مقاوم در برابر آفات، روغن نباتی برای به دام افتادن حشرات، استفاده از حشره کش را که بی خطربوده و خاصیت تجزیه شدن در خاک را دارند بکار برید.

درهرصورت، همیشه علف‌های هرز موجود در باغ و مزرعه و اطراف را کنترل کنید زیرا علف‌های هرز حشرات و بیماری‌ها را به خود جلب می‌کنند و آب و مواد غذایی موردنیاز گیاهان شما را مصرف می‌کنند.

آفت برگ گیاهان - زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

جلوگیری از زرد شدن برگ گیاهان

  1. هوای گرم هم درزرد شدن گیاه بی تاثیر نیست گلهاتونو کنار بخار نزارید.
  2. نور مستقیم آفتاب هم باعث سوخته وزرد شدن برگ میشه فقط نورغیر مستقیم(نور فیلتر شده)بزارید برگهای آسیب دیده رو بچینید وگیاهتون آبیاری کنیدتا ریشه ها بهتر بشه.
  3. کود دادن زیاد هم باعث سوختگی نوک برگه میشه ماهی یکبار کود دهی کافیه.
  4. قهوه ای شدن نوک برگها میتونه خاک خشک،آفت،قارچ،نمک انباشته شده،فاسد شدن ریشه،هوای داغ باشه. که برای نمک انباشته می تونید داخل تشت ماسه بریزید وآب وبعد گلدوناتونو بزارید داخلش(گلدونا بالاتر از سطح آب باشه)این کار نمک انباشته در خاک وکاهش میده ماهی یکبار انجام بدید.
  5. روی برگها کپک سفید پودریه برگهای عفونی رو بچینید و با تهویه هوا خوب میشه.
  6. یه وقتاییم برگهای کهنه وقدیمی شروع به زرد شدن میکنن که طبیعیه عمرشونو کردن.
  7. گلدون کوچیک و جای ریشه ها تنگ باشه گیاه شروع به زرد شدن میکند.