جلوگیری از خیانت همسر و تلاش برای حفظ رابطه عاطفی اصول یک زندگی مشترک است. اگر مراقب زندگی مشترک مان نباشیم ممکن است تمام چیز هایی که یک روز با عشق و علاقه و زحمت بدست آورده بودیم، در یک چشم به هم زدن از دست بدهیم. پس از این راهکارها برای بهتر شدن رابطه تان استفاده کنید.

خیانت چیست؟

خیانت به معنی پیمان شکنی، بی وفایی، نقض عهد، تزویر و مکر می باشد. همه این موارد ناپسندیده بوده و غیراخلاقی می باشند و هیچ جایی در میان خوبی ها ندارند. خیانت در بین همه فرهنگ ها کلمه ای منفور است.

حال می تواند خیانت عشقی باشد یا سیاسی و انواع خیانت های دیگر! خیانت در انگلیسی همانند زبان فارسی با عباراتی مانند betrayal , treason , treachery , … عنوان می شود.

خیانت کردن - جلوگیری از خیانت همسر

بیشتر بخوانید: نشانه های بارز یک مرد هوسباز؛ مردان هوسباز چگونه رفتار می‌کنند؟

جلوگیری از خیانت همسر در زندگی مشترک

شاید این سوال بسیاری از شما باشد که آیا خیانت قابل بخشش است یا خیر؟ توضیح و پاسخ به این سوال به شخص و شرایط او بستگی دارد.

یعنی در برخی مواقع قابل بخشش و اغماض است اما در برخی مواقع خیر. روحیات و شخصیت دو طرف زندگی مشترک نیز بسیار مهم است.

تشخیص این موضوع بهتر است توسط مشاور رواشناس انجام شود. دقت داشته باشید که توهم خیانت نیز در بین زوجین وجود دارد و تنها مشکوک بودن به همسر برای اثبات خیانت کافی نیست.

توجه داشته باشید که عملکرد نادرست در این موضوع می تواند اختلاف دیگری را بوجود آورد که بیش از مشکل خیانت همسر ، زندگی تان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

خیانت چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که شخصی ازدواج می کند یکسری تعهدات و مسئولیت ها همراه او خواهد بود. یکی از مهمترین تعهدات، پایبندی و وفاداری به همسر خویش است.

متاسفانه به دلایل متعددی بهانه هایی برای بروز خیانت جور می شود تا شخص خیانت کننده خود را متقاعد کرده و وجدان راحتی داشته باشد.

دلیل شخص هر چیزی که باشد در هیچ حالتی پذیرفته نیست زیرا قداصت و پاکی امر ازدواج زیر سوال می رود. ما همواره باید مراقب باشیم و اجازه ندهیم خیانت توسط خود ما یا بواسطه همسرمان اتفاق بیافتد.

خیانت همسر دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که در زیر به برخی از موارد مهم و اساسی اشاره شده است.

دلایل اصلی خیانت همسر

چند مورد مهم از دلایل خیانت همسر بشرح زیر است:

 • مشکلات اقتصادی و فقر
 • شبکه های اجتماعی
 • تربیت غلط خانوادگی
 • ازدواج اجباری و بدون علاقه

انواع خیانت همسر

انواع خیانت - جلوگیری از خیانت همسر

جلوگیری از خیانت همسر از نوع عاطفی

این نوع خیانت ارتباط مستقیمی به افکار فرد دارد و به طور مستمر به روان وی مربوط است. خیانت عاطفی مربوط به سردی های عاطفی و یا عدم توجه به نیازهای عاطفی همسر است.

فرض کنید همسر شما علاقه دارد که با کلمات محبت آمیز وی را صدا کنید و یا علاقه به خرید گل دارد، حال فرض کنید شما دلیلی برای این موضوع نبینید، به این ترتیب اگر فرد دیگری پا به میدان بگذارد و با کلمات ساده محبت آمیز وارد ارتباط با همسرتان شود پروسه خیانت کلید می خورد.

خیانت عاطفی مربوط به بی وفایی کلامی موضوع بسیار مهمی از نظر روانشناسی است. در واقع فرد از هم صحبتی با همسر خود احساس رضایت نمی کند.

خیانت عاطفی از نوع بی وفایی مجازی نیز وجود دارد که مربوط به ارتباط با فرد دیگر است که در شبکه های اجتماعی دیده می شود و گاه با یک صحبت ساده اشتباه گرفته می شود.

جلوگیری از خیانت همسر از نوع جنسی

این نوع خیانت که از آسیب رسان ترین موارد موجود در پروسه روانشناسی است، مربوط به برقراری جنسی یک فرد با فرد دیگری غیر از همسر خود است.

مسائل مربوط به رابطه های فرازناشویی به این بخش بسیار تاکید می کند. این نوع از خیانت همسر از روی نارضایتی جنسی ، تنوع طلبی و یا مشکلات روحی است که گاه ریشه در کودکی فرد دارد.

جلوگیری از خیانت همسر از نوع عاطفی جنسی

در دنیای روانشناسی و طبق جدیدترین آماری که موجود است، اغلب خیانت ها از نوع خیانت عاطفی جنسی هستند.

در واقع خیانت در این دسته به این شکل است که فرد در ابتدا وارد خیانت جنسی شده و پس از آن درگیر موارد احساسی می شود در چنین شرایطی با قطع رابطه عاطفی می توان شانس زندگی مجدد یافت.

جلوگیری از خیانت همسر از نوع توافقی

خیانت توافقی کمی عجیب و غریب به نظر می رسد اما بخش مهمی از زندگی امروزه را به خود اختصاص داده است. در این روش همسران با رضایت هم وارد رابطه با فرد دیگری می شوند.

این موضوع در شهرهای بزرگ دیده می شود و به طبع آسیب های جبران ناپذیری هم به خانواده و هم به جامعه خواهد زد.

برخی از افراد فکر می کنند خیانت توافقی بهتر از طلاق است اما این روش آسیب های جبران ناپذیری به روح و روان افراد می زند.

در این روش افراد روابط آزادانه جنسی و عاطفی برای هم تعیین می کنند. اگر گام های پنهان خیانت به درستی بررسی شود و حد و مرز اولیه تعریف شود، سایه سیاه خیانت هرگز بر روی زندگی و خانواده دیده نخواهد شد.

افراد درست زمانی به دام خیانت گرفتار می شوند که فکرش را هم نمی کردند.

حلقه ازدواج - جلوگیری از خیانت همسر

رابطه مشکلات اقتصادی با خیانت همسر

در برخی موارد مشاهده می شود که خیانت همسر بخصوص خانم ها بدلیل مشکلات اقتصادی است. توصیه ما به جوانان عزیز بخصوص آقایان این است که در وضعیت اقتصادی خوب و یا حداقل متوسط که برای تامین هزینه های اساسی زندگی مشکلی نداشته باشند اقدام به ازدواج کنند.

البته برای اینکه سوءبرداشتی نشود لازم به ذکر است منظور ما این است که حتما کسانی می توانند ازدواج کنند که در رفاه مالی هستند بلکه منظور ما این است بهتر است شخصی که اقدام به ازدواج می کند توانایی تامین هزینه های عادی را داشته باشد.

شبکه های اجتماعی و خیانت همسر

یکی از روش های جلوگیری از خیانت همسر این است که از شبکه های اجتماعی بهینه استفاده شود.

در این حالت اگر زمینه های خیانت در شخص وجود داشته باشد اینکار به راحتی از طریق شبکه های اجتماعی قابل انجام است.

توصیه ما به زوجین این است که برای یکدیگر وقت بگذارند و اجازه ندهند اوقات بیکاری در شبکه های اجتماعی صرف شود.

تاثیر تربیت نادرست خانوادگی در خیانت

عدم کنترل و توجه به اصول اخلاقی از دوران کودکی در بروز خیانت موثر است. توصیه ما به خانواده های محترم این است که در تلاش و نظارت بیشتری برای کنترل و تربیت فرزندان خود بکار گیرند. اینکار نتیجه مطلوبی بر روی آینده فرزندان شما خواهد داشت.

ازدواج اجباری یا نبود عشق و علاقه در زندگی مشترک

 

خوشبختانه آمار و تعداد ازدواج های اجباری نسبت به گذاشته کاهش قابل توجهی داشته است اما به این معنی نیست که وجود ندارد. از والدین عزیز تقاضا می کنیم دختران و پسران خود را به ازدواج اجباری گرفتار نکنید که غالبا نتیجه خوبی نخواهد داشت.

در بسیاری از مواقع نیز نبود عشق و علاقه در زندگی مشترک می تواند زمینه های خیانت همسر را بوجود آورد.

عمده دلایل خیانت مرد به زن

دلایل خیانت مرد به زن که مستقیما با زن در ارتباط می باشد بشرح زیر است:

 • نبود هنر همسرداری در زنان
 • عدم رعایت بهداشت فردی توسط زن
 • بداخلاقی و بدخلقی
 • عدم توانایی و یا عدم توجه به روابط زناشویی

عمده دلایل خیانت زن به مرد

دلایل خیانت زن به مرد که مستقیما با مرد در ارتباط می باشد بشرح زیر است:

 • نبود هنر همسرداری در مردان
 • عدم رعایت بهداشت فردی توسط مرد
 • بداخلاقی، بدخلقی، بی احترامی و …
 • عدم توانایی و یا عدم توجه به روابط زناشویی
 • اعتیاد، مشکلات اقتصادی، عدم توجه و …

نشانه های اصلی خیانت همسر

یکی از مهمترین نشانه های خیانت همسر فاصله عاطفی است. در اولین گام روابط عاطفی بین زن و شوهر کم می شود. افراد علاقه ای به دیدن و هم صحبتی با هم ندارند و به خوبی از هم فرار می کنند.

سعی می کنند جواب همدیگر را با پاسخ های کوتاه بدهند و در خفیف ترین حالت مشخص است که اصلاً تلاشی برای بهتر شدن رابطه نمی کنند.

این افراد تمایلی به اصلاح رابطه ندارند و مسیر سرد عاطفی را دنبال می کنند. از دیگر نشانه های خیانت همسر کاهش وقتی است که برای هم می گذارند.

در واقع فاصله عاطفی بخش کیفی زندگی است و وقت گذرانی مربوط به بخش کمی می شود. مثلاً اگر در گذشته در طول روز یک ساعت با هم حرف می زدند، با گذر زمان این صحبت به روزی چند دقیقه رسیده است و گاه در طول روز اصلاً حرفی رد و بدل نمی شود.

گرفتن مچ همسر - جلوگیری از خیانت همسر

پنهان کاری از نشانه های مهم خیانت همسر محسوب می شود. همسران نسبت به هم رازهایی ایجاد می کنند و سعی می کنند مسائل مهم زندگی را از هم مخفی نگه دارند.

این بخش بسیار واضح است و معمولاً همسران به زودی متوجه می شوند که پارتنرشان موضوعی را از آنها مخفی می کند. اگر همسر شما بسیار اصرار دارد که زمان بیشتری برای دوستانتان بگذارید و به زبانی ساده تر شما را دنبال نخود سیاه می فرستد، یعنی بخشی از گناه خود را کمتر می سازد.

به هر صورت تشویق در این زمینه بسیار مشکل ساز است و در صورتی که جنبه افراطی به خود بگیرد دیگر شرایط جبران نخواهد داشت.

خیانت همسر با مهربانی افراطی

شاید باورش کمی سخت باشد اما از دیگر نشانه های خیانت همسر مربوط به خوبی بیش از حد است. اینکه همسر شما در یک دوره زمانی مشخص شما را به محبت رگبار کند در واقع سرپوشی است که بر روی اشتباهات خود می گذارد و قصد دارد با مطلوب نشان دادن موقعیت زندگی شما را از اصل داستان دور کند.

هزینه زیادی برای شما می کند، سعی می کند به گفته های شما خوب یا بد پاسخ مثبت دهد. به مواردی که در گذشته حساسیت نشان می دهد، اهمیت زیادی نمی دهد. اصرار دارد بهترین لباس را بخرید و هزینه زیادی برای فرزندان می کند.

شکل گیری خیانت همسر از دید روانشناسی

علم روانشناسی معتقد است که افراط و تفریط یکی از مهمترین دلایل بروز خیانت همسر است. بی محبتی یا محبت زیاد، بی محلی یا کنترل گری زیاد و اهمیت دادن پی در پی یا بی اهمیتی مطلق از عوامل مهم در شکل گیری خیانت همسر هستند.

مشخص است که سطح مطلوب از زندگی می تواند مسیر طولانی مدت و امنی ایجاد نماید. آسیب هایی که از کودکی فرد را مورد احاطه قرار داده، ترویج رفتارهای مجازی، رویاپردازی های غیر عادی از دیگر عوامل مهم بروز خیانت همسر محسوب می شود.

روش های جلوگیری از خیانت همسر

توافق‌نامه بنویسید

دکتر استان تاتکین (Dr. Stan Tatkin)، نویسنده‌ی کتاب زوج‌درمانی، روی نوشتن توافق‌نامه‌ای شفاف برای جلوگیری از خیانت تأکید می‌کند. او معتقد است فرض اینکه قوانین مشخص‌اند، کافی نیست.

توافق‌ها باید شفاف باشند و مشخص کنند چطور باید موقعیت‌های مختلف را مدیریت کرد، باید چه اطلاعاتی به‌اشتراک گذاشته شود (برای مثال: حس می‌کنم جذب فلان شخص شده‌ام) و چه زمانی باید به فرد مقابل بگوییم که تجربه‌ی شیطنت یا رابطه‌ی احساسی با نفر سومی پیدا کرده‌ایم؟

باید درباره‌ی اینکه «خیانت» از نظر دو طرف به چه اعمالی اطلاق می‌شود صحبت کرد. چون ممکن است تعریف خیانت از دیدگاه هریک از آنها متفاوت باشد.

مثلا ممکن است یکی از زوجین کافه‌رفتن با دوستان جنس مخالف یا شوخی و شیطنت با همکاران را عادی فرض کند اما برای فرد مقابل انجام چنین رفتارهایی عبور از خط قرمزها تلقی شود. هر دو طرف باید از افکار همسر خود درباره‌ی خیانت، تعریف آن و حد اشتراک‌گذاری آنها آگاه باشند.

یک ستاره باشید

بهترین وسیله‌ی دفاعی برای جلوگیری از خیانت این است که رابطه‌ای عالی بسازید. وقتی نیازهای احساسی و فیزیکی ما در زندگی مشترک رفع شود، دیگر به رفع آنها در جای دیگر، علاقه‌ی چندانی نشان نمی‌دهیم.

بسنجید که تا چه میزان خواسته‌ها و نیازهای عشق‌تان را رفع می‌کنید و برعکس. در زمینه‌هایی که ضعف می‌بینید، صادقانه با شریک‌تان صحبت کنید و چیزهایی را که برای خوشحالی در آن زمینه‌ی خاص به آن نیازمندید با او درمیان بگذارید.

خیانت دیدن از همسر - جلوگیری از خیانت همسر

فعالیتی مشترک انجام دهید

برای جلوگیری از خیانت، باهم کار مشترکی انجام بدهید که شما را به چالش بکشد و رشد دهد. اگر دست‌روی‌دست بگذارید و رابطه را به دست خدا بسپارید کافی نیست.

باید با چالش مواجه شوید تا متوجه شوید چطور پای ارزش‌ها، ترجیحات، ایده‌ها و خواسته‌های شریک‌تان می‌ایستید، برای پذیرش آنها یا متقاعدکردن او برای تغییرشان تلاش می‌کنید و همچنین او چقدر این کارها را انجام می‌دهد؟

باهم کتاب بخوانید، در سمیناری شرکت کنید یا با انتخاب یک کلاس روان‌شناسی برای ارتقای رابطه، همیشه در حال پیشرفت و بهبود رابطه باشید.

در کردن شریک زندگی از راه های جلوگیری از خیانت همسر

این توصیه برای جلوگیری از خیانت به نظر ساده می‌آید اما به هیچ‌وجه این‌گونه نیست. همسر شما عواطف و تفکرات مخفی زیادی دارد که ممکن است آنها را به شما یا به هیچ‌کس دیگر بروز ندهد.

شما باید آن‌قدر به حاشیه‌ی امن همسرتان نزدیک شوید و همسرتان آن‌قدر باید نسبت به شما احساس امنیت کند که اجازه بدهد به عمق عواطف و افکار او نزدیک شوید.

چگونه؟ با غمخواری و قضاوت‌نکردن، او را تشویق کنید تا خودش باشد و در برخورد با شما صداقت به‌خرج دهد. چیزهایی درباره‌ی او کشف کنید که کس دیگری از آنها آگاهی ندارد.

زمانی‌که می‌خواهید تجربیاتش در زندگی مشترک، در کار یا در مورد خودش را تحلیل کنید، از آن اطلاعات استفاده کنید و خود را دقیقا جای او بگذارید؛ با تمام احساسات و افکار او.

چیزهایی را درباره‌ی او بفهمید که مادرش هم نمی‌داند و در هم‌دردی یا هم‌فکری‌هایتان از آن استفاده کنید. این‌گونه شما تک خواهید بود و کسی قدرت جانشینی شما را نخواهد داشت.

نیازهای همسرتان را بشناسید و آنها را برطرف کنید

بهترین راه برای پیشگیری از خیانت، داشتن یک رابطه عالی است. چون وقتی تمام نیازهای ما از نظر جسمی و عاطفی برآورده شود، تقریبا دلیلی برای خیانت وجود ندارد. پس بررسی کنید که چقدر خواسته ها و نیازهای شریک زندگی خود را برآورده می کنید و همسرتان چقدر پاسخگوی نیازهای شما هستند. اطمینان حاصل کنید که هر دو نفر احساس رضایت کامل دارید.

حسود نباشید، بهترین باشید

اگر شک کرده‌اید که حواس عشق‌تان پرت کس دیگری شده، عصبانیت یا قضاوت کار را بدتر می‌کند و باعث می‌شود برای دوری از قضاوت‌ها و مشاجره‌های بیشتر از شما فاصله بگیرد.

حسادت امری طبیعی است، اما برای جلوگیری از خیانت سعی کنید با استفاده از استعدادها و توانایی‌های خود شریک بهتری برایش شوید و توجه‌اش را دوباره به خود جلب کنید. به او دلایلی بدهید تا بیشتر دوست‌تان بدارد و برای‌تان ارزش قائل شود.

خشم یا ناراحتی شما ممکن است به‌طور موقت او را بترساند و کاری کند که بیش‌تر حواسش را جمع کند، اما خیلی وقت‌ها نه‌تنها در بلندمدت، بلکه در کوتاه‌مدت هم اثرگذاری ندارد.

شما هرگز نمی‌توانید با ایجاد ترس یا تهدید کاری کنید تا کسی در کنارتان خوشحال و متعهد بماند. تنها چیزی که زندگی شما را از ورود اشخاص دیگر محافظت می‌کند، ارائه‌ی دلایلی مثبت برای وفاداری در مقابل همسرتان است.

عشق - جلوگیری از خیانت همسر

گاهی به مشاوره بروید

ما در قرن ۲۱ زندگی می‌کنیم و دوره‌ای که مراجعه به مشاور شرم‌آور بود، گذشته است. متخصصی کاربلد و مناسب انتخاب کنید و هر از گاهی برای داشتن رابطه‌ای مثبت و پرانرژی به او مراجعه کنید.

توجه کنید: قبل از اینکه کار به جاهای باریک بکشد، نزد مشاور بروید. فراموش نکنید که «بعدا» اصولا خیلی دیر است. همه‌ی ما گره‌های شخصیتی داریم که فقط به دست مشاور باز می‌شوند.

بعضی از آنها چیزهایی هستند که از خانواده به‌ارث برده‌ایم، مثل نحوه‌ی رفتار پدرومادر با یکدیگر به‌عنوان یک زوج. نقشه‌ی راه برای داشتن رابطه‌ای سالم عموما از طریق چیزهایی که به‌طور دست‌اول ببینیم یا بشنویم برای ما شکل می‌گیرد.

مراجعه به مشاور برای جلوگیری از خیانت، حتی اگر به صورت جسته‌و‌گریخته باشد، کمک‌مان می‌کند تا نقشه‌ی راه کامل‌تری به‌دست آوریم تا بتوانیم رابطه‌ای زیباتر و لذت‌بخش‌تر بسازیم.

برای جلوگیری از خیانت همسر حضور خود را ثابت کنید

شما باید برای همسرتان وقت بگذارید. او هر چیزی (احساسی، فکری و جسمی) را که شما برایش تأمین نکنید، در وجود دیگران جست‌وجو خواهد کرد و حق هم دارد!

در واقع، همه‌ی ما در جست‌وجوی رفع نیازهایمان هستیم و اگر شریک‌مان در زمان لازم کنارمان نباشد، ناخودآگاه از دیگران برای رفع آن نیاز بهره می‌گیریم.

این «دیگران» گاهی شروع خیانت هستند یا سبب کاهش صمیمیت از زندگی مشترک می‌شوند یا انرژی ما را آن‌قدر به خود معطوف می‌کنند که دیگر انرژی برای زندگی مشترک خود نخواهیم داشت.

هر روز به نقش «شریک‌بودن» خود به چشم درخواست‌ برای شغلی خاص فکر کنید. چرا عشق‌تان باید شما را انتخاب کند یا به چه دلایلی نباید اخراج‌تان کند؟‌

چه تواناییِ ویژه‌ای در رابطه دارید که فردی دیگر قادر به انجام آن نیست؟ ‌شما باید آن‌قدر خوب باشید که دیگران قدرت رقابت با شما را نداشته باشند. این جان‌مایه‌ی جلوگیری از خیانت است و بهترین راهی است که می‌تواند هر رابطه‌ای را حفظ کند.

دوچرخه سواری - جلوگیری از خیانت همسر

به این سؤال پاسخ بدهید: چرا نباید خیانت کند؟

وفاداری در چیست؟ واقعیت این است که دلایل فوق‌العاده‌ای برای تعهد وجود دارد. بگذارید از مزایای وفاداری صحبت کنیم: شریکی که شما را بهتر از هرکس دیگری می‌شناسد، کسی که خاطرات زندگی‌تان را با او ساخته‌اید، کسی که می‌توانید به او تکیه کنید، کسی که حتی در زمانی‌که زیبایی، جوانی و سلامتی خود را از دست بدهید، هنوز دوست دارد شریک‌تان بماند و زندگی‌اش را با شما قسمت کند، کسی که می‌توانید با او پیر شوید، مستحق تعهد و وفاداری است. باید گاهی از موهبت‌های تعهد با همدیگر صحبت کنید تا بخش حیوانی مغزتان بر امیال‌تان چیره نشود که نتیجه‌ی آن جلوگیری از خیانت است.

فرصت‌ها را محدود کنید

خیانت‌ها و شیطنت‌ها در وهله‌ی اول به دلیل سطح قدرت و رضایت از رابطه‌ی کنونی رخ می‌دهد. پس برای جلوگیری از خیانت اول از همه باید به جای سرزنش شرایط، درون خودمان را بازبینی کنیم. اما در جایگاه دوم، شریک‌ جرمی به نام «فرصت» وجود دارد. خیانت عموما تابعی از فرصت است.

مسافرت با همکاری از جنس مخالف، شب‌نشینی با دیگران بدون حضور همسر، صرف مدت زمانی طولانی در تنهایی، و داشتن فعالیت‌های اجتماعی مستقل می‌تواند زمینه‌ساز فرصت‌ها باشد.

پس چه‌کار باید کرد؟‌ به این موقعیت‌ها توجه ویژه کنید. سعی کنید زمان‌هایی که سبب بروز چنین موقعیت‌هایی می‌شوند، با فعالیت‌های مشترک پُر کنید. در طول روز باهم در تماس باشید و اگر قرار است یکی شب را جایی بگذراند، ارتباط خود را با او قطع نکنید.

اگر همسرتان سفر است، در طول سفر برای او متن‌های زیبا بفرستید یا بسته‌ای رمانتیک به آدرس هتلش ارسال کنید. اگر کسی بیش‌از‌حد معمول با همسرتان در تماس است، حق شماست که از او بخواهید بخشی از انرژی‌ای را که برای نفر سوم می‌گذارد، در رابطه سرمایه‌گذاری کند.

به سیم آخر بزنید

به‌طور مکرر درباره‌ی رابطه‌ی جنسی، فانتزی‌ها و امیال‌تان باهم صحبت کنید. تفریحات جدید را امتحان کنید تا در کنار هم سرگرمی، هیجان و خوشحالی را تجربه کنید.

باهم بخندید، همدیگر را غلغلک دهید، کشتی بگیرید! چیزی متفاوت انجام دهید. سریالی را در کنار هم تماشا کنید که تابه‌حال ندیده‌اید. از زوج‌های اطراف‌تان برای ایده‌گرفتن کمک بخواهید.

روش‌های جدیدی هنگام معاقشه امتحان کنید. شهامت به خرج دهید و روشی را که تا حدی شرم‌آور است امتحان کنید، اما تا حدی پیش نروید که به شخصیت‌تان لطمه بزند یا معذب‌تان کند. کار‌های جدید و هیجان‌انگیز در زمینه‌ی احساسی و جنسی تنوع‌طلبی مغز را ارضا می‌کند و سبب جلوگیری از خیانت می‌شود.

بهترین روش برای جلوگیری از خیانت این است که مطمئن شوید رابطه‌تان خیلی باحال است! آن‌قدر جذاب است که کسی جسارت نزدیکی به همسرتان را ندارد.

اینکه سعی کنید هر روز برای همسرتان جذاب باشید، خیلی از ایجاد ترس، احساس گناه و تهدید کارسازتر است. اگر همه‌ چیز را در رابطه و دوستی‌تان تازه نگه دارید، این کار مغز را تحریک می‌کند تا تمرکز خود را روی رابطه‌ی اولیه نگه دارد.

اگر هم حس کردید سر همسرتان جایی گرم‌شده و شیطنتی در کار است به جای تهدید، ترک یا نقد او سعی کنید با اثبات خود، در این بازی ناسالم برنده شوید. گاهی بو بردن چنین شیطنت‌هایی به شما قوایی می‌دهد تا رابطه‌ی خود را به بهترین ازدواج ممکن تبدیل کنید. رشد رابطه به تلاش مداوم احتیاج دارد. تمرکزتان را روی تقویت خود قرار دهید، نه روی نگرانی بیش‌از‌حد درباره‌ی خطرات احتمالی.