مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری درباره دفع زباله‌های بیماران کرونایی در داخل منزل گفت: افراد باید این زباله‌ها را داخل یک کیسه پلاستیکی به صورتی که کاملا پوشیده شود بیندازند و سپس آن را در سطل زباله دردار انداخته تا باعث انتقال ویروس کرونا نشوند.

او افزود: رعایت نکات و اصول بهداشتی مانند استفاده از ماسک و دستکش در این روز‌ها یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که باید انجام دهیم به گونه‌ای که اگر به شیوه نادرست آن‌ها را دفع کنیم در چنین شرایطی می‌تواند بر انتشار و ماندگاری این ویروس دامن زده و افراد زیادی را درگیر کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: متاسفانه این رفتار زشت در برخی از شهروندان به وضوح دیده شده است، اما برای پیشگیری از ابتلای اعضای خانواده به ویروس کرونا موثر‌ترین راه برای دفع زباله آن‌ها در داخل منزل یا پاکبانان رعایت یک سری نکات بهداشتی است.

او ادامه داد: هر نوع زباله و پسماند آن می‌تواند از مهم‌ترین عوامل انتقال ویروس خطرناک و کشنده کرونا باشد، بنابراین تمامی افراد بایستی زباله‌های معمولی روزانه خود به خصوص پسماند‌های افراد کرونایی بستری شده در خانه را به صورت کاملا ضدعفونی شده یعنی با رعایت نکات بهداشتی بسته بندی کنند و در آخر آن‌ها را دور بیندازند.

این متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: باید دانست که پاکبانان زحمت کش یک دسته از آن افرادی هستند که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند؛ بنابراین ضدعفونی زباله‌ها یا پسماند‌های بیماران کرونایی بستری شده در منزل باید از سوی اعضای خانواده یا پرستاران این افراد به صورت کاملا جدی رعایت شود تا باعث به خطر افتادن جان دیگران نشویم.

او بیان کرد: مدیریت و کنترل پسماند‌های تولید شده از سوی خانواده‌هایی که دارای بیماران کرونایی هستند در چنین شرایط وخیمی کار راحتی نیست؛ بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند که بعد از بسته بندی کردن این پسماند‌های حتما آن‌ها را با وایتکس ضدعفونی کنیم و قبل از انداختن آن‌ها در سطل زباله‌های شهرداری محل حتما نکته «زباله بیماران کرونایی» را قید کنیم.

مردانی گفت: فردی که دچار بیماری کرونا از نوع خفیف می‌شود باید در خانه در اتاق جداگونه استراحت کند و این مکان تهویه مناسب با پنجره رو به بیرون داشته باشد. در صورتی که فرد آلوده به سرویس بهداشتی یا حمام نیاز پیدا کرد برای خروج از اتاق جداگونه حتما از ماسک معمولی استفاده کند و غذای خود را در همین اتاق تا بهبودی کامل صرف کند.

او افزود: بیمارستان‌ها هم باید پسماند‌ها یا زباله‌های بیمارستانی را بعد از مراحل بی خطر سازی حتما آن‌ها را توسط تجهیزات و ماشین آلات استاندارد سازمان پسماند حمل شوند و با آب آهک آن‌ها را دفن کنند تا نگرانی شهروندان آن‌ها را از این بابت به خطر نیندازد.

این متخصص بیماری‌های عفونی توصیه  کرد: افرادی که در خانه‌های خود از بیماران کرونایی مراقبت می‌کنند باید تمامی ظروف خانه از قبیل قاشق، چنگال، بشقاب و لیوان و همچنین اتاق استراحت فرد آلوده را از سایر اعضای خانواده جدا کنند تا دیگران مستعد ابتلا به این بیماری نشوند.

او افزود: در صورت امکان حتما دستشویی و حمام فرد مبتلا به کرونا از سایرین جدا شود؛ در غیر اینصورت الزامی است تا قبل و بعد از استفاده بیمار تمامی امکانات و تجهیزات این مکان‌ها به خوبی ضدعفونی شوند.

مردانی یادآوری کرد: فردی که از بیمار کرونایی در خانه پرستاری می‌کند باید سالم‌ترین فرد بوده و قبل از ورود به داخل اتاق بیمار از ماسک معمولی استفاده کند و قبل از خروج حتما دستان خود را به محلول‌های ضدعفونی کننده شستشو دهد. متخصصان و کادر درمانی بیمارستان‌ها توصیه می‌کنند لباس بیماران مبتلا به کرونا باید در ماشین لباسشویی و دمای ۶۰ تا ۹۰ درجه شست‌وشو داده شود و روزی حداقل یک بار سرویس بهداشتی و حمام فرد آلوده‌ای که با آن‌ها تماس داشته است با وایتکس‌های خانگی ضدعفونی شوند.

او ادامه داد: اگر در خانه تنها یک اتاق وجود داشت و بیمار کرونایی مجبور به استراحت در آن اتاق بود؛ باید فاصله حداقل یک تا دو متر در چنین شرایطی رعایت شود و تمام زباله‌های فرد بیمار را در کیسه‌ای بیندازد و بعد از گره زدن، آن را ضدعفونی کنند و در آخر به بیرون منزل ببرند تا باعث انتقال ویروس کرونا نشوند.