به گزارش پارس نیوز، 

آموزش ساخت تراریوم و انواع گیاهان مناسب برای تراریوم

تراریوم یا باغ شیشه ای محفظه های شیشه ای یا شفاف هستن که برای کاشت بسیاری از گیاهان استفاده میشه. هم میتونه این فضا دربسته باشه، هم در باز.تراریوم

تراریوم برای هدیه دادن گزینه بسیار مناسبی است. در یک باکس شیشه ای بسیار زیبا، گیاهی زنده و با طراوت را به عزیزان خود می دهید و موجب خوشحالی آنها می شوید.

این گلخانه مینیاتوری را خودتان هم می توانید در خانه درست کنید. برای اینکه بدانید چه گیاهانی برای این کار مناسب هستند، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

می شود از انواع مختلفی برای کاشت در تراریوم استفاده کرد، اما دقت کنید که گیاهانی که در کنار هم قرار می گیرند نیاز آبی یکسانی داشته باشند. بار ها دیده شده گیاهانی که نیاز یکسانی ندارند، اما در کنار هم منظره ی زیبایی ایجاد می کنند در یک فضا کاشته شدن، اما به مرور این کار باعث از بین رفتن تعدادی از آن ها می شود. مثلا کاشت کاکتوس در کنار سرخس یا گل سنگ منجر به از بین رفتن کاکتوس می شود، چون با محیط مرطوب سازگاری ندارد.

تراریوم:

در انتخاب گیاه به اندازه ی تراریوم هم دقت کنید تا سریع رشد نکنه و محیط براش کوچک نشود تا بتوانید مدت زمان بیشتری از زیبایی آن استفاده کنید، همچنین دقت کنید که گیاه به جداره ها نچسبیده باشد. یا اگر قصد دارید گیاهان با قامت بزرگ را انتخاب کنید حتما محفظه ی بزرگتری را انتخاب کنید، برای گیاهانی که به رطوبت حساس هستند از محفظه های در باز استفاده کنید.

تراریوم را در چه مکانی قرار بدهیم؟

بسته به نیاز نوری گیاهان تراریوم مکان قرار گیری فرق می کند، مثلا کاکتوس ها و ساکولنت ها به نور بیشتری نیاز دارند و باید در تراریوم های باز قرار بگیرند تا بشود روزی چند ساعت در نور ملایم قرار داد، اما گیاهانی مثل فیتونیا و سرخس و گل سنگ در نور مستقیم آسیب می بینند و به نور کمتری احتیاج دارند، گیاهانی که در تراریوم باز هستند نیاز آبی بیشتری پیدا می کنند، اما در تراریوم های بسته به علت رطوبت زیاد محیط، کمتر به آب نیاز پیدا می کنند و هر وقت که روی جداره شیشه قطرات آب نشست می توانید در آن را باز کنید تا رطوبت اضافی خارج شود.

لایه های خاک تراریوم:

بترتیب از ته ظرف

1) سنگریزه یا شن درشت

2) لایه زغال

3) لایه خزه

4) مخلوط خاکی

5) شن

6) سنگ برای تزئین

 

طرز ساخت تراریوم 

نمونه متداول گیاهانی که در تراریوم کاشته می شوند:

پتوس

عشقه

فیتونیا

هیپوئستس

انواع ساکولنت ها و کاکتوس ها و گل های گوشتی

سرخس

سانسوریا، بگونیا، برگ بیدی و

ساخت تراریوم

وسایل مورد نیاز

• ظرف شیشه ای

• صابون

• شن

• خاک

• گیاهان دلخواه

 گیاهان مناسب تراریوم 

طرز ساخت

1. یک ظرف شیشه ای همچون تنگ ماهی، آکواریوم، گلدان شیشه ای پارچ بزرگ بلور یا حتی شیشه مربا را برای این کار انتخاب کنید. توجه داشته باشید، هرچه دهانه ظرف تنگ تر باشد، کار سخت تر می شود.

2. ظرف را با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید. ظرف های شسته نشده باکتری های مضر را وارد محیط تراریوم می کنند.

3. یک لایه یکنواخت به قطر 2.5-1.5 سانتی متر شن کف ظرف بریزید. (شن به زهکشی کمک می کند.)

4. می توانید 2 قاشق غذاخوری زغال چوب فعال را روی شن نیز بپاشید. زغال هوا را تازه نگه می دارد و به خصوص زمانی که محیط تراریوم را بسته نگه می دارید، حضورش ضروری است.

5. به ظرف، خاک گلکاری اضافه کنید تا روی شن و زغال چوب را بپوشاند. مقدار این خاک سبک باید ¼ عمق ظرف باشد.

گیاهان را قبل از درآوردن از گلدان اولیه به دقت بررسی کنید تا کاملا سالم باشند. گیاه را آرام تکان دهید تا خاک اضافی بدون صدمه دیدن ریشه ها از آن جدا شود. گیاه بیمار یا آفت زده را وارد تراریوم نکنید.

6. خاک را کمی گود کنید. گیاه را بکارید. دور ریشه ها را کاملا بپوشانید. این مراحل را در مورد بقیه گیاهان هم تکرار کنید.

آموزش ساخت تراریوم 

گیاهان و داخل ظرف را با اسپری آب تمیز کنید. خاک را با اسپری خوب مرطوب کنید.