به گزارش پارس نیوز، 

فضاهای انبار مناطق بدنامی میباشند. چرا که هرج و مرج و شلوغی در آنها بی داد می‌کند. از آنجایی که ما به طور هرروز از آنها بهرهگیری نمی‌کنیم، به سادگی از مرتب کردن این اتاق ها چشم پوشی می‌کنیم. فقط هنگامی به آن جا خواهید رفت که نیاز به وسیله ای داشته باشید. از این ۵ قدم برای سازماندهی فضای انباری خود بهرهگیری کنید تا فضای مناسب تری داشته باشید. بعد از انجام اینکار، برای پیشگیری از وقوع هرج و مرج هر ۶ ماه آن جا را مرتب کنید.

مدیریت تعطیلات

وظایف و کارها را به اجزای کوچکتر قابل مدیریت تقسیم کنید

وظایف و کارها را به اجزای کوچکتر قابل مدیریت تقسیم کنید. اگر فضای انباری بیش از یک سال مرتب نشده، به مدتی بیش از یک تعطیلات پایان هفته برای انجام اینکار نیازمند هستید. چندین آخر هفته متوالی به مدت ۴ ساعت در روز، برای مرتب کردن و رسیدگی به اینکار کفایت میکند. اما وقفه ای کمتر از دو ساعت باعث خواهد شده تا بازدهی روند کاری شما کمتر مشهود شده و نهایتاً شما را از انجام آن دلسرد کند.

خالی کردن و تمیزکاری

همۀ چیز را از فضای انباری خارج کرده و تمیزکاری را در کل فضا انجام دهید

 همۀ چیز را از فضای انباری خارج کرده و تمیزکاری را در کل فضا انجام دهید. فضاهایی که از این تمیز کاری استثنا شده، باعث وجود آزار و اذیت شما در آینده خواهد شد. اگر به یکباره قادر به خالی کردن کل وسایل داخل انباری نیستید، نیمه آن را خالی کرده و تمیز کنید و مابقی آن را در زمانی دیگر انجام دهید.

 می‌توانید از رنگ سفید برای شفاف تر و درخشنده تر کردن فضا بهرهگیری کنید. از آنجایی که شما قادر به اهمال کردن در مورد یکی از اتاق های منزل خود نیستید، انجام اینکار به شما احساس کامل شدن منزل تان را خواد داد.

طبقه بندی و ویرایش

هنگامی که وسایل خود را از داخل انباری بیرون می آورید، انها را در طبقه بندی خود قرار دهید

 هنگامی که وسایل خود را از داخل انباری بیرون می آورید، آنها را در طبقه بندی مخصوص خود قرار دهید. این طبقه بندی میتواند شامل بیرون انداختن شود. به این فکر باشید که این طبقه بندی چطور می‌تواند به اشغال فضای انباری تعبیر شود. فقط چیزهایی راکه در شرایطی مفید میباشند یا از لحاظ احساسی برایتان ارزش قابل توجهی دارند را حفظ کنید.

 عزم این را داشته باشد که اکثر از سه چهارم از فضای انباری را پر نکنید، لذا با انجام اینکار به راحتی و در امنیت قادر به حرکت، کار و خروج خواهید بود.

ارزش گذاری و تجهیز

سیستمی برای انبار کردن و محفظه های نگه داری از وسایل را در نظر بگیرید

 مقیاس و اندازه کلی از اتاق انباری «که شامل ارتفاع و محل تخمینی قرار گیری اشیا می‌شود» داشته باشید.

 اجناس و وسایلی راکه متداول بهرهگیری می‌شوند را نزدیک به درب قرار داده و سایر اشیا را در مناطقی دورتر از دسترس قرار دهید.

 اجناس انبار شده را از لحاظ اندازه و ارزش، ارزشیابی کرده و سیستمی برای انبار کردن و محفظه های نگه داری آنها در نظر بگیرید.

 فروشگاه های ساماندهی کننده وسایل و همینطور مراکز عرضه سیستم های قفسه بندی منازل را برای این منظور، جستجو و مرور کنید.

دوباره انبار کردن

وسایل آتش‌ نشانی را در انبار نصب کنید و از سنسورهای تشخیص دهنده دود نیز بهرهگیری کنید

وقتی که وسایل مرتب شده را به محفظه های نگه داری اخیر در محل های در نظر گرفته شده انتقال دادید، این راهنمایی ها را مد نظر داشته باشید:

 فقط وسایل تمیز شده را انبار کنید؛ لباس ها باید شسته شوند تا از هجوم آفات به آنها پیش گیری شود.

 همۀ چیز را برچسب گذاری کنید؛ اگر وقت داشتید فهرستی از وسایل داخل انبار که قادر به مشاهده برچسب آنها نیستید، تهیه کنید.

 درپوش فاضلاب کف اتاق را با محفظه ها، سطل ها یا جعبه ها نپوشانید.

 هیچ چیز را بدون حفاظ و خالی رها نکنید، مخصوصاً وسایلی راکه آتش زا میباشند. اینگونه مواد را در فضایی کمتر از ۳۰ سانتی متر مربع از وسایل دیگر رها نکنید. مواد آتش زا را حداقل در فاصله ۶۰ سانتی متر مربع از منبع ساخت آتش بگذارید.

 وسایل آتش‌ نشانی را در انبار نصب کنید و از سنسورهای تشخیص دهنده دود و مونوکسید کربن نیز بهرهگیری کنید.

 وسایل خطرزا را در محفظه دارای قفل نگه داری کنید.

 اگر اتاق انباری دارای سیستم لوله کشی هست، سیستم گرمایشی با آب «شوفاژ» یا انباری در زیر زمین قرار دارد؛ همۀ چیز را در داخل انبار در محفظه های ضد آب با ارتفاعی معادل ۳۰ سانتی متر از سطح زمین نگه داری کنید.

 لباس ها را داخل کاور پلاستیکی قرار ندهید و به جای آن از کیف های پارچه ای بهرهگیری کنید. از تماس مستقیم لباس ها با چوب سرو، نفتالین و هرگونه مواد ضد آفت، جلوگیری و خودداری کنید.

 از قانون کلی هرچیزی که زودتر اول وارد شود، زودتر هم خارج می‌شود، بهرهگیری کرده و برای جلوگیری از هرج و مرج و انباشتگی بیش از حد در آینده پیشگیری کنید.

۸ ابزار سازماندهی

با بهرهگیری از فهرست زیر، بیشترین فضای قابل بهرهگیری را در جاگذاری وسایل در انبار خواهید داشت:

 قفسه های قابل تنظیم

 کمد های قفل شدنی

 تخته مخصوص نصب ابزار

 سطل های پلاستیکی برای نگه داری های بلند مدت به تهویه هوا احتیاجی ندارند.

 رگال پوشش دار محافظ برای لباس ها

 جعبه ها و کیف های پارچه ای

 قلاب هایی بزرگ برای نگه داری و گذاشتن آهن ها در یک انبار نمیه کاره

 چهارپایه پله دار تاشو