لوله های پلی اتیلن از لوله های پرکاربرد در ساختمان سازی میباشند.

 ویژگی‌های لوله‌های پلی‌اتیلن

لوله‌های پلی‌اتیلن به دلیل داشتن انعطاف پذیری، وزن کم، دوام و پایداری بالا و همچنین مقاوم در برابر خوردگی دارای کاربردهای وسیعی است که یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن در صنعت آب و فاضلاب است. از لوله‌های پلی‌اتیلن همچنین می‌توان در انتقال گاز‌ها نیز استفاده کرد.

لوله‌های پلی‌اتیلن  به منظور کاربرد در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، تولیدکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی، کشاورزی و... نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌های دارای مزایایی بسیاری است، که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

مقاومت در برابر ترک خوردگی

نفوذ ناپذیر در برابر گاز و رطوبت

مقاوم در برابر خوردگی

مقرون به صرفه و بسیار اقتصادی

قابل انعطاف

ایده آل برای کاربرد‌های انتقال سیال و فاضلاب

مقاوم در برابر ضربه و فشار

 

همچنین لوله‌های پلی‌اتیلن روش نصب بسیار ساده‌ای دارند و به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مورد فاضلاب‌های شهری که معمولاً خطوط لوله تحت فشار هستند بسیار مقاومت خوبی دارند و در مورد فاضلاب‌های صنعتی که از مواد شیمیایی با قدرت خوردگی زیاد استفاده می‌شود این لوله‌ها بسیار مقاوم هستند و طول عمر بالایی دارند.

لوله‌ پلی‌اتیلن از آن جهت دارای صرفه اقتصادیست که میزان نسبت قیمت به طول عمر آن‌ها بسیار کم است، به عبارتی به دلیل طول عمر زیاد و قیمت مناسب این لوله‌ها از لحاظ اقتصادی مناسب هستند. همچنین با توجه به اینکه از این لوله‌ها در کاربردهای وسیع استفاده می‌شود خرید کلی آن‌ها باعث کاهش قیمت شده و به صرفه‌تر‌ می‌باشند.

این لوله‌ها در حمل و نقل نیز بسیار مناسب هستند و به دلیل وزن سبک آن‌ها به راحتی بارگیری می‌شوند.

لوله‌های پلی‌اتیلن در ابعاد و اندازه‌های مختلف قابل خرید و استفاده هستند و برای قطرهای مختلف و طول‌های مختلف می‌توان آن‌ها را تولید کرد. این لوله‌ها در کشور ما ایران، بر اساس استاندارد INSO 14427-2 در موسسه استاندارد ملی ایران تولید می‌شوند.

 

انواع مختلف لوله‌های پلی‌اتیلن

لوله‌های پلی‌اتیلن در گریدهای مختلف تولید می‌شوند و هر کدام از آن‌ها برای کاربردی خاص استفاده می‌شوند. بر همین اساس قیمت لوله‌های پلی‌اتیلن نیز متفاوت است. قیمت‌ آن‌ها در درجه اول به نوع مواد اولیه استفاده شده در آن‌ها و خلوص آن بستگی دارد، علاوه بر آن ابعاد لوله نیز مسلماً در قیمت آن‌ها تأثیرگذار است. هرچه میزان ناخالصی مواد اولیه در لوله‌ها کمتر باشد کیفیت آن‌ها بالاتر است و درنتیجه قیمت آن‌ها افزایش می‌یابد.

همچنین این لوله‌ها دارای نوع تک جداره و دوجداره یا لوله دوجداره کاروگیت هستند. این لوله‌های کاروگیت بیشترین میزان کاربرد در صنایع آب و فاضلاب شهری و روستایی، فاضلاب صنعتی و انتقال پساب را دارند. لوله‌های کاروگیت دارای طراحی خاصی هستند و به همین دلیل به دلیل نحوه‌ی طراحی آن‌ها مقاومت آن‌ها نیز بیشتر است.

 

222

 

قیمت لوله‌های پلی‌اتیلن

قیمت هر کیلو از لوله‌های پلی‌اتیلن به نوع مواد اولیه و خلوص آن‌ها  و همچنین ابعاد و استانداردهای آن بستگی دارد. همچنین این لوله‌ها دارای اشکال مختلفی هستند، از لوله‌های ساده گرفته تا اتصالات پیچی و هرکدام قیمت خاصی دارند.

لوله پلی اتیلن  و لوله کاروگیت هر کدام دارای گریدهای متفاوتی از یکدیگر میباشند که این دسته بندی به خلوص مواد پلی اتیلنی مورد استفاده در تولید این لوله ها بستگی دارد و علت اصلیه متفاوت بودن قیمت لوله پلی اتیلن و همچنین قیمت لوله کاروگیت در همین موضوع میباشد .