خورش فسنجون با گوشت یکی از غذاهای محبوب ایرانی می باشد. خورش فسنجون با گوشت طرفداران زیادی دارد. خورش فسنجون با گوشت با طعم های مختلفی تهیه می شود.

مواد لازم برای ۴ نفر

گوشت چرخ کرده ۴۰۰ گرم
گردوی آسیاب شده ۳۰۰ گرم
پیاز ۲ عدد
رب انار ۵ قاشق غذاخوری
شکر ۴ قاشق غذاخوری
نمک ½ قاشق چایخوری
فلفل سیاه ¼ قاشق چایخوری
زردچوبه ½ قاشق چایخوری
روغن مایع به مقدار کافی

طرز تهیه خورش فسنجان با گوشت

خورش فسنجون با گوشت

مرحله اول

برای تهیه خورش فسنجان با گوشت قلقلی در ابتدای کار یکی از پیازها را پوست گرفته و به صورت نگینی خرد می کنیم، سپس به همراه چند قاشق روغن مایع داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم.

مرحله دوم

در این مرحله پیاز را تفت می دهیم تا سبک شود، سپس زردچوبه را اضافه کرده و کمی تفت می دهیم. در ادامه گردوی آسیاب شده را به قابلمه اضافه می کنیم و حدود ۱۰ دقیقه با حرارت بسیار ملایم تفت می دهیم.

خورش فسنجون با گوشت

مرحله سوم تهیه خورش فسنجون با گوشت

حالا نمک را به همراه ۲ لیوان آب سرد به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم گردو با حرارت ملایم بپزد و به خوبی روغن بیندازد. در همین حین پیاز باقیمانده را رنده می کنیم و با دست آب اضافی اش را می گیریم.

مرحله چهارم

در این مرحله پیاز آب گرفته را به همراه گوشت چرخ کرده و مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه داخل یک کاسه می ریزیم و با دست حداقل ۵ دقیقه ورز می دهیم تا بافت گوشت چسبناک و کاملا منسجم شود.

مرحله پنجم

حالا به اندازه یک گردو از مخلوط گوشت بر می داریم و آنرا به صورت توپ شکل می دهیم. پس از اینکه تمام مخلوط گوشت را آماده کردیم، یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و چند قاشق روغن مایع اضافه می کنیم.

خورش فسنجون با گوشت

مرحله ششم خورش فسنجون با گوشت

بعد از داغ شدن روغن، گوشت های قلقلی را به تابه اضافه کرده و تمام قسمت هایشان را به صورت یکدست سرخ می کنیم. زمانی که گردو به خوبی روغن انداخت، قلقلی ها را به قابلمه خورش اضافه می کنیم.

مرحله هفتم

حرارت زیر قابلمه را روی کمترین درجه قرار می دهیم و اجازه می دهیم خورش به مدت دو ساعت دیگر روی حرارت بماند تا کاملا جا بیفتد. در ۳۰ دقیقه پایانی پخت خورش، رب انار را اضافه کرده و مخلوط می کنیم. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله روش های تهیه رب انار خانگی را مشاهده نمایید.

مرحله هشتم خورش فسنجون با گوشت

در ۱۵ دقیقه پایانی نسبت به ذائقه خود شکر را به همراه کمی نمک اضافه می کنیم. اگر دوست دارید فسنجان را به صورت شیرین درست کنید، حتما بعد از اضافه کردن شکر طعم خورش را بچشید و در صورت نیاز مقدار شکر را افزایش دهید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله ترفند های هوشمندانه برای جایگزین کردن شکر در رژیم غذایی را مشاهده نمایید.

خورش فسنجون با گوشت

مرحله نهم

زمانی که خورش آماده شد، شعله گاز را خاموش می کنیم و درب قابلمه را تا ۱۵ دقیقه بر نمی داریم تا روغن خورش به طور کامل روی آن جمع شود. در نهایت این خورش خوشمزه را به همراه برنج سرو می کنیم.

نکات کلیدی در تهیه خورش فسنجون با گوشت 

  1. می توانید بجای شکر از شیره انگور استفاده کنید.
  2. گردو را بهتر است با آب سرد بپزید و بعد به گوشت اضافه کنید، افزودن آب سرد باعث دیر پز شدن گوشت می شود.
  3. خوب چرخ کردن گردو ها در روغن انداختن آن بسیار موثر است.
  4. می توانید از گوشت خورشتی یا گوشت استخوان دار برای تهیه این خورشت استفاده کنید.