دونر کباب ترکی یکی از غذاهای خوشمزه می باشد. دونر کباب ترکی طرفداران زیادی دارد. دونر کباب ترکی یکی از غذاهای محبوب کشور ترکیه می باشد.

مواد لازم برای ۴ نفر
سینه مرغ ۴۰۰ گرم
ماست پرچرب ۱ لیوان
روغن زیتون ۳ قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
آب لیمو ترش تازه ۲ قاشق غذاخوری
سس خردل ۱ قاشق چایخوری
زیره سبز و پودر آویشن از هر کدام ۱ قاشق چایخوری
جعفری تازه ۵ ساقه
پونه کوهی یا نعنا خشک ۲ قاشق غذاخوری
سیر ۳ حبه
پیاز ۲ عدد
سیب زمینی ۱ عدد
قارچ ۲۰۰ گرم
فلفل دلمه ای رنگی ۱ عدد
فلفل چیلی و فلفل سبز ۲ عدد
نمک، فلفل قرمز و فلفل سیاه به مقدار کافی
پودر تخم گشنیز و پاپریکا به مقدار کافی

طرز تهیه دونر کباب ترکی

دونر کباب ترکی

مرحله اول

برای تهیه دونر کباب ترکی خوشمزه در ابتدای کار سینه مرغ را روی تخته گوشت گذاشته و با یک چاقوی تیز به ورقه ای نازک برش می دهیم. در ادامه ماست پر چرب را درون یک کاسه نسبتا گود می ریزیم.

مرحله دوم تهیه دونر کباب ترکی

در این مرحله آب لیمو ترش تازه را به کاسه اضافه کرده و ترکیب می کنیم تا بافت ماست رقیق شود، سپس جعفری خرد شده را به همراه سس خردل افزوده و با همزن دستی به خوبی مخلوط می کنیم تا سس یکدست شود.

دونر کباب ترکی

مرحله سوم

در این مرحله سیر را با دندانه های ریز رنده، رنده می کنیم، سپس به همراه مقداری نمک، فلفل قرمز، فلفل سیاه، پودر تخم گشنیز، نعنا خشک، زیره سبز، پودر آویشن و پاپریکا به کاسه حاوی سس اضافه کرده و مخلوط می کنیم. همچنین اگر علاقه دارید می توانید مقاله سیر و پیاز جوانه زده سرطان زا هستند ؟ بهترین روش نگهداری را مشاهده نمایید.

مرحله چهارم

حالا روغن زیتون را به همراه رب گوجه فرنگی به کاسه افزوده و به هم زدن ادامه می دهیم تا سس یکدستی حاصل شود. در ادامه مرغ خرد شده را درون سس گذاشته و با دست مخلوط می کنیم تا گوشت مرغ به سس آغشته شود.

مرحله پنجم تهیه دونر کباب ترکی

در این مرحله روی کاسه را با سلفون پوشانده و به مدت ۱ روز در یخچال قرار می دهیم تا گوشت مرغ به خوبی مزه دار شود. پس از گذشت زمان استراحت، کاسه را از یخچال خارج کرده و فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم.

دونر کباب ترکی

مرحله ششم

حالا سینی فر را با مقداری روغن مایع چرب می کنیم، سپس سیب زمینی را می شوییم و از وسط نصف می کنیم. در ادامه فلفل چیلی تازه، قارچ، فلفل دلمه ای و فلفل سبز را شسته و به همراه ۱ عدد پیاز به صورت ورقه ای برش می دهیم.

مرحله هفتم

داخل هر تکه سیب زمینی ۴ عدد سیخ چوبی به صورت عمودی فرو می کنیم، سپس تکه های گوشت مرغ را داخل سیخ های چوبی فیکس می کنیم. در صورت تمایل بین تکه های مرغ می توانیم از برش های فلفل دلمه ای و پیاز نیز استفاده کنیم.

مرحله هشتم

توجه داشته باشید اندازه دونر کباب ترکی با توجه به سایز فر شما متغییر است و می توانید تعداد ورقه های سینه مرغ را کم یا زیاد کنید. در ادامه پیاز باقی مانده را نصف کرده و انتهای سیخ ها می زنیم، سپس سیخ های حاوی گوشت مرغ را در وسط سینی فر می گذاریم.

دونر کباب ترکی

مرحله نهم

در این مرحله سیزیجات خرد شده را کف سینی فر ریخته و با مقداری نمک، فلفل قرمز، فلفل سیاه، پودر تخم گشنیز، پاپریکا و روغن زیتون آنها را مزه دار می کنیم. در ادامه سینی را طبقه پایین فر گذاشته تا کباب ترکی به مدت ۲ ساعت پخته شود.

مرحله دهم تهیه دونر کباب ترکی

پس از اتمام زمان پخت، دونر کباب ترکی را از فر خارج کرده و با چاقو سینه مرغ را تکه تکه می کنیم، سپس دونر کباب را به همراه سبزیجات پخته شده درون یک ظرف مناسب ریخته و به همراه نان باگت، خیارشور و گوجه فرنگی سرو می کنیم. نوش جان.