سوسیس مرغ یکی از غذاهای خوشمزه می باشد. سوسیس مرغ یک غذای فست فودی به حساب می آید. سوسیس مرغ طرفداران زیادی دارد.

مواد لازم برای سوسیس مرغ
ترکیب سینه و ران مرغ ۵۰۰ گرم
نشاسته ذرت ۴ قاشق غذاخوری
گلوتن ۱۲ گرم
شیر خشک ۴۰ گرم
تخم مرغ ½ تخم مرغ
یخ ½ لیوان
روغن مایع ۵۰ گرم
سیر ۴ حبه
فلفل قرمز و فلفل سیاه از هر کدام ۱ قاشق چایخوری
پودر سیر ۲ قاشق غذاخوری
نمک ۱٫۵ قاشق چایخوری
پودر گوجه ۳ قاشق چایخوری
پودر هل و پودر دارچین از هر کدام ½ قاشق چایخوری
پودر سیر و پودر پیاز از هر کدام ۲ قاشق چایخوری
پودر زنجبیل و جوزهندی از هر کدام ۱ قاشق چایخوری
پودر آویشن و پودر تخم گشنیز از هر کدام ۲ قاشق چایخوری

طرز تهیه سوسیس مرغ

سوسیس مرغ

مرحله اول

برای تهیه سوسیس به روش خانگی در ابتدای کار سینه و ران مرغ را به مدت ۲ ساعت درون فریزر قرار می دهیم تا گوشت مرغ نیمه منجمد شود. پس از گذشت این زمان سینه و ران مرغ را از فریزر خارج می کنیم.

مرحله دوم تهیه سوسیس مرغ

حالا به کمک یک چاقوی تیز گوشت سینه و ران مرغ را از استخوان جدا کرده و به همراه حبه های سیر درون غذاساز ریخته، سپس به خوبی میکس می کنیم تا گوشت سینه و ران مرغ کاملا پوره و حالت چرخ شده پیدا کند.

مرحله سوم

در ادامه نشاسته ذرت را به همراه گلوتن و شیر خشک به غذاساز اضافه کرده و مجددا به خوبی میکس می کنیم تا مواد ترکیب شوند. حالا روغن مایع را به همراه پودر آویشن، پودر پیاز، پودر سیر، نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز به غذاساز می افزاییم.

سوسیس مرغ

مرحله چهارم تهیه سوسیس مرغ

در ادامه پودر جوزهندی، پودر هل، پودر گوجه، پاپریکا، پودر تخم گشنیز، پودر زنجبیل و پودر دارچین را به غذاساز اضافه کرده و مجددا میکس می کنیم تا ادویه ها با گوشت مرغ به خوبی ترکیب شوند. حالا تخم مرغ را درون یک کاسه می ریزیم.

مرحله پنجم

در این مرحله تخم مرغ را با کمک چنگال به خوبی هم می زنیم تا بافت آن از لختگی خارج شود. در ادامه یخ را درون کیسه فریزر ریخته و بین یک پارچه قرار می دهیم، سپس با گوشتکوب می کوبیم تا یخ خرد و حالت پودری پیدا کند.

مرحله ششم

حالا نیمی از تخم مرغ را به همراه یخ خرد شده به غذاساز افزوده و به مدت ۱ الی ۲ دقیقه میکس می کنیم تا مواد کاملا به خورد هم رفته و یکدست شوند، سپس مایه سوسیس را به کمک لیسک درون قیف سیلیکونی می ریزیم.

سوسیس مرغ

مرحله هفتم تهیه سوسیس مرغ

توجه داشته باشید اگر چرخ گوشت شما سوسیس ساز دارد مایه سوسیس را درون چرخ گوشت ریخته و کاور سوسیس را جلو لوله سوسیس ساز بگیرید تا پر شود. در صورت نبود سوسیس ساز ابتدای قیف را داخل کاور سوسیس گذاشته و پر می کنیم.

مرحله هشتم

پس از اینکه کاور سوسیس ها پر شد، سوسیس ها را به اندازه دلخواه تقسیم کرده، سپس ابتدا و انتها کاور را با نخ محکم می بندیم تا کاور سوسیس چروک نشود و از ورود هوا درون کاور جلوگیری شود. برای اطمینان بیشتر ابتدا و انتهای کاورها را با بست می بندیم.

مرحله نهم

در این مرحله یک سوم یک قابلمه بزرگ را با آب پر کرده و آنرا روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب به نقطه جوش برسد. حالا یک سبد فلزی که یک سایز از قابلمه کوچکتر می باشد درون آن گذاشته و سوسیس ها را درون آن می گذاریم.

مرحله دهم

توجه داشته باشید آب درون قابلمه به اندازه ای باشد که با سوسیس ها تماسی نداشته باشد. حالا درب قابلمه را بسته و اجازه می دهیم سوسیس ها به مدت ۴۵ دقیقه درون قابلمه بمانند تا به روش بخارپز کاملا پخته شوند.

سوسیس مرغ

مرحله یازدهم

پس از گذشت این مدت، زمانی که سوسیس ها کاملا پخته شدند، آنها را از قابلمه خارج کرده و بلافاصله درون کاسه حاوی آب و یخ قرار می دهیم تا به سوسیس ها شوک وارد شود. حالا اجازه می دهیم به مدت ۵ دقیقه درون کاسه باقی بمانند.

مرحله دوازدهم

پس از گذشت این زمان سوسیس ها را از کاسه خارج کرده و با یک دستمال تمیز خشک می کنیم. در نهایت سوسیس ها را به مدت ۱۲ ساعت درون یخچال قرار می دهیم. سوسیس خانگی به مدت ۵ روز درون یخچال و ۱ ماه درون فریزر ماندگاری دارد. نوش جان.

نکات کلیدی در تهیه سوسیس مرغ

  1. مهم ترین نکته خوب له کردن مواد باید کشدار و نرم و چسبناک و مانند خمیر باشد.
  2. وقتی مواد را داخل وکیوم می ریزید خیلی خوب ماساژ دهید تا هوای اضافی داخل آن نماند وگرنه آب انداخته و سوسیس مرغ خراب می شود.
  3. می توانید از انواع اسانس دودی برای تهیه این سوسیس استفاده کنید.
  4. علت چروک شدن وکیوم محکم نبستن و فشرده نکردن کاور سوسیس مرغ است.
  5. می توانید با گوشت بوقلمون نیز این سوسیس را تهیه کنید.