رفع گرفتگی سینک ظرفشویی که یکی از معضلات مهم خانم های خانه دار است با کمک چند ترفند خانگی دیگر کار سختی نخواهد بود. روش ساخت چند محلول دست ساز خانگی برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی را در این مقاله از پارس نیوز یادتان می دهیم.

علت گرفتگی سینک ظرفشویی

گرفتگی سینک - رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

 • مواد چربی و روغنی : همه ما به غذاهای سرخ شده علاقه مندیم، اما بعد از شستن ظروف بدیهی است که در داخل و اطراف محل تخلیه زهکشی، روغن ها و چربی ها در اطراف زهکشی می چسبد و سفت می شود و در نتیجه فاضلاب آشپزخانه مسدود می شود.
 • پوسته تخم مرغ :یکی از علت گرفتگی سینک ظرفشویی علاقه به استفاده از تخم مرغ آب پز ،که با گذشت زمان، ضایعات پوسته تخم مرغ باعث انسداد زهکشی سینک می شود.
 • پودر چای و قهوه  : رایج ترین اشتباه بسیاری از ما. چای / قهوه الک شده در فنجان ها و ضایعات در گرفتگی چاه سینک باقی می ماند. وقتی با آب مخلوط می شوند (دفعه بعد که شیر آب را باز می کنید) سنگین می شوند و لوله تخلیه را مسدود می کنند.
 • پوست سبزیجات علت انسداد سینک ظرفشویی هستند همچنین پیاز، سیر، سیب زمینی، هویج و لوبیا  در حین پوست کندن، درون سینک آشپزخانه
 • پسماند مواد غذایی: غذای باقی مانده در سینک نیز می تواند باعث علت گرفتگی چاه سینک شود. ماکارونی و برنج  هنگام عبور از زهکشی، دور سیفون می چسبند. بهتر است همیشه از تفاله گیر استفاده کنید.

نشانه های گرفتگی سینک ظرفشویی

معمولا گرفتگی سینک ظرف شویی به یکباره پیش نمی آید و قبل از آن نشانه هایی وجود دارد که اگر به آن دقت کنید می توانید قبل از اینکه به طور کامل سینک ظرف شویی شما دچار گرفتگی شود آن را برطرف نمایید. ما در ادامه به چند نمونه از علائم گرفتگی سینک ظرفشویی اشاره میکنیم:

 • جریان کند آب به داخل سینک
 • بوی بد فاضلاب
 • گرفتگی های کوچک و گاه و بی گاه که با تلمبه دستی برطرف می شوند.

اگر شما در هنگام بروز این نشانه ها و قبل از گرفتگی کامل سینک ظرفشویی، برای رفع آن اقدام کنید، دیگر نیاز به لوله بازکن ندارید.

راه های رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

به طور کلی موها و چربی ها و پس ماند غذاها و… هستند که در بیشتر اوقات علت اصلی گرفتگی سینک آشپزخانه می باشند، لذا جهت برطرف کردن آنها بهتر است از روش های زیر استفاده کنید.

لوله باز کن سینک - رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

باز کردن لوله ظرفشویی با جوش شیرین و سرکه

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی بهترین روش خانگی، استفاده از محلول لوله بازکنی خانگی یا همان ترکیب جوش شیرین و سرکه تقطیر شده سفید است.

برای این کار کافیست مقداری جوش شیرین داخل لوله گرفته شده بریزید ( حدود سه تا پنج قاشق غذا خوری بسته به نوع گرفتگی و میزان آن) و بعد کمی سرکه روی آن اضافه کنید. سپس صبر کرده تا ترکیب خوب واکنش دهد و اصطلاحا این ترکیب به خوبی بجوشد. بعد از چند ساعت آن را با آب داغ آبکشی نمایید. در نهایت مشاهده می کنید که هم گرفتگی سینک ظرف شویی منزلتان برطرف شده و هم داخل سینک تمیز و براق می شود.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با تلمبه

 • برای لوله‌های سینک ظرفشویی دوقلو، در پوش یکی از سینک‌ها را روی آن قرار دهید و آن را کاملا ببندید.
 • اگر میخواهید چسبندگی بیشتری بین تلمبه و سینک ایجاد کنید، می‌توانید دور لبه پلاستیکی قسمتی که به ورودی چاه فاضلاب سینک می‌چسبد، مقداری پارافین بزنید.
 • یکی از راه کردن باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی استفاده از تلمبه و لوله باز کن دستی است. در صورتی که تمایلی به استفاده از مواد شیمیایی ندارید این روش یکی از روش‌های ساده و کارآمد برای رفع گرفتگی سینک است.
 • قسمت پلاستیکی لوله بازکن را طوری که آب نتواند به زیر کلاهک نفوذ کند روی چاهک قرار دهید و مقداری آب در سینک بریزید. دسته چاه بازکن را محکم به سمت پایین فشار دهید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا گرفتگی لوله بر طرف شود.

استفاده از قلاب برای درآوردن مو و پرز

معمولا موها و پرزهایی که به ظروف یا دستمال ها می چسبند در هنگام شستشو وارد لوله های فاضلاب شده و با جذب روغن ها و چربی ها، علت گرفتگی لوله سینک ظرفشویی را شامل می شوند.

در این صورت شما می توانید به سادگی یک سیم مفتول را به شکل قلاب کوچکی درست کنید و آن را وارد سینک ظرفشویی کرده و از آن برای در آوردن آشغال های داخل سینک استفاده کنید. به همین سادگی گرفتگی سینک ظرفشویی قابل برطرف شدن است.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با جوش شیرین

ترکیب جادویی جوش شیرین و سرکه سفید می‌تواند شما را از شر گرفتگی سینک ظرفشویی خلاص کند. برای این کار، سه قاشق جوش شیرین را در سینک بریزید و سپس مقداری سرکه را روی آن بریزید. مراقب باشید که در این مرحله از دستکش استفاده کنید و حتما صورتتان را دور بگیرید.

ریختن یک کتری آب گرم

یکی از ساده ترین راه ها برای گرفتگی چاه سینک استفاده از یک لیتر آب داغ است. به این ترتیب چربی ها و روغن ها سریعتر حل می شوند. و از لوله فاضلاب خارج شوید.

همچنین می توانید قبل از افزودن آب جوش، نصف فنجان نمک را در سینک بریزید، سپس دوباره با آب داغ بشویید.

برای رفع گرفتگی سینک ظرف شویی آشپزخانه، ممکن است به چندین دور آب جوش نیاز باشد.

باز کردن گرفتگی سینک با جوش شیرین - رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

تمیز کردن سیفون و لوله های سینک

یکی از راه های اصولی برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی بازکردن سیفون سینک و تمیز کردن آن است. برای بازکردن سیفون سینک ظرفشویی بهتر است که اول وسایل داخل کابیت زیر سینک را خالی کنید و بعد زیر سیفون لگنی بزرگ گذاشته و ته سیفون را باز کنید.

در مرحله بعد آب سیفون را داخل لگن خالی کرده و خود سیفون سینک را با آب داغ بشویید تا کاملا جرم ها و رسوبات از بین بروند. البته بهتر است داخل لوله ها را هم با آب داغ بشویید و بگذارید آب آن داخل همان لگن زیر دستشویی خالی شود. در آخر هم سیفون تمیز را در سر جای خود ببندید.

موارد بالا تکنیک های رفع گرفتگی سینک ظرفشویی در منزل بودند، در صورتی که به دنبال راهی سریع و تضمینی برای رفع مشکل خود هستید، به صفحات لوله بازکنی ما در سراسر تهران مراجعه کنید. مثل لوله بازکنی شهرک غرب، سعادت آباد، زعفرانیه، طرشت و… .

از طریق این صفحات می توانید نزدیک ترین لوله بازکن به منزل خود را پیدا کرده و با او تماس بگیرید. این افراد در کمتر از 30 دقیقه به محل اعزام شده و با بهترین تجهیزات لوله بازکنی، گرفتگی لوله سینک ظرفشویی شما را برطرف می کنند.

استفاده از نمک و آب جوش

به منظور اجرای این روش بعد از برداشتن آب داخل سینک ظرفشویی مقدار نصف پیمانه نمک را به صورت خشک داخل خروجی سینک بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا نمک به جسم چربی ها نفوذ کند، سپس آب جوشیده شده را داخل سینک بریزید.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با فنر و اسیدهای قوی

در صورتی که همچنان در زمینه گرفتگی سینک آشپزخانه با مشکل مواجه هستید،  ریختن اسید در چاه فاضلاب منتهی به سینک را امتحان کنید. اسیدهای قوی و فنرهای تاسیساتی چاره مشکل شما هستند. در برخی موارد گرفتگی به علت گیر کردن یک جسم سخت در مجرای فاضلاب است.

علت بالا زدن آب سینک ظرفشویی

علت بالا زدن آب سینک - رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

پر شدن لوله سینک

یکی از مهمترین علت های بالا زدن آب سینک ظرفشویی این است که لوله سینک شما پر می شود. آشغال ها و زباله هایی را که در طول روز تولید می کنید را باید در سطل آشغالی بریزید و نگذارید آنها وارد لوله سینک شوند، در این صورت بدون شک بعد از مدتی لوله شما پر می شود و آب از سینک ظرفشویی شما بالا می زند، به همین دلیل شما باید به این مورد اهمیت بسیاری دهید و سعی کنید در سینک خود آشغالی نگذارید و در هنگام شستشوی ظروف آشغال های ظروف را ابتدا در سطل آشغالی بریزید.

یکی از راهکارهای بسیار عالی که از این علت بالا زدن آب سینک ظرفشویی جلوگیری می کند این است که توری های مخصوصی را در سینک خود بگذارید تا از ورود آشغال ها به درون لوله جلوگیری کند تا به رفع گرفتگی سیفون ظرفشویی نیاز نداشته باشید.

نشتی آب از اطراف سینک

یکی دیگر از علت بالا زدن آب سینک ظرفشویی این است که از اطراف آن آب نشتی می کند، در صورتی که آب از اطراف سینک نشتی کند باید سریعا این مشکل را حل کنید چرا که به کابینت های شما آسیب جدی وارد می کند و موجب مشکلات دیگری هم نیز می شود. برای اینکه این مشکل را حل کنید باید تمامی درز هایی را که بین سینک و کانتر وجود دارد را از بین ببرید و تا جایی که امکان دارد این دو را به یکدیگر نزدیک کنید تا مشکل باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی برای شما به وجود نیاید.

نشتی سینک در هنگام تخلیه

یکی دیگر از علت بالا زدن آب سینک ظرفشویی که بسیار شایع است و افراد زیادی شاید با آن مواجه شده باشند این است که هنگام تخلیه آب آنها به بیرون از کابینت می ریزد، این مشکل در صورتی به وجود می آید که لوله سینک شما مسدود شده باشد. شما زمانی که درب کابینت سینک را باز کنید بوی بسیار بدی به مشامتان می رسد که علت آن همین مسدود شدن لوله می باشد.