پاک کردن سیرابی در خانه کمی مشکل به نظر می آید. بوی زهم سیرابی بسیار آزار دهنده می باشد و از بین بردن این بو از محیط خانه و دست کار ساده ای نیست. در این مقاله از پارس نیوز به شما یاد می دهیم چگونه بدون ایجاد بوی بد سیرابی را به بهترین شکل پاک کنید.

سیرابی

سیرابی یا شکمبه، نخستین بخش از معده نشخوارکنندگان است که گنجایش آن یک هفتم وزن بدن آنهاست. معده نشخوارکنندگان از چهار قسمت سیرابی، نگاری، شیردان و هزارلا تشکیل شده است و در این میان سیرابی نود درصد از حجم معده را تشکیل می‌دهد. ابتدای سیرابی به لوله مری متصل است و از آن پس نگاری، هزارلا و بالاخره شیردان قرار دارند.

سیرابی شیردون - پاک کردن سیرابی

سیرابی در واقع محل تخمیر غذای جویده شده توسط دام بوده که حاوی میلیارد‌ها باکتری است و در ایران و بعضی از کشور‌های دیگر، جزء موارد خوراکی محسوب شده و به روش‌های خاص هر منطقه طبخ و خورده می‌شود.

روش های پاک کردن سیرابی

پاک کردن سیرابی با آب جوش

 • یک قابلمه بزرگ را انتخاب کرده و در داخل آن آب ریخته و آن را بجوشانید.
 • سیرابی را از قسمت هزارلا و شیردان جدا کنید.
 • سیرابی را با یک قیچی برش زده تا مانند پوست صاف شده و دیگر حالت کیسه ای نداشته باشد. می توانید آن را به سه تا چهار قسمت برش زده تا راحت تر تمیز شود.
 • وقتی که قابلمه جوشید، آن را از روی حرارت خارج کرده و بخشی از سیرابی را در داخل آب جوش قرار دهید. سیرابی را به مدت طولانی در آب جوش قرار ندهید که باعث پختن آن خواهد شد و دیگر قابل شست و شو نخواهد بود.
 • اکنون دو سمت سیرابی را نگه داشته تا صاف شود و با یک چاقوی تیز روی سیرابی بکشید تا پرزهای موجود در آن جدا شده و رنگ سفید و صورتی پیدا کند.
 • اگر همه پرزها به خوبی جدا نشد، این کار را تکرار کنید تا کاملا پاک شود.
 • اگر جسم خارجی به سیرابی چسبیده باشد، می توانید آن را با چاقو جدا کنید.
 • پس از اینکه سرابی کاملا پاک شد، آن را زیر آب سرد گرفته و با یک حوله تمیز خشک کنید.

تمیز کردن سیرابی - پاک کردن سیرابی

تمیز کردن سیرابی با جوش شیرین

 • سیرابی معمولا رنگ زردی دارد و شاید یکی از دلایلی که اشخاص تمایلی به خوردن آن ندارند، همین رنگ زرد سیرابی باشد. با استفاده از جوش شیرین می توانید رنگ زرد سیرابی را به رنگ سفید تبدیل کرده و آن را کاملا تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن سیرابی به این روش کمی آب را در یک قابلمه ریخته و آن را جوشانید.
 • سپس کمی پودر جوش شیرین به آن اضافه کرده و هم بزنید تا کاملا در آب حل شود.
 • اکنون تکه های سیرابی را در داخل آب جوش ریخته و بلافاصله شروع به جدا کردن پوسته سیرابی ها کنید.
 • تفاوت پاک کردن سیرابی در این روش در مقایسه با استفاده از آب جوش این است سیرابی در این روش شفاف تر و درخشنده تر از قبل می شود.

استفاده از قرص آسپرین برای پاک کردن سیرابی

برای تمیز کردن سیرابی با این روش در یک ظرف آب چندین قرص آسپرین بریزید. آن را هم بزنید تا قرص ها به خوبی حل شوند. سپس سیرابی را در محلول آب و آسپرین بریزید و چند دقیقه صبر کنید. در ادامه سیرابی را از قابلمه بیرون آورده و شروع به جدا کردن پرزها از سیرابی کنید. در این حالت پرزها به راحتی و بدون هیچ گونه اعمال فشاری پاک خواهند شد. پس از تمیز شدن باید سیرابی را با دقت با آب سرد شست و شو دهید تا هیچ ذره آسپرینی بر روی آن باقی نماند.

دستگاه سیرابی پاک کن

این روش به شکل حرفه ای در کله پاچه فروشی ها مورد استفاده قرار می گیرد و روند پاک کردن سیرابی با این دستگاه بسیار ساده تر و سریع تر از روش های دیگر خواهد بود.

چگونه پرز سیرابی را تمیز کنیم

سیرابی غذای کاملا خوشمزه و مقوی است و تمیز کردن پرز سیرابی برای تهیه آن از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر پرز سیرابی به خوبی تمیز نشود، نه تنها بوی بسیار بد و متعفنی دارد، بلکه خطر ابتلا به انواع بیماری ها را افزایش می دهد. پرز سیرابی را باید گرفت اما باید بدانید اگر سیرابی زیاد در آب داغ بماند، پخته شده و دیگر قابل تمیز کردن نیست، بنابراین در حد چند ثانیه کافی است.

پرزهای سیرابی را کاملا با حوصله از سیرابی جدا کنید. بوی بد سیرابی از همین پرزها است و باقی ماندن این پرزها باعث بوی بد سیرابی می شود. پس از تمیز کردن پرزهای رویی سیرابی نوبت به تمیز کردن لایه داخلی آن می‌ رسد. برای این منظور: اگر جسم خارجی به لایه داخلی و پرز روی سیرابی چسبیده با یک چاقو از آن جدا کنید.

سیرابی - پاک کردن سیرابی

شیر آب سرد را خیلی کم باز کنید و هر تکه از سیرابی را زیر آب سرد بشویید، تا پرز داخل آن کاملا تمیز شود و ظاهری شبیه به یک حوله سفید پیدا کند.

برای شستن هزارلا هم، لایه‌ ها را یکی یکی زیر آب باز کرده و با حوصله دست بکشید تا پرزها کاملا تمیز شود.

در اکثر مواقع سیرابی را با شیردان بفروش می رسانند. برای تمیز کردن شیردان از یک طرف آن را برش بزنید و تمام کثیفی های آن را دور بریزید و زیر آب آن ها را بشویید داخل شیردان به صورت لایه لایه می باشد با دست لایه ها را تکان بدهید و تمام اطراف آن را تمیز بشویید. بین پرزها کثیفی باقی نماند و بیرون آن را هم زیر آب کاملا تمیز بشویید.

اگر پرز روی سیرابی و شیردان تمیز شسته نشود هنگام پخته شدن بو و مزه ی بدی می گیرد. شیردان هم که دارای چین‌ های زیادی است و روی سطح آن را ماده لزجی پوشانده و لیز است، نیازی به خراشیدن با چاقو ندارد و فقط باید زیر آب سرد، خوب شسته شود. با شستن این قسمت، لزجی روی سطح آن از بین نمی‌ رود و فقط اگر ماده خارجی به آن چسبیده باشد جدا می‌ شود.

راه از بین بردن بوی سیرابی هنگام پخت

بوی بد سیرابی را چگونه از بین ببریم؟ سیرابی را حتما از محل مطمئنی تهیه کنید که تازه باشد و اگر سیرابی را با دقت و حوصله تمیز کنید و پرز‌های آن را کاملا جدا کنید بوی نامطبوع آن در هنگام پخت تا حدود زیادی کم می‌شود.

برای از بین بردن بوی سیرابی هنگام پخت بهتر است به ازای یک عدد سیرابی متوسط، یک پیمانه نخود که از قبل خیس کرده‌اید به آن اضافه کنید تا بوی نامطبوع آن گرفته شود.

همچنین بهتر است ابتدا یک عدد پیاز بزرگ را تفت دهید تا رنگ آن تغییر کند، سپس قطعات سیرابی را به آن اضافه کرده و با پیاز تفت دهید، در اینصورت بوی بد سیرابی تا حد زیادی کم می‌شود.

افزودن مقداری آبلیموی تازه پس از پایان پخت، کمک زیادی در کاهش بوی سیرابی می کند.

روش از بین بردن بوی سیرابی از دست

چگونه بوی سیرابی را از دست ببریم؟ برای از بین بردن بوی بد دست بعد از تمیز کردن سیرابی به روش های زیر عمل کنید:

 • مالیدن دست به ظروف استیل
 • مالیدن دست ها با نمک
 • شستن دست ها با لیمو ترش یا آب لیمو
 • شستن دست ها با دهانشویه
 • شستن دست ها با سرکه سفید
 • مالیدن دست ها با دانه قهوه

طرز تهیه سیرابی - پاک کردن سیرابی

نکاتی در خصوص تهیه سیرابی

 • سیرابی را حتما از قصابی ها و فروشگاه های مطمئن خریداری کنید تا مطمئن شوید که گوسفند بیماری نداشته باشد. اگر گوسفند به بیماری گوارشی مبتلا باشد، سیرابی بوی بسیار متعفنی می دهد که حتی پس از پاک کردن سیرابی نیز بر روی آن باقی می ماند.
 • پرزهای سیرابی را کاملا با حوصله از سیرابی جدا کنید. بوی بد سیرابی از همین پرزها است و باقی ماندن این پرزها باعث بوی بد سیرابی می شود.
 • در پاک کردن سیرابی با جوش شیرین یا آسپرین می توانید در داخل آب آن نخود خیس خورده بریزید، این کار بوی بد سیرابی را برطرف خواهد کرد.
 • سیرابی تازه ، راحت تر تمیز می شود
 • فصل بهار و تابستان برای خرید سیرابی بهتر است زیرا دام از علوف تازه تغذیه می کند، در نتیجه سیرابی به رنگ روشن است.
 • سیرابی نباید بوی فاسد شدن داشته باشد ، با اینکه سیرابی نپخته بوی نامطبوعی دارد اما نباید بو و رنگ فاسد شدن داشته باشد. رنگ سبز سیرابی مربوط به کلروفیل موجود در علوفه دام است.
 • برای این که غذای شما بوی خوبی داشته باشد می بایست با دقت و حوصله تمیز شود تا هیچ گونه ناخالصی روی آن باقی نماند.

سیرابی و شیردان کدام بخش از بدن گاو است؟

به آستر (لایه داخلی) معده گاو، سیرابی می گویند که دارای بافت جویدنی است. سیرابی طعم ملایمی دارد که آن را تبدیل به غذایی خوشمزه به صورت جداگانه، یا در سوپ و خوراک کرده است.

سیرابی عضو گوشتی از معده گاو است که سال ها مورد مصرف بسیاری از مردم در اقصی نقاط دنیا بوده است (حتی در ادبیات شکسپیر به آن اشاره شده است). اگرچه به نظر می رسد سیرابی در مقایسه با غذاهای گوشتی دیگر چندان مرسوم نیست اما ارزش آن را دارد که به رژیم غذایی تان افزوده شود. سیرابی نسبتاً کم کالری است و منبعی از ویتامین های لازم برای سلامتی است.

سیرابی و شیردان یکی از غذاهای قدیمی است که نه تنها در کشور عزیزمان ایران دارای پیشینه ای درخشان و طولانی است بلکه در بسیاری از کشورهای جهان نیز مورد توجه علاقه مندان به این ماده غذایی است.

سیرابی و شیردان جزء امعا و احشای درون شکم علف خواران (نشخوارکنندگان) است. معمولاً سیرابی را پس از ذبح حیوان از بدنش خارج می کنند که دارای آخرین محتویات معده است که دارای بوی نامطبوع و ناخوشایند است که جهت مصرف با برش دادن و خارج نمودن محتویات و به طور کامل شستشو کردن آن اقدام به پخت این ماده غذایی می کنند.

عضلات صاف و لانه زنبوری که در سیرابی و شیردان وجود دارد، از ارزش غذایی بالایی برخوردار بوده و از نظر پروتئین و چربی با گوشت گاو و گوسفند بسیار متفاوت است که بر خلاف کله و پاچه باعث افزایش کلسترول نمی شود، البته کالری آن نسبت به گوشت قرمز کمتر بوده ولی پروتئین آن مشابه گوشت قرمز، مرغ و ماهی است.

سیرابی خانگی - پاک کردن سیرابی

کالری سیرابی و شیردان

سیرابی به خوبی با رژیم غذایی کم کالری سازگاری دارد، چون در هر 85 گرم سیرابی پخته تنها 80 کالری وجود دارد که تنها 4% از کالری موردنیاز روزانه در یک رژیم 2000 کالری را تأمین می کند. هر وعده سیرابی پخته (منظور از یک وعده در اینجا 85 گرم سیرابی است) حاوی 10 گرم پروتئین است.

پروتئین منبع آمینواسیدهای موردنیاز بدن برای ساخت هورمون ها، آنزیم ها و بافت های جدید است. سیرابی 3.4 گرم چربی در هر وعده دارد که 1.2 گرم از این مقدار اسیدهای چرب اشباع شده هستند.

مصرف چربی به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل به سبک زندگی فعال کمک می کند چون منشأ انرژی است، اما چربی های اشباع شده کلسترول بد خون را افزایش می دهند که شما را درخطر بیماری های قلبی عروقی قرار می دهد.

خواص درمانی سیرابی

خواص و فواید سیراب شیردان برای سلامتی بدن و درمان بیماری ها سالهاست که از سوی متخصصان توصیه می شود. لیستی از خواص سیرابی و شیردان را با هم مرور می کنیم.

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • درمان کم خونی
 • درمان زخم معده و اثنی عشر
 • تقویت روده و معده
 • ضد سرطان
 • تولید اسپرم سالم
 • تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو
 • مفید برای رشد بچه ها
 • کمک به روند درمانی بیماران ام اس