جلوگیری از سیاه شدن موز با چند ترفند موثر را امتحان کنید. موز ها به دلیل وجود ماده ای به نام پلی فنول اسیداز فورا سیاه می شوند. روش هایی که به کمک آنها می توانید از موز ها به مدت طولانی نگهداری کنید را در پارس نیوز بخوانید.

علت سیاه شدن موز چیست؟

سیاه شدن موز به دلیل آنزیمی به نام پلی فنول اکسیداز اتفاق می افتد. این آنزیم درواقع با قرار گرفتن در معرض اکسیژن فعال می شود و موجب افزایش تولید ملانین و سیاه شدن پوست موز و رسیدن میوه می گردد. با گذشت زمان این اکسیدان به داخل موز نیز رسوخ می کند و منجر به سیاه  شدن موز می شود.

موز - جلوگیری از سیاه شدن موز

معمولاً این فرآیند در شرایط آب و هوایی گرم رخ می دهد. از همین رو قرار دادن به موقع موز در یخچال و همچنین جلوگیری از ورود اکسیژن به بافت موز موجب جلوگیری از سیاه شدن موز می شود.

آیا موز سیاه شده قابل استفاده است؟

بهتر است بدانید که موز بعد از رسیدن نرم تر، شیرین تر، خوشمزه تر و قهوه ای تر می شود. در اکثر مواقع سیاه شدن موز نشانه خراب شدن آن نیست. بلکه نشان دهنده رسیدن میوه است. درواقع تبدیل نشاسته به شکر در موز موجب ایجاد لکه هایی قهوه ای رنگ روی پوست آن می شود. به علاوه در اکثر مواقع در مراحل اولیه سیاه شدن موز تنها برای پوست آن رخ می دهد.

اگر در این شرایط پوست موز را جدا کنید، متوجه می شوید که موز کاملاً رسیده و زرد رنگ است و تغییری در رنگ آن ایجاد نشده است. بعد از مدتی سیاه شدن موز از پوست به میوه آن نیز منتقل می شود و موز شروع به سیاه شدن می کند. توجه داشته باشید که اگر موز شما همراه با سیاه شدن بوی کپک و خرابی بدهد، دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

روش هایی برای جلوگیری از سیاه شدن موز

بسته بندی برای تازگی

به دلیل اینکه گاز اتیلن از میان ساقه میوه منتشر می شود، موزها سیاه می شوند ، که این باعث می شود بر اثر تماس گاز اتیلن با پوست میوه، میوه سریعتر برسد این گاز مضر حتی ممکن است موجب شود که میوه هایی که در نزدیکی موزها قرار دارند نیز زودتر برسند.

برای کندتر کردن این فرآیند و حفظ رنگ زرد موز برای مدت طولانی تر، موزها را از یکدیگر جدا کنید و با مشمای آشپزخانه محکم بپیچید. این ترفند برحسب دمای آشپزخانه تا یک هفته ، موزها را از سیاه شدن حفظ می کند.

نگهداری موزها به صورت خوشه ای بهترین روش جلوگیری از سیاه شدن موز

برای جلوگیری از سیاه شدن موز نباید آن ها را از هم جدا کنید. جدا کردن موزها از خوشه موجب می شود تا موز سریع تر اکسید شود. به علاوه مطالعات نشان می دهد که موزهایی که به صورت خوشه ای نگهداری می شوند، دیرتر سیاه می شوند.

جلوگیری از سیاه شدن موز  با قرار دادن موز جدا از سایر میوه ها

اگر موز را در یخچال نگه می دارید و دائم با خودتان فکر می کنید که چکار کنم موز توی یخچال سیاه نشه، بهتر است بدانید که گاهی میوه های دیگر مسبب خراب شدن موز هستند. قرار گرفتن موز در کنار میوه های رسیده می تواند روند رسیدن موز را نیز سریع کند. بهتر است موز را جدا از سایر میوه ها در یخچال قرار دهید تا زود سیاه نشود.

پلاستیک پیچ کردن موز برای جلوگیری از سیاه شدن موز

موز سیاه - جلوگیری از سیاه شدن موز

موز گاز اتیلن را از طریق ساقه های خود آزاد می کند. هر چقدر این گاز بیشتر آزاد شود، موز زودتر رسیده و سیاه می شود. برای جلوگیری از سیاه شدن موز می توانید یک پلاستیک یا سلفون را در بخش انتهای ساقه موز بپیچید. این کار مانع خروج گاز اتیلن و در نتیجه تازه ماندن موز می شود.

جلوگیری از سیاه شدن موز با شستن به موقع موز

بهتر است موزها را بلافاصله قبل از مصرف بشویید. شستن زودهنگام موز موجب می شود تا موزها سریع تر سیاه و فاسد شوند و مدت زمان نگهداری آن ها کاهش پیدا کند.

داخل یخچال قرار دهید

زمانی که موزها به حدی که دوست دارید رسیدند، آنها را داخل مشما گذاشته و داخل فریزر قرار دهید. اگرچه پوستش همچنان سیاه است، اما داخل میوه نمی رسد و می تواند برای دو تا سه ماه به صورت یخ زده باقی بماند.

در یخچالهای سرد تر یا مناطق خنک تر از یخچال ، موز تا 5 روز باقی می ماند و همچنین می توانید موز نیمه خورده شده را نیز به همین روش نگه داری کنید. تا زمانی که موزها نرسیده اند آنها را داخل یخچال قرار ندهید زیرا در اینصورت زودتر از زمانی که در دمای اتاق هستند، سیاه می شوند.

برای جلوگیری از سیاه شدن موز ها را به آبمیوه آغشته کنید

برای اینکه از سیاه شدن موز ها جلوگیری کنید از مقداری آبمیوه استفاده کنید. میوه های زیادی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید مثل لیموشیرین، پرتقال، کنسرو آناناس، گریپ فروت و حتی لیموترش را می توان ذکر کرد که از میوه های اسیدی هستند و به همین دلیل نمی گذارند رنگ موز سیاه شود. برای این منظور کافیست که سطح موز ها را با مقداری از آب این میوه ها آغشته کنید و دیگر نگران سیاه شدنشان نباشید.

آویزان کردن موز بهترین روش جلوگیری از سیاه شدن موز

اگر مصرف موز در خانه شما زیاد است، بهتر است این روش را امتحان کنید. به طور معمول ایجاد فشار روی پوست موز موجب سیاه شدن آن می شود. آویزان کردن خوشه موز با ساق روی یک قسمت از تراس یا فضای خنک آشپزخانه می تواند گردش هوای بهتری در همه بخش های میوه ایجاد کند و از سیاه شدن موز جلوگیری کند.

موز سبز - جلوگیری از سیاه شدن موز

قرار دادن موز نرسیده در فضای اتاق، بهترین روش نگهداری موز در منزل

موز یک میوه گرمسیری است و قرار دادن موز نرسیده یا سبز در مکان سردی مثل یخچال برخلاف تصور ما، به هیچ عنوان مناسب نیست. قرار دادن موز نرسیده در یخچال موجب می شود تا موز شما نارس باقی بماند. برای نگهداری موزهای سبز و موزهایی که هنوز به طور کامل نرسیده اند، بهتر است آن ها را در دمای اتاق قرار دهید. بهترین زمان برای قرار دادن موز در یخچال زمانی است که موز کاملاً رسیده و لکه های قهوه ای رنگ روی آن نمایان شده است.

فریز کردن موز بهترین راه نگهداری از موز

نحوه نگهداری موز در فریزر یکی دیگر از روش های ساده برای ماندگاری این میوه است. برای این کار بهتر است ابتدا پوست موز را بگیرید. سپس آن را داخل ظرف یا کیسه فریزر قرار دهید و فریز کنید. با این کار می توانید موزها را از ۱ تا ۳ ماه نگه دارید و از آن برای درست کردن اسموتی و تهیه کیک و شیرینی استفاده نمایید. باید بدانید که خواص موز فریزر شده تا چند ماه اول حفظ می شود و هیچ گونه مشکلی برای مصرف ندارد.

قرار دادن موز دور از نور خورشید، بهترین روش نگهداری از موز

موز میوه گرمسیری است و قرار گرفتن آن در معرض گرما موجب می شود تا به سرعت پخته شود. برای افزایش ماندگاری موز باید موز را از گرما دور کنید. نور مستقیم خورشید می تواند روند سیاه شدن موز را سریع تر کند. بنابراین بهتر است موزها را در مکانی تاریک و خنک نگهداری نمایید.

روش‌های جلوگیری از سیاه شدن موز پوست کنده شده

ممکن است موزی را از پوست جدا کرده اما آن را مصرف نکرده اید. برای نگه‌داری موز در این حالت نیز راهکارهایی وجود دارد که به آن می‌پردازیم.

موزها را در ظرف پلاستیکی غیر قابل نفوذ قرار داده و در فریزر نگهداری کنید

برای استفاده از موزهای پوست کنده در زمان‌های بعدی، می‌توانید آن‌ها را یخ‌زدایی کنید. با این که موز پوست کنده شما هیچ حفاظتی در مقابل هوا ندارد، ظرف‌های غیر قابل نفوذ در برابر هوا، می‌تواند از مواجهه هوا با موزها پیشگیری کند.

دمای پایین فریزر سرعت انتشار یافتن گاز اتیلن را در مقایسه با دمای یخچال بسیار کم خواهد کرد.

بر عکس موزهایی که در یخچال قرار می‌دهید، موزهای فریز شده به سرعت قابل مصرف و خوردن نخواهند بود. برای استفاده از این موزها شما باید موزهای فریز شده را برای ساعتی در دمای اتاق قرار دهید تا یخ‌شان باز شوند و قابل استفاده شوند.

جلوگیری از سیاه شدن موز با محلول سرکه و آب

کارایی این راه نیز با استفاده از خواص اسیدی سرکه است که مثل آب میوه از موز نگهداری خواهد کرد.

از آنجا که آبمیوه‌ها مزه موز را خیلی تغییر می‌دهند، سرکه جایگزین خوبی برای آن‌هاست. تنها لازم است یک چهارم پیمانه سرکه را با یک پیمانه آب ترکیب کنید. موز را در این محلول حدود ۳ دقیقه فرو ببرید. می‌توانید موز کامل یا تکه‌های موز را در محلول غوطه‌ور کنید.

از قرار دادن موز در محلول آب و سرکه بیشتر از سه دقیقه پرهیز کنید. غوطه‌ور کردن بیش از حد موز در محلول موجب نرم شدن آن و تغییر مزه موز به ترشی می‌شود. در این صورت مسلما طعم آن در مقایسه با لیمو و آب‌لیمو بهتر نخواهد بود. این روش را نیز در موارد بعدی توضیح خواهیم داد.

سیاه سدن موز پوست کنده - جلوگیری از سیاه شدن موز

موزها را به آبلیمو آغشته کنید

خواص اسیدی آبلیمو موجب می‌شود تا موزها برای زمان طولانی زرد باقی بمانند. دقت داشته باشید که احتیاجی به خیساندن موز با آبلیمو نیست. افزودن آبلیموی بیشتر به موز نیز سبب نگهداری بهتر آن نمی‌شود. البته این کار تا اندازه‌ای موجب ترش شدن مزه موز نیز می‌شود!

برای جایگزینی طعم شیرین، به جای آبلیمو از آب آناناس، آب پرتقال یا آب سیب استفاده کنید. این آبمیوه‌ها نیز خاصیت اسیدی مورد نیاز برای کم کردن روند سیاه شدن موز را بدون احتیاج به رقیق کردن دارند. از طرفی باید اشاره کرد که آب سیب تا حدودی ملایم است که به صورت تقریبی غیر قابل تشخیص است. از دیگر آبمیوه‌ها نیز در صورتی که بعدا تصمیم دارید موز را با میوه‌ی آن‌ها ترکیب کنید، می‌توان استفاده کرد.

خیساندن موزها در محلول شربت ویتامین C

در صورتی که به دیگر میوه‌ها و سرکه دسترسی ندارید، ویتامین C محلول در آب می‌تواند کارایی مناسبی را داشته باشد. به این منظور یک قرص ویتامین C را با قاشق خرد کنید و در یک لیوان آب بریزید. محلول را به هم بزنید و سپس موز را برای چند ثانیه کوتاه در این محلول قرار دهید.

قرص جوشان ویتامین C برای استفاده در این روش بسیار مناسب است. یک قرص جوشان را درون لیوان آب بیندازید و پس از اینکه به صورت کامل حل شد، بدون هم زدن محلول، بلافاصله موزها را برای چند ثانیه در آب نگه‌دارید.

راهنمای خرید موز

انتخاب یک موز خوب و مناسب نیز می تواند به افزایش ماندگاری آن کمک کند. در زمان خرید موز هیچ گاه به سراغ موزهای خیلی رسیده و موزهایی که لکه های قهوه ای کوچک روی آن ها وجود دارد، نروید. این موزها معمولاً برای نگهداری مناسب نیستند و خیلی زود سیاه می شود. بهتر است موزهایی را انتخاب کنید که رنگ زرد روشن دارند و لبه انتهایی آن ها کمی سبز است.

با این روش می توانید مدت زمان بیشتری موز را در خانه نگه دارید. معمولاً مغازه دارانی که به طریقه نگهداری موز در مغازه توجه می کنند، موزها را در فضای خنک و دور از نور خورشید قرار می دهند. سعی کنید از موزهایی که در شرایط مناسبی قرار گرفته اند خریداری کنید.

نگهداری از موز - جلوگیری از سیاه شدن موز

نکاتی در خصوص مصرف موز

  • بهتر است قبل از مصرف، موزها را با آب سرد بشویید تا سموم روی پوست آن از بین برود. سپس با دستمال پارچه‌ای تمیز به آرامی خشک کنید.
  • اگر موز را نمی‌شویید، آن را طوری مصرف کنید که پوست با میوه داخل آن تماس نداشته باشد.
  • موز نشسته را با پوستش خرد نکنید زیرا سموم سطح پوست به داخل میوه انتقال می‌یابد.
  • موز را دقیقاً قبل از مصرف بشویید زیرا شستشوی آن باعث می‌شود زودتر فاسد شود.
  • موزها را در جای گرم قرار ندهید زیرا در معرض گرما زودتر می‌رسند.
  • موز را تا زمان رسیدن در دمای اتاقی که گرم نباشد نگه دارید، زیرا اگر قبل از رسیدن موز، آن را در یخچال بگذارید، سیاه شدن موز تسریع می‌شود، در حالی که هنوز میوه آن نرسیده است.

آیا خوردن موزی که پوستش سیاه شده ضرر دارد؟

جالب است بدانید حتی زمانی که موزهای شما تغییر رنگ داده و سیاه شدند نیزخاصیت خود را حفظ کرده و همچنان مصرف آن برای سلامتی مفید است.

خوردن موز رسیده‌ای که قسمت‌هایی از بافت داخل آن لک‌دار و نرم شده هیچ اشکالی ندارد و تا زمانی که طعم اصلی موز از بین نرفته باشد، می‌توان آن را مصرف کرد.

اما وقتی موز نرم‌شده مدت بیشتری بماند، حالت لهیدگی پیدا می‌کند، دچار تخمیر می‌شود و طعم و مزه آن تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

خوردن موزی که پوستش سیاه شده است، خطرناک نیست، فقط نباید بوی فساد گرفته باشد و یا به حدی نرسیده باشد که آب افتاده باشد.

وقتی که تمام این ترفندها شکست می خورند:

  • بعضی وقتها نمی توانید از سیاه شدن موزها جلوگیری کنید.
  • وقتی که میوه ها کاملا رسید آنها را برای استفاده در غذاهایی مانند اسموتی یا کیک موز ، فریز کنید.
  • برای نگهداری طولانی مدت آنها را پوست بکنید و پوره کنید، چند قطره لیمو و آب به آن اضافه کنید و داخل فریزر قرار دهید.
  • می توانید با این پوره دسرهایی مانند نان شیرین و پودینگ بپزید.