فضاهای خالی خانه را می توان با ایده های جذاب و کم هزینه پر کرد. خالی بودن فضا در دکوراسیون ظاهر زیبایی ندارد بنابراین می توانید به کمک لوازم زیبا و کاربردی از این فضاها نهایت استفاده را ببرید. در این مطلب ایده هایی جدید و مدرن برای استفاده از فضاهای خالی منزلتان را در اختیارتان می گذاریم.

فضاهای خالی خانه را چگونه پر کنیم؟

از مبلمان ال شکل استفاده کنید

به طور معمول یکی از بزرگترین فضاها را در خانه سالن پذیرایی تشکیل می‌دهد. اگر مبلمان استفاده شده در این قسمت مناسب نباشد، باعث افزایش فضاهای خالی خانه می‌شود. اکثر مبلمان موجود در بازار از طراحی خطی و ساده استفاده می‌کنند که فضای زیادی را اشغال می‌کند.

مبل ال - فضاهای خالی خانه

تجهیز خانه با مبلمان ال شکل می‌تواند کمک زیادی به پر کردن فضاهای خالی بکند. با مبلمان ال شکل نه تنها دیگر گوشه‌های سالن خالی نمی‌ماند، بلکه با محوریت قراردادن یک گوشه از سالن به مبلمان، فضای بازتری در کل سالن شاهد خواهیم بود.

مدل مبل ال - فضاهای خالی خانه

استفاده از مبلمان ال شکل می‌تواند گوشه سالن پذیرایی را پر کرده و فضای سالن را بازتر نشان دهد.

نقش تلویزیون را در چیدمان جدی بگیرید

چینش بد محورهای اصلی یک اتاق یا سالن، خود می‌تواند باعث بروز فضاهای خالی خانه شود. تلویزیون از جمله وسایلی است که اغلب نقشی محوری در چیدمان ایفا می‌کند و افراد ترجیح می‌دهند آن را طوری در مکانی قرار دهند که به راحتی از هر نقطه قابل دیدن باشد.

نصب تلوزیون روی دیوار - فضاهای خالی خانه

همین تفکر گاهی باعث می‌شود که گاهی تلویزیون و میز آن را که به نسبت جا گیر هم هستند در مرکز یک ضلع از فضا قرار دهیم.

اگر از تلویزیون‌های تخت استفاده می‌کنید، بهترین راه برای پر کردن فضاهای خالی این است که آن را به شکل دیواری نصب کنید تا فضایی را اشغال نکند.

مدل میز تلوزیون جدید - فضاهای خالی خانه

به عنوان جایگزین میز تلویزیون هم می‌توانید از قفسه‌ها و شلف‌های دیواری کمک بگیرید. اما اگر قصد نصب دیواری تلویزیون را ندارید، بهتر است آن را در گوشه‌ها قرار دهید. به دلیل ماهیت تلویزیون، محیط اطراف آن باید تا حد امکان خلوت باشد تا بیشتر بتوانید بر روی صفحه نمایش تمرکز کنید.

به همین خاطر قرار گیری آن در گوشه، هم فضای مرکزی سالن را برای استفاده بهینه‌تر در دسترس شما می‌گذارد، هم به دلیل خلوتی گوشه سالن می‌توانید لذت بیشتری از تماشای آن ببرید.

سعی کنید برای آزادی بیشتر و کاهش فضاهای خالی خانه، از تلویزیون‌های دیواری استفاده کنید.

فضاهای خالی خانه را با قاب عکس‌های زیبا پر کنید

قاب عکس - فضاهای خالی خانه

گوشه‌های خالی می‌توانند به یک نقطه کانونی برای جلب توجه ساکنین و مهمانان هر منزل تبدیل شوند. چندان فرقی ندارد که این گوشه‌ها فضایی از یک اتاق نشیمن باشند یا قسمتی از راهرو و اتاق‌خواب‌، چراکه این مکان ها فضایی مناسب برای قرار دادن قاب عکس‌های خانوادگی و تصاویر هنری هستند. همچنین شما می‌توانید با قرار دادن یکی دو صندلی یا مبل راحتی از این گوشه خالی یک فضای دنج و دوستانه بسازید.

از تراس خود استفاده بهینه کنید

بسیاری از آپارتمان‌ها و خانه‌ها ممکن است دارای تراس نباشند. هر چند خانه‌های تراس‌دار نیز آنطور که باید از آن فضا استفاده نمی‌کنند. تلاش کنید تا با بهینه‌تر کردن استفاده از فضاهای خالی خانه در تراس، آرامش بیشتری در منزل خود کسب کنید. اگر در محله‌ای آرام و پاک زندگی می‌کنید، می‌توانید یک صندلی راحتی یا میز خود را درون تراس ببرید و از فضای آنجا استفاده کنید.

چیدمان تراس - فضاهای خالی خانه تراس زیبا - فضاهای خالی خانه

استفاده از تراس برای پرورش گل و گیاهان آپارتمانی نیز می‌تواند اثر بسیار مثبتی بر روحیه شما بگذارد. اگر تمایلی به انجام این کارها ندارید و تراس شما فضای خالی و بی‌استفاده‌ای دارد، می‌توانید با اضافه کردن یک کمد و قفسه از آن به عنوان یک انباری استفاده کنید.

فضا‌های خالی منزل در تراس محل مناسبی برای ساخت یک انباری کوچک و نگهداری لوازم کم کاربرد درون خانه است.

فضاهای خالی خانه را با صندلی‌های معلق پر کنید

صندلی تابی - فضاهای خالی خانه

یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه برای پر کردن گوشه‌های خالی خانه، نصب یک صندلی معلق از سقف است، چراکه سقف گوشه‌ها به دلیل نزدیکی به تیرهای آهنی مقاومت بالایی دارند و مکانی ایده آل برای آویختن این نوع صندلی‌ها هستند. با نصب این مدل صندلی‌ها در گوشه‌های خانه فضایی برای استراحت افراد خانه مهیا می‌شود.

پر کردن فضاهای خالی در حمام و توالت

قفسه توالت - فضاهای خالی خانهاحتمالا شما هم با مشکل محل نگهداری لوازم بهداشتی آشنایی دارید. دستمال‌های کاغذی، مایع‌های لباس‌شویی، تمیزکننده‌ها و دیگر لوازمی که همیشه جای زیادی از خانه را برای نگهداری اشغال می‌کنند.

البته که نگهداری این نوع لوازم، نه مانند ظروف نیاز به محل کاملا تمیز دارند و نه مانند مواد خوراکی نیاز به مکان خنک. دیوارهای حمام و سرویس بهداشتی اغلب بدون استفاده و خالی هستند و بهترین محل برای نگهداری لوازم مربوط به خودشان.

کمد حمام - فضاهای خالی خانه

با اضافه کردن چند قفسه، شلف یا کابینت درون حمام و توالت می‌توانید لوازم بهداشتی را به محل اصلی خود ببرید و فضاهای خالی خانه را بهتر مدیریت کنید.

دیوارهای حمام و توالت محل مناسبی برای نصب قفسه و نگهداری لوازم بهداشتی درون آن‌ها هستند.

فضاهای خالی خانه با شلف ها و قفسه بندی دیوار

شلف دیواری - فضاهای خالی خانه

شلف ها یا قفسه های دیواری یکی از راه های استفاده از فضاهای خالی خانه است. شلف ها و قفسه های دیواری فضای ذخیره سازی خوبی در اختیار افراد قرار می دهند. از این فضا در هر کجای خانه می شود استفاده بهینه کرد. شلف ها و قفسه های دیواری در هر فضای خانه می تواند کاربردی منحصر بفرد داشته باشد. برای مثال:

قفسه دیواری - فضاهای خالی خانه

  • آشپزخانه: فضایی برای کتاب ها و مجلات آشپزی. محلی مناسب برای قرار دادن شیشه های ادویه و حبوبات. .محل قرارگیری لیوان ها و ظروف پر مصرف دیگر؛ محلی برای آویزان کرن وسایل
  • هال و پذیرایی: استفاده به عنوان کتابخانه، محل قرارگیری گلدان های کوچک، محلی مناسب برای وسایل دکوراتیو

پر کردن فضاهای خالی خانه با نصب گلدان‌های معلق

گلدان آویز - فضاهای خالی خانه

تزئین گوشه‌های خالی خانه با گلدان‌های آویزی ایده منحصر به فرد دیگری است که به فضای یکنواخت و کسل کننده منازل امروزی نشاط و طراوت می‌بخشد. در واقع شما با انجام این کار از فضای غیرمفید منزل خود استفاده بهینه کرده اید و می‌توانید از فضای زیر گلدان‌ها نیز برای قرار دادن وسایل دیگر استفاده کنید.

میز های عسلی و استند های دکوراتیو استفاده کنید

اگر فضای خالی اتاق نشیمن شما خیلی زیاد نیست ، می توانید یک میز دکوراتیو مانند میز جلو مبلی کوچک ، میز عسلی یا میز کنار مبلی بین مبل های راحتی خود قرار دهید.

استند دکوری - فضاهای خالی خانه

استفاده از یک میز عالی با طراحی جذاب و زیبا نه تنها به شما کمک می کند تا از فضای خالی خلاص شوید بلکه باعث زیبایی اتاق نشیمن نیز می شود.

از لحاظ عملکردی ، می توان از این میز جلو مبلی و یا عسلی ها برای قرار دادن قهوه ، میان وعده یا مجله استفاده کرد. یا ، می توانید برخی از لوازم دکوری منزل مورد علاقه خود را قرار دهید تا آن میز حتی زیباتر به نظر برسد.

کتابخانه برای فضاهای خالی خانه

کتاب‌های کاغذی علاوه بر تمام مزیت‌هایی که دارند، در کنار هزینه بالا، فضای زیادی را هم برای نگهداری طلب می‌کنند. معمولا اهالی کتاب و کتابخوان‌های حرفه‌ای همیشه با مشکل جاسازی کتاب‌های خود در خانه دست و پنجه نرم می‌کنند. گاهی آن‌ها را درون کمدها مخفی می‌کنند و گاهی چند عدد چند عدد بر روی یکدیگر می‌گذارند. اما فضاهای خالی منزل می‌توانند به راحتی به کمک شما در این مورد بیایند.

کتابخانه کوچک - فضاهای خالی خانه

استفاده از کتابخانه‌های دیواری کوچک، قفسه‌های کتاب قدی و کتابخانه‌هایی که فضای کوچکی نیاز دارند می‌توانند به پر کردن فضاهای خالی خانه شما با بهترین شکل ممکن کمک کنند. این کتابخانه‌ها می‌توانند در گوشه یک اتاق یا سالن، در بالای تلویزیون، در فاصله خالی بین دو تخت یا حتی کنار دیوارهای بزرگ و بدون استفاده جا بگیرند.

وجود کتابخانه‌ها می‌تواند هم به مدیریت فضای خالی خانه کمک کند و هم محلی مناسب برای قراردادن کتاب‌ها، لوازم تزئینی، گیاهان مینیاتوری و عروسک‌های جذاب باشد.

استفاده از کتابخانه‌های کوچک و متنوع یکی از بهترین راه‌های برای پر کردن فضاهای خالی خانه شماست.

قرار دادن درختچه های طبیعی بزرگ در گوشه های خالی

وقتی درباره فضای خالی نامناسب اتاق نشیمن صحبت کردیم ، مطمئناً این فضا بیش از 3 یا 4 فوت طول دارد ، گویی فقط یک فضای باریک است که نیازی به توجه زیاد به آن نیست. به همین دلیل است که ما واقعاً توصیه نمی کنیم از برخی گیاهان کوچک یا پوشش گیاهی برای این فضاها استفاده کنید زیرا به تعداد زیادی از آنها احتیاج دارید و استفاده بیش از حد از آنها جلوه خوبی برای دکوراسیون اتاق نشیمن شما ایجاد نمی کند.

درختچه طبیعی - فضاهای خالی خانه

بنابراین آنچه ما واقعاً توصیه می کنیم استفاده از یک درخت مصنوعی بزرگ است که می تواند تقریباً تمام قسمتهای خالی اتاق نشیمن را بپوشاند. استفاده از این نوع وسایل نه تنها می تواند به شما در پوشاندن فضاهای خالی کمک کند ، بلکه جلوه های طبیعی و تازه ای را نیز به اتاق اضافه می کند.

زیبایی بیشتر گوشه‌ های خالی خانه با آینه‌ های قدی

آینه قدی - فضاهای خالی خانه

آینه‌های قدی از جمله وسایلی هستند که اغلب با قرار گرفتن در مقابل آنها چند لحظه متوقف می‌شویم و به خود نگاه می‌کنیم. حال اگر این آینه‌ها در گوشه‌های خالی خانه قرار گیرند هم مساحت مفید کمتری را اشغال می‌کنند و هم یک فضای فراموش شده به نقطه کانونی منزل تبدیل می‌شود.

استفاده از مبلمان و میزهای کشودار

برای سر و سامان دادن به فضاهای خالی منزل و نگهداری لوازم خود، هر چه تعداد بیشتری کمد و قفسه داشته باشید خیالتان آسوده‌تر است. در خانه‌های کوچک و آپارتمانی که فضای کافی برای ساخت قفسه وجود ندارد می‌توانید هنگام خرید مبلمان یا میز به دنبال مدل‌هایی بروید که درون خود کمد یا کشو دارند.

میز کشودار - فضاهای خالی خانه

مبل‌ها معمولا از فضای خالی زیر نشیمنگاه و میزها از فضای زیر سطح اصلی می‌توانند به عنوان محلی برای نگهداری کالاهای ضروری استفاده کنند. هر چند ممکن است در نهایت آنچنان که باید فضای مازادی را در اختیار شما قرار ندهند، اما نگهداری چند کتاب، یک سرویس بشقاب، یا مدارک غیر مهم در این کشوها می‌تواند به شما کمک کند تا فضاهای خالی خانه را بهتر بچینید.

مبل‌ها و میزهای کشو دار محل مناسبی برای نگهداری لوازم غیرضروری هستند.

استفاده از آباژور یا میز برای فضاهای خالی خانه

آباژور ایستاده - فضاهای خالی خانه

در اتاق نشیمن یا اتاق های خواب بعضا فضایی خالی وجود دارند که شما می توانید برای پر کردن آنها از چراغ های آباژور پایه دار یا یک میز کوچک که گلدان یا وسایل تزیینی روی آن باشد استفاده کنید که از این طریق علاوه بر پر کردن فضای خالی به زیبایی دکوراسیون منزل خود کمک می کنید.

یک گوشه دنج مخصوص بسازید

اگر گوشه‌ای از اتاق خواب یا سالن پذیرایی شما خالی مانده است و کاربردی برای آن ندارید، نگران نباشید. یکی از راه‌های پرطرفدار و البته لذت بخش برای پر کردن فضاهای خالی این است که آن محل را تبدیل به گوشه دنج خود کنید.

نشیمن دنج - فضاهای خالی خانه

یک صندلی یا مبل راحتی تکی را به آن نقطه ببرید و یک میز کوچک تک نفره نیز در کنارش قرار دهید. می‌توانید از این گوشه دنج به عنوان محل مطالعه خود، کار کردن، تماشای تلویزیون و یا استراحت موقت نیز استفاده کنید. حس داشتن یک گوشه کوچک و خالی که متعلق به شما و کارهایتان هست در هر خانه‌ای می‌تواند حس آرامش شما در آن منزل را دو چندان کند.

فضاهای خالی خانه را با وسایل زیبای قدیمی پر کنید

تلفن قدیمی - فضاهای خالی خانه

گوشه‌های خالی خانه فضایی ایده آل برای نگهداری از وسایل و یادگاری‌های قدیمی هستند. همانطور که تصویر روبرو مشاهده می‌کنید یک میز چرخ‌ خیاطی قدیمی در گوشه قرار گرفته که از آن به عنوان یک میز برای گلدان استفاده شده است. خوشبختانه به دلیل اینکه گوشه‌ها چندان در مسیر رفت و آمد نیستند می‌توانند با وسایل نسبتا بزرگ پر شوند.

فضاهای خالی خانه با استفاده از مجسمه

مجسمه دکوری - فضاهای خالی خانه

مجسمه ها یا تندیس ها یکی از مناسب ترین و زیباترین وسایل تزیینی هستند که همیشه برای زیبایی بخشیدن به فضاهای خانه از دیر باز تاکنون مورد استفاده مردم قرار می گرفتند.

در راهروها ، اتاق ها یا کنج و گوشه هایی که فضای خالی و بی کاربرد وجود دارد می توانید با نصب و قرار دادن یک مجسمه فضای خلی را پر کنید و بر زیبایی دکوراسیون داخلی منزل خود بیفزایید.

از لوازم تزئینی برای فضاهای خالی خانه غافل نشوید

لوازم تزئینی بخشی جدا نشدنی از دکوراسیون و چیدمان منازل هستند. لوازم تزئینی هم می‌تواند فضاهای خالی خانه را پر کنند و هم زیبایی وصف ناپذیری به منزل شما هدیه کنند. می‌توانید در آن کنجی از سالن پذیرایی که خالی مانده یک آکواریوم قرار بدهید، در کناره‌های دیوارها نردبان‌های چوبی پر از گلدان‌های کوچک بگذارید یا آنکه گوشه خالی مانده اتاق خواب را به قاب عکس‌های خانوادگی‌تان اختصاص دهید.

گل طبیعی - فضاهای خالی خانه

اضافه کردن نمادهای زیباشناسی و احساسی در قالب لوازم تزئینی به خانه‌های امروزی یکی از عناصر گمشده نسل جدید است که با کمی سلیقه و وقت گذاشتن می‌توانید آن را احیا کنید و به این صورت حتی از فضاهای خالی منزل که حالا پر شده‌اند نیز لذت ببرید.

استفاده از لوازم تزئینی مانند گلدان، آکواریوم یا قاب عکس می‌تواند احساسات مثبت شما را نسبت به خانه افزایش دهد.

زیرپله

به عنوان مثال فضای خالی موجود در زیر راه پله یکی از فضاهای خالی مهم در هر خانه ای به شمار می رود. این فضای ناب همچون مرواریدی کم یاب در درون یک دریای بزرگ میباشد که داشتنش می تواند کمک بسیار بزرگی باشد. اما مساله مهم این است که اغلب افراد نمیدانند از فضای خالی زیر راه پله خانه خود به چه شکلی استفاده کنند و در بسیاری از مواقع نیز دیده می شود که به دلیل تاریکی و یا عدم دسترسی آسان به آن از استفاده از آن صرف نظر می کنند.

استفاده از زیر پله - فضاهای خالی خانه

اولین و ساده ترین راه حل برای استفاده از فضای خالی زیر راه پله، نصب یک روشنایی در آن منطقه است. نیازی نیست که از چراغ هایی غول آسا و پرقدرت استفاده کنید.همان که کمی روشن شود و بتوان وسایل را از هم تشخیص داد کفایت میکند. در گام دوم می بایست با استفاده از یک پرده، قفسه یا دیوار های جداکننده این بخش را از سایر بخش های خانه جدا نمود تا از لحاظ بصری نیز جلوه بدی نداشته باشد.

حال پس از انکه اتاق و زیرپله کوچک خود را آماده نمودید بسته به نیازتان و هر طور که دوست دارید از این فضای کوچک و جذاب استفاده کنید. می توانید با اضافه کردن قفسه به آن زیرپله خود را به یک کتابخانه کوچک تبدیل کنید و یا حتی یک اتاق کوچک و زیبا برای حیوان خانگی خود ساخته و آن را دکور کنید.