طریقه کاشتن دانه انبه در گلدان بسیار آسان است. اگر از علاقه مندان به انبه هستید می توانید این گیاه را در خانه پرورش دهید. حتی دوست داران گل و گیاه نیز می توانند این گیاه را در گلدان بکارند و از آن نگهداری کنند. آموزش گام به گام کاشت و نگهداری درخت انبه را بخوانید.

درخت انبه - طریقه کاشتن دانه انبه

کاشتن انبه

انبه یک میوه گرمسیری استوایی با طعم و مزه ای است که از درخت به درخت دیگر متفاوت است. مانگوها را “پادشاه میوه ها” خوانده اند، زیرا آنها خوش مزه، آبدار و شیرین هستند.

آنها به طور گسترده در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری کشت می شوند. درختان انبه در اواخر بهار یا اوایل تابستان که هوا گرم است، کاشته می شوند؛ زیرا آنها نور خورشید را بسیار دوست دارند.

می توان آن را در یک ظرف کوچک پرورش داد و بعد از بزرگ شدن آن را به باغ یا باغچه منتقل کرد. درختان اکثرا به عنوان نهال پیوند زده شده به فروش می رسند، اما برخی از گونه ها از بذر قابل رشد هستند.

ابزار مورد نیاز کاشتن دانه انبه

  • چاقو
  • کانتینر مزرعه یا گلدان مناسب
  • خاک مناسب برای کشت
  • کود نیتروژن
  • آب
  • دستمال کاغذی
  • پوست انبه خشک با دانه داخل آن
  • ظرف در دار
  • پلاستیک

طریقه کاشتن دانه انبه در منزل 

برای آنکه بتوانید در منزل، کاشت انبه را با موفقیت انجام دهید باید مرحله به مرحله طبق آنچه در ادامه خواهید خواند پیش بروید.

مرحله اول

ابتدا یک انبه رسیده بخرید. انبه شما باید کاملا رسیده باشد زیرا در انبه نارس دانه درونی به اندازه کافی بالغ نشده و برای کاشت آماده نیست. 

هسته انبه - طریقه کاشتن دانه انبه

مرحله دوم طریقه کاشتن دانه انبه

درون هر میوه انبه یک هسته وجود دارد که به وسیله پوشش سخت بیرونی احاطه شده است. شما باید میوه انبه را نوش جان کنید و هسته انبه را خارج کرده و در کناری قرار دهید. 

مرحله سوم

در این مرحله شما باید هسته انبه را از تکه های میوه پاک کنید زیرا اگر گوشت انبه را از هسته جدا کنید، هسته سریع تر خشک شده و باز کردن آن آسان تر است.

پس از تمیز کردن هسته انبه، آن را در آفتاب به مدت 1 تا 2 روز قرار دهید تا خشک شود. در این مدت هسته را به طرف دیگرنیز برگردانید تا دو طرف هسته کاملا خشک شود. 

مرحله چهارم طریقه کاشتن دانه انبه

با یک چاقو و یا قیچی هسته را به دقت باز کنید و دانه انبه را بیرون بیاورید. در حین این کار مراقب باشید تا به دانه آسیب نرسانید. با باز شدن هسته می توانید دانه درون آن را ببینید.

باز کردن دانه انبه - طریقه کاشتن دانه انبه

مرحله پنجم

دانه را به آرامی از هسته خارج نمایید. در صورت چروکیده یا پوسیده بودن دانه آن را نکارید. بعد از خارج نمودن هسته هر لایه اضافی روی آن را جدا نمایید. باید بدانید بعضی از انبه ها چندین دانه و بعضی فقط یک دانه تولید می کنند. دانه داخل هسته باید مایل به زرد و شاداب به نظر برسد. 

مرحله ششم

یک ورقه کاغذ یا دستمال کاغذی را مرطوب کنید نه آن قدر مرطوب که باعث پوسیدگی شود. آن را فشار دهید و دانه را درون آن بپیچید.(در این مرحله می توانید، دانه را به مدت یک روز در آب گرم خیس کنید و بعد در دستمال مرطوب قرار دهید.)

بعد از قرار دادن دانه درون کیسه مرطوب آن را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید تا رطوبت آن بالا برود. کیسه پلاستیکی را در ظرفی پلاستیکی قرار دهید.

این ظرف، به گلخانه ی قابل حمل تبدیل می شود که می توانید آن را درون کشو تاریک و یا هر مکان تاریک دیگر قرار دهید که مزاحمتی برایتان ایجاد نشود. حتما کیسه و ظرف تان را برچسب گذاری کنید.  هر روز به دانه سر بزنید تا تغییرات آن را بررسی نمایید و مطمئن شوید دستمال مرطوب است.

کاشت انبه در گلدان - طریقه کاشتن دانه انبه

مرحله هفتم طریقه کاشتن دانه انبه

دانه انبه بعد از چند هفته شروع به جوانه زدن می کند. پس از جوانه زنی، ریشه های جوانه نیز به تدریج قابل دیدن می شوند. بعد از مشاهده ریشه ها و وقتی اندازه گیاه به حدود 8 سانتی متر رسید می توانید آن را به گلدان منتقل کنید و در خاک بکارید.

مرحله هشتم

برای کاشت دانه انبه شما به کود، خاک گلدان خوب زهکشی شده، گلدان، آب نیاز دارید.

مرحله نهم طریقه کاشتن دانه انبه

گلدان انتخابی شما باید حداقل چند سانتی متر بزرگتر از دانه و حتما دارای سوراخ های زهکش باشد. اطمینان یابید که سوراخ ها باز هستند. 

گلدان را 2 /3 با خاک گلدان، کود پر کنید، به طوری که 5 سانتی متر از روی گلدان خالی باشد. سپس خاک را با آب خیس کنید.

درخت انبه - طریقه کاشتن دانه انبه

مرحله دهم

دانه را روی خاک بگذارید و روی آن حدود 2 سانتی متر خاک بریزید و به آرامی فشار دهید. هنگام کاشت مراقب باشید زیرا نباید هیچ یک از ریشه های ظریف و یا رشد جدید هسته را بشکنید.

گلدان را بیرون زیر بخشی از نور خورشید قرار دهید و آبیاری را مرتبا انجام دهید تا خاک همیشه مقداری رطوبت داشته باشد و گیاهتان رشد کند. انبه درخت بومی مناطق استوایی بوده و از آب و هوای گرم و مرطوب لذت می برد.

اگر از مقدار متناسب آبیاری خود مطمئن هستید اما مدتی پس از رشد، برگ های آن حالت افتاده به خود گرفت و برگ هایش آویزان شدند، نگران نباشید، افتادگی برگ ها طبیعی است و با رشد بیشتر گیاه برطرف می شود. 

گیاه چند هفته پس از کاشت به خوبی رشد می کند و برگ های جدید گیاه می رویند. نهال انبه در مراحل اولیه بسیار آسیب پذیر است بنابراین بهتر است در ابتدا بذر را در یک گلدان پرورش دهید تا بتوانید نوردهی، دما را کنترل کنید و وقتی بزرگتر شد به باغچه منتقل کنید.

حداقل 5 تا 8 سال طول می کشد تا یک درخت انبه میوه دهد. برای اینکه گیاهتان سریع تر میوه بدهد، باید یک نهال چندساله انبه تهیه کرده و آن را بکارید.

دانه انبه - طریقه کاشتن دانه انبه

آماده سازی گلدان برای طریقه کاشتن دانه انبه

گلدانی که آماده می کنید اگر از جنس سفالی باشد بهتر است تا رطوبت را به خوبی حفظ کند. ته گلدان نیز حتما باید دارای سوراخی باشد تا آب اضافی گلدان از ته آن خارج شود.

برای پر نمودن گلدان ابتدا کف آن را با سنگ ریزه های درشت یا پوکه های سبک معدنی پر کنید و سپس خاک خود را داخل گلدان بریزید. برای خاک انبه پیشنهاد می شود خاکی استفاده کنید که به خوبی آب اضافی را خارج کند.به طور مثال می توانید از ترکیب های زیر استفاده کنید

خاک معمولی + خاک برگ به صورت 50 درصد

کوکوپیت 40 درصد + پیت ماس 20 درصد + پرلیت 40 درصد

هسته انبه را داخل خاک گلدان کاشته و روی آن را تا جایی که جوانه روییده با خاک پر کنید و سپس گلدان را کامل آبیاری کنید.

شرایط نگهداری نهال انبه

نور

درخت انبه برای این که رشد کند و باردهی خوبی داشته باشد به نور کامل نیاز دارد. البته قرار دادن گیاه در نور مستقیم برایش مضر است. بعد از این که نهال انبه کمی رشد کرد می توانید آن را به فضای بیرون منتقل کنید تا مشکلی از نظر دریافت نور نداشته باشد.

آبیاری در طریقه کاشتن دانه انبه

آبیاری انبه باید به طور منظم انجام شود. بعد از کاشت انبه در گلدان هر وقت رویه خاک کمی خشک شد می توانید آن را آبیاری کنید. همانطور که در طرز کاشت دانه انبه گفتیم، آبیاری منظم برای جوانه زدن بذر هم ضروری است.

دما

بهترین دما برای نگهداری نهال انبه دمای 21 تا 25 درجه سانتیگراد است. انبه به دماهای پایین حساسیت دارد و دمای زیر 5 درجه می تواند باعث مرگ آن شود.

خاک در طریقه کاشتن دانه انبه

بهترین خاک برای نگهداری درخت انبه در گلدان مخلوط خاک معمولی و خاک برگ به نسبت های مساوی است. از ترکیب کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس هم می توانید برای انبه استفاده کرد.

کوددهی

برای تقویت گیاه می توانید در طول سال ماهی یک بار به آن کود بدهید.