کاهش هزینه سفر با کمک چند راهکار ساده، کوچکترین لطمه ای به کیفیت سفرتان نخواهد زد. اگر از علاقه مندان به سفر هستید ولی تامین بودجه سفر برایتان دشوار است این مطلب به شما کمک خواهد کرد. این راهکارها تجربیات کسی بوده که طی پانزده سال سفر خود به نقاط مختلف دنیا به دست آورده است.

برای کاهش هزینه سفر چکار کنیم

سفر ارزان - کاهش هزینه سفر

 قبل از سفر دو طرفه بلیت های یک طرفه را چک کنید

کاملا واضح است که بسیاری از مردم اصلا به این موضوع توجه نمی‌کنند. چون فکر می‌کنند همیشه بلیت‌‌های تک‌سفره گران‌تر در می‌آید. ولی حقیقت این است که در سالیان اخیر محبوبیت بلیت‌های تک سفره افزایش پیدا کرده، به همین خاطر بلیت‌های دوسفره دیگر مثل قبل خواهان ندارند. خب شاید دلیلش این باشد که بلیت‌های تک سفره آزادی بیشتری برای انتخاب زمان بازگشت به شما می‌دهد.

البته این برای زمانی خوب است که برنامه‌ای برای بازگشت ندارید، پس محدود نمی‌شوید. در کل پیشنهاد من به شما این است دفعه بعد که می‌خواهید به سفر بروید، بلیت‌های تک‌سفره را هم چک کنید؛ چون احتمال دارد خرید جداگانه بلیت رفت و برگشت به نفعتان باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه خطرات سفرهای دریایی را کمتر کنیم؟

سفر هوایی - کاهش هزینه سفر

بعدازظهرها اقدام به تهیهٔ بلیط هواپیما کنید

همان‌طور که می‌دانید قیمت بلیط‌های هواپیما در طول هفته مرتب تغییر می‌کند. اما مسئله‌ای که کمتر به آن اشاره شده است، تغییر قیمت بلیط‌ها در طول روز است. معمولا بلیط‌ها صبح‌ها گران‌قیمت‌تر هستند، چراکه این زمانِ معمول تهیهٔ بلیط کسانی است که به مقاصد کاری سفر می‌کنند. به همین خاطر با خرید بلیط در بعدازظهر می‌توانید کمی در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی کنید.

سبک سفر کردن از راه های کاهش هزینه سفر

این بزرگ‌ترین چالش زندگی من است. می‌پرسید چه چیزی؟ به شما می‌گویم! وقتی که مشغول بستن بار و بندیل سفر هستم، همیشه مطمئنم که فقط هر آنچه نیاز است برمی‌دارم، نه بیشتر. ولی همین که مشغول بستن چمدان می‌شوم با خودم فکر می‌کنم که این پلیور را هم بردارم؟ شاید به آن لباس زیر نیاز باشد، مایو را هم فراموش نکنم.

در فرودگاه برای چک کردن چمدان‌ها یا کیف‌های بزرگ، از شما مبلغی می‌گیرند؛ ولی فقط در برخی از فرودگاه‌ها برای چمدان‌ها و کیف‌های کوچک از مسافران پول می‌گیرند. پس در سفرهای خارجی اگر فقط چمدان کوچکی همراهتان داشته باشید، حدودا 25 تا 50 دلار می‌توانید صرفه‌جویی کنید. علاوه بر آن نیازی نیست نگران باشید که مبادا چمدان شما در طی سفر گم شود. در ضمن، کارهای سفر شما هم سریع‌تر پیش می‌رود؛ چون دیگر زمان زیادی در صف چک کردن کیف‌ها معطل نمی‌شوید. حتی دیگر لازم نیست برای تحویل گرفتن کیف یا چمدانتان از روی نوار وقت هدر دهید.

سفر زمینی - کاهش هزینه سفر

خوار و بار یا خوراکی‌های مورد نیازتان را همراه بیاورید تا نیازی نباشد برای آن‌ها هزینه کنید

این تنها یک راز نیست؛ چون یکی از پرهزینه‌ترین و بدون شک لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر، غذا خوردن است! من نمی‌گویم اصلا به رستوران نروید و غذاهای مورد علاقه‌تان را نچشید؛ ولی به همراه داشتن برخی از خوراکی‌های سبک، واقعا می‌تواند هزینه‌هایتان را کاهش دهد.

اگر سفرتان هوایی است، می‌توانید اغذیه‌های خشک مثل پفیلا و شکلات را با خودتان ببرید، تا در طی سفر نوش جان کنید. غذاهایی که در فرودگاه به فروش می‌رسند، خیلی گران هستند. پس اگر هیچ خوراکی همراهتان نباشد، مجبور می‌شوید دست به جیب شوید و قبل از آن که سفرتان شروع شود، یک مبلغ حسابی پیاده شوید.

خود من وقتی که می‌خواهم رهسپار مقصدی بشوم، بار و بندیل کمتری را دنبال خودم راه می اندازم و صبحانه مورد نیازم را که شامل تخم مرغ، ژامبون و نان هست، با خودم می‌برم. برخی از خوراکی‌های سبک مثل سبزیجات و میوه‌های تازه را هم از قلم نمی‌اندازم. اولین چیزی که برمی‌دارم یک بطری آب یا شربتی خوشمزه است. به همین ترتیب می توانم در سفرم احساس آرامش کنم؛ انگار در خانه هستم.

پیشنهاد من به شما هم این است که وقتی سفر هوایی در پیش دارید، اغذیه سالم، مایعات و صبحانه را با خودتان ببرید. وقتی به مقصد رسیدید، در راه هتل در مغازه‌ای توقف کنید و هر چیزی که می‌خواهید را بخرید. البته خرید از مغازه‌های سر راه و یا فروشگاه‌هایی کوچک هم در پایین آوردن هزینه‌های شما بی‌تاثیر نیست؛ چون می‌توانید اغذیه محلی را هم از آن‌ها تهیه کنید.

لوازم سفر - کاهش هزینه سفر

برای کاهش هزینه سفر اتاقی را در هتل رزرو کنید که آشپزخانه داشته باشد

همزمان که غذای خود را به همراه می‌برید، باید این مورد را هم در نظر داشته باشید. وقتی که آشپزخانه‌ کاملی را در اختیار دارید، آزادی بیشتری هم دارید که از هرچه می‌خواهید استفاده کنید. در این صورت به راحتی می‌توانید چند وعده‌ای را هم خودتان آشپزی کنید و حسابی هزینه‌ها را کاهش دهید. اگر بتوانید قهوه را هم خودتان درست کنید که دیگر نور علی نور است.

قیمت‌های آژانس‌های خرید اینترنتیِ بلیطِ کمتر شناخته‌شده را بررسی کنید

با استفاده از آژانس‌های مسافرتی خرید اینترنتی بلیط می‌توان با مقایسهٔ قیمت‌های چند خط هوایی، ارزان‌ترین را از میان‌شان انتخاب کرد. به‌خاطر داشته باشید گاهی آژانس‌های اینترنتی کمتر شناخته‌شده، تخفیف‌های بهتری در مقایسه با آژانس‌های مطرح در اختیار مشتریان‌شان قرار می‌دهند. با بررسی قیمت‌های آن‌ها می‌توانید کمی در هزینه‌های سفر صرفه‌جویی کنید.

تجهیزات سفر - کاهش هزینه سفر

ثبت نام برای دریافت بلیط‌های لحظه‌آخری برای برای کاهش هزینه سفر

تعدادی وب‌سایت و برنامه هستند که با ثبت مقصد و نام‌تان در بخش‌هایی بخصوص از آن‌ها، شما را در جریان بلیط‌های لحظه‌آخری به مقصد مورد نظر خواهند گذاشت. حتی در صورت پایین آمدن نرخ بلیط مقصد هم شما را در جریان می‌گذارند. به این صورت می‌توانید به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

غذاهای خیابانی و رستوران های محلی را امتحان کنید

اگر به دنبال داشتن سفر ارزان هستید از غذا خوردن در مناطق گردشگری و رستوران‌های لوکس خودداری کنید. امتحان کردن اغذیه‌فروشی‌ و رستوران‌های محلی که حجم غذای آن‌ها بالا است و قیمت مناسبی دارند، هزینه‌های سفر را کاهش می‌دهند. تمیزی رستوران، زیاد بودن تعداد مشتری‌ها و پرس‌و‌جو از افراد محلی خیال شما را از خوب بودن کیفیت غذا راحت می‌کند.

همچنین می‌توانید خودتان غذا آماده کنید. غذاهای کنسروی نیز انتخاب خوبی هستند. ولی بهترین کار این است که در خانه یا ویلای اجاره‌ای غذا درست کنید تا هم هزینه‌‌هایتان کمتر شود، هم غذاهای تازه با مواد اولیه‌ تازه بخورید.

چادر زدن - کاهش هزینه سفر

برای کاهش هزینه سفر از فروشگاه‌های لوکس دوری کنید

اگر می‌توانید وسوسه خرید کردن از مغازه‌های لوکس و مارک را کنترل کنید، قدم زدن و گشت‌و‌گذار در فروشگاه‌های بزرگ مشکلی ندارد. اما درغیر این صورت، هر مغازه‌ای که از آن خرید می‌کنید بودجه شما را کاهش می‌دهد. بازارهای محلی و فروشگاه‌های داخل شهر برای خرید بهترین انتخاب هستند.

خیلی از افراد اعتقاد دارند که چانه زدن باعث می‌شود اجناس را با قیمت واقعی آن‌ها بخرند نه قیمت بالایی که برای توریست‌ها و مسافر‌ها درنظر گرفته می‌شود. البته در نظر داشته باشید که خرید صنایع‌دستی از محلی‌ها تاثیر مثبت بسیاری در زنده نگه داشتن فرهنگ یک منطقه و کسب درآمد برای آن‌ها دارد. بنابراین تا حد امکان بدون چانه زدن و با دست‌و‌دلبازی از آن‌ها خرید کنید.

سفر با ماشین شخصی - کاهش هزینه سفر

حمل و نقل خود را برنامه ریزی کنید

کمی تحقیق کنید و ببینید که آیا می‌توانید اتومبیلی کرایه کنید یا خیر. وسایل نقلیه عمومی را هم از قلم نیندازید. این موضوع به مکان‌هایی که می خواهید به آنها بروید و گستردگی مقاصد موردنظرتان بستگی دارد. اگر مکان‌های دیدنی مدنظرتان به هم نزدیک هستند، می‌توانید برای رفتن به آن‌ها کمی پیاده‌روی کنید و از قدم زدن در خیابان‌ها لذت ببرید.

برای رفتن به نقاط گردشگری دورتر، می‌توانید ماشین کرایه کنید. البته در بعضی جاهای شلوغ، پارک کردن ماشین طبعا کار راحتی نیست و کرایه جای پارک هزینه‌هایی هم در پی خواهد داشت. بنابراین چون با مکان‌ها آشنا نیستید، بهتر است از وسایل نقلیه عمومی هم استفاده کنید. اگر می‌خواهید ماشین کرایه کنید، هتلی را انتخاب کنید که از شهر دورتر باشد تا هزینه‌های کمتری را بپردازید.

برای کاهش هزینه سفر در تعطیلات رسمی سفر نکنید

اگر به دنبال سفر ارزان باشید باید بهترین فصل را برای سفر فراموش کنید. بهترین فصل سفر به هر منطقه‌ای شلوغ‌ترین زمان و گران‌ترین حالت ممکن برای بازدید از آن‌جا است. تعطیلی‌های رسمی باعث می‌شود تا هزینه حمل‌و‌نقل، اقامت،‌ وعده‌های غذایی و بازدید از مکان‌های دیدنی تا چندین برابر افزایش پیدا کند. بنابراین اگر به‌دنبال سفر ارزان هستید از بهترین فصل‌های سفر دوری کنید. بسیاری از افراد بهار و تابستان را بهترین زمان برای سفر می دانند. اما تجربه تماشای طبیعت هفت رنگ و قدم زدن در سکوت جاذبه‌های تاریخی در فصل‌های پاییز و زمستان نیز تجربه بی‌نظیری است.

از وبسایت Airbnb استفاده کنید

از گزینه‌هایی که این وب‌سایت در اختیارتان می‌گذارد استفاده کنید که عبارتند از آپارتمان‌ها، خانه‌ها، ویلاها و حتی خانه‌های غیرمعمول مثل خانه‌های درختی! با این روش می‌توانید مقرون به صرفه‌تر سفر کرده و حتی حیوانات خانگی‌تان را هم با خودتان ببرید، تا نخواهید برای آن‌ها هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید.

به میزبانانی مراجعه کنید که در مهمان‌نوازی استاد هستند؛ چون بارها و بارها ثابت کرده‌اند که می‌توانند بهترین امکانات را در اختیار مهمانان بگذارند. بهتر است کامنت‌ها و نظرات مردم را در سایت بخوانید که معمولا بهترین پیشنهادات و انتقادات را می‌کنند.

فعالیت های ارزان یا رایگان را در  Groupon بیابید

مهم نیست که به کجا سفر می‌کنید، ولی باید بدانید که در هر مقصدی فعالیت‌های رایگان وجود دارد که بخواهید آن‌ها را انجام دهید. همیشه از راهنمای سفر کمک بگیرید و ببینید که چه کاری را باید انجام دهید. در آن‌ها لیست موزه‌ها، نمایشگاه‌ها یا همایش‌های طبیعی و اقامتگاه‌های گردشگری را هم می‌توانید پیدا کنید. اگر فعالیتی را می‌بینید و دوست دارید در آن شرکت کنید که رایگان نیست، در Groupon چک کنید تا ببینید آیا راهی برای تخفیف گرفتن وجود دارد یا خیر.

وقتی کد تخفیفی را خریداری می‌کنید، تا 24 ساعت اعتبار دارد. استفاده از خدمات Groupon در سفرها خیلی مفید است. چون برای هر رویدادی تخفیف خوبی در نظر می‌گیرد؛ از مراکز اسپا گرفته تا هرچیز دیگری که فکرش را بکنید. پس آن را از قلم نیندازید.

نقشه ی مسیر - کاهش هزینه سفر

انتخاب اقامتگاه‌ها و سفرهای دریایی جامع و کامل

اقامتگاه‌ها و سفرهای دریایی گوناگونی در سطوح متفاوت وجود دارند؛ درست همانطور که انواع مختلفی از هتل‌ها وجود دارد. آنها نیز بر اساس سیستم پنج ستاره درجه‌بندی می‌شوند و این سفرها را فارغ از اینکه بودجه افراد چقدر است، برای آن‌ها محیا می‌کنند. تمام هزینه موردنظر از پیش باید پرداخت شود و معمولا شامل هزینه‌های مربوط به اتاق، تمام غذاها، نوشیدنی‌ها و حتی مواردی مانند پرواز و یا حمل و نقل‌های اضافی است.

زمانی که بودجه کمی دارید، این انتخاب بسیار محبوبی برای شما خواهد بود؛ چون دیگر هیچ هزینه غیرقابل پیش‌بینی وجود ندارد و از آن جایی که کل آن را قبلا پرداخت کرده‌اید،تا پایان سفر خیالتان راحت است. متاسفانه سیاحت‌های تفریحی و کشتی‌های دریایی هزینه‌های مازاد به همراه خواهند داشت؛ اما معمولا در زمان رزرو به عنوان گزینه‌های سفر در نظر گرفته می‌شوند، تا در صورت تمایل بتوانید خودتان را برای پرداخت هزینه‌های اضافی آماده کنید.

در انتخاب همسفر دقت کنید برای کاهش هزینه سفر

هیچ چیزی بدتر از همسفر ولخرج نیست. حتی اگر شما برای سفر خود بودجه‌ای مشخص در نظر گرفته باشید یک همسفر ولخرج می‌تواند تمام برنامه‌های شما را بهم بریزد. ممکن است غذا خوردن در یک رستوران لاکچری در برنامه شما نباشد اما از پشت میزی که ظروف آن چینی است سر دربیاورید.

ممکن است تصمیم بازدید از بنایی تاریخی که بلیط ورودی آن بالاست را نداشته باشید اما به خودتان بیایید و در صف ورودی ایستاده باشید. اقامت بی‌برنامه در هتل‌های چند ستاره، خرید کردن از فروشگاه‌های لوکس و تفریحات غیر‌ ضروری را هم به لیست برنامه‌های غیرقابل پیش‌بینی اضافه کنید. بنابراین در انتخاب همسفر دقت کنید و از همان اول درباره بودجه سفرتان به صورت واضح و شفاف گفتگو کنید.

تعویض خانه برای سفر 

یکی از راه های جالب برای اقامت رایگان حین سفر ، همین تعویض خانه است. در این روش، خانه خود را به رایگان، با خانه فرد دیگری از یک کشور خارجی، عوض می کنید. به این ترتیب در حالی که برای سفر به پاریس رفته اید و روی مبل های یک خانواده فرانسوی نشسته اید، این امکان را برای صاحب آن خانه ایجاد کرده اید که در سفرش به ایران در خانه شما بماند! برای استفاده از این روش سری به سایت www.homeforexchange.com بزنید.

کمپینگ - کاهش هزینه سفر

کمپینگ در سفر برای کاهش هزینه سفر

اگر اهل طبیعت گردی باشید، برای اقامت و شب مانی در سفر می توانید روی کمپینگ ها هم حساب کنید. اغلب اوقات برپا کردن چادر در محوطه های کمپ رایگان بوده و یا هزینه های بسیار کمی دارد.

از فرودگاه ارز مسافرتی دریافت نکنید

حتما تا چند هفته پیش از سفر حسابی سرتان شلوغ است، با وجود این سعی کنید وقتی برای دریافت ارز کنار بگذارید. این ارز را از بانک خودتان بگیرید. اگر دریافت ارز را به فرودگاه موکول کنید، ضرر خواهید کرد. معمولا بدترین نرخ تبدیل ارز متعلق به فرودگاه‌ها است.

از هنر چانه زدن غافل نشوید

چانه زدن علاوه بر خرید از بازار در پایین آوردن قیمت اقامت در هتل هم به کار می‌آید. بسیاری از هتل‌داران حاضر به مذاکره دربارهٔ قیمت درخواستی‌شان می‌شوند و اگر کمی با آن‌ها چانه بزنید، شگفت‌زده خواهید شد، چراکه معمولا به قیمت‌های پایین‌تر رضایت می‌دهند تا بتوانند اتاق‌های‌شان را پر نگه دارند.