هیپنوتیزم یک حالت خلسه است که افراد در آن فرمان پذیرتر می شوند. شما با یاد گیری آن می توانید بر ذهن دیگران حکم فرما شوید. امروزه از هیپنوتیزم برای درمان بیماری هم استفاده می شود.

هیپنوتیزم چیست

Hypnosis  یک حالت ذهنی مانند خلسه است که در آن افراد افزایش توجه ، تمرکز و پیشنهاد پذیری را تجربه می کنند.

در حالی که هیپنوتیزم غالباً به عنوان حالتی خواب مانند توصیف می شود ، اما حالتی است که در آن توجه فرد کاملا متمرکز بوده و با داشتن تخیلات زنده ، پیشنهاد پذیری خاصی را تجربه می نماید.

هیپنوتیزم کردن - هیپنوتیزم

افرادی که حالت هیپنوتیزم دارند غالباً خواب آلود به نظر می رسند ، اما حقیقت این است که آنها کاملا آگاه و هوشیار هستند .

در حالی که افسانه ها و باورهای غلط زیادی وجود دارد ، هیپنوتیزم یک فرایند کاملاً واقعی است که می تواند به عنوان ابزاری درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

نشان داده شده است که هیپنوتیزم دارای فواید پزشکی و درمانی است ، به ویژه در کاهش درد و اضطراب موثر است. حتی گفته شده است که هیپنوتیزم می تواند علائم زوال عقل را در سالمندان کاهش دهد.

تاریخچه هیپنوتیزم

تجربه استفاده از حالت های هیپنوتیزم مانند به هزاران سال قبل برمی گردد ، اما هیپنوتیزم در اواخر قرن هجدهم از کار پزشکی به نام فرانتس مسمر شروع به رشد کرد. این تمرین به دلیل دیدگاههای عرفانی مسمر شروع بدی داشت ، اما سرانجام علاقه او به رویکردهای علمی تغییر یافت.

هیپنوتیزم در اواخر قرن نوزدهم در زمینه روانشناسی اهمیت بیشتری پیدا کرد و توسط ژان مارتین شارکو برای درمان زنانی که مبتلا به هیستری بودند استفاده شد. این اثر بر روی زیگموند فروید و رشد روانکاوی تأثیر گذاشت.

اخیراً ، چندین نظریه مختلف برای توضیح دقیق نحوه عملکرد هیپنوتیزم وجود دارد. یکی از مشهورترین نظریه‌ها ، تئوری تجزیه جدید Hilgard در مورد هیپنوتیزم است.

به گفته هیلگارد ، افراد در حالت هیپنوتیزم دچار شکاف آگاهی می شوند که در آن دو جریان مختلف فعالیت ذهنی وجود دارد.

در حالی که یک جریان آگاهی به پیشنهادهای هیپنوتیزور پاسخ می دهد ، جریان دیگر به صورت جداگانه اطلاعات را خارج از خود آگاه فرد هیپنوتیزم شده پردازش می کند.

اقسام هیپنوتیزم

هدایت شونده:

این نوع شامل استفاده از ابزاری مانند دستورالعمل های ضبط شده و موسیقی برای القای حالت خواب آور است. سایت های آنلاین و برنامه های تلفن همراه اغلب از این نوع استفاده می کنند.

درمانی:

استفاده از هیپنوتیزم در روان درمانی است و توسط پزشکان مجاز و روانشناسان برای درمان بیماری هایی از جمله افسردگی ، اضطراب ، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلالات خوردن انجام می شود.

هیپنوتیزم درمانی - هیپنوتیزم

خودهیپنوتیزم:

فرایندی است که وقتی شخص حالت هیپنوتیزم را به خود القا می کند رخ می دهد. این روش اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به خود برای کنترل درد یا کنترل استرس استفاده می شود.

چگونه هیپنوتیزم را انجام دهیم؟

5 مرحله زیر را برای این کار باید انجام دهید:

مرحله 1:

تصمیم گیری در مورد کاری که می خواهید انجام دهید . در چند کلمه تلقینات را مرتب نمایید.

مرحله 2:

 • راحت بنشینید و چشمهایتان را ببندیدو بدن خود راآرام کنید.
 • سپس تنفس آلفا را انجام دهید.
 • عمل دم را انجام دهید و از 1 تا 5 در ذهن بشمرید.
 • نفس را نگه دارید و از 1 تا 5 در ذهن بشمرید.
 • بازدم را انجام دهید و از 1 تا 5 در ذهن بشمرید.
 • 10 الی 15 مرتبه این کاررا تکرار کنید .
 • ذهن خود را آرام کنید شما اکنون در حالت آلفا هستید.
 • حداقل زمان برای این مرحله 5 دقیقه است.

مرحله 3:

چهره گیرنده را تصور کنید و در ذهن خود تجسم کنید. در صورت واضح نبودن تصویر نگران نباشید و دوباره تلاش نمایید.

مرحله 4:

با تصویر ذهنی صحبت کنید و تلقینات را القا نمایید. حداقل زمان برای این مرحله 10 دقیقه است.

مرحله 5:

در مرحله پایانی چشمان خود را گشوده و منتظر نتیجه باشید.

هیپنوتیزم شدن - هیپنوتیزم

شما می توانید با هیپنوتیزم تجربیات زیر را بیازمایید:

تجربه 1

شما با هیپنوتیزم می توانید با دوستانتان از طریق تصویر ذهنی صحبت نمایید و از آنها بخواهید با شما تماس تلفنی برقرار کنند. چند دقیقه صبر کنید و نتیجه را بررسی کنید.

تجربه 2

با چهره رئیستان بطور ذهنی صحبت کنید و از او درخواست روابط دوستانه داشته باشید.

تجربه 3

با اعضای خانواده بطور ذهنی صحبت نمایید و از آنها بخواهید که شاد باشند.

تجربه 4

برای یک تجربه سرگرم گننده به دوستتان بگویید که در مورد یک رنگ فکر کند. بعد شما نام رنگ را در قطعه کاغذی بنویسید. سپس از او بپرسید که نام یک رنگ را بگوید. او نام همان رنگ را خواهد گفت.

کاربرد هیپنوتیزم و فواید آن

شما می توانید آنرا برای تفریح انجام دهید.

شما میتوانید افکار بد دیگران نسبت به خودتان را تغییر دهید.

شما می توانید کسی را برای دیدنتان احضار کنید.

شما می توانید خانواده از هم پاشیده ای راگرد هم آورید.

شما می توانید در دل رئیستان خود را جا کنید.

شما می توانید دشمنتان را به دوست تبدیل کنید.

شما می توانید آنرا در تجارت خود بکار برید.

روش های هیپنوتیزم - هیپنوتیزم

تاثیر هیپنوتیزم بر جسم و روح انسان

 1. اگر فروشنده باشید شما می توانید نرخ فروش خود را بالا ببرید.
 2. شمامی توانید روابط ناسالم را بدون هیچ ناراحتی از بین ببرید.
 3. به عنوان ضد درد در انجام اعمال جراحی بکار می رود .
 4. برای زمانی مسکن جواب گو نیست و مضر است مانند انجام زایمان بدون درد، کاهش درد بیماران مبتلا به سرطان که به مسکن ها پاسخ نمی دهند و ... کمک کننده می باشد.
 5. می تواند بر درمان یا تسریع درمان موثر باشد.
 6. در کاهش بیماری هایی lثل سردرد یا اسپاسم که با استرس و فشار تشدید می شوند، کاربرد دارد.

هیپنوتیزم چه فوایدی برای بدن دارد؟

درمان کمکی برای ترک سیگار، ناخن جویدن، بازی با مو و کندن آن، کنترل پرخوری های عصبی و لاغری می تواند باشد. همچنین می تواند بسیاری از ناراحتی های فکری و اختلالات روانی را معالجه کند.

برای از بین بردن غم اندوه و نگرانی و ایجاد نشاط و شادمانی موثر است.

با این کار بیماری هایی مثل سر درد ، تنگی نفس ، بی خوابی ، نگرانی و اندوه ، اختلالات سوء هاضمه ، برخی ناراحتی های قلبی ، ترس ، اضطراب ، آشفتگی ،افسردگی ، ناامیدی ، دلسردی ، اکثر بیماری های جسمی، عادات و رفتار ناخوشایند و بیماری هایی که منشا عصبی و درمانی داشته باشند، قابل درمان هستند.

اختلالات عاطفی بر اوقات فکر را در حالت بیداری متمرکز کرده و شرایطی شبیه حالت هیپنوز بوجود می آورد.

قدرت تفکر ، تخیل و حافظه را تقویت کرده و شخص را قادر به بهره برداری از نهایت ظرفیت مغزش نماید.

انواع هیپنوتیزم - هیپنوتیزم

مزایا و فواید باورنکردنی هیپنوتیزم

 1. سبب درمان بسیاری از تبهکاران که مبتلا به امراض روانی هستند، می شود.
 2. بهترین داروی زیبایی و حافظ جوانی است.
 3. لکنت زبان را در مواردی که نقص عضوی در کار نباشد ، درمان می کند.
 4. درمان کننده حالاتی است که فرد در شناخت هویت خود دچار مشکلاتی شده است.
 5. انواع ناتوانی ها و مشکلات جنسی را درمان می کند.
 6. سبب آرامش بیمار می شود و آنها را از بی خوابی و ناراحتی عصبی نجات می دهد.

عمق هیپنوتیزم

هر چقدر اعتماد فرد به هیپنوتیزکننده بیشتر باشد ، تلقین پذیری او افزایش یافته «عمق هیپنوز»بالا می رود.

فردی هیپنوز شونده مانند کسی است که غرق کتاب خواندن یا تماشای فیلم شده و همه حواسش به هیپنوتیزور و تلقیناتش معطوف است اما با شنیدن صدا یا احساس خطر، به راحتی از هیپنوز خارج می شود.

چه کسانی قادر به انجام این کار هستند؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که برای انجام هیپنوتیزم باید قدرت مرموز و خاصی داشت و فقط افراد خاصی می توانند آن را یاد گرفته و اجرا کنند. اما واقعیت چیست؟

هیپنوتیزم را نیز مانند سایر علوم، می توان آموخت اما عمل کردن و استفاده صحیح و مناسب از هیپنوتیزم ، یک هنر است. یادگرفتن مقدار پراکنده ای از این علم و هیپنوتیزم کردن تعداد کمی از افراد حساس کار راحتی است ولی استفاده صحیح و مناسب از این علم به صبر زیاد و یادگیری و مهارت نیاز دارد. افراد پزشک و واجد صلاحیت باید از هیپنوتیزم برای رفع مشکلات پزشکی استفاده کنند.

فرد هیپنوتیزم کننده باید به علم پزشکی واقف باشد . افراد غیرحرفه ای و آنها که بیشتر به جنبه نمایشی آن می پردازند می توانند یک بیماری را تشخیص دهند و تنها به درمان و رفع علایم بیماری بدون توجه به علت آن می پردازند که می تواند بسیار خطرآفرین باشد ، این افراد از علم پزشکی بی بهره اند.

یک هیپنوتیزم کننده غیرحرفه ای نمی تواند متوجه وجود و یا احتمال این بیماری ها شود و فقط درد بیمار را برطرف میکند در صورتی که درد یک علامت هشداردهنده است و برطرف کردن آن سبب پیشرفت بیماری و عدم تشخیص و درمان آن می شود.

استفاده از آن در پزشکی باید صرفاً محدود به پزشکانی باشد که در این علم کاملاً خبره بوده و واجد صلاحی هستند. چند کلمه حرف، یک نگاه، تون صدا و یا ژست برای تشخیص استفاده از روشی جهت انجام هیپنوتیزم برای پزشک کافی است .

هیپنوتیزم کردن دیگران - هیپنوتیزم

عوارض هیپنوتیزم

بزرگترین ترسی که در رابطه با آن وجود دارد این است که شما را وادار به انجام اعمال پست و غیر اخلاقی می کند. اما بدانید آن نمی تواند شما را وادار به انجام کاری کند که در حالت عادی انجامش نمی دهید.

ذهن ناخودآگاه شما در حین هیپنوتیزم مورد درخواست و مخاطب قرار میگیرد و چون اخلاقیات شما درآن جای گرفته، از انجام عملی بر خلاف اراده خود مصون میباشید. زمانی می تواند خطرناک باشد که فرد الکل مصرف نموده باشد.

سوءاستفاده از هیپنوز؟!

باید فرد هیپنوتیزم شونده معتقد باشد که هیپنوتیزم به سلامتش کمک می کند و برایش سودمند است؛در هیپنوتیزم نمی توان فردی را به زور هیپنوتیزم کرد زیرا فرد متوجه اوضاع است و می تواند کنترل اوضاع را به دست بگیرد.در حالت هیپنوز، احتمال سوءاستفاده از فرد کاهش می یابد زیرا فرد درآن هوشیارتر است.

نکات مهم

در حالی که بسیاری از افراد تصور می کنند که نمی توان هیپنوتیزم شد ، تحقیقات نشان داده است که تعداد زیادی از افراد بیش از آنچه فکر می کنند قابل هیپنوتیزم هستند. تحقیقات نشان می دهد که:

 • بین 10 تا 15 درصد از افراد بسیار به هیپنوتیزم پاسخ می دهند
 • تقریباً هیپنوتیزم 10٪ از سالمندان دشوار یا غیرممکن است
 • کودکان تمایل بیشتری به هیپنوتیزم دارند.
 • افرادی که می توانند به راحتی جذب تخیل شوند بسیار پاسخگوی هیپنوتیزم هستند.

اگر شما علاقه مند به هیپنوتیزم شدن هستید ، مهم است که به یاد داشته باشید که با ذهن باز به این تجربه نزدیک شوید. افرادی که آن را از بعد مثبت آن مشاهده می کنند ، واکنش بهتری نشان می دهند.

آیا در بلند مدت عوارض دارد؟

هدف آن بهبودی تندرستی شما در بلند مدت است اما لازم است افراد هیپنوتیزم شوند سابقه پزشکی خود را با هیپنوتیزم کننده در میان بگذارند تامشکلی برایشان پیش نیاید. در صورت داشتن تفکرات توهم آمیز و یا استفاده از الکل و مواد مخدر امکان خطر وجوددارد.

هنگام خروج شما از خلسه ممکن است اندکی احساس گیجی و و سردرگمی کنید اما این حالتدوام زیادی نمی آورد و برطرف می شود . احساس اضطراب پس از هیپنوتیزم نیز به علت اثر بخشی درمان است .