خواص کنگر فرنگی برای سلامت بدن بسیار زیاد است. شاید اسم این گیاه استثنایی کم به گوشتان خورده باشد اما اگر از خواص آن مطلع شوید بهتان قول می دهیم هرگز آن را از سبد غذایی تان حذف نخواهید کرد. ما همچنین نحوه مصرف این گیاه را هم برایتان شرح داده ایم.

کنگر چیست

کنگر یکی از نوبرانه های فصل بهار است که فواید درمانی زیادی دارد و از آن برای تهیه سوپ ، خورش و سالاد استفاده می شود. این گیاه خودرو ، برگ های خاردار و ساقه های ضخیم شبیه کرفس دارد و دارای طبیعت گرم و خشک است. این گیاه دارای خواص بسیاری برای بدن می باشد وبرای درمان برخی از بیماری ها مفید است.

گیاه کنگر - خواص کنگر فرنگی

 

ارزش غذایی 100 گرم کنگر فرنگی خام

 • کالری :47
 • چربی :0.2 گرم
 • کربوهیدرات :11 گرم
 • پروتئین :3.3 گرم
 • فیبر :5 گرم
 • قند :1 گرم

ارزش غذایی 100گرم کنگر فرنگی پخته

 • کالری :53
 • چربی :0.3 گرم
 • کربوهیدرات :12 گرم
 • پروتئین:2.9 گرم
 • فیبر :9 گرم
 • قند :1 گرم

ترکیبات شیمیایی:

برگهای کنگرفرنگی دارای ترکیبات شیمیایی مانند اینولین ، اینولاز و ماده ای تلخ بنام سینارین Cynarine می باشد .سینارین افزایش دهنده ترشحات صفرا است و علت صفرا بری کنگرفرنگی داشتن این ماده است .

کنگر - خواص کنگر فرنگی

طبع کنگر فرنگی

طبیعت و مزاج کنگر فرنگی گرم می باشد و در طب سنتی برای درمان اختلالات گوارشی و زردی استفاده می شود. این گیاه را زمانی می توانید مصرف کنید که غنچه آن شکوفا نشده باشد. هنگامی که گل شکوفا شود جوانه را نمی توانید مصرف کنید.

مصلح کنگر فرنگی

طبیعت و مزاج کنگر فرنگی چون گرم است بهتر است با سرکه خورده شود.

خواص کنگر فرنگی برای بدن

پشتیبانی از سیستم گوارش

فواید سلامتی کنگر برای حمایت از دستگاه گوارش بسیار شگفت انگیز است. سینارین موجود در کنگر در سرعت بخشیدن به حرکت مواد غذایی و مواد دفعی به روده مؤثر است. این گیاه به طور خودکار احساس نفخ را تسکین می دهد تا بتوانید دستگاه گوارش سالم تری داشته باشید. به همین دلیل است که در آلمان، عصاره برگ کنگر توسط پزشکان برای مقابله با سوء هاضمه توصیه شده است. نه تنها سینارین، کنگر همچنین حاوی نوعی از پری بیوتیک به نام اینولین است. دستگاه گوارش شما برای افزایش رشد باکتری های خوب به پروبیوتیک احتیاج دارد.

پشتیبانی از فشار خون مناسب

پتاسیم یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای سلامتی خون است زیرا می تواند با کاهش اثر سدیم، که یکی از دلایل فشار خون بالا است، آن را در حد نرمال نگه دارد. اگر برای فشار خون بالا دارو مصرف می کنید، مصرف کنگر می تواند از بروز کمبود پتاسیم جلوگیری کند. مصرف کنگر برای بیماران دیابتی نیز مفید است زیرا می تواند از عوارض آن جلوگیری کند. از فشار خون بالا باید جلوگیری شو ، زیرا این بیماری خود عامل بسیاری از بیماری های مرگبار مانند حمله قلبی است.

حفظ قلب سالم ازخواص کنگر فرنگی

فواید درمانی کنگر برای قلب در حال حاضر در بسیاری از تحقیقات اثبات شده است. سلامت قلب با توجه به سطح کلسترول بد در بدن تعیین می شود. تجمع کلسترول در خون برای قلب خطرناک است زیرا باعث انسداد جریان خون مورد نیاز قلب می شود. به همین دلیل است که افرادی که کلسترول بالایی دارند، در خطر بیشتری برای حمله قلبی قرار دارند زیرا قلب سالم نیست. با افزایش کلسترول، برخی از بیماریه ای خطرناک دیگر مانند فشار خون بالا و حمله قلبی ممکن است رخ دهند. بنابراین باید کلسترول خون کاهش یابد، یکی از روش های کاهش کلسترول مصرف کنگر است.

کنگر فرنگی - خواص کنگر فرنگی

مبارزه با کلسترول

در مورد رابطه کلسترول، سلامت قلب و کنگر در بالا گفته شد. کلسترول بد بر سلامت قلب تأثیر می گذارد و کنگر می تواند به حل مشکل کمک کند. این مسئله حتی از طریق یک مطالعه ثابت شده است که عصاره برگ کنگری که توسط بیماران با کلسترول بالا مصرف می شود قادر است بعد از گذشت شش هفته کلسترول بد بدن را حدود 20 درصد کاهش دهد. بنابراین این مشخص است که کنگر نقشی موثر در کاهش سطح کلسترول دارد.

محافظت از قلب و عروق از خواص کنگر فرنگی

هنوز هم در مورد کلسترول صحبت می شود، واضح است که این موضوع برای سلامتی شما چقدر مضر است، زیرا منجر به بسیاری از بیماری های خطرناک به ویژه برای سیستم قلبی عروقی می شود. هنگامی که سطح کلسترول در بدن شما زیاد است، قلب دیگر سالم نیست. این باعث می شود قلب شما مستعد حمله قلبی، سکته مغزی و برخی بیماری های مرتبط با قلب باشد. سطح کلسترول خود را به سادگی با خوردن کنگر طبیعی نگه دارید تا قلب شما سالم بماند.

حمایت از سلامت کبد

سیلی مارین و سینارین موجود در کنگر برای کبد بسیار عالی هستند، زیرا باعث کاهش مقدار سموم می شوند. علاوه بر این، این آنتی اکسیدان ها در خارج کردن سموم از کبد نیز مفید هستند. کبد با بسیاری از ارگان های دیگر بدن شما متفاوت است. با کمک کنگر می توانید به برخی از سلول های آسیب دیده کبد کمک کنید تا ترمیم شوند.

حفظ استخوان های قوی از خواص کنگر فرنگی

یکی از ویتامین های ضروری استخوان ویتامین K است که در کنگر نیز وجود دارد. ویتامین K در تقویت قدرت تشکیل استخوان نقش مهمی دارد. جالب تر این که ویتامین C برای استخوان نیز تأثیر دارد زیرا این امر به بدن شما در تشکیل کلاژن کمک می کند. کلاژن نه تنها برای پوست مهم است بلکه در عین حال برای استخوان نیز مهم است. مزایای خوردن کنگر برای استخوان های شما تامین مواد معدنی اساسی مانند منگنز، منیزیم و فسفر است. قبل از اینکه خیلی دیر شود، با این روش ساده خوردن کنگر، استخوان های خود را از پوکی استخوان محافظت کنید.

پشتیبانی از متابولیسم

اهمیت عملکرد متابولیک برای بدن شما این است که به استفاده از مواد مغذی موجود در غذاهایی که می خورید کمک می کند. بدون عملکرد متابولیکی مناسب، بدن نمی تواند مواد مغذی مورد نیاز غذاها را جذب کند. منگنز و منیزیم، برخی از مواد معدنی موجود در کنگر ، همچنین قادر به پشتیبانی از عملکرد متابولیکی هستند به طوری که بدن شما بتواند اسیدهای چرب، کلسترول و اسیدهای آمینه را متابولیزه کند. منیزیم در کمک به بدن در جذب کلسیم بیشتر عمل می کند تا از ریزش استخوان جلوگیری شود. افرادی که می خواهند وزن کم کنند نیز باید از کنگر مصرف کنند زیرا عملکرد متابولیسم نقش مهمی در ارائه نتیجه خوب شما دارد.

کنگر چیست - خواص کنگر فرنگی

جلوگیری از آلزایمر از خواص کنگر فرنگی

ویتامین K نه تنها برای استخوان بلکه برای مغز نیز مفید است. این ویتامین با محافظت از مغز در برابر انحطاط و آسیب در جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل مؤثر است. حتی در یک مطالعه نشان داده شده است که ویتامین K می تواند سیستم شناختی را تقویت کند. به سادگی با مصرف کنگر، 12 درصد از ویتامین K مورد نیاز روزانه شما تأمین می شود.

مبارزه با مشکلات گوارش

فیبر غذایی موجود در کنگر نه تنها در منظم نگه داشتن معده شما مفید نیست بلکه برای مقابله با برخی از مشکلات گوارشی مانند یبوست، اسهال، گرفتگی و حتی سرطان معده نیز عالی است. توانایی فیبر در طبیعی نگه داشتن حرکت روده می تواند خطر بروز مشکلات گوارشی را کاهش دهد.

سندرم روده تحریک پذیر

آرتیشو دارای ترکیبات گیاهی ویژه ای است و خواص ضد اسپاسم طبیعی دارد که علائم بیماری سندروم روده تحریک پذیر را بهبود می بخشد. مصرف روزانه عصاره برگ آرتیشو به مدت شش هفته سبب کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیرمی شود.

جلوگیری از کم خونی از خواص کنگر فرنگی

محصولات حیوانی تنها منبع آهن نیستند زیرا کنگر قادر است روزانه حدود 10 درصد از آهن مورد نیاز شما را تأمین کند. بنابراین به جای مصرف روزانه محصولات حیوانی فقط برای اطمینان از تأمین آهن بدن خود، کنگر را نیز امتحان کنید. کمبود آهن معمولاً در خانم ها اتفاق می افتد و باعث کم خونی می شود. می توانید در وعده های غذایی روزانه خود می توانید مصرف کنگر را شروع کنید تا بدن شما با گلبول های قرمز خون پیشگیری شود و از کم خونی و علائم پیشگیری شود.

کنترل دیابت

کنگر نه تنها برای وزن شما مفید است، فیبر برای قند خون شما نیز مفید است. فیبر به بدن شما کمک می کند تا قند را کندتر جذب کند و همچنین در جلوگیری از کاهش انسولین نیز مفید است. کنگر در حالی که اندام شما را مناسب نگه می دارد، همچنین بدن شما را سالم نگه می دارد.

پاک کننده شوره سر از خواص کنگر فرنگی

استفاده از آب کنگر می تواند به تمیز کردن موهای شما از شوره سر کمک کند زیرا می تواند از مو محافظت کند، آسیب های آن را ترمیم کرده و مواد معدنی از بین رفته که موهای شما را لکه دار می کند، تامین کند. از همه مهمتر این که می تواند پوست سر شما را از شوره سر نیز تمیز کند. بنابراین این می تواند راه حلی برای موهای سالم و تمیز باشد.

درمان سرطان - خواص کنگر فرنگی

حمایت از سلامت پوست

شاید از رابطه آنتی اکسیدان و پوست اطلاع داشته باشید. از آنجا که کنگر سرشار از آنتی اکسیدان است، می تواند گزینه مناسبی برای سالم نگه داشتن و زیبایی پوست شما باشد. جالب ترین نکته آنکه آنتی اکسیدان همچنین می تواند با از بین بردن علائم پیری مانند چین و چروک و خطوط ریز پوست شما را جوان تر کند. به همین دلیل است که بسیاری از محصولات ضد پیری، ادعا می کنند که سرشار از آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان با محافظت از پوست شما در برابر رادیکال های آزاد کار می کند، که دلیل اصلی پیری پوست است. گذشته از استفاده از محصولات ضد پیری، گیاه کنگر را مصرف کرده و آن را سرد یا گرم بنوشید.

افزایش عملکرد مغز

علت بیشتر اختلالات مغزی کمبود فسفر در بدن است . مقادیر بالای فسفر و ویتامین C موجود در کنگر فرنگی عملکرد مغز را بهبود بخشیده و بیماری های مغزی را کاهش می دهند.

حفظ ظاهر منعطف مو

کنگر نه تنها برای رفع شوره سر بسیار عالی است بلکه برای حفظ ظاهر موجی موهای شما نیز عالی است. محتوای کلسیم و ویتامین های موجود در این گیاه می تواند موهای شما را نرم تر نموده و حجم دهد. به راحتی می توانید بعضی از برگ های کنگر را جوشانده و از آن برای ماساژ پوست سر خود استفاده کنید تا موهایتان زیبا و نرم شوند. سریع آن را بشویید ، اما ابتدا آن را برای یک شب قبل از شستشو تا صبح به همراه محلول کنگر نگه دارید.

جلوگیری از نقص هنگام تولد

زنان باردار نیاز به مصرف اسید فولیک دارند زیرا به آنها کمک می کند کودک را سالم نگه دارد. کنگر حاوی مقدار زیادی اسید فولیک است که آن را به عنوان یک غذای فوق العاده در دوران بارداری تبدیل می کند. با مصرف اسید فولیک می توانید از بروز نقایص هنگام تولد برای کودک خود جلوگیری کنید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که آن را در وعده های غذایی روزانه خود قرار دهید.

پشتیبانی از کیسه صفرا

کنگر برای درمان اختلالات گوارشی مفید است، اما تحقیقات بیشتری لازم است. آنچه می دانیم این است که به نظر می رسد که اجزای طبیعی گیاه کنگر از کیسه صفرا و کبد و روده بزرگ پشتیبانی می کند.

اگرچه این یک مزیت مفید برای افراد بدون انسداد کیسه صفرا محسوب می شود، اما لازم به ذکر است که افزایش تولید صفرا می تواند حمله کیسه صفرا را در افراد مبتلا به انسداد ایجاد کند. این واقعیت که صرف بیش از حد کنگر می تواند منجر به آن نوع حمله شود، قدرت تغذیه را نشان می دهد.

بهبود خواب از خواص کنگر فرنگی

تحقیقات نشان می دهد که ارتباط غیرمستقیمی بین کیفیت خواب و ترکیبات طبیعی موجود در کنگر وجود دارد. کنگر یکی از قدرتمندترین پربیوتیک های موجود است و هزینه آنها بسیار کمتر از مکمل های پربیوتیک است.

بهبود خواب - خواص کنگر فرنگی

کمک به توقف رشد سرطان

برخی آنتی اکسیدان های موجود در کنگر فرنگی (روتین، کوئرستین و اسید گالیک) مرگ سلول های سرطانی را نهایی می کنند و می توانند جلوی شکل گیری انواع جدید را بگیرند. در مطالعات مبتنی بر سلول، عصاره کنگر رشد سلول های سرطانی پستان انسان را مهار می کند. کنگر باعث می شود که سلول های سرطانی از تقسیم خود متوقف شود عصاره ممکن است به طور انتخابی سلول های تومور را بدون آسیب رساندن به سلول های طبیعی مهار کند.

عوارض جانبی احتمالی کنگر فرنگی

در طب مطالعات تحقیقاتی، تنها عوارض جانبی قابل توجه آن گرسنگی، نفخ و ضعف بود. سایر عوارض جانبی احتمالی آن شامل ناراحتی معده و اسهال است.

آلرژی و حساسیت

کنگر همچنین ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در افرادی شود که به گیاهانی از جمله گل های دریایی، گل های مروارید و سایر گیاهان مشابه حساسیت دارند.

در دوران بارداری

اطلاعات زیادی در مورد کنگری که در خانم های باردار و هنگام شیردهی استفاده می شود، وجود ندارد، بنابراین توصیه می شود که از مصرف آن خودداری کنید. در صورت رعایت شرایط فوق، حتما باید از مصرف آن خودداری کنید. قبل از مصرف، قطعاً باید با پزشک خود مشورت کنید.

افراد مبتلا به سنگ صفرا

افراد مبتلا به انسداد مجاری صفراوی و سنگ کیسه صفرا از مصرف کنگر فرنگی پرهیز نمایید.

گل کنگر - خواص کنگر فرنگی

خواص کنگر فرنگی از نظر طب سنتی:

 • تنظیم کننده اعمال کبد
 • افزایش ترشح صفرا
 • جلوگیری از کبد چرب
 • درمان یرقان مزمن
 • تقویت کننده بدن
 • دفع ادرار
 • تب بر
 • درمان رماتیسم
 • درمان یبوست های ناشی از عدم صفرا
 • درمان ورم روده
 • دفع سنگهای کیسه صفرا
 • افزایش دهنده نیروی جنسی
 • گرم کردن کلیه و مثانه
 • از بین بردن گاز و نفخ معده و روده
 • هضم غذا
 • درمان بیماریهای کبدی
 • کاهش کلسترول خون
 • مفید برای کاهش وزن
 • برطرف کننده سرگیجه
 • برطرف کننده زنگ زدن گوش
 • تنظیم قند خون
 • درمان میگرن
 • درمان بیماری آسم
 • درمان نقرس
 • درمان تصلب شرائین
 • برطرف کردن اگزما
 • درمان اکثر بیماریهای پوستی
 • دفع سموم بدن
 • درمان زخم های ریه و روده
 • جلوگیری از ریزش مو
 • عصاره برگ کنگر فرنگی برطرف کننده بوی بد زیر بغل
 • عصاره کنگر فرنگی برطرف کننده خارش

طریقه پخت آرتیشو

اگر برای اولین بار از کنگر فرنگی استفاده می‌کنید، ممکن است با دیدن ظاهر آن نگران چگونه پاک‌کردن آن بشوید. اما پاک‌‌کردن و پختن کنگر ساده است. فقط دستورالعمل زیر را انجام دهید:

 • کنگر را بشویید.
 • ساقه آن را ببرید و گلبرگ‌هایش را کمی باز کنید.
 • آن را به‌مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بخارپز کنید. برای اینکه رنگ کنگر قهوه‌ای نشود، می‌توانید روی آن لیموی تازه بریزید.
 • همچنین می‌توانید کنگر را درون فویل گذاشته و کمی در شکاف‌های آن روغن آووکادو ریخته و روی آن چند حبه سیر بگذارید و فویل را کاملا ببندید. فر را که از قبل گرم کرده‌اید روی حدود ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گذاشته و کنگر را به‌مدت ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه بپزید.

کنگر سبز - خواص کنگر فرنگی

برخی از افراد وقتی کنگر پخته شد، گلبرگ‌هایش را جدا کرده و فقط مغز کنگر را می‌خورند. اما بیشترین مواد مغذی در برگ‌های کنگر است، پس می‌توانید قسمت گوشتی برگ‌های کنگر را هم مصرف کنید.

برگ‌های آرتیشو را می‌توان با چاشنی‌های مختلف مانند سیر و سرکه بالزامیک خوشمزه‌تر کنید. برخی از افراد هم عرق آرتیشو را گرفته و آن را مصرف می‌کنند.

راهنمای خرید کنگر فرنگی

هنگام خرید کنگر فرنگی، کنگرهایی انتخاب کنید که کمی سنگین‌ باشند و گلبرگ‌های بسته و محکم داشته باشند. مراقب باشید کنگرها بوی ترشیدگی نگرفته باشند. وقتی برگ‌های کنگر تازه را بمالید، کمی صدای جیرجیر می‌دهند. کنگر فرنگی کنسروشده هم در بازار فروخته می‌شود.

روش تهیه دمنوش کنگر

دمنوش کنگر فرنگی طعم خوبی دارد. برای درست‌کردن این دمنوش دستورالعمل زیر را اجرا کنید.

مواد لازم

 • ۵ عدد کنگر متوسط؛
 • ۶ لیتر آب؛
 • ۲ قاشق‌ چای‌خوری عسل؛
 • ۱ شاخه رزماری (اختیاری)؛
 • ۱ عدد لیمو ترش (اختیاری).

روش تهیه

۱. برگ‌های کنگرها را بکنید تا به مغزشان برسید. سپس آنها را درون ظرفی حاوی ۶ لیتر آب گذاشته و بگذارید حدود ۲۰ دقیقه در آب جوش بپزند.

۲. هنگام جوشیدن آب، در ظرف را بگذارید تا مواد مغذی بیشتری از کنگرها جذب آب شود. ۲۰ دقیقه دیگر صبر کنید، سپس کنگرها را یکی یکی درآورید. اکنون دمنوش کنگر آماده است.

۳. اگر می‌خواهید دمنوش کنگر طعم بهتری داشته باشد، می‌توانید آب یک لیمو ترش و یک قاشق چای‌خوری عسل به آن اضافه کنید. برخی از افراد هنگام جوشاندن کنگر در آب، یک شاخه رزماری به آن اضافه می‌کنند و طعم بسیار خوبی به دمنوش کنگر می‌دهند.

از این دمنوش می‌توانید روزی ۲ بار استفاده کنید. البته مراقب باشید دمنوش کنگر را نمی‌توان بیش از ۳ روز در یخچال نگه داشت.