« الکساندر لاورنتیف » فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در سوریه گفت که کُردها در سوریه در حال حاضر روی همکاری با ایالات متحده حساب می‌کنند که نیروهای آن در مناطق آنها حضور دارند.

به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، لاورنتیف گفت: ایالات متحده می‌تواند تصمیمی بگیرد که نیروهای خود را به طور ناگهانی از سوریه خارج کند، همانگونه که در افغانستان این کار را کردند و این مسئله یک نشانه آشکار برای کُردها است.

این مقام روسی با اشاره به تداوم تماس مسکو با کُردها در سوریه تاکید کرد: گفت‌وگوی کُردها با دمشق نه تنها ضروری است، بلکه باید با دستیابی به راه حلی میانه و توافق نامه‌های مشخص با طرف سوری پایان یابد.

لاورنتیف گفت: کُردها باید بدانند که شاید آمریکایی‌ها درباره سوریه هم یک روز تصمیم مشابهی نظیر خروج از افغانستان بگیرند و من معتقدم که این تصمیم را خواهند گرفت.

وی افزود: همانطور که به یاد دارید، تصمیم عقب نشینی از سوریه توسط دونالد ترامپ  رئیس جمهور سابق ایالات متحده اتخاذ شد که مورد بازبینی قرار گرفت و به مدت نامعلومی به تعویق افتاد؛ اما من معتقدم که خروج نظامیان آمریکا از سوریه هر زمانی می‌تواند، رخ دهد.

فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در سوریه تاکید کرد: طرف عراقی به ما گفته است که بغداد مصمم است که نیروهای رزمی آمریکا را از عراق خارج کند و اگر این اتفاق رخ دهد و نیروهای نظامی امریکا از عراق خارج شوند ماندن آمریکا در سوریه هم به دلیل مشکلات لجستیک به سادگی غیرممکن می‌شود.