ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی " ناتو " به روزنامه "ولت ام سونتاگ" آلمان گفت که همکاری های روسیه و چین نزدیک تر شده و بُعدی تازه و چالشی جدی برای این نهاد به شمار می رود.

او افزود: ما به تازگی شاهد نزدیک تر شدن همکاری های سیاسی و نظامی روسیه و چین مانند برگزاری رزمایش های مشترک، پروازهای دوربرد هواپیمای جنگی و عملیات دریایی و همچنین مبادله فعال تجربیاتشان در حوزه کاربرد سامانه های نظامی و نظارت و رصد اینترنت، هستیم.

استولتنبرگ افزود: در نشست بعدی ناتو در بروکسل در باره برنامه توسعه آتی ناتو تا ۲۰۳۰ با هدف تقویت این ائتلاف و یافتن پاسخی برای تغییرات همیشگی موازنه قدرت و چالش های تازه در حوزه سیاست امنیتی مانند تبدیل چین به قدرت نظامی متکی به خود، افزایش تجاوزهای روسیه، اشکال وحشیانه تازه تروریسم بین المللی، افزایش حملات سایبری و گسترش تسلیحات هسته ای، تصمیم گیری خواهد شد.

به گفته دبیرکل ناتو، این سازمان در حوزه روابط با روسیه به راهبرد مهار و گفت و گو پایبند خواهد بود، زیرا باید در زمان های دشوار و چالش برانگیز، تماس با روسیه را به عنوان همسایه مان، درباره مسائل مهار و کنترل تسلحیات و دیگر چالش های نظامی و سیاسی حفظ کنیم. در صورت خودداری ما از گفت گو، نخواهیم توانست اختلافاتمان را از بین ببریم و یا درک و تفاهم دوجانبه را بهبود بخشیم.

استولتنبرگ در باره چین نیز گفت که کشورهای عضو ناتو باید در پی تقویت همکاری با کشورهای منطقه اقیانوس آرام (اقیانوسیه) باشند، زیرا سربرداشتن چین، نشانگر تغییر بنیادین در موازنه جهانی قدرت هاست.