«وانگ گان» نماینده دائم چین در وین در واکنش به نشست امروز (چهارشنبه) کمیسیون مشترک برجام خواستار تلاش برای احیای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های آمریکا شد.

این مقام ارشد چین در رشته پیامی توییتری از طرف‌های برجامی خواست تا برای پیشبرد مذاکرات درباره توافق هسته‌ای ایران تلاش کنند و بازگشت به این توافق و احیای کامل آن را در اولویت قرار دهند.

او همچنین اعلام کرد: «چین از ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند تا به تفاهمی برای گسترش توافق موقت فنی برسند.»

وانگ گان در انتها بیان کرد: «همه طرف‌ها باید برای احیای کامل برجام، مشارکت و تسهیل روند مذاکرات، لغو تحریم‌ها و مناقشات هسته‌ای اهتمام داشته باشند.»

پیشتر دیپلمات‌های اروپایی از سه کشور آلمان انگلیس و فرانسه اعلام کرده بودند بدون دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات ایران، احیای برجام امکان‌پذیر نخواهد بود. 

ساعاتی پیش نشست کمیسیون مشترک برجام با شرکت هیأت‌های ایران، گروه۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و به ریاست «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، در گراند هتل وین آغاز شد.

نماینده روسیه در این مذاکرات نیز در پیامی نوشت: «دور چهارم مذاکرات به پایان رسید. شرکت‌کنندگان در برجام امروز به این نتیجه رسیدند که پیشرفت خوب و قابل توجهی حاصل شده و احیای توافق در دسترس است.»

دبیر این نشست نیز اعلام کرد: «تقریبا مطمئن هستم به توافق نهایی برای احیای برجام خواهیم رسید. ایران در حال مذاکره با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد تمدید توافقنامه فنی است. توافق هسته‌ای کلید ثبات منطقه است.»