«محمد البیاتی» از رهبران ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، تصریح کرد که حضور آمریکا در عراق در طولانی شدن عمر سازمان‌های تروریستی در این کشور سهیم است.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه»، تصریح کرد: گروه تروریستی داعش ، دشمن تمامی طیف‌ها در عراق است و جنایات وحشیانه آن در مناطقی که به آنها حمله کرده بود، بهترین دلیل برای اثبات این مسأله است. اگر آمریکایی‌ها نبودند، الحشد الشعبی و سایر تشکیلات امنیتی عراق می‌توانستند این سازمان تروریستی را از بین ببرند و زودتر به درگیری با آن پایان دهند.

البیاتی افزود: در جریان گشت‌هایی که با نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی انجام دادیم، شاهد حمایت آشکار آمریکا از داعش و سایر سازمان‌های تروریستی چه در عراق و چه در سایر کشورها بودیم. حمایت از داعش همچنان ادامه دارد و همین امر، راز ادامه فعالیت هسته‌های خاموش آن است.

با وجود اعلام پیروزی عراق بر داعش در سال ۲۰۱۷ و تداوم عملیات‌‌های پاکسازی در مناطق آزادشده از لوث وجود تروریست‌ها هنوز شماری از عناصر و هسته‌های خاموش این گروه تروریستی در برخی مناطق استان‌های دیالی، کرکوک، نینوی، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد فعال هستند.